ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Gebrek aan WERELDNIEUWS EUROPA MOET GEHOLPEN WORDEN Djocja heeft reeds onderhandelaars benoemd Ttuman ZATERDAG 27 SEPT! EMBER 1947 No, 15705 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Oehtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTEN Tl ËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.mj, (4 regels) f 1,— per stuk. geestkracht en normbesef In een adres door leden va;n de commissie voor de geestelijke en soöiale verzorging in het bewaring's- en interneringskamp Vught, gericht tot H.M. die Koningin, wordt ander maal de aandacht gevestigd ;op het probleem der piet-iclriminele politie ke delinquenten. Geconstateerd wordt, dat de heropvoeding mid dels de interneringskampen is mis lukt, gewezen wordt op 'de stoffe lijke en geestelijke popd onder de ex-N.S.B.'ers, terwijl op grond hier van de onder tekenaars van het adres met klem aandringen op een voorwaardelijke, dan wel onvoor waardelijke invrijheidsstelliing van alle politieke gevangenen. Wij 'hebben hier het probleem ten voeten uit voor ons. Nederland' zit met zijn zuivering en berech ting vast aan d'e grond en dus gaan er stemmen op, om genade voor recht te laten gelden en een collectieve gratie te verlenen. Al onderschrijven Wij ten volle de be zwaren tegen het heropvoediugls- systeem middels de internerings kampen, de suggesties vervat in het genoemde adres 'blijven een be schamende aanklacht tegen ops volk. Immers thans wreekt zich de in den beginne begane dwaling mateloos. De toievrijdingsroes verdreef dé gedachte aain massale deportatie hetgeen een zeer effectieve straf „zou zijn geweest. Onder vreemde omstandigheden weggevoerd van cnder de ogen van het volk, zouden de politieke gevangenen, middels zware arbeid, zich een nieuwe toe komst hebben kunnen opbouwen. T>eze principieel juiste grondge dachte, aansluitend bij hetgeen vaP officiële zijde uit Londën werd ge suggereerd, liet men los tot schade van de 'delinquenten, tot grotere schade van het goede doel van het Nederlandse voilk, dat het toege brachte leed 'niet op bevel kan. vergeten en zich ergerde aan stel selmatige rechtsverkrachting. In- plaats nu van 'het beter ten, halve <gekeerd, Idain ten hele ge dwaald1 tot leidmotief der "be rechting en heropvoeding te kiezen, word't geadviseerd het bijltje er mqar bij neer te leggen en de be rechting als een afgedane zaak te beschouwen.. Men durft deze han delwijze zelfs te kwalificeren als te zijn ingegeven door Christelijke naastenliefde, 'die weet te vergeven en te vergeten. In feite wordt hier gebrek aap. geestkracht en norm besef op ontstellende wijze open baar. Nog steeds i£ er gelegenheid het opvoedingssysteem te verbeteren en de interneripgskampen te maken tot een harde, maar ook edelmoe dige leersohoiol, waar de verlangens rijpen kunnen naar hereniging met het volk, waartegen de zonden zijn begaan,. Wie zopder verdere overweging: evenwel de hekken der kampen ontsluit, .js'ordt niet geleid door overwegingen van recht en naas tenliefde, maar kweekt kunstmatig een hulpeloos gevoel van rechte-, loosheid bij het Nederlandse volk. Vijf jaar lang hebben N.S.B.-ers' zich welbewust van ons volk ge- Met de leiders van het Ameri kaanse Congres zal president Tru man Maandag besprekingen voeren, waarbij Ih'ij zal aandiriinen op 'maat regelen die zullen voorzien in de onmiddellijke behoeften van de Oude Wereld. De fondsen, die nodig zijn om Europa te kun nen 'behoeden voor koudie en honger, hoopt hij te ver krijgen voordat het Congres bijeen komt, want dan zou het wel te laat zijn. Bestude ring van het rap port .over het plan- Marshall kost tijd, tè veel tijd. en er zij,n vraagstukken die niet kunnen wachten! Aan Nederland, België en Luxem burg zou speciale steun verleend wdrden, wanneer ionverh'oiopt het saneringsplan-Marshall geen door gang zou vinden. Dez'e steun zou toi de eerste plaats bestaan uit be talingsfaciliteiten, die feitelijk ver kapte 'Kredieten zijp. Bovendien over weegt men in Washington om half fabrikaten paar Nederland ,ep Bel gië te zenden, om aldaar verder te verwerken. Onze industrie zou hierdoor een aanzienlijke duit kunnen bezorgen aan onze nationale deviezenpot. De hoge transportkosten behoeven geen belemmering te betekenen, daar men veelal halffabrikaten zal zanden, die straks als eindproduct op de Euro pese markt komen >en dus uiiteiinde- lijk toch naar die Oude Wereld) zouden moeten vervoerd. n e Republikeinse regering te Dj oc ja heeft reedis onderhandelaars benoemd, ofschoon het nog hele maal niet vaststaat waar die Com missie van Drie, d,op,r de Veilig heidsraad ingesteld, teneinde te be middelen in het geschil tussen Ne derland en de Republiek, haar werk zaamheden zal aanvangen. Sedert de consulaire commissie, van wie het rapport thans spoedig 'wio.rdt verwacht, met haar onder zoek is begonnen, heeft men aan Republikeinse zijde opeens eep op vallende voorkeur voor het her vatten van de besprekingen, aam die dag gelegd'. Dit wtörd het eerst gedemonstreerd in de toespraken van Soekarno en Sjarifoedidin, in Welke toespraken een totale koers wijziging bij' die Republiek viel' op te merken. Sjahrir vertoeft op het ogenblik in die Engelse hoofdstad, w'aar hij kans heeft b.v. die Nederlandse am bassadeur tegen het lijf te lopen en dan eens te heuvelen over be paalde kwesties die beiden.' aan gaan. Van Lopdien paar Den Haag is 'bovendien niet zoin verre rais vqor 'Sjahrir, die kris kras oiver die aardbol vloog. Het schijnt dat men in Dj oicj a een soepeler houding gaat aanne men, nu ook de Nederlandse be langen :in Amerika voor het forum Zijn gehradh't 'en mem 'daar thans beter en nauwkeuriger op d.e hoogte is, wat er langs die evenaar in Zuid-Ooist Azië plaats grijpt. Soekarno zoekt troost in Tokio De vos verliest wiel zijn haren, maar piet zijn streken. Za is het ook met Soekarno;. Nu hij vermoedt ook die Amerikaanse sympathie te verspelen, heeft hij trooist gezocht bij zijin oude vrienden jn..TfcMoi. In die Japanse hoofdstad is thans het eerste nummer verschenen van het maandblad Indonesië", dat ge deeltelijk in het Japans en .gedeelte lijk in het Maleis verschijnt. Op die voorpagina zien wie het stralende gezicht van Soekarno. In het eerste artikel wordt de aandacht gevestigd op- de vriend schap tussen Indonesië en Japan (Ozo) ien het economische belang i'soleerd, potdoof voor goede raad. veelal gedreven door haat en min achting voor ieder, die aan. de goede kant stond. Er is veel nodig om het bewijs acceptabel te maken, dat zij ook Werkelijk, niet louter eigen, vrij heid, maar een hereniging met het Nederlandse volk hegeren. Men kan toch wel bereidheid tot vergeven in zich gevoelen, al acht men dit bewijs nog steeds niet overtuigend geleverd. dat beide landen hebban. Indonesië wlil agrarische producten uitvoeren ;in ruil voor machines'. Hjet hlad ■constateert voorts, dat het een ge noegen is voor het Iindiomesiisfcjhe' volk, om vriendschappelijke betrek kingen te hebben met Japan, dat beschikt over.... teehische kennis en vaardigheid1. Voorts wordt er nog een uiteen zetting gegeven van het verdrag van Linggadjati. Voor het geval 11 het nog niet wistdie republiek is ©en S'ouvereiine staat en regeert over geheel Indonesië, erkend door die regering van Den Haag. 90 millioen gulden voor consumentencrediet Voor het destijds met nog al veel ophef aangekondigde consumenten crediet, werd op die begroting voor 1947 ©en hedrpg van 180 millioen gulden uitgetrokken. Nu de cijfer® over het lopende jaar bekend zijn, is gebleken dat men met de helft had kunnen volstaan. Er ,i;s name lijk .in totaal voor 90 millioen uit gekeerd.. Op de fneuwie begroting ,is daarom geen nieuw: crediet aan gevraagd,. Men 'heeft eenvoudig de resterende 90 millioen .naar het NEEM EN LEES 1 Bijbelgedeelten voor eiken dag. 28 September4 October Zondag Romeinen 7, vs. 1 12 Maandag 7, vs. 13—26 Dinsdag 8, vs. 1—17 Woensdag 8, vs. 18—30 Donderdag 8, vs. 3139 Vrijdag 9, vs. 1 13 Zaterdag 9, vs. 14—29 SPREUK VAN DE DAG Slecht humeur maakt die mens altijd ongelukkig, zowel hem als zijn omgeving. Goed, humeur smeiert die raderen van het lieven. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 27 September: Aanvankelijk nog tijdelijk krach tige, later 'w'at afnemende N.O. wind,, overdrijvende wolkenvelden 'droog weer en opnieuw iets warmer 27,. Zon pp 6.32, ondier 18.29. Maan iop 18.08, onder 2.45. 28. Zon |op 6.34, ondier 18.27. Maan op 18.23, pndier 3.59. Volle maan 30 September 7.41. Hoogwater te Zierikzee over de maand September 27. 1.32 v.m. 13.53 m.m. 28. 2.21 v.m. 14.33 m.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater mieuwie begrotingsjaar overgeheveld, ;in 'd'e veronderstelling dat dit voor 1948 wiel voildioiende zal zijn. Kustverdediging en havens in Zeeland Op de begroting 1948, die het departement van Verkeer ien Wa terstaat .indiende bij de Staten-Ge- neraal, komen .ook enkele posten voor, betrekking hebbende pp de provincie Zeelandi. Het onderhoud en verbetering van do Oostersehelde, de Zandkreek, het Veergat en de Sardijngeul zal een bedrag van f 323.000 vorderen. Voor lomderhoud en verbetering van de kustverdediging in Zeeland is de som van f 178.000 uitgetrokken. Voor onderhoud en verbetering van de havens in Zeeland f 231.000 en voor de tramwieghavens aan het Zijpe afzonderlijk nog eens f 17Q.OOO, Aan de rijkswegen in de provin cie Zeeland, zal in het jaar 1948 f 1.120.000 worden besteed (in 1947 f 701:000) iep nog een bedrag van f ÏO.'OOO voor wegen, die niet onder deze 'Opsomming vallen. Daarnaast krijgt d,e provincie Zeeland dain nog, evenals de andere provinciën, haar bijdrage uit het Verketersfomdis en een bijdrage van f 3000 voor grote wegen van de tweede klasse. De 66-jarige J. W, H. M., „won derdokter" en handlijnkundige, is door de Rotterdamse rechtbank we gens onbevoegd uitoefenen van d,e genèeskundie, veroordeeld tqt 30G) gulden boete, subsidiair zes maan den gevangenisstraf.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1