Oogstvooruitzichten van 1948 De voedselschaarste in de wereld is thans erg. Maar nog ernstiger zal de schaarste in 1948 zijn. Deze pessimistische voorspelling is afkom stig van de Wall Street Journal. Vooral de droogte heeft een spaak in het wiel gestoken. Alleen al in de Verenigde Staten dreigen tien tallen millioen hectoliter tarwe, die in de herfst wordt gezaaid en in de lente opkomt, verloren te 'gaan als er niet binnen twee of drie weken een behoorlijke hoeveelheid regen valt. Sommige boeren zaaien in 't stof. De meeste echter wachten op regen, welke maar niet wil komen. Als de regen definitief uitblijft, dan zul len de verbouwers van tarwe het van zware sneeuwval in de komen de winter moeten hebben, wil er tenminste nog iets van de oogst terechtkomen, zo luidt het oordeel van Joseph Scott, de president van de raad voor de landbouw van Oklahama. Hij voorzag echter, dat 40 tot 50 procent van de oogst dan verloren zal gaan.' De zuinigheid van de regering Geregeld wordt de regering ver weten dat zij verre van zuinig is. Leeft die mening alleen onder be paalde groepen critici of heeft heel het volk dezelfde indruk? Om dit na te gaan stelde het Nederlandse Gallup-instituut om te beginnen een eenvoudige vraag „Wat is uw indrukgaat de re gering zuinig of niet zuinig om met het door het volk opgebrachte geld 64 pet. van het publiek antwoordt niet zuinig. 16 pet. wel zuinig. 20 pet. geen mening. De verdeling der meningen loopt dwars door alle politieke en andere groeperingen in ons volk heen. Het „niet zuinig" wordt uitgesproken door 57 pet. van hen, die vorig jaar op de K.V.P. gestemd hebben, door 67 pet. der P. v. d. Arbeidstem- mers, 69 pet. der Anti-Rev.. 70 pet. van de P. v. d. Vrijheidstemmers; 76 pet. der Communistisch georien- teerden. Van mensen met lage in komens vindt 61 pet., van de midden standers 69 pet. van de welgestelden 73 pet. dat de regering niet zuinig is. Nu hangt het oordeel over het financiële beleid van de regering natuurlijk nauw samen met wat het publiek vindt dat de regering behoort te doen, en daarom vroeg het Gallup- instituut ook Wat vindt ubemoeit de regering zich tegenwoordig met te weinig of met te veel dingen of doet zij het tegenwoordig goed 40 pet. meent: bemoeit zich met teveel dingen. 27 pet. doet het ongeveer goed. 11 pet. bemoeit zich met te weinig. 22 pet. geen mening. J Het blijkt dat zij die vinden dat de regering zich met te weinig dingen bemoeit toch in meerderheid van mening zijn, dat zij niet zuinig is. Van hen zegt namelijk 67 pet. niet zuinig, 21 pet. zuinig, 12 pet. geen mening. De mensen, die vinden dat er door de regering met teveel dingen be moeid wordt, antwoordden: 78 pet, niet zuinig, 12 pet. zuinig, 10 pet. geen oordeel. Zij die: „regeren doet het onge veer goed", antwoordden, menen voor 56 pet. dat de regering niet zuinig is, 20 pet. van hen meent: wel zuinig. De „Willem Barendsz" weer naar de Zuidpool nen aanvoeren, wat overeenkomt met zestien duizend ton (vorig jaar 131/2 duizend ton) De kapitein, de heer K. Visser, zal ditmaal vergezeld worden van zijn echtgenote, die de reis naar de Poolzee wil meemaken. Ruim 20 jongelui uit Schiermonnikoog zullen deel uit maken van de bemanning. Voor de 400 beschikbare plaatsen hadden zich 6000 liefhebbers aan gemeld. 100 Koninginnen in een vliegtuig Liefst 100 koninginnen bevin den zich aain bo:oird vain het K.L.M.-vliegtuiig, dat Zaterdag middag naar Zuid'-Amerika vertrok'. Het zijn jonge ko;- niinigilnmen van een speciaal Italiaans bijeüras, afkomstig van, isen imker te Boilpignia eni zij ireiizen naar Santos, Luiga- ires en Buenois Aires, waar zij zullen 'worden geplaatst bij een jonge zwerm, ter verede ling van bet bijenwas. Die koninginnen zijn verpakt j|n kokertjes en elke koningin is iontgeven dpoir een tiental (werkbijen, die zich voeden) wiet suiker en pp tam beurt die vbeding van de ko|nii|n:gi|H- nen verzongen). Het transport is alleen moge- gelijk diopir de korte duur van die ireiis, dank zij1 idle snelle doioirveibindilng Rö|me— Amsterdam—Zuid-Amerika. Minister Beel antwoordt de Tweede Kamer-leden In zijn antwoord op de debatten over de jongste regeringsverkla ring keerde minister Beel zich vooral tegen de heer Schouten, die hij gebrek aan eerbied voor de zelfstandigheid van de over heid verweet. Ook keurde dr. Beel het onder mijnend geluid af, dat de heer Schouten had laten horen, dat de burgerij het niet eens was met het regeringsbeleid. Tevens gaat het naar zijn mening niet aan, geen rekening te willen houden met de constructieve elementen in de Republiek en hem mede verantwoordelijk te willen stellen voor het wangedrag van de Repu bliek. Want dan is ook de heer Schouten verantwoordelijk voor het door hem verfoeide regerings beleid, zo merkt de minister op. Het gaat er niet om of de Repu bliek van het begin af feilen had. Het is de vraag of zij destijds zo groot waren, dat er nooit mee had mogen worden samengewerkt. En dat ontkende de minister. Pas in de laatste maanden voor de politiële actie deden zich verwor dingsverschijnselen voor. Toen die wijziging kwam, heeft ook de regering haar houding veranderd. Maar daarom mag men haar niet verwijten te hebben gefaald. Het hele Indonesische vraagstuk moet men niet te eng zien. Er moet een nieuwe bedding worden gevonden, waarin het nationalisme met het Koninkrijk op de voet van vrijwilligheid duurzaam kan samengaan. Dat wil dus zeggen: in overleg met de betrokken be volkingsgroepen. Wanneer er dus ooit nog eens een politiële actie nodig mocht zijn, dan zal die niet ten doel hebben de Republiek te vernietigen, maar wel om uit te snijden wat haar gezondmaking kan belemmeren. Intussen hoopte dr. Beel toch, dat het tenslotte wel tot overleg met de constructieve elementen zal kunnen komen. Voorbeeld ter navolging Bestuursled,en van de Maassiuisse Oranjevereniging zijn per auto paar bet terrein van d,e Rotterdamse Lloyd, gereden, teneinde bet ge schenk van deze Oranjevereniging, 'een honderdtal pakketten vppr mi litairen in Indonesië, af te leveren1. De auto 'was getooid met de oranje vlag en met die blauw-wit-fblauwe kleuren van Maassluis. De kilst met pakketten geheel oranje geverfd), is Zaterdag met de ^Bantam" vain die Rotterdamse Lloyd naar Indonesië vertrokken. Op bet hoofd te Maas sluis stond: de bevolking opgesteld tot bet brengen van een groet, waarop de ^Bantam" met fluitsig nalen antwoordde. Eensluidende voorschriften voor de brandweer Indertijd heeft de minister van binnenlandse zaken een commissie in bet leven geroepen, die toit taak had, de mogelijkheden te oindierzoie- ken om te komen tot landelijk) geldende voorschriften inzake bét brandweerwezen. Tot nu toe -kon 'elke gemeente op dit gebied naar eigen keuze regelen vaststellen. Naar de Nieuwe Courant verneemt, beeft de commissie thans haar taak 'be ëindigd. T extielkaartenvervalsers gegrepen Vorige week hadden twee Ne derlanders zich voor het Brits mili tair gerechtshof te Krefeld te ver antwoorden wegens het vervalsen van Nederlandse textielkaarten. In Augustus van dit jaar had het tweetal, de radiotechnicus P. van L. en de architect H. S., beiden uit Amsterdam, zich clandestien over de grens naar Duitsland begeven, waar zij relatie hadden met een zekere Piel uit Dusseldoif, een man, die bedreven was, in het vervaardigen van cliché's. Deze was bereid een cliché te maken van de door V. L. en S. medegenomen Nederlandse textielkaart en weldra vond men ook een drukker, in Krefeld, die de kaarten wilde drukken. Deze vond het later bij nader inzien blijkbaar toch te riskant en stapte naar de Nederlandse consul toe en vertelde hem het gehele geval. De consul gaf de zaak over aan de opsporings dienst van de Nederlands militaire missie en in samenwerking met de drukker kon men de twee verval sers in de val laten lopen. V. L. werd veroordeeld tot ge vangenisstraf van 1 jaar en betaling van een boete van 10.000 mark, bij gebreke waarvan 1 jaar gevangenis straf zal worden bijgevoegd. S. kreeg 1 jaar en de clichémaker eveneens een jaar. Het is niet uitgesloten, dat de vervalsers, wanneer zij in Duits land hun straf hebben uitgezeten, opnieuw voor een Nederl. recht bank zullen worden geleid. Notaris en cliënten gearresteerd Een onderzoek voor de fiscale recherche te Rotterdam inzake aan giften voor de belasting, o.a. de ver- mogensaanwasbelasting, gedaan door de Rotterdamse kooplieden D. K. en A. v. d. L„ heeft het vermoeden doen rijzen van valsheid in geschrifte. In verband hiermede zijn deze koop lieden en nog drie personen die van medeplichtigheid bij deze valsheid in geschrifte worden verdacht, gearres teerd op last van de jastitie. Tot de drie. die van medeplichtigheid wor den verdacht behoort notaris S. te Rotterdam. Het onderzoek in deze zaak wordt verricht door de fiscale recherche in samenwerking met de officier van justitie, die in de zaak werd betrokken, toen bij het onder zoek naar overtreding van de fiscale wetten, de verdenking rees van over treding van het wetboek van straf recht. De rechter-commissaris heeft opsluiting van de vijf verdachten in het huis van bewaring gelast. RADIOPROGRAMMA Dinsdag 30 September. HILVERSUM I (301 m.) 7 nieuwis; 7.15 gymin.; 7,30 mor gengebed,; 7.45 gram.; 8 hieuw»; 8.15 gram.; 0 lichtbaken; 9,30gram.; 10 vo,o;r de kleuters; 10.15 gram,'; 10.40 voordracht; 10.50 kinderzang; 11.30 als die ziele luistert; 11.40 gram.; 12.03 zang en piano; 12.33 Orkest zonder naam; 1 nieuws1.15' welk boek?; 1.20 orkest; 1.50 gram.; 2.30 onder oins; 3 ,gram].; 4 'de'Zon nebloem; 4.30 na schoontijd,; 4.45 gram.5.45 het Rijk overzee6 volksliederen; 6.20 sport; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7 nieuws; 7.20gram,.); 7.45 N.I.W.ï.N,-klanken7.50 weder opbouw:; 8 iniieulws; 8.12 voile ineef; 8.20 Don Quiichotte; 8.30 causerie; 9 gram.; 10.10 de v. Rooyen'fs; 10.15 avond'gebied10.30 nieuws; 10.45 12 Plhilh. orkest. HILVERSUM II (415 m.) 7 nieuws; 7,15 gymh.7.30 gram.; 8 nieuws; 9.15 morgenwijd,ing; 9.35 gram.; 10.30 van vrouw) 'tot vrouw 10.35 gram.; 10.50 kleutertje luis ter; 11 lezing; 11.30 Jetty Cantor; 12 orgel; 12.33 ons platteland; 12.43 gram.; 1 nieuws; 1.15' sextet; 1.45 gram).; 2' met naald, en schaar; 2.30 'orgel3 lezing; 3.15 matinee; 4.40 die schoolbel; 5 Zanglust; 5.30 dansoirkest; 6 (nieuws; 6.30 voor dracht; 7.05 Bernard Person; 7.15 -orgel; 7,30 zang; 8 (nieuws; 8.15 Bonte treiln; 9.-30 contact; 10.15 overzicht; 10.30 muzikale tocht; H nieuws; 11.1512 gram. De Zuid-Afrikaanse gedelegeerde bij- de beheerscommissie van 'de V.N., heeft ter vergadering van deze commissie verklaard, dat Z.-Afrika niet van plan is over te gaan tot inlijving van Zuid,-Wes t-Af rik a foijj de Unie, doiclh dat het pok niet zal toestemmen in het sluiten van eet» beheersovereenkomst betreffende dit gebied. Joseph Keenan, de procureur-ge neraal bij het gerechtshof voor oor logsmisdaden te Tpkia, heeft ver klaard', dat keizer HirohitO van Ja pan onschuld,iig is aan het ontkete nen van de oorlog in de Stille Oceaan. De Chicago Tribune heeft het plan opgevat een schuilkelder van gewapend, beton vopr 3000 personen ito het sousterrailn van haar gebouw te laten bouwien, „teneinde de em ploye's; en huurders, ingeval van atopimbiqmaainvallien, bescherming te bieden", Die voordrachtkunstenares N,el Oosthiout is. kortgeleden in het bekende Repertory Theatre te Bir mingham opgetreden. Zij' geeft zo wel de Krijtkri'ng als Dpn Quicbotte Verbannen in het Engels. Het tal rijke publiek, waaronder vele kun stenaars van na,am, bracht onze landgenote een langdurige ovatie. Om brandstoffen te sparen zal de Britse thuis vloot dit jaar niet maar Schotland varen, doch' van Portland uit oefeningen houden. Een niet-oiffici'ële missie, bestaan de uit 8 Labour-ledian van het Britse parlement, is een reis be gonnen dpOr vier landen van Oost- Europa. Men zal een studie maken van die politieke en eeoinojmSscha gesteldheid en van de mogelijkhe den om grondstoffen en voedsel te betalen met Britse producten. Te Baarle-Nassau viel het drie jarige kind van de landbouwer C- van Tilburg, tijdens een onbewaakt ogenblik, in een ketel met kokende pap. De kleine is in het ziekqnjhuSs aan de bekomen brandwiondleh pyer- ledien. Van officiële ziijd,e te Karatsji wordt gemeld, dat bij, de aanval op een trein met Mohammedaanse vluchtelingen, welke enkele dagen geleden bij Amritsar plaats vond, 3000 personen gedood zijn of ver mist worden en 1000 personen ver wondingen opliepen. Het ligt in het voornemen, dat op 3 of 4 October as. de „Willem Barendsz" uit Amsterdam opnieuw koers zal zetten naar de Zuidpool om op walvissen te jagen. De maat schappij voor de walvaart hoopt ditjaar 100.000 vaten traan te kun

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 8