ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kortzichtigheid en zelfgenoegzaamheid HET INDONESISCHE VRAAGSTUK WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 de wortel van het kwaad WYSJINSKI CONTRA MARSHALL Heftige aanvallen op Amerika De Republiek kondigt nieuwe politieke richtlijnen aan Hatta wil volksstemming op Sumatra MAANDAG 22 SEPTEMBER 1947 Noi, 15700 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 et. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen, Suceesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. In het kader van „de week der Verenigde Naties", te Tarrytown in Amerika igehoiudien, heeft onze am bassadeur te Washington, mr. E. van Kleffens, scherpe critiek uit- geoefemdi iOjp de internationale or ganisatie, die geen onverdeeld suc ces is geworden en in Nederland over het algemeen teleurstelling heeft gewekt. Zo: zijn in ons land de Wijze van behandeling van de kwestie Franco en de Indonesische kwestie niet on opgemerkt gebleven. Wanneer een openbaar lichaam als die V.N. be gint met rechtregelen, die hun han delingen bepalen, te miskennen, voorspelt dit een willekeurig machttslgeb'rüiik of de aanvang van zijn eigen ontbinding. Wanneer men het Handvest slecht of ver keerd; gesteld acht, laait men er dan verbeteringen in aanbrengen, doch zolang het is zoals het is samenge steld; meet nrsn zich er geheel en al aan houden. Bittere ervaringen dioen ons zeg gen dat Nederland als kleine mo gendheid zijn belangen niet kan toe vertrouwen aan die verschillende or ganen van die V.N. Die manier waar op1 b.v. die Indonesische kwestie is behandeld, Was te onzen nadele par tijdig. Nederland kreeg geen gele genheid zlijn zaak vooir te bereiden ien toen om, een paar uur uitstjel) gevraagd, werd om met Den Haag ruggespraak te houden, Wferd dit geweigerd,. Belanghebbende Indone siërs, Vertegenwoordigers van 12 millioien mensen, weigerde men te horen. En boven alles ging die Vei- liglheidsraa 1 niet ernstig in op de vraag ,of zij te diezer zake bevoegd heid; bezat. Die Nederlanders staan eritiisch tegenover die V.N. Zij had- dien zich enthousiast, zij bet onder zeker scepticisme aangesloten, d.oiclh zij zijn >emstig teleurgesteld. Er heersen twee opvattingen cm- Mr. Van Kleffens treint vrijheid: 'enerzijds de opvat ting, 'dat eenstemmigheid de baste waarborg biedt voor de individuele Vrijheid, >en anderzijds, dat .de vrij heid het best gewaarborgd Wordt door de meerderheildsiregel. Het is opmerkelijk, idiat het Handvest de eerste opvatting heeft aanvaard voor de grote mogendheden, en de tweede voor de kleine landen'- Ve len, behorend, zoiWel tot de grote ■als de kleine mogendheden, wor den meer 'en meer overtuigd1, dat het vetorecht van die grote mogend- hedien, indien al niet terzijde ge steld;, tenminste nader 'Omschreven en beperkt dient te worden. Behalve -dian wat betreft het Veto recht, zijin de klachten omtrent de V.N. niet terug te brengen oip het Handvest. Wat wel verbetering be hoeft dis iets, diat veel moeilijker te verbeteren zal Zijn, namelijk, de kortzichtigheid en zelfgenoegzaam heid, van de individuele regeringen, en haar bewustzijn van verantwoor delijkheid niet alleen voor eigen land; doch voor die gehele wereld. Daar ligt die wortel van het kwaad, en daarom is het zo moeilijk tot verbetering te komen. De Sowjet-vertegenwoordiger Wys- sjinsky heeft ih de algemene verga dering van de Verenigde Naties ruim anderhalf uur lang heftige aanvallen gericht op Amerika. Aan het slot van zijn rede ,diende hij een resolutie in, w'elke „de misda dige propaganda voor een nieuwe oorlog" die door reactiohhaire kringen in een aantal landen, in -het bijzonder Amerika, Turkije en Griekenland w'ordt gevoerd, veroor deelt, bestraffing verlangt van zulke propaganda, die als schending van verplichtingen ten aanzien van de V.N. wordt gebrandmerkt, en aan dringt op de uitvoering van de on tw a p en in gsr e ge! en Van het begin tot het einde sta pelde Wysjinski beschuldigingen te gen de Westerse mogendheden op, vooral tegen Amerika en geruime tijd slaagde hij erin de climax te verhogen en de verbaasdheid over de felheid van zijn uitlatingen te toen toenemen. Doch het w'as in alle, opzichten een rede van een demagoog, die niet een vergadering van de naties der Wereld toesprak, maar eerder een politieke partij meeting. Het was inderdaad 'n' rede '„voor de tribune", van pure afbre king, waarin een feitelijk standpunt zoek was, volkomen negatief van, karakter. Zo bleef na afloop slechts de in druk over van een zeldzame pres tatie van oratorisch vuurwerk, maar hol en zonder enige poging zelfs om iets opbouwends te stellen, te genover wat hij afbrak. Men kam in de rede niets anders zien dan een tegenbetoging tegen het straffer worden van het Amerikaanse stand punt en een poging om de Ameri kaanse voorstellen tot bevordering van een practisch werken van de organisatie der Ver. Naties de wind uit de zeilen te nemen. Nu door de algemene aanvallen op het misbruik van het veto door de Sow'jet-önie deze in de verdediging is gedron gen, waarbij zij zich zou dienen te rechtvaardigen, scheen Wysjinski zijn kracht te zoeken in een tegen offensief met het grofste geschut, waarbij deze critiek zelfs niet werd aangeroerd. Het was een herhaling van 'de bekende aanvallen, reedis zo vaak in de Russische pers geuit zoials: Amerikaanse kapitalisten zijn uit op nieuwe oorlogswinsten; de Ver. Sta ten wensen vast te houden aam het monopolie van de atoomwape nen en gebruiken de economische hulp a,a|n andere naties ais eeni knuppel om huiri invloed te, verster ken; de Amerikaanse pers ontvangt haar bevelen van de Amerikaanse kapitalisten. Alle argumenten cul mineerden in de beschuldiging, dat de Ver. Staten zich actief to,t de oorlog voorbereiden, waarbij de Sowjet-Unie de aangewezen, vijand is. Het Tweede-Kamerlid de heer Roosjen (a.r.) heeft de minister van Binnenlandse Zaken gevraagd, of hij bereid is te bevorderen, dat het Koninklijk Besluit, waarbij! de einder wij zerss al ari ssen officieel wor den vastgesteld, spoedig zal ver schijnen. Frauduleuze eierstempels ge bruikte een inwoner van Wouden berg. In Amersfoort wérd hij' niet. 1200 vals gestempelde eieren aan gehouden. WEERBERICHT Verwachting tot de avond vain 22 September: Aanvankelijk inog tame lijk krachtige ZuidrWostelijbe wind, later wat afnemende ïeni maar Noord- Westen ruimende wiipid; koele avomd en macht met nog enkele bhiem, ,oivard,ag perioden van zonneschijn en vrijwel overal droog weer met weinig verandering van tempera tuur. 22. Zoin op 6.24, ondelr 18.41. Maan op 15.30, ondier 22.24. EerSte kwartier 6.42. Hoogwater te Zierikzee over de maand September 22. 7.57 v.m. 20.19 m.m. Hoogwater te Bruinisse 15 mirn. later dam te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur ma hoogwater Het Amerikaanse departement van landbouw: maakt bekend, dat die tarwe-toewijzingen vooir Novem ber voioir Nederland en België ieder 34.000 long tons bedirajgen. Nederland heeft in het kade', van het Amerikaanse suikereontraict met Cuba 20.000 'top Cubaanse sui ker gekocht tegen 41/2 dollar-cents per Engels pond-, f o.b. Cubaanse ha- vems. De levering zal tegen het ein de' van het jaar plaats 'vinden. Het Republikeinse kabinet te Djoikja heeft ha kennis genomen te hebben va'n de gezichtspunten van alle politieke partijen besloten het werkcomité voorlopige nieuwe richt lijnen voor te leggen, om lanigs deze weg toit een vreedzame oplossing van, het .geschil met Nederland te maken. De vooruitzichten op een bijleg ging van het geschil zijn hierdoor wel iets hoopvoller geworden sinds het begin van de politionele actie. Verbetering in de algemene toe stand is ingetreden toen Sjarifoed din zijn verzoenende rede hield. Zor wel in Batavia als in Djoeja is het bericht dat Amerika zitting neemt als derde lid va;n de Commissie van Drie met instemming begroet, meldt Reuter uit Batavia, er aan toevoegend dat Linggadjati het mid del zal kunnen zijn om over het dode punt heen te komen, waarop men terecht kwam toen de poli tionele acltie moest worden ge staakt. Een paar weken geleden; achtte men algemeen slechts een voortzetting van de gewapende ac tie ide énige mogelijkheid om tot een oploissing te geraken. De rede van Sjarifoeddin en het bezoek van dr. van Mook aan Amerika hebben .dit inzicht grondig gewijzigd. Mohammed Hatta, de vice-presi dent der Republiek, die te Boekit- tingi, op Sumatra, zetelt, heeft Ne derland uitgedaagd toe te stemmen in een onder internationale con-, tröle staande volksstemming, oim de negen millioen 'inwoners van Su matra in staat te stellen zich ui't te spreken, of zij liever onder Ide Republiek willen dan onder de „kleine, doior Nederland gecontro leerde marioinetten-staten". Wegenis het feit, dat zovelen der bevolking analphabeet zijn, wilde hij die stemming doen houden door middel van gekleurde bamboestok jes. Voorts zei Hatta zich te stellen achter het aanbod van Soekarno en Sjarifoeddin ten aanzien van een hervatting van de onderhan delingen, eventueel op een basis van Linggadjati, mits onder toezicht van een derde mogendheid, teneinde „eenzijdige Nederlandse interpre taties van de te sluiten overeen komsten onmogelijk te maken". Indien, zo voegde hij er aan toe, de Nederlanders zouden weigeren om te onderhandelen en naarDjoe- jakarta zouden opmarcheren, dan zou hij uit de bergen en wildernis sen de strijd om de onafhankelijk heid van Indonesië verder leiden. Hatta gaf toe, dat het onder de drang van de Veiligheidsraad gege ven bevel:. Staakt het vuren! niet effectief is. Aan Republikeinse zijde is de controle op de naleving van het bevel om de wapens neer te leggen niet gemakkelijk, omdat de bevolking niet geneigd is zich daar aan te storen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1