ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Politieke vogelvlucht WOENSDAG 8 OCTOBER 1947 No. 15714 10le Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h, Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suceesjes maximum 15 m.m, (4 regels) f 1,— per stuk. Zoals die winter, zij het bijna on gemerkt, toch steeds -dichter bij komt, tekent zich de politieke en economische crisis in vele landen met de dag scherper af. In Enge land ien Frankrijk hebben twee op positieleiders, t.w:. Ohurdhill en De Gaulle diaar van gewaagd, met een hartistoidht, die niet alleen maar in gegeven kan zijn door partij -poli tieke belangen. Natuurlijk, opposi tieleiders beantwoorden de schuld vraag wat al te gemakkelijk, ien besmeren hun mening vaak te dik met helkleurige propagandiiistiistchid verf. j Dit neemt evenwel niet weg, dat hun woprdien veelzeggend geinoeg zijin en waard; om ter harte tejwoir- dien genomen. Ellende, moord en doodslag onder de bevolking iin In dia, waarvoor Engeland verantwoor delijk is, chaos en piroduc'tiesterili- teit iin Duitsland;, toenemende ver arming in het land, zelf. In Fréhk- rijlc is die toestand nog hadhelijker. Het land voert een financiële doden dans uit aan de randJ van de af grond;, terwijl te grote overheids- bemoeimg en zedenverval, een wan orde schept, die dagelijks lerger wordt. Ontzaggelijk tijdsbeeld van het ogenblik. We kozen de grootste ■West-Europese landen als voor beeld; om daaraan te demonstreren, hoe het oude Europa, politiek isn economisch, door een lange en duis tere macht van armoede, ontwrich ting en onzekerheid; heen moet. Het „waarheen" is nog verborgen, maar stellig is de dageraad noig ver. rpegenover dieze innerlijke verzwak- king van landen, die kunnen bogen op een roemrijke culturele traditie en eertijds als democrati sche bolwerken West-Europa sterk en voor extréme politieke stromin gen onvatbaar maakten, staat thans een 'concentratie van het communis me, die het ergste doet vrezen. Deze 'concentratie van Europese communistische krachten heeft wel een bijzonder aanzien gekregeinidoiar een geheime conferentie, eind. Sep tember te Polen gehouden, 'waar communisten van negen Europese landen, Frankrijk, Italië en de Ocst-Eüropese groep besloten tot instelling van ee;n centrale organi satie, waarvan het hoofdkwartier te Belgrado gevestigd zal zijin. Het doel van deze centrale organisatie is, te komen tot coördinatie van de werkzaamheden der communisti sche partijen in Europa-. Deze her leving van die „Komintern" belooft voor die toekomst Weinig goeds. Deze jongste wending van het communisme betekent zowiel een of ficiële erkenning dat de Wereld! thans in twee kampen is verdeeld -en verder, dat alle nationale aspi raties, voorzover die communist .n die hebben, voortaan zijin onder wérpen aan de bindende instructie, die de „Komintern" voorschrijft. Van zelfstandig handelen zal dus geen sprake meer zijn. In West- Europa zullen daarom de agitaties dier communisten leiden tot ernstige conflicten. Het is een open vraag -hoe die hieruit voortvloeiende strijd', zich afspelend; tegen de scjherpie achtergrond; vain de tegenstelling Rusland-Amerika, zal Worden be slecht- Uncle Sam haalt de buikriem aan ten behoeve van Europa Truman, Marshall en Charles Luc'kman, voorzitter van het door Truman- ingestelde „Voeds-eib'espa- ringscomité", hébben in een radio- uitzendiing voor geheel Amerika een beroep gedaan o-p het Amerikaanse volk, ideel te nemein aan de „zelf- rantS'Oiéneriingsc'a'mpagne". „Indien de vrede verloren zou gaan ald-us Truman omdat de Amerikanen hun voedsel niet met hongerige mensen hebben gedeeld, zou dit het meest tragische voor beeld in de gehele geschiedenis zijn van een nodeloos verloren vréde". Truman verzocht elk gezin een sne de brood per dag uit te sparen,, Dinsdags geen vlees en Donderdags geen gevogelte of eieren te eten. Öok Marshall verzocht de Ameri kanen d-e buikriem wat aan te ha len''. Hij drohg er vooral op aan! graa,n te besparen, ten einde Europa te redden van de ineenstorting. Qeen schenking aan Frankrijk In wiel ingelichte kriingein te Was hington wordt het bericht, volgens hetwelk de Amerikaanse regering besloten zou hebben een hulpverle ning ad- vijftig millio-en dollar in d,e 'eerstkomende veertien dagen aan Frankrijk toe te staan, tegengespro ken. Men preciseert in dieze kringen', dat een dergelijk cijfer slechts ge noemd is ais een schatting van on kosten Wegens ,het onderhoud van Amerikaanse troepen in Frankrijk. De terugbetaling van die onkosten zou misschien binnen betrekkelijk korte tijd; tegemoet gezien kunnen worden, doch het is in elk geval onjuist, diat ©e;n schenking zonder meer aan Frankrijk door de Ameri kaanse regering i!n overweging zou zijn genomen. Oost-Indonesische perikelen D-e demissionaire minister van Jus titie van Oost-lnd,oinesië, Soumokil heeft verklaard,, dat bij' 'de fraude affaire, Welke tot het ontslag van de premier Nadjamoedidiin aanlei ding heeft gegeven, uoig verscheide ne andere ministers uit dat kabinet betrokken blijken te. zijn geWeest. Nactjamo-eddin, 'die no-g steeds te Batavia vertoeft is opnieuw door die 'officier van Justitie gehoioirdj. Volgens het te Batavia verschijnen de Dagblad heeft hij! -een volledige bekentenis afgelegd;. Prinses Armgard en Prins Aschwin „ontvijand" Naar van regeringszijde is mee gedeeld zijn de moeder en1 de broer van 'Prins Bernhard, die nu en dan in o'ns land vertoeven, door de minister van justitie „ontvijand". De minister heeft deze beslissing genomen na onderzocht te hebben -offer geen beletselen voor ohtvijan- ding waren. Uit de betrokken dossiers blijkt, dat Prinses Armgard -doo-r de SS uit haar huis Is gezet. Prins Aschwin, die als dienstplichtige in dienst11Was gekomen, was in 1939, toen i hij weer als militair werd opgeroepen, twee de-luitenant. In December 1939 lag hij in West-Duitsland en kreeg hij vergunning zijn broer in Nederland te bezoeken. Zijin familie kreeg ge daan, dat hij overgeplaatst werd naar een legerstaf in Polen. Sinds Mei 1940 werd hij zonder opgaaf van redenen- ontslagen; naar hem mojndéliing werd meegedeeld hield, het -ontslag verband met de houding van Prins Bernhard. Hij is daarop zijn studie voort gaan zet ten; in 1942 pro-moveerde hij' in! de philologie, waarna, hij een werk kring kreeg iin het Oost-Aziatisch museum te Berlijn. Hij heeft, in deze stad meegewerkt aan het verzet; hij onderhield er ook nauw contact met daar nog aanwezige Nederlanders. Hij bezorgde Prins Bernhard, via, vrienden in de -diplomatie, geregeld materiaal diat door de Engelse in lichtingendienst kon worden ge bruikt. De óverlevenden uit de ver zetsgroepen waar Prins Aschwin voor heeft gewérkt, hebben thans gezaghebbende functies in Berlijn- en Potsdam. Weerwolven actief Twee Duitse schaapherders hadden bijl dé politie een ka rabijn, een geweer, maskers -en munitie, d,iie zij' in iaën bos hadden gevonden, ingeleverd. Kort -daarna ontvingen zij'-een brief van d-e volgende inhoud: In het bos namen jullie mate riaal 'wég, diat toebehoort aan die W-eerw'o-lf, de ondergrond se Nazi-organisatie. Jullie spe len met vuur. Als het materi aal niet binnen .24] uur is teruggebracht, zullen 'jullie jhuizen wo-r-den afgebrand;. Een t'w'eedie waaïisdhuwiing wiordt niet gegeven. Het briefje Was ondertekend met „Weerwolf". Dr. van Mook over zijn reis naar Sumatra Die Iuit.-goiuv.- generaal heeft aan een verslaggever van de „Nieuws gier" medegedeeld' zeer tevreden te zijin -over hetgeen hij' in Sumatra gezien heeft. De actie van het co mité Sumatra's Oostkust voor een eigen status binnen -die Indonesiiséhe federatie heeft de vrijWIel algemene belangstelling vain die gehele bevol king. De economische rehabilitatie van die bezochte gebieden is indruk wekkend,. Er wordt hard' gewerkt aldus zei dr. Ozinga, het hoofd! van -die .regeringsvoorlichtingsdienst t-e Bataiva o.m. en overal komt het 'werkvolk 'binnen, terwijl in het bezette gebiedi vrijwel volstrekte rust heerst, hetgeen die opbou'war- beidi uiteraard in hoge mate ten go-edie komt. Regering zal verbouw van broodgraan bevorderen Daar het Landbouw Economisch Instituut eerst over enige tijd, ge reed zal zijn met de verwerking d-er -gegevens inzake die kostprijzen der akkerbouwproducten, i-s het thans no-g ni-et mogelijk tot vaststelling dier ri'dhtprijzen voor -de akkerbouw producten van oogst 1948 over te gaan. Intussen vestigt -het ministe- SPREUK VAN DE DAG Levenswijsheid, is .onmogelijk te verwerven zander menigvuldige voorafgaundie ervaring en zelf-doioir- leefde zielstoér o-e ring. WEERBERICHT Verwachting tot die a-vioind van 8 October: Vannacht ©n ;iin die ochtend Op vele plaatsên nevel pif miistvoir- minig, -overdag droog iw'eer, over drijvende -wolkenvelden in de ho gere luchtlagen, veranderlijke Wind, Weinig verandering van tempera tuur. 8. Zoin (o-p 6.5-1, iqndier 18.04. Maan op 23.52, ondier 16.12. NieuWe Maan 14. Oct. 7.10. Hoogwater te Zierikzee over ide maand October 8. 8.35 v.m. 21,27 m.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater rie van Landbouw, Visserij! en Voedselvoorziening er needs thans ■die aandacht op-, dat het ;im id-e be doeling ligt verandering te brengen :in die prijsverhouding tussen brood graan en andere akkerbouwpro ducten. i Het voornemen bestaat het ver schil in richtprijs van tarWe -en rogge enerzijds en gerst anderéijd's dat thans f 1,— bedraagt, t-e ver hogen. D-eze verandering van de prijs verhouding beoogt de verbouw van broodgranen aan te moiedigeini. Wetsontwerp Regentschap bij de Kamers ingediend Bij! die Tjwéed-e Kamler is het'wets ontwerp .ingediend1 met betrekking tot het tijdelijk overdragen van de Kon. macht diopfr de Koningin aani Prinses Juliana. „Willem Ruys" weer thuis Het inieuWe vlaggesehip: van die Rotterdamse Ll-oyd, de „Willem Ruys", is Zaterdag te Rotterdam' gearriveerdi. Het schip is Maandag morgen zes uur bij! WiltpinjF-eij en- 'O'Ord ,iin het dok gesleept, Waar het vermoedelijk tot Woensdag, voor werkzaamheden onder de waterlijn, zal blijven. Van binnen is die „Willem Ruys" natuurlijk inog niet helemaal k],aar. Nog heel Wat betimmering moet aangebracht wérden, meubilair wor den aangevoerd- enz. Maar Wat er reeds gereed is maakt eién voorname indruk. Wat opi het isloiependek op valt is het nieuwe type der red dingboten. Deze „Sohat-patenti'-bo- ten zijn zodanig opgehangen, dat ze geen diekruimte meer in béslag nemen en toch gemakkelijk bediend kunnen worden. Een booit kan met 99 man diqo:r een persoon met een handbeweging te wat-er worden ge laten. In ide Nederlands Hervormde kerk te Baflo- (Grom.) brak Zondag morgen, vermoedelijk -door kortslui ting, brand uit. Het kerkgebouw dat uit de 13e eeuw dateert, leed nogal schade.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1