Gemeenteraad Zierikzee In de Donderdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad was de heer v. d. Zande bij de opening afwezig. Voorzitter de burgemeester jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye. Na binnengeleid te zijn door een commissie, bestaande uit de heren Catshoek en v. d. Doel, legden de nieuw-toegelaten raadsleden, de heren A. Groenendijk en J. C. Linders, in handen van de voorz. de bij de wet vereischte eden af. De voorzitter heette hierop belde welkom en hoopte op aangename samenwerking. Tot de ingekomen stukken be hoort een schrijven van den heer H. J. Horst te Barneveld, met de mededeeling dat hij zijn benoeming tot onderwijzer aan de o. 1. s. A aanneemt, doch dat hij pas omstreeks 1 December e.k. in dienst zal kunnen treden. Van Ged. Staten is de ver ordening reinigingsrechten terug ont vangen, met verzoek haar aan te vullen met een bepaling betreffende niet-invorderbaarverklaring door de gemeenteraad van de verschuldigde rechten waarvan de invordering niet heeft kunnen plaats vinden en de ontheffing van de ontvanger van verdere pogingen tot invordering. Dienovereenkomstig stellen B. en W. voor art. 9 der Verordening met een 3e en 4e lid aan te vullen gelijk ^verzocht, en de aldus ge wijzigde verordening opnieuw vast te stellen. Z. h. s. verenigt de raad zich hiermede. De heer J. G. Gorlee verzoekt met ingang van 15 September ont slag als onderwijzer aan school A en ontslag uit zijn functie van secr. van de commissie tot wering van schoolverzuim met ingang van de datum waarop zijn definitief vertrek naar Ede valt. B. en W. stellen voor pet 15 December eervol ont slag te verlenen of zoveel eerder als de heer Hörst in functie zal zijn getreden. Aldus wordt besloten. Aangeboden worden de rekenin gen;. 1943 tot en met 1946 van de Chr. Bewaarschoolvereniging „Re- hoboth". De voorzitter stelt deze in handen van een commissie be staande uit de heren v. d. Zande, v. d. Doel en Brouwer. De teke ningen 1945 en 1946 van het Gasbe drijf worden in handen gesteld van een commissie bestaande uit de heren Groenendijk, Linders en Gouds waard. Door het overlijden van de heer Raap is in verschillende commissies een vacature ontstaan. Tot lid van de commissie van Fabricage kiest de raad met 11 stemmen de heer Groenendijk (1 stem op dhr. Linders), tot lid van de commissie van Straf verordeningen de heer den Boer met 7 stemmen (3 op dhr. Steendam en 2 op dhr. v. d. Doel). Wat de vacature in de commissie Bolijn betreft, deelt de voorzitter mede dat B. enW. aanvulling'wenselijk achten met een lid dat tijdens de evacuatie op het eiland is gebleven. De heer v. d. Eijnde verklaart zich wegens gezondheidsredenen niet be reid zitting te nemen. Daar nu alleen de heer den Boer in aanmerking komt, verklaart deze.zich bereid op zijn vroeger genomen beslissing terug te komen, waarna de voorzitter de heer den Boer aanwijst. Op verzoek van dhr. Groenendijk geven de heren Brouwer en v. d. Doel nog enkele inlichtingen. Het rapport zal binnen afzienbare tijd worden aangeboden. Tot leden van de Jubileum-com missie feestelijkheden in 1949 bevelen B. en W. aan de heren Jhr. Mr. J. Schuurbeque Boeije, Mr. C. J. B. du Croo, R. Gerritsen, W. P. A. Brouwer, J. W. v. d. Doel, J. G, L. Simmers, P. van Beveren, H. J. Doeleman, J. Coumou, A. J. Argelo, P. Heering, Dr. J. J. Westendorp Boerma, en C. F. van Berendonck. De heer v. d. Eijnde zou gaarne enkele arbeiders in de commissie benoemd willen zien. De voorzitter antwoordt dat dit de commissie voor Dagelijkse zaken zal zijn, doch dat er verschillende subcommissies zul len bijkomen. Uitbreiding is evenwel mogelijk, als de heren maar namen noemen. De heer v. d. Gaast beveelt dhr. J. J. v. d. Berge aan, de heer Steen- dam, dhr. J. M. Moeliker. De voorzitter plaatst deze namen op de aanbeveling die desnoods nog aangevuld kan worden. De heer Brouwer hoopt dat de Commissie spoedig zal vergaderen. Wethouder Gerritsen acht November a s. vroeg genoeg. M.a.s. worden vervolgens de aanbevolenen benoemd. De heer v. d. Zande verschijnt ter vergadering. Tot tijdelijke leraressen en leraren aan het Zierikzees Lyceum ingaande 1 September benoemd de raad de dames A. C. G. Oudemans (Frans), M. C. Monna (Engels), S. Kunst (Duits), M. J. A. Fermin (Wiskunde), en de heren J. M. T. Hefting (aard rijkskunde), P. Minderhout (Neder lands) en Ir. M. J. van Eijck (Na tuurkunde). Gratificatie gemeentepersoneel B. en W, bieden de raad een conceptverordening aan tot toe kenning van een gratificatie van 2 %met een Emaxim. van f 50,— het personeel in dienst der ge meente voor 1947, met dien ver stande dat betrokkenen bij de uit betaling minstens 6 maanden in dienst moeten zijn, als gehuwde of ongehuwde enige kostwinner niet meer dan f 4212en als onge huwde met kostwinnner niet meer dan^f 3996 's jaars verdienen. De voorz. deelt mede dat de raad in de vorige vergadering B. en W. in beginsel al gemachtigd heeft doch dat dit het formele besluit is. De heer Catshoek zegt in een raadsverslag gelezen te hebben, dat de Middelburgse gemeenteraad een motie heeft aangenomen, waarin de regering verzocht wordt het daar heen te leiden, dat ambtenaren en werklieden in overheidsdienst een vast salari3 zullen krijgen, zulks o.a. in verband met de uitgebreide ad ministratie als gevolg van de toe slagen e.d. Misschien kan hieraan adhaesie worden betuigd of ook zulk een motie worden aangenomen. De heer v. d. Gaast verklaart zich hiervoor. De voorzitter zegt er met de secretaris van Middelburg over te zullen spreken. Weth. du Croo verklaart zich er ook voor doch acht dit materie van de Rijkswetgeving. Wel kan de raad een wenselijkheid in die geest uitspreken tegenover de regering. De heer Groenendijk wenst in deze in beginsel een uitspraak van de raad. De heer Catshoek kan zich hiermede verenigen. Weth. Gerritsen merkt op, dat de raad de tractementen vaststelt, dus acht spr. een motie of uitspraak overbodig, waar tegenover de voorzitter betoogt, dat de minister de grenzen bepaalt en de raad de wenselijkheid kan uitspreken. Spr. zal in de vergadering van de Ver. van Nederl. Gemeenten te Goes deze zaak bespreken. Ten slotte machtigt de raad B. en W. in deze te handelen in de geest als door de verschillende leden naar voren is gebracht en wordt de verordening z,h. s. vastgesteld. De woning-commissie B. en W. stellen voor de leden van de Woningcommissie een presen tiegeld ad f 3,— per persoon en per vergadering toe te kennen en de commies ter secretarie, H. E. S. Sinck, die met de administratie is belast, voor zover deze buiten de kantooruren hiervoor werkt, een toe lage van f 20,— per maand toe te kennen. De heer v. d. Eijnde acht de beloning ad f 20,niet hoog. De voorzitter Bntwoordt, dat deze zaak niet helemaal bekeken kon wor den. Als de Joelage te laag is kan ze verhoogd worden en zullen B. en W. met een voorstel komen. De heer Linders informeert of er niet-commissieleden zijn, die salaris ontvangen. De voorzitter antwoordt dat de heer Panny ambtshalve is toegevoegd en als zodanig f 80,— per maand ontvangt. Spr. zou deze toestand voorlopig willen continu eren. Blijkt dat deze functie over bodig wordt dan kan een voorstel tot beëindiging volgen. De heer Linders zou een termijn gesteld willen zien b.v. 1 Januari 1948 en wijst er op dat de uitvoe ringen van de beslissingen der com missie wel eens te wensen over schijnt te laten. De voorzitter legt de nadruk op de vele moeilijkheden die de woning voorziening medebrengt Toen spr. voorzitter was zijn de besluiten van de commissie steeds precies uitgevoerd. Weth. Gerritsen is het eens met de heer v. d. Eijnde wat de toelage betreft. Die zou z.i. best f 50.per maand kunnen be dragen. De heer v. d. Eijnde sluit zich aan bij de heer Linders en ver klaart ook vaak klachten te horen. De voorzitter benadrukt nogmaals de moeilijke functie van de ambte naar. In Den Haag had men b.v. in 3 maanden tijds 24 secretarissen van een woningcommissie. B. en W. zijn bereid t.z.t. indien nodig de zaak over te hevelen in de geest zoals hier gesproken is. De heer v. d. Doel zou nog niet op de toestand per 1 Januari willen vooruitlopen, doch willen zien nagegaan hoeveel uren dhr. Sinck buiten de bureau-uren werkt. De heer Catshoek meent dat het aantal overuren wel zal toenemen door wijziging der vergaderuren. De heer Groenendijk stelt voor het aan tal overuren over een bepaald tijdvak te noteren b.v. over een maand. De raad verenigt zich m.a.s. met het voorstel van B. en W., als ge- ainendeerd door weth. Gerritsen, wat de toelage betreft. Op voorstel van B. en W. wordt m.a.s. af wijzend beschikt op het verzoek van van de Ned. Ver. van Brandweer commandanten om een subsidie ad f 25,'s jaars. De woningen in de Zuidhoek Dan komt aan de orde een voor stel tot overneming der woningen aan het 's Heer Lauwendorp. Per 17 Sept. is de woningbouwvereniging „Volkswoningen" ontbonden en het bestuur biedt de eigendommen met de daarop rustende schulden aan de gemeente aan. B. en W. schrijven aan de raad dat het h.i. noodzakelijk is de be zittingen der Vereniging met de daarop rustende lasten en verplich tingen over te nemen en stellen voor tot overname te besluiten. De waarde der 22 woningen bedraagt f108.782.44 het exploitatieverlies over 1946/1947 f 4626,79. Op een vraag van de heer Groe nendijk antwoordt de voorzitter dat de gemeente de woningen niet mag verkopen en dat er een woningbe drijf komt met een ambtenaar en een commissie van Toezicht. De heer Linders vraagt of het herstel wordt aanbesteed of van ge meentewege zal geschieden. De voor zitter antwoordt dat de kleine her stellingen van gemeentewege kunnen geschieden en de grote kunnen wor den aanbesteed. De heer Groenendijk herinnert er aan dat de tijdelijke raad indertijd de f 40000,— voor herstel voteerde op voorwaarde van openbare aan besteding. De heer v. d. Doel spreekt zich uit voor zo spoedig mogelijke verkoop. De voorzitter zegt dat dit alleen kan als de huizen vrij zijn. Spr. zal nakijken of versterkte af lossing der annuïteiten mogelijk is. De heren v d. Eijnde, Steendam en den Boer zijn het eens met de heer v. d. Doel. Laatstgenoemde vreest dat het met de woningen aan het Slabberswerf dezelfde kant zal opgaan, als met die aan het 's Heer Lauwendorp. Weth. Gerritsen wijst op het be lang der huurders, die er op voor uitgaan. De heer Steendam acht de huren niet hoog gezien de onderhoudskos ten. Vroeger werd huur naar het inkomen betaald. Weth. Gerritsen merkt op dat het bestuur de huren wilde verhogen, wat geweigerd is. De heer Linders vindt dit, gezien het onderhoud al die jaren, juist, doch als de huizen goed worden opgeknapt, zal verhoging wel moge lijk zijn. De heer Catshoek zegt met de heer v. d. Gaast ter plaatse een onderzoek te hebben ingesteld en zet uitvoerig uiteen hoe treurig het in vele woningen gesteld is, o.a. wat de plafonds betreft. Spr. hoopt dat de gemeente de verkeerde zuinigheid niet navolgt, en geregeld het onder houd zal bijhouden. De heer Groenendijk spreekt er zijn verwondering over uit, dat er novit een openbare aanbesteding heeft plaats gehad daar er een post voor was uitgetrokken. De voorzitter zegt onderzoek toe en antwoordt de heer v, d. Doel dat tot heden alleen de oorlogs schade is uitbetaald geworden. Ook de heer v. d. Gaast brengt nog enkele klachten naar voren en hoopt dat er goed toezicht zal komen. Na dat de voorzitter heeft toegezegd dat B. en W. alles nader zullen be kijken en spoedig nadere medede lingen aan de raad zullen doen. wordt het voorstel tot overname z. h. s. aangenomen. Op voorstel van B. en W. wordt het arbeidsover- eenkomstenbesluit d.d. 6 Maart '47 gewijzigd, in dien zin dat de wijziging met terugwerkende kracht tot 1 Jan. 1946 in werking is getreden. Een brandweetremise. Punt 15 der agenda is een nieuw voorstel van B. en W. inzake een brandweerremise. Zij hebben gecorrespondeerd met de regenten van het Burgerweeshuis inzake de huur van het koetshuis met zolder aan de Wevershoek, thans ingebruik bij C. v. d. Wekken, teneinde dit gebouw daarvoor te bestemmen. Deze zijn bereid tot verhuring onder nader vast te stellen voorwaarden, maar in ieder geval onder de volgende bedingen: a. dat het perceel voor een behoorlijk aantal jaren wordt verhuurdb. dat het weeshuis vrije doorgang behoudt door het koetshuis voor het vervoer van brandstoffen, materiaal enz.; c. dat onderhoud en verbetering voor gemeente-rekening komen d. dat de huurprijs f 5, per week zal bedragene. dat de gemeente een uitkoopregeling of schadeloosstelling met C. v. d. Wek ken overeenkomt. Gebleken is dat de fa. v. d. Wekken bereid is de tot 30 Maart 1952 lopende huur aan de gemeente over te doen De zolder zal gebruikt kunnen wor den voor het drogen van slangen. De kosten belopen per jaar over een tijdvak van tijdvak van 10 jaar verdeeld, f 320,— 's jaars. De voor zitter beveelt het voorstel van B. en W. om op de gestelde voorwaarden tot huur over te gaan aan. De heer Groenendijk vraagt of dit gebouw brandvrij is met het oog op eventueel aanwezige benzine. De voorzitter antwoordt dat hem dit niet bekend is. Behalve de brand weerauto's komt er ook de vuilnis wagen er te staan. De heer van den Doel zou f4,— huur hoog genoeg achten, vooral omdat de gemeente het onderhoud betaalt. Weth. du Croo antwoordt hierop dat zonder de zolderdie het Weeshuis node mist de huurf f 2, is. M.a.s. verenigt de raad zich met het voorstel van B. en W. Dan komt aan de orde de begroting 1947 met bijbegrotingen. (Wuiridt vervolgd) Ambtenaren van die C.CX>'. uit Tilburg hebben iin Rijen (Nl-Br.) 36 „zwarte'' varkens achterjhaal'dt Het onderzoek leidde oi.a. naar het kerkhof, waar men in het lijken- huisje, ondier <ee;n draagbaar, eejix levende 200-ponder aantrof.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 4