OPEN BRIEF VAN DE Z.L.M. GOUDEN IMKERFEEST DE FRUITTEELT OP WESTELIJK SCHOUWEN Koelhuisplannen Mededelingen Voedselvoorziening Gemeenteraad Bruinisse geeft uiting aan ongerustheid over de toestand in land- en tuinbouw Het Dagelijks Bestuur der Zeeuw se Landbouw Maatschap pij1 (heeft kort voordat 'die interpellatie in de Kamer over bet prijsbeleid, in de landbouw is gebonden, vergaderden nu in diet Zeeuwse Landbouwblad een open brief' gepubliceerd, om dat bet ziidh gedrongen voelt uiting te geven aan zijn redenen tot on gerustheid, aangaande de toestand, waarin de Zeeuwse land'- ien tuin- bouwi ziidh momenteel bèvindanl, In de noodgebiedian van Zeeland laat de schaderegeling, 'wélk© in de vorige troonrede op korte ter mijn 'wend, aangekondigd, nog im mer op zich 'wachten. De finan ciële consequenties voor herbouw zijn zodanig, dat zich „daad-bou wen'' een reëel gevaar vormt. De materiaal-voorziening 'is op sommi ge punten bedroevend, 'de papieren rompslomp overweldigend. Op die zout-geïnurideerde eilan den is 'de toestand het ergst. Daar telt ook nog die schade aan de) grond.. Zodoende hoge kosten !Mi wieinig inkomsten, niet daar aan gepaard, de noodzaak 'in voorschot ■op rijksbijdragen vele noodzakelij ke bedrijfisuitgavan te financieren zondier lenig uitzicht op; een spoe dige afrekening. Die financiële po sitie en mogelijkheden der bedrijven zijn totaal onoverzichtelijk. De 'tuinbouw1, speciaal -die groen teteler verkeert in een weinig min der benarde positie. Tjenislutt© noemt het bestuur de droogte. JDs prijzen voor de nieuwie oogst zijn 'wederom nog niet bekend, ook niet van de Wintergranen. Daarentegen zijn de prijzen voor de consument soms schandelijk gestegen. Hier is het niet voldoende de teler voor te houden', dat hij! dan maar coöpe ratief zijln afzet moet gaan verzor gen. Dlit Vraagt, behalve jaren van voorbereiding grote momenteel zeer zeker niet beschikbare investeringen. Het dagelijkse bestuur der Z.L.Mj. acht de regering hier in göblrjeke;. Nil ©en moeilijke 'winter voor de dieur 'staat, zou er de overheid alles aan gelegen moetan zijln die boe renstand; op alle punten te doen medewerken. Man kan echter bijna niet aannemen, dat dit zal geluk ken, Waar de toestand van thans zovele materiele en morele gevaren voor die individuele boer inhoudt. De Z.LJM. heeft zich voorts in ©en schrijven tot het provinciaal bestuur gewend,, waarin gewezen 'wordt op de dreigende gevaren- De 'commissaris dier koningin in Zee land, heeft toegezegd een bespre king met Den Haag te overwlegenj. Hij deelt mede, dat hij juist het ontwerp voor de nieuw te bou wen school onder ogen heeft gehad. De plannen zijn in een ver gevorderd stadium van bespreking en hij ver trouwt dat in 1948 met de bouw zal kunnen worden begonnen. In besloten zitting wordt daarna de nieuwe salarisverordening bespro ken en ten slotte met algemene stemmen vastgesteld. Bij de rondvraag verzoekt weth. van Vessem alle mogelijke pogingen aan te wenden om te zorgen, dat op het havenplateau weer een schuil- huisje zal worden gebouWd. De heer Goudzwaard informeert naar de licht punten, die er bij gekomen zijn en of er nog meer zullen komen. Weth. van Vessem zegt, dat hij van de heer Minkema vernomen heeft, dat er nog 5 bijkomen: 1 in de Deezij- straat, 1 bij de tramhalte, 1 op de Oudestraat en nog twee op een andere plaats. De heer Goudzwaard attenddeert in deze op de hoek Weststraat-Verlengde Poststraat. De heer Bal op de hoek van de straat naar de noodwoningen bij wed. van der Werf. De heer van den Berg Beekman vindt de dakbedekking van de 7 woningen aan Kerk- en Schoolstraat niet solide, doch volgens de voor zitter gebeurt alles volgens het be stek. De heer van den Berg zegt dat het nu gaat om 7 woningen, maar straks om 105 en hij gelooft niet dat de Heraclietplaten, die als dakbedekking worden gebruikt, een lange levensduur hebben. Het is dus te voorzien dat na een aantal jaren de onkosten aan de 105 woningen enorm zullen worden. Verder zegt de heer van den Berg, dat voor de opengekomen betrekking van lijk- dienaar weinig annimo blijkt te bestaan. Hij suggereert of het niet mogelijk zou zijn. aan dit baantje verschillende kleine gemeentebaantjes te verbinden. Ongetwijfeld zou de animo dan wel groter worden. De voorzitter zegt dat lijkdienaar een vrij beroep is, dat door ieder die dat wil kan worden uitgeoefend. Hij ziet geen mogelijkheid om dit beroep samen te koppelen met gemeentelijke functies. Overigens is .het meer het gebrek aan een vrouwe lijke hulp, die de functie van lijk dienaar minder acceptabel maakt. De heer Verspoor verzoekt het plaatsen van zwakke lichten op de bakens voor de haveningang die door tonnenlegger Beekman zijn aan gebracht. De heer van den Berg wijst er echter op, dat het licht op de havendam, waarin een groene sector is aangebracht voor de steen- bestortingen voor de wal onduidelijk maakt. Er zal een proef worden ge nomen met het plaatsen van zwakke blauwe lichten. Verder vraagt de heer Verspoor de plannen gereed te maken voor het aanwijzen van de nieuwe ligplaatsen voor mosselvaar tuigen aan de Lange Dam. De heer Bal vraagt of de bewoners van de Bergstraat, die daar een be tonnen paal hebben gezet, waardoor het doorgaand verkeer in die straat belemmerd wordt, daartoe het recht hebben. Hij meent van wel, doch de voorzitter wil zich daarover niet uitspreken. Verder vraagt de heer Bal of B. en W. opdracht willen geven enige voetpaden te begrinden. Dit zal gebeuren na de bietencampagne. De heer Drooger vraagt hoe het staat met de toezegging om de Burgemeester Hagelaan provisorisch te verbeteren. Besloten is, dat achter wege te laten, aldus de voorzitter, daar door deze straat de riolering komt van de te bouwen 105 woningen. Deze woningen krijgen geen septic- tanks, doch lozen direct op de riolen. Op het land van Hogerwerf heeft men de rioolwater-zuiveringsinrich ting gedacht, doch de Burgemeester Hagelaan moet geheel worden opge graven. De heer Drooger deelt mede, dat dit de laatste Raadsvergadering is, die door hem zal worden bijgewoond, daar zijn vertrek uit de gemeente aanstaande is. Hij dankt voorzitter en raadsleden voor de prettige samen werking, die steeds de Raadsverga deringen heeft gekenmerkt. De voor zitter op zijn beurt dankt de heer Drooger voor hetgeen hij in de ruim 15 jaar, dat hij hier woonachtig was, voor de gemeente heeft gedaan. Hij wist zich, ofschoon hij zijn betrekking in deze niet mee had, een zekere populariteit te verwerven en heeft in onderscheiden functies een ware burgerzin getoond. In 1940 en' bij de evacuatie in 1944 heeft hij zijn krachten als administratief onderlegd ambtenaar in dienst van de Gemeente gegeven In 1945 keerde hij terug en heeft als commandant van de O.D. veel goed werk verricht. Een ander goed werk was het voorzitterschap van de H.A.R.K. al had dit werk niet de sympathie van het publiek die het verdiende. Na hem te hebben gefeliciteerd met de promotie, die hij niet kon en mocht afwijzen wenste hij hem in zijn nieuwe woon plaats. voor persoon en gezin, een gezegende werkkring toe. Men schrijft ons De Vereniging tot bevordering der Bijenteelt in Nederland vierde in de week van 23 tot en met 27 September j.l. haar 50-jarig bestaan te Assen. Het hötel Bellevue was in een lusthof herschapen. De grote zaal bood een imposante aanblik. Aan de ingang, geflankeerd door stands in bijenartikelen, en lopende onder een haag van druiven ranken, zag men een weelde van bloemen en fruit. Zeer vele vindingen werden ge toond en gedemonstreerd, waar de korf verdrongen wordt door de moderne kasten. In de grote bijentuin stonden massa's volken opgesteld van de oertijd tot op heden. Zo ook een grote bijen-wagen, waar om heen duizenden bijen zoemden. De glazen kasten trokken veel belangstelling. Interessant was ook het museum. De U. N.O.T. was met nieuwe vindingen niet achter gebleven. Ook vele buitenlandse inzenders waren naar Assen gekomen, In de middaguren werden in de bioscoopzaal van Bellevue bijenfilms gedraaid, die grote belangstelling trokken. De gouden imkerdag werd Zater dags geopend door de voorzitter, mr. L. R. J. Ridder van Rappard. Verschillende sprekers, ook op bijen teelt gebied, konden in twee grote tenten door microfoons worden be luisterd. 's Middags had met 75 autobussen een excursie plaats van bijenhouders door Noord-Drente. Bij de sluiting van deze imkerdag werd een telegram gezonden aan H.M. de Koningin en het „Wilhel mus" gezongen. Mevr. Joustra, echtgenote van de alg-secretaris bood aan het Prinse lijk Paar te Soestdijk honing aan. De tentoonstelling werd bezocht door 4000 imkers en 12000 betalende bezoekers. Deelden Wij enige weken geleden een en aindier mee omtrent de be langrijkheid, van de fruitteelt in Westelijk Stóhou'wian, thains blijkt dieze belangrijkheid opnieuw, door dat de Coöp. Veiling „Die Zuid-Holj- laindis© Eilanden" te Rotterdam, waar Vrijwel al het fruit uit onze om geving geveild, Wordt, ©en enqueue houdt ondier die fruittelers omtnent de soorten bewaarfruit, zulks in verband, met verschillend© vraag stukken betreffende deze veiling, d,iie in de naaste 'toekomst 'ondier de eigen gezien mfoeten worden. Volgens verschillende fruittelers gaat het hier om een (onderzoek in verbond, met plaininan voor het bou- Wen van een koel huis door de veiling. Dit plan wiordt door de fruittelers tan zeerste toegejuicht, mits dit koelhuis niet 'in Rotterdam, zoals de. geruchten gaan, doch in Westelijk Schouwen gëbouwd, zou worden. Daardoor zou het in die toekomst mogelijk zijn het fruit langer te bewaren, hetgeen met het oog lop de schommelingen in de prijzen van groot belang kan zijln, omdat daardoor da markt beter be heerst kan worden. Wanneer evenwel een koelhuis im Rotterdam' gesticht zou worden, zou dit voior de fruittelers uit onze om geving grote bezwaren met zich brengen, omdat zij dan gaan con trole op hun product zouden ikunneM uitoefenen. Ook maant man, dat zo wel die bouw- als de exploitatiekos ten ,iin Rotterdam vael hoger zou den zijln 'don iin oinize omgeving. Ei] Zijn d,an ook verschillende fruitte lers die aan deze «nquete niet meewerken, omdat Zij vrezen dat daardoor de bouW van een koelhuis te Rotterdam bevorderd wordt, hét geen zij' niet in hun belang achteri. Stroregeling 194 7 Het blijkt dat er nog altijd boe ren worden gevonden die graainstro afleveren aan. kopers, die geeni af- leveringsopdracht van de Voedsel- c'ommissaris kunnen overleggen. Zulke boeren realiseren zich blijk baar niet, 'dat ze door zo te han delen in 'Overtreding zijn, daar im mers alle graanstro bij algemene bekendmaking is gevorderd. Dit maakt 'dat zij grote kans lopen een procesverbaal te krijgen en bovendien wat wellicht nog on aangenamer is een strovorde ring waaraan zij, zolang ze (nog stro hebben, zullen moeten vol doen. Zij die, al of niet te goeder trouw', stro hebben afgeleverd en hiervoor geen afleveringsopdracht hebben ontvangen, worden aange raden dit alsnog onverwijld hun distri'ctsbureauhouder geven. In de Maandagavond gehouden vergadering van de Gemeenteraad waren alle leden aanwezig. De voor zitter deelt mede. dat G. S, de grond aankoop voor uitbreiding van de Algemene Begraafplaats hebben goed gekeurd. Eveneens hebben de Re geringsinstanties toestemming ver leend tot het bouwen van de 61 -woningen volgens het ontwerp van de architecten Wesseloo en van Voorst te Bussum. voor de som van f 645 000.— Aannemer N.V. Colpa Hillegersberg en van de 44 woningen volgens ontwerp van architect Grosman te Rotterdam voor de prijs van f 448.176.Aannemer van Luijks Aannemings-Mij Vlissingen. Wethouder van Vessem wijst op het vele dat alt bezuinigingsoogpunt is geschrapt, waaronder ook het plan om langs het dorp een ring van groen en bomen aan te leggen Hij wijst op een in de pers ver schenen artikel over ons eiland, waar gewezen wordt op de ongunstige positie wat de herbeplanting betreft tegenover Walcheren. Op zijn initi atief wordt besloten bij de Depar tementale Commissie te protesteren en met klem aan te dringen, dat het bebossingsplan alsnog zal .worden uitgevoerd. Besloten wordt de schuld der Gemeente in diverse leningen onder gebracht, rentende van 31/s tot 3V8 °/0 te converteren in een lening a 31/i zo mogelijk echter in 3 met een looptijd van 20 jaar. Het bedrag waarnaar, volgens het desbetreffend artikel van de Lager Onderwijswet, het Bijzonder Onder wijs wordt gesubsidieerd bedraagt over 1946, voor het jaar 1947 f 11,42 per leerling. De heer Verspoor vindt naar aan leiding hiervan gelegenheid om te vragen naar de barak, waarin de Openbare Lagere School is onder gebracht. Beantwoordt deze wel aan de eisen, die daarvoor worden ge steld, zal men deze winter weer niet voor het feit komen te staan, dat het onderwijs moet worden ge staakt, omdat de lokalen niet vol doende kunnen worden verwarmd De voorzitter meent dat het gebouw aan de eisen voldoet en gelooft niet dat het gevaar van staking van het onderwijs wegens de koude be staat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 5