ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS Russen gaan niet naar Londen MAANDAG 15 SEPTEMBER 1947 No. 15694 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137877 Redactie: Lange Nobeistraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobeistraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m, (4 regels) f 1,— per stuk. Amerika wil vredesverdrag met Japan Moordpartijen in Pendsjaab Aan idle bijeenkomst van de Raad van Ministers van buitenlandse za ken, welke in November te Londen zal worden gehouden, zullen de Russen iniet deelnemen. Men schijnt in Moskou van oordeel te zijn, dat de Brits-Amerikaa[nse overeenkomst betreffende Duitsland deze bijeen komst overbodig heeft gemaakt. De Russische pers hamert voortdurend op het feit, dat de door de Ameri kaanse en Britse militaire regerin gen genoimen maatregelen in strijd zijn met het verdrag va;n Potsdam. Buitenlandse waarnemers hechten zeer .grote betekenis aan het feit, dat Molotof heeft gemeend de .aan staande zitting va'n de Algemene Vergadering vain ide U.N.O.-volken niet te moeten bijwonen op een ogenblik, waarop officieuze ge- dachtenwisselingen met zijn Franse, Britse en. Amerikaanse Collega's het terrein zouden kunnen effenen von,r dg conferentie te Londen. Het schijnt evenwel, dat men, zelfs indien! Rusland in November uit Londen weg zou blijven, daaruit niet z-o-u moeten concluderen, idat-de Russische .regering heeft opgehou den aan 't nut van gedaehtenwisse- lin.gein tussen vertegenwoordigers van de vier grote mogendheden te geloven. TVen voormalige bondgenoten-, die de oorlog w'oinben, staan nu de •vredesverdragen moeten worden gesloten, als rivalen tegenover el kander. Houdt m-etn vast aam de eehmaal gemaakte afspraak: eerst vrede met Italië en de As-satel lieten, dan Duitsland en tenslotte Japa|n, dan is het 1950 reer mem alle verdragen zal hébben geratificeerd1. Hetgeen zeggen wil, dat -de liqui datie van ide o-o-rlog, vijf, iriplaats van twee zal gevergd hebben. Deze simpele rekensom heeft mi nister Marshalls verontwaardiging! gewekt. Wanneer het dan onmoge lijk is het. vredesverdrag met'Duits land gereed te maken, omdatde ongelukkige zöne-indelimg een ge- meenschapeplijke oplossing verhin- jdert, dan mag men .aldus Mars hall -die Japanners niet 'de dupe van dit oponthoud laten worden. Zoi komt Washington met het i-diee een vrede met Japan ie sluiten zon der op Duitsland te wachten. De eerste besprekingen wilden -de Ame rikanen faou-den o-p een conferentie van -elf staten die bij het Verre Oosten zij-n geïnteresseerd. Rusland houdt -echter vast aan -een confe rentie van vi-er, waarmede -echter onverkwikkelijke ervaringen zijn op gedaan. Da-arom wil Amerika door zeilen ,0-mdat het bezio-rgd is voor het gevaar van een sterke- Commu nistische invloed in Japan. Op- fa-et .-ogenblik woedt in het Oostelijk! dieel van -de Brits-Indische provincie-Pendsjaab 'n ware slacht partij, -d-aiar -de Sikhs begonnen zijn m-et systematische uitroeiing van-de Mo-hammedaains-e minderheid. Die Wijze Waairopi diez-e afslachting wordt aangericht vertoont eeni zo geraffi neerde o-rganlsatie diajt deze reeds lang t-e voren moet zijn voio-rber-eid, D-e Sikhs willen -die Mohammedanen niet alleen uit fa-et Oosten der pro vincie verdrijven, maar ook beojgan zij het herstel van -die heerschappij over -d-e gehele Pendsjaab. De -opstand van de Sikhs, tot voor ko-rt nog -die gehoorzame sol daten -en poilitiie-.agenten v-ani het Engelse igiezag, diie niets minder lda|o het herstel van hun erfgoed wensen, i-s voor die nieuwe Indische stat® een- piroibleenj, waarvan de draag wijdte zich slechts moeilijk laat gissen. Duitse oogstvooruitzichten De Berlijpise correspondent van het A.N.P. meldt: De laatste Duitse schattingen v-oo-r de oogstopbrengst zijn Inog aanzienlijk lager -dan aan vankelijk op grond van ide droogte- periode werd verwacht. In het bij zonder 'de groente-oogst in het land Noordrijn-Westfalen wordt cata- strop'haal gen-oem-d en in verband hiermee zijn van Duitse zij-de op nieuw stemmen opgegaan teneinde de noodzaak van import van Neder landse groenten -aan te tonen. De slechtste berichten komen uit alle -delen van Duitsland over de aard appeloogst, -die gemiddeld geschat wordt o-p 10 ton per hectare. In, het vorig jaar bedro-eg de op brengst der aardappelvelden "in de Britse zóne 12 ton per hectare en in normale vooroorlogse jaren zelfs 18 totn. In No-ordrijn—Westfalen wordt -de aardappeloogst volgens officiële schatting begroot op slechts het derde deel van normaal. De roggeopbrengsten blijven 20 pet. be neden de verwachting. Zeer slecht wordt, de bieten oogst en de'veevoe- derpositie. Op dit ogenblik zijn de vo-0-rraden veevoeder, vooral do-or het mislukken van de hooioogst, hoogstens zoi groot als normaliter -omstreeks midden September. De vermindering -der melkopfaren.g'st be draagt thans door de droogte -der weiden reeds 40 pc't. Men verwacht dan o-o-k -dat tot afsl-adhting vaU vee o-p .grote schaal zal moeten worden overgegaan (geschat wordt 25 pet.) en reeds wordt het denk beeld geopperd deze afslachtingen doen plaats hebben vooraleer de -dieren te ver vermagerd zijn en het vlees in- koelhuizen vo-or -de winter te reserveren. Kozakkenliederen zullen in de pampa weerklinken Tóen Duitsland zich in 1945 over gaf, stiet een eenheid van 1000 Kazakken, die onder generaal Vlas- sof voor de nazi'-s hadden gevoch ten, do-or naar Liechtenstein. Daar maakten zij zich in de eerste maan den gevreesd door overvallen op Franse dorpen. Ten-sloitte sia-agde men erin. hen te ontwapenen. De Kozakken moesten toen op het land werkep. Geleidelijk vieirliet-en de meesten, Liechtenstein. Een paar hop-derd bleven er echter achter. De Russische autoriteiten- ihebfaejn aan de regering van het vojrsteim- -dom Liechtenstein om hun uitleve ring verzocht. Maar de regering! weigerde. Het is ;ha,ar gelukt een feudez-vo-us voo-r de Kozakken te vind-en: Emigratie naar Argentinië is !nu voor hen mogelijk. De Kozak ken hébben -dankbaar gebruik van da Liechtensteinse medewerking ge maakt. Zij zijln nu -onderweg naar Zuid-Amerika. In Argentinië zullen zij' als boeren een nieuw' leve» beginnen. - 1 Invasie werd reeds in 1939 bevolen Hitler beval vijf weken na het uitbreken van de oorlog in 1939 de invasie van Nederland en België Voor te bereiden, onthult een rap port van de B-ritse admiraliteit over tijdens de o-orl-og .gehouden stafbe- spr-ekin.geo. In -een order aa-ri zijn stafchefs zette hij uiteen, id-at een lange periode van wiaehte» -de voor delen- van de Belgische en Neder landse neutraliteit te niet zo.u id-oien, maar tevens de militaire krachten van Duitslah-dis tegenstanders zou verst-erkèn.. Het -strategische -doel van een in vasie in de lage landen zo-u de vernietiging van grote delen -der Franse -en Britse legers zijn en het verkrijgen van b-aises i,n Nederland1 België ep Noord- Frankrijk. Over Duitse staf bespreking-en, die sedert het invasiebevel en de -datum van het imvaisiebégin (10 Mei 1940) gehouden zij-n, werden -door de Brit se admiraliteit geein gegevens ge vonden.. De Koningin moet rust honden Tengevolge van een aanval van bronchitis zal -d-e Koningin -eniigé dagen algehele rust m-oieten heu lden. Het is -onzeker, -of zij zover hersteld zal Zijn, dat zij persoon lijk -d-e Staten-Generaal zal kunnen openen. Vóór de invoering van de totalisator In -de memorie van toelichting Op die toitaliisatojrwiet, zojuist hij de T/wieedie "Kamer ingediend, Ibietoigen de ministers van landbouw, visserij en voeds-elvpiorziiening en van justi tie, -dat zich na het verbod van dip t-oitalisator na 'die bevrijding zich weer onoirbare pira-ctijk-en hebben voorgedaan in 'de vorm van ver schijning van talloze clandestiene bookmakers. B-eiide ministers achten daarom wieer nooidzakielij-k, idat een voo-r ieder toegankelijke totalisator bij die paardenrennen wordt inge- voierd,. f i Die ministers wijzen er v.öoir-ts nog op dat door ide te heff-en belasting -de staat belangrijke inkomsten krijgt en dat voor vee- -en -paardenfokkerij belangrijke bedragen kunnen- wor den afgestaan. Die subsidies en pre- mies, die nu ten laste van de staat kom-en, zouden -u.it -de lOpbrengsit va» (het totalisataPtoed-rijf kunnen wordien bestreden. Tevens zal m-eer WEERBERICHT Verwacht toit -de avond van 15 September: In het Wïest-ein dies ian-dis krachtige, iln het overige -deel dies land's matige toit vrij krachtige Z.W. -wind,; o-vier-drijvende wolken banken; -dirooig w'eer, warm-. 15. Zon OP 6.12, onder 18.58. Maan o-p 6.40, ondier 19.36. Eerste kwartier 22 Sept. 6.42. Hoogwater te Zierikzee over de maaind September 15. 3.42 v.m. 15.55 in.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. la-ter dan te Zierikzee. Laagw'ater te Zierikzee 5.50 uur na, hoogwater aandacht kunnen warden -besteed aan verbeter,iingsmaa|tnegelem opi vee- en paardenfokkerij!. H-et laatste -en niet het minste argument van de ministers is, dat een toitaliisiator vel-e buitenlandse bezoekers aantrekt. ZIJ DIE VIELEN De regering maakt tot ha-ar leed wezen békend, dat ip de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd Koin. N-ed. Landmacht: J. B;. Th. Eibers-, .Nijmegen,; J. Bal-der, Wees- perkarspel; M. Boonstra, Tietjark- sterad-eel; A. van der Engh, Haar lem A. Prins, Sch ev en in gen; P. Heek, Amsterdam; G. J. van Zadel hof f, V-elp; A. J. Herwijnen, Rot ter-dam; J. K'Oiope-r, 's-Gravenhage; M-. Kamperman, Utrecht; W. L, Ba.1- kema, Groningen.; R. Kiers, Ti-etjerk- stera-deel; A. van Roosenbeek, Haar lem C. M-. Former, Amst-eridam; A. J. A. Koellmann, Alkmaar; W. Huisman, .Delft; C. R. Jans-dn, Her wen en Aerdt; J. van Ka-mpén, De Wijk; H. E, Lammerts, Enschede; J. S. Achterkamp, Hengelo. Van- 'het Ko|n. Ned.-Indische leger sneuvelden 5 soldaten. Verplaatste personen naar Nederland H-et hopf-dkwartier van de Inter nationale Vluchtelingen Organisatie die IRO -deelt mede, dat (ruim tweehonderd personen op 16 Sep tember uit Duitsland zullen var- trekken lom in Nederland' in da ind-ustri-e te worden geplaatst. Dit is idie -eerste grqepi van -de -achtdui zend mannen -en vrouweh van 18 tot 35 jaar, die nadat de Neder landse regering hieraan haar goed keuring had- gehecht iin Neder land te werk gesteld zullen worde». Deze „verplaatste personen" zull-en diezelfde 1-oinen en faciliteiten ont vangen als de Nederlandse arbei ders. Na vijf ja-ar kunnen, zij des gewenst vooir het Nederlandse staatsburgerschap j(n aanmerking komen, zoi wordt in d-e mededeling van de IRO gezegd'. Gromykio, Kind-s 1 September voorzitter van de Veiligheidsraad, heeft verklaard, -dat indien 'd-e zes consuls te Batavia niet spocd-i-g -een rapport inzenden-, hij' de Indonesi sche -kwestie o-pni-euw aan die orde zal stellen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1