heerschappij DJOKJA WIL WEER PRATEN Om de BALKAN- De toestand in de Bal-kan vertoont een beeld, dat o-verduidelijk bewijst dat -de invoeging van de diverse Balkanvollkeren, in het communis tisch b-l-o.k, toch minder vlot gaat. dan de promotors wel zouden "wen- Sen. Alles w'ijst er op, dat er thans ee'n crisis is ingetreden, die op het karakter, van het „overgangssta dium", e-en aïlesbeslissend stempel zal drukken. Het gaat er om, of er in het Oosten nog een -spoor van Westerse dlemoerati-e za-1 overblij ven, dan wel of deze -landen zi-ch als even zovele stukken, in de Rus sische legkaart zullen laten voegen. Geen enkele tegenstelling is daarom plaatselijk geloealiseerd, maar iede re Balkan-moeilijkheid bezit deze wel zeer principiële achtergrond. In Jougo-Slavië, het land van maar schalk Tito-, trekken- -daarom diverse verzetsgroepen o-p tegen de troepen van deze na-o-orlogse dictator, die zich op „handige" wijze van zijn rivaal, generaal Mi-ha-ilowitsj heeft ontdaan. Vno-r alles geeft evenwel de -ontwikkeling van de toestand in Griekenland kopzorg, wiaair nog steeds de guerilla-strijders materi ële steun -ontvangen van Albanië, Zuidr-Slavië -en Bulgarije. Dat er in de kring van -deze ver zetsstrijders, wel- -enkele gerecht vaardigde verlangens -leivan, m-et be trekking to-t de huidige Griekse re gering, doet aain het gevaarlijk ka rakter van hun optreden niets af of toe. Bij -een (overwinning van ge neraal Marko-s, -de leider der'Griek se verzetsbeweging, zou Grieken land staatkundig eenzelfde beel-d bieden als d-e Balkanlaind-en, die re-eds geheel in de Russische in vloedsfeer liggen. Juist omdat Grie kenland, geografisch voor Ruslanid een nog veel aantrekkelijker ligging heeft, is -er aanleiding genoeg om de Amerikaanse bezorgdheid over de gang van zaken ter plaatse te kunnen begrijp-en. TAeze Amerikaan-se bezorgdheid heeft -een welsprekende uitdruk king gevonden, in verklaringen, ver vat in de rede van generaal M-ars- hali, uitgesproken ter gelegemheid- van de -opening vain -de Week der V.N. te New York. Marshall legde er de nadruk o-p, dat -d-e Amerikaanse delegatie, de pogingen, om het dode punt in de Griekse crisis t-e over winnen-, gehee] zal steu-nen. Hoezeer de V.S. Griekenland be schouwen als de toetssteen van de interventiepolitiek in Europa, blijkt uit he,t bericht, dat -een Reuter-co.r- respondent te New1 York samenstel de, waariln m-eldiing werd gemaakt van een Amerikaans p'I-ain o-m de ge wapende macht va|n de States, ter beschikking te stellen van de V.N., teneinde de rust in Griekenland, desnoods met geweld af te- -dwingen Dit alles bewijst het scherpe ka rakter, dat d-e Ba-lkankwestie heeft aangenomen. In Washington heeft men zeer goed begrepen, dat elke retraite ui-t Europa slechts gepaard gaan kan, met een enorm prestige verlies, -dat o.m. onmiddellijk gevaar oplevert vo-or het Marshall-plan, dat politiek en economisch voor Euro-pa. de richting zal moeten bepalen. Ve- l-e krachten -der obstructie zijn er d-i-e welbewust trachten dit plan te doen mislukken. Elke beweging der halve, is een schok, die de botsing van twee -onverzoenlijke i-deologiën tew-eeg brengt. Dat -dient men wel scherp in het o-og te houden. indien "een derde partij zich garant stelt Soekarno -en Sjarifoeddin hebben op een persconferentie verklaard, dat d-e Republikeinse regering ver langend Is om de besprekingen met de Nederlanders te hervatten, „op voorwaarde, dat een- derde partij garandeert, -dat de laatsten zich ditmaal aan hun woord houden". Deze opmerking is voor Javaans gebruik bestemd; de rest van de wereld weet best wie zien -niet aan zijn w-oord -heeft gehouden. Van woordbreuk aa-n Nederlandse zijde is nooit sprake geweest. De beide Indiërs li-eten zich voorts optimistisch uit betreffende het re sultaat van eventuele besprekingen. Zij, erkenden -dat de Republiek''geen weerstand zou kunnen- bieden tegen -een grootscheepse aanval op Djoc- jecarta, ma-ar brachten met nadruk -naar voren, dat d-e Republiek klaar istond- iom i-n dat geval de guerilla te intensiveren. Zij voegden hieraan toe, dat, aan gezien de republiek niet o-ver krachtige militaire middelen be schikt -ein Nederland zich in -een zw'are financiële crisis bevond, -er een mogelijkheid voor nieuwe ron de-tafelbesprekingen bastonjd. Sjarifoeddiin deelde mee, dat d-e Republikeinse v-erliezen sedert de wapen-stilstand op 4 Augustus, elke week gemiddeld 150 a 200 doden en het dubbele aa-ntal gewonden bedroegen. Uit bovenstaande verklaringen klinkt -een heel and-ere toon, dan men sedert het vertrek van Sjahrir van Republikeinse zijde heeft ver inomen. Men wil -de onderhande-Iin- gejn heropenen, terwijl men, kort gel-aden nog met dezelfde stellig heid verklaarde, dat de banden war ren doorgesneden. Zoals bekend kan er i-n de politiek veel gebeuren; de koers wordt blijkbaar verlegd en opmerkelijk is dat daarmede -samen valt de staking der republikeinse activiteit op Oost-Java. Niet on mogelijk i-s, dat het 'bezo-ek van ide leden der consulaire commissie op Republikeins gebied, de heren i-n Djocja tot nadenken- heeft gestemd'. Aardappelmeel in het brood Daar men het p-lan heeft zeer binnenkort aardappel meel in- het brood te gaain verwerken-, is de gehele ex port van aardappelmeel stop gezet. Overwogen wordt 275.000 ton industrie-aard,appelen te vorderen-, om deze vrij te maken voor de consumptie. Tito's troepen aangevallen Drie ondergrondse bewegingen in Zui-d-Slavië zijn een actie begonnen tegen hét regime van maarschalk Tito. De voornaamste is een katholieke. Deze „kruisvaarders", zoals ze zich noemen, tellen- vijftienduizend' man- Op 26 Augustus deden zij hun eer ste aanval op Tito's troepen. Zij veroverden enige bergtoppen en- drongen het geregelde- leger van Zui-d-Slavië terug te trekken. Inj het Zuiden van het land schijnen zij de hoofdwegen te beheersen. De istad Moinastir is -des nachts geheel in donker gehuld, daar de kruisvaarders de eleetris-che centrale -hebben vernield. De tweede gro-ep bestaat uit 8000 aanhangers van Mihailo-witsj. Zij noemen zich Tsjetaiks en o-pererm hoofdzakelijk tussen de M-orava, en die Zuid-Slavisch-Bulgaarse grens. Ejn dan is er nog een derde gro-ep van 10.000 man, Maudonisehe revo- iutionnaire'n. Met -deze drie groepen heeft Tito voorlopig genoeg Werk. Prettiger zal hij het waarschijn lijk vin-den zelf t-e stoken, -dan dat er tegen hem gestookt wordt. Maar wi-e win-d zaait, zal storm oogsten. Aan de Noordgrens van Grieken land, op het grondgebied van- Zui-d- Slavië, dreunt het kanon en ratelen -die mitrailleurs. De internationale ontwapening In een poging o-m de impasse in ide bespreking-en over de internatio nale ontwapening te verbreken heeft Gro-ot-Brittannië voorgesteld, dat de ontwapeningscommissie van dë -con ventionele bewapeningscommissie Ü'er V.N. met kleine schreden zal trachten- vooruit te komen. De Brit se afgevaardigde Sir Alexander Ca- dogan, opperde, dat begonnen zou kunnen w-o-rden met de bespreking van- -een beperkte internationale controle op- de bewapening en strijdkrachten!. Later zouden gro tere problemen als uitgaven vo-or militaire doeleinden, grondstoffen voor bewapening en productie van oorlogsmateriaal -aa-n,gevat kunnen worden. Zowel de afgevaardigde (der V.S. als die van Frankrijk von den 'het Britse voorstel „zeer inte ressant", maar geloofden dat het noodzakelijk w'as, eerst de algemene beginselen voio-r ontwapening te be handelen. Tenslotte wfer-d besloten dat to-t 18 September voorstellen zouden- kunnen 'worden ingediend o-ver methoden om het probleem der ontwapening te ontrafelen. D-e beken-die schrijfster vap Dui kelaartje, I-n-gri'di, Eerwaard-a, ianz. enz., mevr. van Nes-Uilk-ein®, wo nend- te Apeldoorn, herdacht D-ins- dag ha-ar 70ste geboortedag. Meer dan iean millioien moprd-en h-eh'bien -de 23 leden van de bijzon- diere D-uitse: p-oiliti-e-'iinstajntiilasi, -die thans t-e Neurenberg voor een Ame rikaans tribu-na-a-l terecht staan, -op hun geweten. Tachtig pers-open zijn in Tsjecho,-- slow-akij-e -gearresteerd;, beschuldigd van samenzwering tegen -die Staat. H-et zijn -de leiders van een terro- ristanbande, die idie regering -omver w-ildie 'werpen -en president Bqnesj vermoorden. Een militair gerechtshof te Saloi- niki heeft 53 -communisten- ter dood- veroordeeld, beschuldigd van moord -op hog-e politiie-ambtenairan en van een aainval op- -een autobus vap de Griekse luchtmacht. Ongeveer 45.000 Hindoes, Mo hammedanen -en- Sikhs zijn- in Augus tus tengevolge van de onlu-sten in -die Pendzjaab -om het leven -geko- m-en, zo- heeft Pandit Niahroie, mi nister-president van In-dia medege deeld. Naa-r schatting' zijn vorige week te N-eW Diel-hi 100 mannen om h-et leven gekomen. Zwitserland; zal iniet actief deel nemen aan -die vorming van ëep Euro-p-ösie Tpl-Unie, aangezien -de Zwitserse regering niet gelooft, dat ©en -dergelijke toi-unie onmiddellijk verbetering zal brengen- :in -die -eco nomische situatie van Europa- SPREUK VAN DE DAG Sta altijd, kla-ar -o-m -eerlijk uw mening te zeggen, -d-an zullen boze mensen u vanzelf mijden. 17. Zon op 6.16, ondier 18.53. Maan op 9.25, ondier 20.05. Eerst-e kwartier 22 Sept. 6.42. Hoogwater te Zterikzee over de maand' September 17. 5.08 v.m-. 17.16 p.m. Hoogwater te Bruinisse 15 miin. later dan te Zierikzee. Laagwatsr te Zierikzee 5.50 uur na, hoogwater Burgemeester d' Ailly over Moskou „T^iss" .meldt uit Moskou, dat d-e delegaties van Canada-, Joego-Slavië, Iran, Pol-en, Egy-pte, Griekenland, Hongarije, Sia-m -en Nederland, -die -deel hebban genomen- aan d-e vie ring van -de 800ste geboortedag van Moskou, 12 September deze stad hebben verlaten. De delegaties- werden iop- h-et vliegveld- p.m. uitgeleide gedaan -depr Mossolof en Kolotvakin, vi-oe- voorzit-tens van het bas-tuur -dier Moskous© Soiwj-et. Mr. Am. J. d' Ailly,, burgemeester van Amsterdam, zeid-a bij- kijin ver trek het volgende: „Ik zal aan -d-e inwoners van- Amsterdam vertel len, op welke wijze -de in'wlo-niers van Moskou -de buitengewoon zware taak verrichten, Welke hun wordt gesteld;. Wij bezochten nieuwe hui zen in aanbouw, -die prachtige ver trekken krijgen- Ook de lichtinval is -bijzonder m-ooi v-erzorgdi D-e groots opgezette bouwplannen en het onuitputtelijk v-e:rtrouwen der Moiskovi-eten in die -toekomst Warm een openbaring voor ons. Hjet Bots- j-o-itheater, het theater van het Soiw- jiet-Russische leger m het staa-ts- mus-eum Tr-etyako-f boezem-dien ons bewondering ip. D|a Russen- zijin ©eh vriendelijk en aardig wpl-k. Ik Wens -dit roemrijke volk toe, dat het snel vah -de in dë oorlog aangebrachte Wonden zal kunnen herstellen. H-et is mijn oprechte w'ens,, -d-at hst Soiw- jet-Ruasiseh-e volk nauwë culturele -en1 economische betrekkingen met Nederland zal blijven onderhouden". Bandenbonnen langer geldig D-e bonnen A 01, A 0)6, Afl6, A 2,1 (Voor een buitenband;) -an B 01, B 06, B 16 -an B 21 (voor een binnen band van de insc'hrijvingsbe wij zen voor -eerste verstrekking van rijwielbanden zijn geldig t.m. 31 October ujs. in plaats van t.m-. '30 September. Ter gelegenheid van het Tjarig bestaan van de NIWIN heeft Z.K.H. Prins Bernhard in het gebouw van de Regeringsvoorlichtingsdienst een radiorede gehouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 4