ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Erfelijke belasting WERELDNIEUWS Linggadjati geen basis voor accoord met de Republiek ZATERDAG 4 OCTOBER 1947 Na. 15711 lOle Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 et. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Oehtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suecesjes maximum 15 m.mi. (4 regels) f 1,— per stuk. Opnieuw onderhandelen mét de thans toestaande republiek of' alle contact vermijden en aansturen pp de liquidatie van, het bewind in Djocja. Medie dqoir de intermatio- nale interventie, staat Niedierlaind ook in het huidig stadium van de ontwikkeling in Indonesië, voior dit wel bijzonder moeilijk dilemma- Op dit punt hotsen de meiniingen iep er is langzamerhand; rond de kern van de zaak, zulk leen meis'tiv'aalt van commentaar |op;gesitapeldi, dat deze betreurenswaardige verdeeld heid :iin het licht .dar politiek© feit- ten, zelfs enigszins begrijpelijk, hoe- Wiel nooit te verontschuldigen wordt. Immers er iS maar een waarheid, over Indiië, pver jhiet ontwakend na tionalisme, er ,is pok maar eeni waarheid over de Republiek Indo nesia. Dp lijn der feiten moet man volgen vanaf ihet begin, juist nu alles hakt op een knoop, die' constructief verder bouwen onmoge lijk maakt. Dit doende kan de be wering onzer regering aangaande de morele kwalificatie van de Repoe- bli;k iop de waarheid wonden getast;. De regering ontkent, dat de ver- woirdings verschijnselen an de repu bliek, steeds va,n dien aard zijn geweest, dat man niet niet de re publiek had. mogen onderhandel an. Met volledig begrip, voor -de uiterst zware en moeilijke taak, waarvoor de regering ais geplaatst, is er niet temin alle reden, om achter deze bewering ©en groot' vraagteken te plaatsen. Het is slechte nodig de interne machtsverhoudingen, 'bin nen het raam van 'de republiek na te gaan, om te beseffen Ihoe onjuist deze voorstelling van zaken is. Die verwording van de republiek, was reeds hij de geboorte aaniweziig, om dat van meetaf aan is gebleken, dat Djocja niet in staat was, om de „Indonesische strijdkrachten" in bedwang te houden. En zodra-blijkt, dat enig machts-ap p ara.at, ontoe reikend, of incompetent i®, om de machts-m id delen te beheersen, dan 'Wijst dit wel zeer duidelijk: op verwording- TT et past nog steeds in het naïva gedachtensehiema van vele land genoten, te veronderstellen dat er alleen een republiek is, met offi ciële strijdkrachten, de T-N.I. Deze v anuit Dj ocj a gecommandeerd e strijdikrachten, voeren de strijd te gen de Nederlanders, die gekomen zijb om de vrijheid, waarop de In donesiërs recht hebben, te ontnemen De waarheid ligt wel heel anders. Tijdens de ruim driejarige bezet ting van de Indische Archipel, heb ben de Japannezen zich met Azia tische hartstocht op de jeugd van deze, in de kern zachtaardige vol keren .geworpen. Tientallen orga nisaties werden opgericht, die al len volgens het bekende Japs© re cept geestelijk en lichamelijk wer den gekneed. In een felle drifjt, werd de haat tegen het blanke Westen gepredikt. „Bidt voor de vernietiging en uitbanning van de Westerse beschaving", baden de fa natieke volgelingen hun Japanse leermeesters na. Geheel in de geest van de Japanse zelfmoordpiloten, 'wierden de vele strijdbare .groepe ringen gedrild 'en voorbereid, de Hei-ho's (hulptroepen), de Keiboan (burgerwacht), de Barissan Pemoieda de Barissan brami mati (durf te sterven korps), die Barisan. Jibaku zelf moor dicorpsein), de Barisan Berd- jiwa (menselijke torpedo's), enz.enz. Met welk doel werden deze groe pen opgericht? Waren het vrij heidsstrijders voor eigen landl en volk? Het waren' alleen willoze werktuigen in die ihanden van Japan, om de verwachte geallieerde troe pen van die Indische inmasiestr anden te verdrijven. De atoombom boven de Japanse steden, maakt© hun'hulp overbodig en nu iis de vraag, waar bleven deze 400.000 man georgani seerde Indonesische troepen? Het 'ware al te simpel om te denken, dat deze troepen allemaal opeens aan de republiek gehoorzame T.N.I. mannetjes zij!n geworden. Vanaf den beginne hebben deze benden zich van alle' gezag gedis- tancieerdi. Die republiek haef't niet die minste .invloed op. deze militaire groepen. Zij' zijn alleen nuttig ge weest, vanaf' den beginne, om de Nederlandse soldaten, Chinezen, Am bonezen, Menadonesen, te belagen, te beroven en als 't kan te ver* moorden. En toidh stelt deze repu bliek eisen', en doet toespelingen op de noodzakelijkheid, dat onze troe pen maar verdwijnen- Hetgeen be tekenen zou, dat de Indonesische massa, Wordt overgeleverd aan da fascistische benden, die nu reeds twee volle jaren, het sqhijnsel van die Indische zon verduisteren door die zwartheid van hun gewetenloze misdadigheid. Djocja wil in Singapore onderhandelingen voeren Voor het werkcomité van het voorlopig Republikeinse parlement heeft Sjarifoeddin een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. zeide, dat hij de overeenkomst van Lingaidjati niet langer als basis beschouwt voor de '.onderhandelingen met de Neder landers'. Alle toekomstige overeenkomsten met die Nederlanders moeten wor den gegarandeerd en onder toezicht gehouden worden van een derde partij. Sjarifoeddin herhaalde, dat het noodzakelijk was, dat de Ne derlandse troepen uit Indonesië zou den worden teruggetrokken. De republikeinse relaties met het buitenland zijn goed, aldus de pre mier, en de republiek heeft ver trouwen i'n de toekomstige Neder- 1 anids- Indonesische onderhandelin gen.. Doel van het Indonesisch natio nalisme is de erkenning „de jure en de facto" van het gezag van die Republiek. Vervolgens kondigde Sjarifoeddin aan, dat die republikeinse regering plannen heeft om de export met de buitenwereld ter hand te nemen en dat zij voor dit doel twee nieuwe havensteden heeft ontworpen, welke havens capaciteit zuilen hebben voor schepen, van, 8000 ton. Hij voegde daaraan, toie, dat een uitbreiding van de spoorwegen in studie is om dit exportpla'n uitvoerbaar te ma- kexn en dat de 'blauwdrukken .reeds gereed zijn. betrekking tot de komende onderhandelingen, heeft de repu bliek Indonesia thans meegedeeld dat zij zich aansluit bij het Austra lische voorstel om de aanstaande Nederlands-Indonesische onderhan delingen onder auspiciën van de drielanden-eommissie te Singapore te doen houden. Deze istad, zo wordt er aan toegevoegd, lijkt meer geschikt dan Batavia, waar de be sprekingen „door de koloniale sfeer zouden kunnen worden beïnvloed. Volgens neutrale kringen te Ba tavia geeft de weigering van Foote die geen rapport wil accepteren, dat alleen door de andere geal lieerde waarnemers is opgesteld, die indruk alsof het onderzoek, tot nog toe van internationale aard:, omgezet wordt i'n een nationale kwestie. Andere consuls, zouden ook w!el eens die rapporten van buitenlandse waarnemers over gebieden, welke niet door hun eigen staf waren onderzocht, kunnen weigeren. Buiten kijf is het in ieder geval, dat de verlate koms.t der Amerika nen en hun vasthouden aan een eigen onderzoek de snelheid, waar mede de overige naties de kwestie, welke de Nederlanders per dag 4 doden ©n 7 gewonden en de Indo nesiërs nog veel meer slachtoffers kost hebben onderzocht, geheel te niet doet. Uiteraard zal het uiteindelijke rap port voor de Veiligheidsraad wor den vertraagd. Dit zal circa 14 dagen kosten. NEEM EN LEES I Bijbelgedeelten voor eiken dag. 511 October Zondag Romeinen 9, vs. 30—10 vs. 3 Maandag 10, vs. 4—15 Dinsdag 10, vs. 1621 Woensdag 11, vs. 1 10 Donderdag 11, vs. 11—24 Vrijdag 11, vs, 25—36 Zaterdag 21, vs. 1—8 SPREUK VAN DE DAG Die antwoorden, die iemand op' al .onze vragen dadelijk gereed! heeft, maken ons doorgaans niet' veel Wijzer. WEERBERICHT Verwachting tot die avond van 4 October: Rustig herfstweer, koiud© nacht met tegen de ochtend mist banken, overdag enkele o verdrijven- die wolkenvelden en ongeveer de zelfde temperatuur alis gisteren', ver anderlijke wind. 4. Zon Op 6.44, onder 18.13. Maan op 20.01, onder 11.48. 5.. Zon lop 6,46, onder 18.11. Maan op 20.36, onder 13.10,. Laatste kwartier 7 Oct. 11.29. Hoogwater te Zierikzee over de maand October 4. 5.40 v.m. 17.54 n.m. 5. 6.11 v.m. 18 32 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na. hoogwater Het Atheense gerechtshof heeft 17 leden van de Etas bij verstek ter dood veroordeeld wegens moord op 92 gendarmes, die zich reeds hadden overgegeven. Drie der 41 verdachten zijn tot levenslange dwangarbeid veroordeeld, terwijl 16 van hen werden vrijgesproken. Door het uitbreken van paratyphus aan boord van het m s. Volen- dam", dat op uitreis naar Indië aanvullingstroepen aan boord had, moe en de dienstplichtigen bij aankomst in Indië in quarantaine. Hier het kamp in Tjilitan, ten Zuiden van Batavia, waar onze jongens hun tijd nuttig besteden. Hier ziet men ze aan de lichamelijke training.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1