ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Amerika handhaaft zijn ingenomen standpunt Gewapende benden moeten uitgeschakeld De debarkaéie der Joodse emigranten in Hamburg DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1947 No 15691 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f2.75, daar .buiten f3,-—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h, Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) i 1,— per stuk. DE INDONESISCHE KWESTIE Die besprekingen, die di*. van Moplk vergezeld van mr. van Kleffensi, met Marshall en Loivett, rasp. mi nister en otud-miinister van buiten landse zaken der Ver. Staten, heb ben 'gevoerd, hebben geen w:ij!zigi;n\g| 'gebracht in het toit diusver inge nomen standpuntvan Amerika. Waar die Veiligheidsraad! zich een maal met 'de Indonesische kwestie heeft ingelaten, dienen stappen te worden afgeraden, welke tegen de door de Veiligheidsraad kenbaar ge maakte wiens tot onmiddellijke sta king dier vijandelijkheden, zouden in druisen of wel zouden vooruitlopen op' het '.rapport, hetwelk de 'consu laire commissie, die thans een on derzoek iin de huidige toestand in stelt zal uitbrengen. Wel erkent men te Washington dat de Nederlandse regering mees ter blijft over eigen beslissingen, maar ier werd, niet verheeld, dat, gezien de heersende stemming in de Veiligheidsraad, elke Nederland se stap, welke hiermede oinv.o'ldoén- de rekening houdt, sancties zal op wekken, welke tot maatregelen Kun nen leiden, aan welker deelneming Amerika zich niet zal kunnen ont trekken. Hieronder kan de mogelijk heid van sancties niet worden uitge schakeld. Het resultaat van d;e huidige be sprekingen samenvattend, kan wor den gezegd, dat het Amerikaanse inzicht onveranderd is gehandhaafd, dat naar het Amerikaanse oordeel de zaken thans tan ibeloioip moeten hebben volgens de richtsnoeren door die Veiligheidsraad vastgesteld, dat het onderzoek nopens de opvolging diOpr beide partijen van de order staakt het vuren met de measté spoedi dient te worden voortgezet en idat het streven bevorderd moet worden om 'door verlening van goe de diensten door ide commissie van drie hernieuwd overleg tussen de partijen mogelijk te maken. Op het ministerie van buitenlandse zaken hoopt men, dat uiteindelijke resul taten niet zullen uitblijven. Midde lerwijl zou Nederland geduld die nen te betrachten, hoe moeilijk dat ook Is onder de gegeven omstandig heden. i i XToewel de activiteit van de Vei- ligheidsraad in déze kwestie nuttig en hulpvaardig is geweest, zal zij alleen effect kunnen sorteren, indien 'b e i d e partijen zich houden aan het bevel „Staakt het vuren". Tot nu toe is er geen enkele aan wijzing, dat de Republiek zich aan dat hevel heeft gestoord'. Wil men een snelle oplossing van het con flict, dan moeten de gewapende republikeinse benden worden uitge schakeld,. Wanneer de Verenigde Naties zulks niet kunnen doen, dan is Nederland verantwoordelijk en Nederland'-zal, dat dan in dat .geval doen. Deze toespraak hield dr. van Monk op ide persconferentie te Washington. Verder wees hij er' op, dat de Nederlandse troepen druk bezig waren, om met een politiële actie deze bendein op te ruimen, maar dat het optreden van de Vei ligheidsraad hierin vertraging heeft veroorzaakt. Aan de andere kant is het echter ook aan dit optreden te, danken, dat de wereld thans bei- ter op de hoogte raakt van de ware toedracht. Nederlands enige doel is voor Indonesië de mogelijkheid te scheppen, om als souvereine staat te bestaan. Vele vroegere Indonesische lei ders hebben hun invloed' in de te genwoordige Republikeinse regering verloren en een aantal personen, die achter de schermen blijven, oefenen thans invloed op, belang rijke beslissingen uit. Wereldproductie olie 2Va mill, lager dan voor de oorlog Er is thans een jaarlijks tekort van ongeveer vier millioen ton aan oliën en vetten, zo deelde de heer Rijkejns, voorzitter van de Raad' van Bestuur van Lever Brothers en Unilever N.V. in een algemene ver gadering mee. Een verlaging van de aankoop prijzen der grondstoffen is 'nodig. De beperking van de walvisvangst behoort tijdelijk te worden opge heven. Voor de oorlog bedroeg de jaar lijkse wereldproductie bijna 20 mil- lioien ton, waarvan nog geen 6 mil lioen ton jaarlijks werd geëxpor teerd, De heer Rijkens schatte de wereldproductie thans ongeveer 2i/2 millioen ton per jaar lager. Tegen woordig betalen de Europese re geringen op sommige markten ze ven of acht keer zoveel als voor ide oorlog. 'De productie van Indonesië en tropisch Afrika biedt vele perspec tieven. Het zal echter nog tenminste tw<ee jaar duren voor men het on ontgonnen land daar in gebruik kan némen. Nederlandse costuums in Amerika te koop Wanneer een Amerikaan aan zijn verwanten of kennissen in elk land van Europa een nieuw' öostuum wil cadeau doen, kan hij voor 18i/2 'dollar zo'n pak -kopen. Deze co.n- feotie-dostuums zijn in Nederlandse fabrieken gemaakt van zwaar tweed in verscheidene tinten, blauw, grijs, en bruin. De aflevering geschiedt franco en onder verzekering. Het plan istaat onder algemene leiding en toezicht van het' Nóderl. devie zen-instituut, een agentschap van de Nederl. Bank. Jammer, maar wij hebben geen connecties in de Ver. Staten, die o'ns zo'n „suit" zouden kunnen verschaffen, want hier in ops land, waar zij' gemaakt'worden, 'is het niet te krijgen. Rare wereld toch De Jaarbeurs te Utrecht De agrarische afdeling vormt op de najaa'rsbeurs 1947 als het ware het p'raétiiséhe verlengstuk' van die progressieve regcringsplannen op- het (gebied, van de landbouw, aldus mr. J. Miliuis, -die directeur van de Utrechtse Jaarbeurs. 'Men vindt er een Keurcöillaetie van tractoren en werktuigmachines, welke de mechanisatie van ds land bouw mogelijk moeten maken. Het is -dan ook vooral ,i:n deze agrarische afdeling dat de Jaarbeurs -e,n haar leiding het bew'iijis; leveren de te kenen -des tijds te verstaan. Waar mede voor bat ipiverige niets ten na dele gezegd As van da vel-e and-ere vqoirbeelden van - -ondernemingszin en handelsgeest, wélks men op deiz'e 49ste Jaarbeurs zal aantreffen. Producent en consument In verband, met de te lage prijzen op -de veilingen in het Zuiden van het land en een vier to-t zes maal zoi hoge prijis voor de consumenten, beeft die (heer Maenien (k'.v.p.) enige vragen gestald,, aan de minister van Landbouw', Visserij' -en Voedsel voor ziening. Hij Vraagt maatregelen te treffen, opdat de producent zijini producten behoorlijk betaald' krijgt letrv het fruit voor de consument' lager 'in prijs w'ordit. Het fruit zal dan ook koimen binnen het bereik van een groot deel van hiet volk', dat -de tegenwoordige prijs niet kan betalen, constateert die vragenstel ler. Paratyphus door gebruik van worst Bij 'ongeveer 150 inwoners van Tiermeuzan 'hébben zich -die laatste dagen Iha het eten van leverworst SPREUK VAN DE DAG Kennis en timmerhout zouden niet gebruikt moeten worden, voordat ze go,ed belegen zijn. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 11 September: Aanvankelijk inog ver- dier afnemende, maar later weer toenemende en maar Zuid-West -o,f Zuid krimpende wind, wisselende bewolking, bijna overal droog weer. iets warmer. 11. Zon op 6-06; onder 19.07 Maan oip 0.47; onder 18.11 Nieuwe Maan 14 Sept. 20.28 Hoogwater te Zierikzee over de maand September 11, 12,01 v.m. m.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min, later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater ©n plpckworst vergif tigilmgs verschijn selen voorgedaan, die wiezen in dé richting van paratyphus. Dis ziekte is ini die meeste gevallen niet ern stig en aangenomen riïag worden, dat zij' binnen enkele dagen tot het verleden zal behoren- Een (on derzoek door ide inspecteur van de volksgezondheid heeft uitgewezen, dat men hier inderdaad te doem heeft met paratyphus. Alle slagerijen zijn thans gesloi- ten, terwijl het slachten ,is stop gezet. De vleesriesten zijn vpor een bacteriologisch onderzoek opgezon den. De haard van ide besmetting zelf is nog niet ontdekt. Geen der patiënten behoefde tot ta toe naar een ziekenhuis of barak te worden overgebracht. Met stokken moesten ze van boord worden gedreven Bij 'het debarkeren van de 'Joodse emigranten, die in plaats van naar Palestina naar Duitse doincemtratie- kampen woird'e'n gebracht, hebben Zich bij ihët verlaten van! het laatste, schip, idfe „Runhymede Park" ernsti ge tonelen afgespeeld', waarbij het tot vechtpartijen kwam tussen emi granten en Britse soldalen. Bet ide^ barkerein van de eerste twee emi- grantemsdhepen; verliep min of meer vlot, maar toen de beurt was aan de passagiers van 'de Runhymede Park ging het misi. De Joodse emi granten weigerden van boord te gaap. Om half elf werd een ulti matum voorgelezen, waarin stond, -d'at de passagiers binnen bet uur van boord, moesten gaan. De Joden overstemden de luidsprekers door het zingen van Joodse liederen. Het ultimatum werd' met een half uur verlengd en 'inmiddels begonnen sol-daten en militaire politie'voorbe reidingen te treffen voor geweld dadige ontruiming. Om twaalf uur daalden gehelmde politiemannen in de ruimen af, na dat de Joden eerst de ladders had den weggetrokken. De politie had' snel het midden van de ruimen schoongemaakt en -eiste daarop van de Jolden, dat zij deTadders zouden beklimmen. Ais antwoord werden zij' bekogeld met blikken, glaze'n. fl'essen en een stortvloed van scheldwoorden. Op verscheidene plaatsen Ontston den gevechten, waarbij' vrouwen en kinderen zeer fanatiek op ide;'politie 'insloegen. Na énige tijd slaagde de ze erin, de orde te 'herstellen en de passagiers in groepen te verdelen. Met uitzondering van enkele oude ren en zieken bleven- allen op de grond liggen en moesten met ge- "weld Warden verwijderd. Het verzet was zoi krachtig, -dat voor iedere emigrant vier of vijf politiemannen nodig waren. Of schoon de vrouwen heftig deelna men aan -de gevechten, bevalen de officieren tegen haar geen stokken. 4e gebruiken. Verscheidene emigran ten werden bewusteloos geslagen. De Joden gebruikten met prikkel draad -omwikkelde stokken als wa pen en smeten vleesmessen naar de soldaten. Een jongen van tien jaar heet een soldaat een vinger af. In een -der ruimen bleek het voor de politie onmogelijk ide toestand! meester te worden en hier moesten tenslotte de passagiers met een sterke waterstraal worden verwij derd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1