Het ONTWATERINGSPLAN in de praktijk Laag-Schouwen op weg naar vruchtbaarheid BIJ TARIEFLOON GROTERE PRESTATIE Minder koffie, thee en cacao Het is de bedoeling van de Rege ring de arbeiders gelegenheid te geven, om door grotere prestaties het in komen te doen stijgen. Waar een redelijke zekerheid bestaat, dat tarief- loon een grotere arbeidsprestatie ten gevolge zal hebben, waardoor de arbeidskosten voor het product per eenheid dalen, zullen de Rijksbemid delaars steeds hun goedkeuring er aan hechten, dat dergelijke tarief- lonen worden ingevoerd. Intussen blijkt de arbeidsproduc tiviteit reeds geleidelijk toe te nemen. Er zal scherp op worden toegezien, dat de geïmporteerde artikelen, welke bestemd zijn om hier te lande te worden bewerkt, teneinde dan weer te worden geëxporteerd, inderdaad niet op de binnenlandse markt wor den gebracht. Bij overtreding zal de import van het artikel worden stop gezet. Wat de distributie-aangelegenhe den betreft, deelt de minister mede, dat het verbruik van tabak en levens middelen niet zal worden uitgebreid, terwijl voor koffie, thee en cacao alsnog verlagingen noodzakelijk zul len blijken. De aankoop van auto's, aardolieproducten en metalen eind producten zal worden besnoeid. Slechts in het uiterste geval wil de minister overgaan tot gedwongen verkoop van Amerikaanse effecten. Het tekort op de betalingsbalans voor 1947 is goeddeels weggewerkt. De onzekerheden in de toekomst maken, dat de noodzaak om tot dras tische invoerbeperkingen over te gaan hoe pijnlijk ook voor onze con sumptie en voor het herstel van het land alsnog kan intreden, indien de noodzakelijke buitenlandse hulp niet wordt verkregen. Regering legt aardappel- voorraad aan Een omvangrijke voorraad aard appelen zal door de regering worden aangelegd. In de vier noordelijke provinciën is met de aankoop reeds een begin gemaakt, meldt de N.R.C. Het zou in het voornemen liggen een voorraad van maximaal 400 millioen kilo te vormen. De regering is biertoe overgegaan om bij eventuele stagnatie in de aan voer van voedingsmiddelen uit het buitenland in elk geval iets achter de hand te hebben en om te voor komen, dat b.v. op een bepaald ogenblik de voor menselijke con sumptie geschikte aardappelen aan het vee, vooral varkens, zouden blijken te zijn opgevoerd. Vaststelling groenteprijzen De prijzen van groente zullen binnenkort weer opnieuw worden vastgesteld. De grote aanvoer van groente, die overeenkwam met de vraag, was oorzaak dat ook op de vrije markt in de afgelopen maanden de groentenprijzen in het algemeen redelijk waren. Naar gelang evenwel de zomergroenten schaarser werden vlogen de prijzen weer met sprongen omhoog. Sommige groenteprijzen waren zelfs na één dag verdubbeld. Om thans te voorkomen dat ook de wintergroenten op een prijs-niveau komen te staan, dat te hoog ligt i.v.m. de loonpolitiek, kunnen we binnenkort weer vastgestelde maxi mumprijzen tegemoet zien. Schadevergoeding voor Nederland Het intergeallieerd bureau voor schadevergoedingen te Brussel heeft tijdens zijn twaalfde zitting de toe wijzing goedgekeurd van de uitrus ting van ne'gen Duitse fabrieken voor oorlogsproductie, een waarde ver tegenwoordigend van acht en een half millioen Reichsmark. Onder deze groep aangewezen fabrieken bevin den zich die van Messerschmidt, Focke Wulf en Junckers. Nederland zal van deze uitrusting zijn deel ont vangen. De gehele Junckers-fabriek is aan Frankrijk toegewezen. Vingervlugge Nederlander Nederland heeft er een wereld kampioen bij, n.l. Niberco, 's werelds grootste goochelaar, die te Parijs met de „Grand Prix d' Honneur" ging strijken. Niberco is het pseudoniem voor Nico van Berkel, een jongeman van 23 jaar, die te Rotterdam werd geboren. In Parijs heeft deze vinger vlugge Nederlander een hyper-ver wend publiek en een serie gooche laars van naam, zulk een trits verbluffende trucs laten zien, dat hij boven anderen tot de primus inter- paris werd gekozen. Niberco's vader goochelde ook reeds een aardig handjevol en zo kende Nico op zes-jarige leeftijd reeds een dosis goocheltheorie, waar andere families met hun hele stam boom nooit achter komen. De „pièce de triomphe" te Parijs vormde de truc „Manipulatie cock tail", waar Niberco een jaar op heeft moeten blokken. Hoe handig de jongeman kan toveren bewees hij in Parijs door een verslaggeefster haar vulpen, klad boekje, handschoenen en spoor kaartje al pratend weg te goochelen zonder dat zij erg er in had. Razzia's op varkens De varkensstapel in het grens- plaatsje 's Heerenberg, nabij Doe- tinchem, is op ongekende wijze uit gegroeid. Het wemelt er van dik huiden, die clandestien worden gemest en geslacht. C.C.D., kommiezen en politie zijn in de afgelopen week begonnen met een grootscheepse actie, welke tot nu toe reeds een verrassende buit aan clandestien vlees heeft opgeleverd. Ruim 50 varkens, alsmede een aantal reeds geslachte exemplaren, werden in beslag genomen en nog is het einde van deze vleesstroom niet in zicht. Men is er thans toe overgegaan huis aan huis razzia's te houden. SUIKER-BROOD De regering is er in ge slaagd grote hoeveelheden sui ker aan te kopen in het bui tenland, waardoor onze sui- kerpositie ook al zou onze to eetwiortelcampagne tegenval len verzekerd is. Men over weegt zelfs enkele procenten suiker in het brood te laten verwerken om hierdoor de voedingswaarde te verhogen, waardoor m verdiscontering van de raintsoenverlagilng zou plaats hebban. Proeven, die hiermede genomen zijtn (3 pet. suiker) blijken goed te zijh geslaagd. Verduistering bij Beheersinstituut De Amersfoortse politie heeft aan gehouden de heer S., die sedert de bevrijding werkzaam is in diverse instanties van het beheersinstituut. Hij wordt ervan verdacht zich Schul dig te hébben gemaakt aan verduis tering van goederen welke toebe hoorden aan personen, die tijdens de bezetting naar Duitsland' zijn gevlucht of daarna zijn geïnter neerd. Ter dood veroordeeld De beruchte SS-er uit Putten, de 33-jarige A. G. vain der Wal, die verantwoordelijk is vqoir tal van afschuwelijke misdrijven tijdens die bezetting gepleegd, is id'oior het Bij zondere Gerechtshof te Arnhem ter dood veroordeeld. Hij stond' bekend RADIO PROGRAMMA Dinsdag 7 October. HILVERSUM I (301 m.) 7 nieuws; 7.15 gymn,; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.9.15 morgen wijding; 9,30 gram.,; 10.30 van vrouw1 tot vrouw; 10.35 kleutertje luiisiter; 11 gram,; 11.30 zang en piano,; 12' Lyra-trio,; 12.33 ,qns plat teland,; 12.43 plant}1 nieuwis; 1.15 Vaudeville o-rikast; 2 met naald en schaar; 3 lezing; 3,10 matinee; 4.10, luit en zang; 4-40 die schoolbel; 5 gram.; 5.15 dansorkest; 5.45 h,et Rijk overzee; 6 nieuws; 6.15 piano; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7.05 Bernard! Person; 7,.15 kamermuziek; 7.45 Ni- win -klanken8 nieuws; 8.15 bonte trein; 9.30 contact; 10.15 buitenl. overzicht; 10.30 vijoiql en piano; 11 nieuws; 11.1512 gram. HILVERSUM II (415 m.) 7 niieuwis; 7.15 ,gy,mn,; 7.30 morgen gebed,; 7.45 koorzang; 8 nieuws; 8.15 gymn.8.45 Lichtbak,en9.15 bis- schopsconsiecratiie; 12.15 gram.; 12.33 orkest zonder naam1; 1 nieuws; 1,15 welk boek? 1.20 orkest zondier naarnl 2 uit Niedie'rlainds gloriatijdpenk; 2.30 gram'.4 (die Zoinnébloiam4.30grani. 4.45 na schooltijd,; 5 gram'.; 5.30 kamerkoor; 6 gram.; 6.20 spioint; 6,30 grant'.!; '7 inieuwls; 7,20 volkslie deren; 7,45 de anatomische Jes; 8 niieuwis1; 8,12, volle neef'; 8.20 philh. orkest; 3,40 ballades; 10.10 de van Rooyien's; 10,15 avondgebed; 10.30 niieuwS; 10.45 strijkkwartet; 11.30 12 gram. als de schrik van de Veluwe. Hij' heeft tal van arrestaties verricht en zijn gevangenen ernstig mishan deld. Ook heeft hij aan verschillen de fronten gevochten, o.m. 'bij' Arn hem en bij Wageniingen. Hiji heeft tal vdn hoge Duitse onderschei dingen verworven. De Schouwse 'boeren hebbein, om bet zacht ui,t te drukken, geen best jaar en als alle tegenslagen van de laatste jaren zo, eens worden opgeteld, dan is er alle reden om te begrijpen, dat de gezichten wel eens somber staan. En toch, ,er is éên lichtpunt, dat vele schaduwen zal verdrijven. Het „lage vain Schou- w'en" is op weg naar de vrucht baarheid, dank zij het grootste ob ject, dat het Waterschap Schouwen heeft aangedurfd het ontwate ringsplan, aan de uitvoering waar van, reeds met voortvarendheid ge werkt wordt. Als mem de afgelopen, uitzon derlijk droge zomer als nolrm zöu gaan nemen, dan zal er althans! voor de leek weinig aanleiding zijn om de nuttigheid' van een groots ontwateringsplan in te 'zien. Maar een Schouwen aar weet wel beter en laat zic'h noiolt meer van zijtn chapiter afbrengen, dat eindelijk Schouwen een prima waterlopen- stelsel krijgen moet, dat een vol komen beheersing van de" water stand, onder alle omstandigheden mogelijk maakt. „Wij worden >dit seizoen wel bijr zonder door de natuur geholpen, vertelde ons de heer Verstralen, hoofdopzichter van het Waterschap Schouwen, toen wij een, dezer dagen met hem een inspectietocht onder namen langs de kunstwerken, die in het gebied van Den Osse in uitvoering zijn. Het is duidelijk dat een grote toevloed van w'aterbij het maken van een brug b.v. grote moeilijkheden oplevert. Het w'ater kan door !de 'noodzakelijke hulp- damme'n niet permanent gestremd blijven en een periodieke lozing, £iou uiteraard maar vertraging geven vah bet w'erk. Degelijk duiker-systeem «A Temeer geldt dit, waar het toe gepaste duikersysteem met de Cor responderende bruggenbouw, vrij omvangrijke werkzaamheden vergen Van deze speciale duikerbouwi za gen wij in het gebied van het stoomgemaal Den Osse, ongeveer tussen Blankersweg en Geleeweg, enkele prachtige voorbeelden, in alle stadia van de bouw. Uiteraard wordt eerst het water van de gang, door twee hulpdammem gescheiden, waarna de ruimte tussen de dam men wordt uitgediept. Op de bo dem van de ontstane put, wordt een vrij zwaar gewapende betonnen plaat aangebracht. Dan komt de „sterke arm"' er aan te paS, een krachtdadig 'wdiord' vo,o;r een: me chanische hefboom, gemonteerd, op een vradhtauto. De „sterke arm'';, plaatst na harding van de betonnen plaat, hierop twee vierkante be tonnen buizen. De buizen worden geheel in de grond ingegraven, waarna over het geheel de brug wordt geprojecteerd. Het grootste deel van het profiel der duikers bevindt zich onder water, waardoor 'n soepele id,oorstroming is gewaar borgd. Overtollige grond Vele hoofdvaarten en secundaire sloten zijn reeds op de gewenste diepte en breedte gebracht, waardoor uiteraard veel overtollige grond op de wal terecht kwam. Er bestaat zeer zeker wel behoefte aan deZe grond. Iedere boer heeft wel eeto kavel, waar 'h te laag stuk in zit. Niettemin zijn vele boeren nog hui verig deze grond te accepteren1, daar zij de kwaliteit niet zo hog aanslaan. Overigens wordt van des kundige zijde beweerd, dat deze grond „nog zo slecht niet is". Er 'bestaat nog altijd enig mis verstand over de preciess organi satie van het ointwateringsplan in ide praktijk. Het Waterschap voert bet werk uit, id.w.z. laat uitvoe ren 'door een particulier aannemer, de Cultuur-Technische Dienst maakt de plannen, terwijl ide Unie van Watersohapsbonden, assisteert bij ide kunstwerken. Omgeving van Zierikzee Niet alleen in bet gebied van Den Osse is men thans diligent met bet ontwateringsplan. Ook in de omgeving van Zierikzee is het werk begonnen. Alleen hier betreft bet nog maar de allereerste pre paratieven, die echter zeer veel werk met zich brengen. In de eerste plaats moet de plattegrond wor den vastgesteld', bepaald moet wor den vain welke sloten iets,„af" moet en hoeveel. De eigenaars of ge bruikers vain de grond, ten koste waarvan deze slootver abderingen geschieden, moeten worden geru briceerd en aangeschreven. De uitkomende grond moet straks een plaats hebben, terwijl de juiste plaats van de kunstwerken moet worden, vastgesteld. Bij dit alles is er gelukkig een, prettige en ook! efficiënte samenwerking met de C.T.D. en U.W.B. Een gemeenschap pelijke krachtsinspanningi waarbij het ook aan medewerking van' de zijde der boeren niet' mag ontbre ken, zal Schouwen niet alleen mooier, maar ook vruc'htdragender. welvarender en rijker maken. Deze Wetenschap is voldoende om met verbeten kracht, deze Schouwse „job9' met enthousiasme te blijven aanpakken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 8