ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS Ontmanteling der Duitse fabrieken lokt verzet uit joden willen vrede en vriendschap met Arabieren MAANDAG 6 OCTOBER 1947 No, 15712 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suceesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. De idemohtagepiannen van de Duitse fabrieken door Amerika en Engeland voorbereid, ontmoet en steeds meer verzet onder de Duit sers in bezette Westelijke zones. Generaal Clay, de Amerkaainse gou verneur, heeft hen reeds bij voor baat doen weten, dat de geallieer den zich aan dit verzet niet zul len storen en hun voorgenomen ■plannen ten uitvoer zullen bren gen. De vakbonden hadden reeds aangekondigd, dat zij de medewer king tot verdere demontage der fabrieken zullen wteigeren, waarop generaal Clay prompt heeft te ken nen gegeven, dat als de bevelen niet gehoorzaamd worden, niet kon worden gegarandeerd dat Amerka de invoer van levensmiddelen zal voortzetten. Het is begrijpelijk dat de Duit sers strijden voor het behoud van zoveel mogelijk economisch poten tieel, maar zij vergeten, dat zij. aan de eenis door hen bezette lan den herstelbetalingen schuldig zijn, die in natura moeten worden ver richt. Talrijke bedrijven liggen als gevolg van géb-rek aan grondstof fen, brandstof en arbeidskrachten stil en zij!n daardoor aan verval blootgesteld. De ontvangende lan den kunnen deze bedrijven weer productief maken en 'daarmede een verdere bijdrage leveren tot herstel van Europa, dat, 'door de schuld van Duitsland, in een deplorabele toestand is geraakt. De wereld heeft thans een der belangrijkste kruispunten in de ge schiedenis bereikt, heeft 'de woord voerder van het Joodse agentschap in de Palestina-commissie der UNO verklaard. Hoewel node is zij bereid een verdeling van Palestina in een afzonderlijke Joodse en Arabische staat te aanvaarden. Van de Joden wordt hiermede een ontzaglijk of fer gevraagd, dat zij bereid zijn te brengen, doch verder kunnen en willen zij da;n ook niet gaan. Het kruispunt is bereikt Engeland gaat Palestina ontruimen en daar door is het noodzakelijker dan ooit geworden dat de UNO zo spoedig mogelijk stappen onderneemt om rust in het Beloofde Land te ver zekeren. De Joodse kwestie betreft niet alleen de vluchtelingen, maar in eerste instantie het verlangen) van de Joden naar een nationaal tehuis Maar de Arabieren zijn met deze 'Oplossing allerminst tevre den. Zij eisen Palestina voor zich op. Men zou verwachten dat de Palestijnse Arabieren de laatsten zouden zijn, die zich met genealo gische onderzoekingen zouden wen sen 'bezig te houden. De Arabische beweringen omtrent de afstamming van het Joodse volk kunnen Worden opgevat ate een verhaal uit dui zend en één nacht Geneesmiddel tegen kinderverlamming? Naar die Duijtse nieuwsdienst in. de Britse zóne meldt, heeft drj. Oldshausetn van SleesWijk-Hiolsteiin een nieuw1 middel tegen kinderver lamming gevonden dat, Wanneer het op het juiste ogenblik door middel van een injectie wondt toegediend1, zeer snel werkt. Het middel bestaat uit een oplossing van druivensuik w, Waarin zich een aantal andere ele menten bevindt, o.a. zilver. Tot dus ver zijn slechts kleine hoeveelheden van het middel beschikbaar. Wan neer toestemming zal zijn verkregen voor het gebruik van die benodigde grondstoffen, kan tot productie op grote schaal worden overgegaan. Dc democratie in Oostenrijk Die Russische delegate in de ge allieerde bestuursraad van Oosten rijk heeft voorstellen gedaan om die democratie van Oostenrijk te versterken. Deze voorstellen zou den vijf' punten behelzen: ten eerste die opheffing van de militaire ge allieerde besturen in alle zones; ten tweede, de opheffing van alle militaire gerechtshoven; ten dierde, die beperking van de taak der ge allieerde militaire politie tot de 'be scherming van geallieerde burgers; ten vierde, het overdragen van alle zendstations welke inu in geallieer de handen zijn, aan Oostenrijk; ten vijfdie, het vervoeren van alle ver plaatste personen uit Oostenrijk. De Amerikaanse, Franse en Britse dielegatie hebben zich volgens Tass tegen die uitvoering van deze pun ten verzet. Een officiële Britse woordvoer der noemde dit bericht geheel uit die lucht gegrepen, voor zover de Brijtse -delegatie zich verzet zou hebben tegen die SoWj-et-voorstellen -om een antwoord, te zanden aan die Oostenrijkse vakverenigingen, die deze punten naar voren hadden ge bracht- D.e Amerikaanse woordvoer der zeide, in commentaar op ide voorstellen, verbaasd, te zijn over de onderschatting -der SoWjet-Oniie van die intelligentie der Oosten rijkers. Duitsers snapten onze aard niet Dr. A. E. Cohen, het hoofd van de afdeling voorbereiding publica ties van het Rijksinstituut voo,r oor logsdocumentatie heeft tijdens een reis door Duitsland in D-acfaau de gelegenheid gehad om dr. Wimmer, ■die minst beruchte van de vier com missar issen in ons land, (Rauter, Fisdh'böck, Schmidt, Wimmer) xe ondervragen- De onenigheden tussen Hitiers naaste medewerker in de Partij, Bo-hrmann en de Reichsführer der S.S., Himmler, werden grotendeels door Hitler's tweeslachtige natuur en zijn 'tegenstrijdige beslissingen, die dikwijls voo,r tweeërlei uitvoe ring vatbaar wanen, veroorzaakt, al dus Wimmer. Seyss Inquapt heeft Wimmer le ren kennen .in 1936 op ©en bijeen komst va,n eenbijbellezing, Waar Seyiss een inleiding '.hield. Volgens hem Ihad, Seyss Inqu-art aan vage sympathie voor het Neder landse volk. Een grote depressie maakte zilch van de Rijkscommissa ris meester toiem in 1941 -de Neder landers met een machtige staking tegen het Duitse regiem protesteer den. Als grootste fout in de Duit se politiek hier te lande merkt ir. Wimmer aan: die onbekendheid met die Nederlandse aard. ZIJ DIE VIELEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navol gende verliezen zijp gerap porteerd K o tl, N e d Landmacht: G. Lette uit Hengelo; A. B. B> ter Braak uit Hengelo; J. M. Koeman uit Amsterdam; W. Martens uit Cuyck; H, Koll uit Kampen; A. C. M. H. Teurlings uit Tilburg; F. J. Verheyden uit Boxtel; C. Bak ker uit Zeist; H. Botterman uit Amsterdam; J. C. Oosten rijk uit Doorn; J. W. F. ter Pelkw'ijk uit Utrecht; T. Bra- kel uit Emmen; It. J. Numan uit Beverwijk; I. Catsman uit Schiedam; C. G. van der Gaag uit Berkel en Rodenrijs; G. Zentveld uit Egmoind aan Zee; H. Vige uit Haarlem en 5 militairen van het Kop.. Ned. Indisch Leger. Een „Gretchen" als vrachtgoed Het 21-jarige Duitse meisje Doris von Knobloiclh uit Darmstadt, heeft getracht zichzelf' in een kist pier luchtpost naar Amerika te sturen'. Een vriendin had haar verpak'tj. Op het moment van haar ontdek king, hadi zij ,al een nacht in haar ongerief telijbe verblijfplaats door gebracht. De ontdekking reddle ver moedelijk haar leven, want de kaïns was, groot geweest, diait Zijl in hiejtj onverwarmde laadruim van het vliegtuig Was doodgevroren. De vriendin van Doris verklaarde pok het voornemen gekoesterd! te heb ben, als vrachtgoed, naar Amerika te gaan. De dames, hadden -slaaptabletten en scheermesjes bij' zich. Die tablet ten moesten -dienst doen aLs het iq die kist te onbehaaglijk Werd. D|e mesjes oim zich die polsen dopr te snijden, als zij vreesden ite zullen stikken. Ook die tweede adsp'iramt-vierstieke- linge heeft een verloofde in Ameri ka. Die heeft 'echter zijn afkeuring over haar plannen te kennen gege ven -en geschreven, dat hij' ha-ar al een passagebiljet vopr die vlucht naar Amerika had, gezonden. Hij ging onmiddellijk naar Washington om zich in verbinding te-stell-en met die Pan American Airways, teneinde bet biljet voor die duur van het gerechtelijke onderzoek .ongeldig te laten verklaren. SPREUK VAN DE DAG De dankbare erkenning van iemands verdiensten komt dikwijls te laat om hem nog van enig hut te kunhen zijn. WEERBERICHT Verwacht tot de avond van 6 October: Koude nacht met'plaatse lijk vooral in het Midden en Zuiden van het land, nachtvorst, iin de .och tend nevel of mist, aanvankelijk zonni-g Weer, later toenemende be wolking, -droog en in het algemeen weinig wind;. 6. Zon op 6.47, onder 18.08. Maan op 21.26, ondier 14.26. Laatste kwartier 7 Oct. 11.29. Hoogwater te Zierikzee over de maand October 6. 6.50 v.m. 19.16 ji.tn. Hoogwater te Bruinisse 15 miin. later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater Wetsontwerp regentschap Woensdag in de Kamers De leden van de 'beide Kamers hebben een telegrafische oproep ontvangen voor een op Woensdag te houden verenigde vergadering. Op deze vergadering zal het wets ontwerp inzake het regentschap worden behandeld. Naar alle waar schijnlijkheid zal men nog diezelfde dag nadat het voorstel eerst in de afdelingen zal zijn onderzocht het' ontwerp in openbare be handeling nemen, zodat de wet er dan ook Woensdag door zal kun nen komen. Katoen en wol in vlammen opgegaan In éé'n van de fabriekscomplexen van de N.V. Diddens en Van Asten te Helmond brak, vermoedelijk ten gevolge van kortsluiting, brand uit In deze dubbele loods bevond zich een grote hoeveelheid wol en ka toen1, idie als grondstof voor de, spinnerij diende. Toen -de fa'brieks- brandweer, de vrijwillige brandweer en idie uit Eindhoven omstreeks vier uur de brand meester waren, bleek een tweede complex vlam te hébben, gevat en ook dit brandde in enkele uren geheel uit. De schade, die 'enige honderdduizenden guldens beloopt, Wordt door verzekering gedekt. Tengevolge van ©an hersenziekte is 'te Amsterdam op 48-jarige leef tijd .overleden ds B. J. Aris, die vooral bekendheid verwierf' door. zijn bijbelvertellingan voor die radio- microfoon. Hiet bestuur van die afdeling Rot terdam I van de Partij van de Arbeid heeft van mr. P. J. Oud die schriftelijke mededeling ontvan gen, 'dat hij1 voor het limdaasehap van die partij bedankt. Erhard, Mileh, de voormalige Duitse veldmaarschalk, die in April tot levenslange gevanganistraf ver oordeeld werd, zal zijn straf' uit zitten in die gevangenis te Lands berg, waar Hitier „Mein Ka.mpP heeft geschreven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1