ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DE TROONREDE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1947 No>. 15696 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten i 3,Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesje» maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. De verhouding tot de Republiek ontwikkelde zich on gunstig. - Zorgelijk blijft de internationale toestand De Koningin heeft er van af moe ten zien persoonlijk die Staten Ge neraal te openen, aangezien zij te gen dieze vermoeienis nog niet is opgewassen. Die Troonrede in de Ridderzaal is door ide miniister-pre- siidient uitgesproken- Zij luidt als volgt Hoewel in de :ruim twee jaren, die nnis scheiden van de dag dar, bevrijding, het beeld1 van ons land, dank zij de toenemende krachtsin spanning van ons jvpilk, ajoim zicht bare, gelukkige veranderingen heeft ondergaan, moeten wij iedere stap op de weg vooruit nog steeds be vechten tegen een stroom van natio nale -en internationale moeilijkhe den, die nauwelijks in kracht ver mindert. De verbetering, die verleden jaair kon worden aangewezen in de ont wikkeling der gebeurtenissen in In donesië, ondervond ernstige belem meringen. Wel ;is Waar zijn verdere schre den gezet iop de wieg naar verwe zenlijking ener nieuwle rechtsorde, steunend, op het beginsel van vrij willige samenwerking. Die Staat Oost-Indonesië. k'wiam tot stand. West-Borneo en andere delen van d,e Archipel Werden erkend als Zelf standige gebieden met een eigen bestuur. Het stemt tot vreugde, dat een vertegenwoordiging uit Indor ne&ië, met die haar President van de Staat Oost-Indomesië aan bet hoofdi, zicjh thans in Nederland be vindt, ten einde de wederzijdse goedje verstandhouding te versterken. Helaas echter heeft die verhou ding toit de Republiek Zich din ongunstige zin ontwikkeld. Lange tijidi mochten Wijl de hoop koesteren, dat het bereiken van een overeen komst imet haar ook .ijn dit Indone sische gebied, de terugkeer zou in luiden voor recht en veiligheid en een belangrijke schradie op de wieg naar de nieuwe rechtsorde. Het zal ook U ten diepste hebban teleur gesteld;, dat zulks niet het geval! bleek en dat de moeilijkheden zich hier veeleer hebban toegespitst- De ze toespitsing heeft offers en leed, gebracht. Ere zij hen, die vóór, tijdiens en ma het politioneel op treden onzer krijgsmacht hun leven gaven, en vertroosting moge de be volking dezer gebieden vinden, die onder leed' sgebukt gaat- Een voor stel, ten dioal hebbende de moge lijkheid! te openen de nieuwe staat kundige structuur yan het Konink rijk spoedig ean wettelijke grond slag te geven, 'wioirdit voorbereid!. Op korte termijn zullen vertegen- wlop'rdigers en de Nederlandse An tillen tot een ronde-tafelconferentie wlorden samengeroepen. Een com missie van vooirbereidiing daartoe is reeds geïnstalleerd'. De ontwikkeling van de inter nationale toestand, blijft zorgelijk. Hoewiel in het afgelopen jaar een aantal vredesregelingen is tot stand gekomen, verkeren de besprekingen over die vrede met Japan nog in een voorbereidend stadium, terwijl het Duitse vraagstuk, voor Europa van zo overheersend', belang, nau welijks nadier tot oploissing is ge bracht. Het beleid der Regering met be trekking tot 'de Verenigde Naties blijft beheerst door het streven naar het bevorderen van goede interna tionale verhoudingen. Het valt te betreuren, dat het optreden van de Veiligheidsraad er iin het algemeen inog slechts 'wieiinig toe heeft bijge dragen om -de ^bestaande 'onzeker heid te verminderen. Ondanks het gerezen meningsver schil nopens de bevoegdheid der Verenigde Naties in de Indonesische kwiestie, bleven de internationale be trekkingen van vriendschappelijke aard. Het stemt tot bijzondere voldoe ning, dat de bestaande hartelijke verstandhouding met België op ve lerlei gebied, nog is verdiept. Waardering voor marine en leger Met grote wiaardiering mogen de diensten worden herdacht, die zo wel Marine als Landmacht bewij zen bij het herstel van de rechts orde in Indonesië. De toestand, vain 's lands finan ciën ©iist, dat ook de uitgaven voior onze krijgsmacht zo beperkt mor gelijk 'worden gehouden. Dit zal er Oins toe dwingen vooreerst geen meerdre taken voor 'deze, krijgs macht op ons te nemen en vervol gens, zoveel als 'de toestand iïn Indonesië zulks toelaat, haar taak over te dragen aan burgerlijke ge zagsorganen aldiaar. Deze beperkingen zullen tot ge leidelijke, doch zeer aanzienlijke vermindering der personele sterkte voeren. Maatregaen 'wlorden getrof fen om 'de mannen, die hierdoor, alsmede dooir de aflossing der thans in Indonesië vertoevende militairen, vrijkomen, de terugkeer in de bur germaatschappij te vergemakke lijken. Het verlangen naar vernieuwing dioet ook zijin invloed gelden op het rechtsleven. Voor de samenstelling van een nieuw! burgerlijk wetboek is een op dracht verleend. Die voorden,onnen hervorming op diit uitgestrekte ge bied1 zal ook omvatten de wetge ving van bet internationaal privaat recht. Naast de algemene herzie ning van het burgerlijk recht wordt ook aan afzonderlijke vernieuwin gen aandiacht geschonken. Wets ontwerpen mogen worden verwacht tot herziening van het ontslagrecht van werknemers en tot instelling van een overheidstoezicht op, be paalde [gezinnen, wier pnmaatscbap- peiijk gedrag gevaar oplevert voqr de samenleving. Beteugeling van de zwarte handel Eerstdaags kan een wetsontwerp te gemoed, worden gezien om de bijzondere rechtsprekende colleges ,en de tribunalen geleidelijk op te heffen en om de nog resterende berechting van politieke delinquen ten aan de grondwettelijke met rechtspraak belaste organen op te dragen. Ook zal een wetsontwierp worden ingediend om een meier ef fectieve bestrijding van de econo mische delicten mogelijk te maken. Een voorlopige wettelijke voor ziening met betrekking tot de fi nanciële verhouding tussen Rijk iin gemeenten zal ;op zeer korte ter mijn 'worden voorgesteld, evenals een regeling va;n het politiewezen. Een partiële Wijziging van de Pen sioenwet kan spoedig te göftioiet worden gezien. Als verdere schreden op de w'eg. dier vernieuwing van het onderwijs zullen U voorstellen bereikein, tot herziening dier regeling van het voorbereidend hoger- en middel baar- en van het nijverheids,ondier wijs. Belangrijke voorzieningen vergt bet technisch hoger onderwijs. Wlet telijke grondslagen worden ontwor pen voor die reorganisatie van bet wetenschappelijk ondierzoiek, voor d'e monumentenzorg, die bescherming van het beroep 'en die titel van „architect", alsook voor die rege ling van het radii,ovraagstuk. Er Zal Worden voortgegaan met hulp aain d;e vrije jiengdvorming en aan de ontwikkeling en vrije ontplooiing dier kunst. 1 Productie moet omhoog De stoffelijke welvaart van ons volk kan alleen wordien verbeterd1, indien de productiviteit van ons eigen land omhoog w'ordt gevloerd'. Ondanks de aandacht, die da Re gering hieraan blijft schenken, baart de voedselpositie in verband met de grote internationale voedsel schaarste 'ernstige zoirg. De levering van goederen en diensten naar bet buitenland, zall krachtig worden be vorderd 'en idle economische samen werking met die Overzeese Giebiieds- dielen blijft een voorwerp van' aan houdende zorg. Met voortvarend heid' zal gestreefd iwordiqn naar ©an verdere ontwikkeling van de ecoi- noimisohe Unie met België an Lux emburg, zondier dat hierdoor het streven naar een najuwere econo mische samenwerking met andere landen wordt verzwakt. Zesjarenplan voor de landbouw Waar zulks toelaatbaar is, zal naar vereenvoudiging van de over heidsbemoeiing met het bedrijfsle ven 'en naar dienovereenkomstige inkrimping van het overheidsappa raat worden gestreefd. De noodza kelijke verdere industriële uitbouw van ons land zal worden gestimu leerd. Constructieve samenwerking van alle bij het bedrijfsleven be trokkenen zal door de indiening van een wetsontwerp1 op die publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie wor den bevorderd. Voor de noodzake lijke maatregelen ter bevordering van die rationalisatie to het land bouwbedrijf 'is een schema van zes jaren opgesteld;, dat eerlang aan de Staten-Generaal zal worden aan geboden. Op het gebied van heit verkeer zijn voorstellen te wachten, betrek king hebbende |0p het vervoer van goederen te land en te water, zomede een wetsontwerp betreffen de de zeehavens, terwijl voorts het nodige zal worden verricht om de "regeling van het verkeer langs die weg wederom op Wettelijke grond slagen,, gelegen 'buiten de bezettings periode, te doen berusten. De wederopbouw Bij idie verwezenlijking van léen bouwprogramma', dat op de beschik bare arbeidskrachten, 'en materialen is afgestemd, en dat de meest ur gente werken zal bevatten, zal die woningbouw op die eerste plaats staan. Die indiening van een wets ontwerp, waarbij een aantal onder werpen, die wederopbouwi betreffen de, wordt geregeld, is binnenkort te verwachten. De voorbereiding van een ontwerp- wachtgeldi- en werk loosheidsverzekering is ver gevor derd. -r 4 f Vain een ontwierp' toit verbetering der positie van rantetrekkende in validen, weduwen en wiezen kunt :gij die indiening te gemoet zien. Over de herziening' der sociale verzeke ring is een breed, overleg met de Stichting vain die Arbeid geoipiemd. Die indiening van ©an wetsontwerp op die bedrijf spensioenfoinrilsienwordt overwogen. Die commissie ter bestu dering van het vraagstuk der On- 'diememingsraden zal dezer (dagen met haar arbeid, gereed komen. Op het terrein der volksgezond heid; worden voorbereid een nieuw© wettelijke regeling van het zieken- fomdswezen en een nieuwe wette lijke organisatie der gezondheids zorg. Deviezencrisis werd voorkomen Met voldoening moge wlorden vaiStgasteld,, dat, 'dank zij hat ver krijgen van buitenlandse landingen, •een dieviezencriisis kon worden voor komen. Niettemin blijft het wiel- vaairtsplain bedreigd door schaarst© aan buitenlandse betalingsmiddelen. Derhalve zal, naast handhaving van ©en scherpe controle pp het dievie- zengebruik, alles in het wierk dienen te worden gesteld om de positie van die betalingsbalans te verbeteren. Met vasthoudendheid zal worden gestreefd; naar het beperken vain overheidsuitgaven, welke, hoezeer gewenst op zich zelf, toch vanwege die zorglijke toestand van 's lands financiën niet toelaatbaar zijn ;of naar latere jaren behoren te wpirden verschoven. j De binnenkopt aanvangende afwik keling van de geblokkeerde tegoe den zal gelijke tred houden met de inning van die voorlopige aanslagen in idie vermogensheffingen. In het voorstel van wet tolt rege ling van die bijdragen in de mate riële oorlogsschade zal tegemoet koming wordien betracht ten aan zien van voor persoonlijke pf be drijfsdoeleinden gebezigde eigen dommen, waarmede vooral ide be langen van minder draagkrachtige landgenoten worden gediend. Gevoegd bij de vele en 'grote moeilijkheden, waarmede 'wij' zowel- op het nationale als op het inter nationale terrein nog voortdurend te kampen hebben, zal die behande ling 'dezer veelheid van zaken, even als in het verstreken zittingsjaar,, grote en voortdurende inspanning van U vergen. Op deze inspanning moge de meer dan opit voor het slagen van ons mensenwerk nood zakelijke zegen Gods rusten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1