ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 KOMINTERN II Amerika waarschuwt voor sabotage door de Kominform Zuid-Slavïê spionneert in Zuid-Amerika Arabieren rusten zich tot de strijd Ernstig beroep op de boeren om tarwe en rogge te zaaien De Niwin kerstpakketten-actie ZATERDAG 11 OCTOBER 19447 Nd. 15717"!101e Jaargang. ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADV3RTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.mi. (4 regels) f 1,— per stuk. Men juichte in 1943, toen, als uiting van de wil tot samenwer king van de Soiwjet-Unie met de Westelijke bondgenoten, de Komin tern, officiéél werd ontbonden. Op 5 October j.'l. is„;op een inter nationaal congres te Warschau van negen communistische partijen, een nieuwe communistische „Interhati- lOnale" opgericht, zij het op beperk ter schaal dan haar voorgangster1. De deelnemers zijn de communisti sche partijen va:n Rusland, Joego slavië, Roemenië, Bulgarije, Polen, Frankrijk, Tsjechoisloiwakije en Italië Hoewel de nieuwe creatie het on derwerp is van velerlei internatio- naal-politieke discussies en .specu laties, staat het geweeklaag thans' niet in verhouding tot het gejuich van 1943. Wéér is de wereld een illusie armer en er waren reeds niet zo veel meer over. Het is intussen de moeite waard, eens nader te onderzoeken of deze illusie minder, een vredesbedreiging méér oplevert. De nieuwe Internationale, die zich 'heeft gesierd met de naam' „Komin form", is behalve beperkter van sc'haal, ook veel beperkter in mo tieven dan de oude. Blijkbaar niet zonder opzet, is het lidmaatschap beperkt gebleven tot negen landen', waarbij dient te worden opgemerkt, dat zeven van de leden in hun eigen land, 'hetzij de macht in han den hebben, 'hetzij1 een zeer sterke positie innemen. Het, voorlopig be perkte, doel van de organisatie'lijkt |dan ook w'el te zijn, jeen versterking van de macht van het communisme bij 'de beide leden wier machtspo sitie een minder dominerende is, t.w'. Frankrijk en Italië. Frankrijk .en Italië, de landen die volgens die Verenigde Staten het allereerst voor Amerikaanse hulp in aanmerking komen:, w'aint zo meent me'n in de Verenigde Staten, zon der spoedige en afdoende hulpizou- den zij ten prooi kunnen vallen aan Chaos en communisme. Blijk baar 'doet het laatste een kramp achtige poging, de hulp een slag voor te zijn. Er zit tragiek in dit alles. De tragiek, vooral, van de vicieuze cir kel. Terecht zal Amerika deze In ternationale aanstonds aanvoeren als bewijs van Ruslands kwaad'wïllig- heid; maar deze „Kominform" ware biet gecreëerd zonder de angst der Sovjets voor het plan-Marshall, da't door de negen communistische par tijen, in een proclamatie wordt ge doodverfd als slechts eeh onder-, deel, en wel het Europese, kan een uitgebreid expansie-plan, dat door de Verenigde Staten wordt ten uitvoer gelegd. Tegen dit pïan blaast de proclamatie verzamelen ,.van alle Europese democratische krachten". Is dus de „Kominform" slechts een schepping van beperkte afme tingen en met beperkte doeleinden, er is alle reden om aan te nemen, .dat andere plannen voor andere .delen 'der wereld, althans in over weging zijn bij de leiders van Sov jet-Rusland. Na nederlagen in de UNO probeert men zich tot Europa te wenden. Zonder hier verder het probleem aan de orde te stellen, WERELDNIEUWS De Amerik. plaatsvervangende mi nister van buitenlandse zaken, Ro bert Lo.vett, heeft een heftige aan val gericht tegen de nieuwe com munistische organisatie, die haar ze tel te Belgrado heeft. De „Kominform'', het nieuwe com munistische informatiebureau trac'ht weloverwogen het plan-Ma rs'hall te doen mislukken,. Europese volken, 'die zich zouden laten misleiden door deze boosaardige en gewetenloze manipulaties, laden een zware ver antwoordelijkheid op zich, want een economische ramp kan onmogelijk worden voorkomen, als de opvat tingen van de Comm. conferentie- te Warschau de overhand zouden krijgen. Lovett wees er met nadruk op dat verantwoordelijke kabinetsleden van verschillende Oest-Euro-pese state'n zich oind-er de afgevaardgiden op- de conferentie bevonden. Met klem droing hij er op' aan, dat de Ver. Staten koers zullen houdenj en kalm door moeten gaan met de vraagstukken, hoe Europa kan worden geholpen om zijn plaats ini een evenwichtige en vred-ige we reld te herwinnen'. Evenwichtig en vredig Maar dat wordt een lange en moeilijke: weg vooral omdat Rusland een andere koers stuurt. Zo heeft Wysjinsky. Volgens 'de correspondent van de News Chronicle te Jeruzalem wondt o.p de conferentie van de Arabische liga, welke thans te Beiroet wordt gehouden,een plan .opgemaakt voor gewapend verzet tegen de Joden in Pales tina. Economische sancties, te gen die Westelijke mogendheden ne men zo.u -op moeilijkheden stuiten, daar dit een opzegging van de olie- eojncessies, waarvan Saoedi-Arabie en Irak 90 pet. van hun inkomsten, trekken, zou meebrengen. De ministers-presidenten en de ministers van buitenlandse zaken van de zeven Arabische staten Egypte, Irak, Syrië, de Libanon, Saoedi-Arabie, Yemen en Transjor- danië zouden een „gecombineer de generale staf' willen oprichten. Volgens de laatste berichten is de Moefti van Jeruzalem incognito te Beiroet in de Libanon aangekomen ■om de zittingen van de raad der Arabische liga bij te wonen. Dit is, voor zover bekend, de eerste maal, dat de Moefti, voorzitter van de wie er nu met wantrouwen en provocaties is begonnen: Amerika .o.f Rusland1, moeten wij toc'h de nieuwe „Internationale" herkennen als wat zij is: Een Russische pro vocatie aan de V.S. Een provocatie die echter eik ander effect eerdelr zal hebben, dan dat wat zij beoogt: intimidatie van de tegenstander. J. P. C. in de politieke commissie van de Veiligheidsraad verklaard, dat de Sovjet-Unie de voorgestelde com missie voor de Balkan zal boycot ten Q ok in Zuid-Amerika laat het communisme zich gelden. Daar zijn het de Zuid-Slaven, die in Chili een wijdvertakte spionnage- en sabotage-,organisatie hebben op gericht, waarvan- het hoofdkwartier te RosariO' in Argentinië gevestigd is. In verband met de ontdekking van deze organisatiezijn twee le den van de Zuid-Slavische legatie te Santiago o-ver de grens gezet. Het doel van de spionnage-c'entrale was een tegen de Ver. Staten ge richte verzetsbeweging in het leven te roep-en en daartoe moesten in Zui'd-Amerika communistische 'cellen worden gesticht. De centrale wordt tevens verantwoordelijk gesteld voor de mijnwerkers-staking in Chili, waartegen de landsregering krach tige maatregelen heeft .genomen, omdat de .aanwezige koléinvo-orra.- den nagenioieg zijn uitgeput en -de meeste fabrieken wegens brandstof- gebrek hu-n poorten- hebben mo-etein sluiten. Ook het treinverkeer zal over en-kelie dagen moeten worden gestaakt. De Chileense regering heeft -dank zij de Communistische agitatie zorgen- geno-eg. Arabische liga-, Egypte heeft ver laten, siinlds hij' verleden jaar uit Frankrijk w'ist weg te komen. De heer H. D. Louw'es, voorzitter van de stichting voor de landbouw, heeft, naar aanleiding va;n berich ten, dat aan de boeren de raad zou zijn gegeven geen tarwe an rogge te zaaien» voordat de. minister van landbouw -de prijs bekend zal hebben gemaakt, zich met een ern stig vermaan tot de boeren gewend om zich rekenschap te geven van hun verantwoordelijkheid tegenover het gehele volk en in te zien dat thans wel rogge 'en tarwe moeten worden gezaaid in ten minste de normale omvang, ook al kan op het ogenblik -de prijs bij de schaarse en eerst laat te raadplegen gege vens welke tot nu toe het land- bouw-eco-nomisch instituut ter be schikking staan, nog niet worden vastgesteld. De belangstelling voor de Kerst- pakketten-ae'tie van de Nationale In spanning Welzijinsverzoirging' Indië (NIWIN) is dermate groot, dat nu reeds vrijwel alle beschikbare eti ketten aan de plaatselijke c'omité's zij'n uitgegeven. Zoals, men weet, worden deze pakketten verkocht a f5.—, voor welke prijs namens de af zender (s) een Kerstpakket Wondt gezonden naar een miltair in Indië NEEM EN LEES I Bijbelgedeelten voor eiken dag. 1218 October Zondag Romeinen 12, vs. 921 Maandag 13, vs. 17 Dinsdag 13, vs. 8—14 Woensdag 14, vs. 1 12 Donderdag 14, vs. 13—23 Vrijdag 15. vs. 1 13 Zaterdag 15, vs. 1421 SPREUK VAN DE DAG Vele onnodige dingen wiordem ge kocht o.md.at zij' zo. gaedkopp of omd-at ze zo- duur zijd. Si WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 11 OctoberIn d-e naciht en tochtend ■opnieuw' vorming va in mist -of (ne velbanken, overd-ag pverdirijvsjnde wolkenvelden, overwegand droog weer, matige Zuidi-Wiestelijtóe wind, weinig verandering van tempera tuur. 11. Zon pp 6.56, -onder 17.57. Maan op 2.47, onder 17.27. 12. Zon op 6.58, onder 17.55. Maan op 4.13, ondier 17.42. Nieuwe Maan 14 Oct. 7.10. Hoogwater té Zierikzee over de maand October 11, 0.39 v.m. 13 08 n.m. 12 1.45 v.m. 14 02 n.ïn o-f een aldaar onder gelijke omstan digheden levende burger. Intussen blijven -de aanvragen om etiketten -nog steeds binnenkomen en daarom verzoekt het Centraal Bureau van de NIWIN dringend aan -de plaat selijke oomité'is om de etiketten welke zij nog in hun bezit hebben, maar die 'naar hun mening niet meer zullen worden verkocht, direct naar het 'Centraal bureau terug te sturen. Alleen op deze w'ij'ze kun- hen nog meerdere landgenoten iin de gelegenheid werden gesteld om eveneens een Kerstpakket naar .de jongens overzee te versturen. GROOT MUFTIjVAN JERUZALEM, die ontsnapte naar Egypte, bevindt zich thans in de Libanon, waarheen hij 60 Arabische leiders heeft ont boden om een Heiligen Oorlog in Palestina te ontketenen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1