Gemeenteraad Bruinisse Thans komen aan de orde een aantal -nieuwe of opnieuw vast te stellen verordeningen. Als eerste is aan de beurt de ver ordening op de Reinigingsrechten en het ophalen van het huisvuil. Nu de [Gemeente noodlijdend is gewor den, wordt door Ged. Staten ver langd, dat tegenover de uitgaven aan de Gemeentelijke Diensten ook inkomsten zullen staan en één der eerste hiervoor in aanmerking ko mende diensten is de reinigingsdienst. Voor het ophalen van faecalien .zal in het vervolg verschuldigd zijn, voor het eenmaal per week ledigen van een emmer of ton f 6,voor het tweemaal per week ledigen daar van f 12,per jaar. Voor het ophalen van het huisvuil zal worden berekend Voor het een maal per week ledigen van een kist, bak, vat of emmer met een maximum inhoud van 1 H.L. f 6,—voor het tweemaal ophalen daarvan f 12,— per jaar. Voor het opruimen van tuinafval tot een maximum hoeveel heid van 2 M3. f 12,50 per keer. Geheel of gedeeltelijke ontheffing van deze retributie voor armlastigen is mogelijk. De invordering zal ge schieden door de gemeente-ontvanger in twee termijnen. Wie in het bezit is van een septictank of zelf voor de [opruiming van faecalien of huis vuil zorgt, wie van de diensten van de Gemcentereiniging dus geen ge bruik maakt, moet natuurlijk ook niet betalen. De staangelden voor de kermis, eveneens bij verordening geregeld, worden verhoogd. Eveneens wordt herzien de ver ordening op Kade- en Overscheep- en Weeggelden. De kadegelden voor stapelarti kelen als aardappelen en graan zullen in het vervolg bedragen 2 cent per hl. Kunstmest 2 cent per 100 kg, Hooi 20 cent per ton. Suikerbieten 15 cent per ton, Uien 1 cent per 50 kg. Eveneens worden verhoogd de Begrafenisrechten, terwijl de koopsom van een eigen graf verhoogd wordt van f 15.op f 50.—. Voor de aanleg van het nieuwe gedeelte van de begraafplaats zullen hoge kosten gemaakt moeten worden. Bij de rondvraag neemt wethouder van Vessem het woord, naar aan leiding van een ingezonden stuk in de Zierikzeesche Nieuwsbode waar in door de heer A. Flohil van leer werd getrokken tegen het college van B. en W. en nog meer speciaal tegen hem als wethouder als zou het onderhoud van de Dorpsweg niet de nodige aandacht hebben. Hij wijst er op, hoe in de vergade ring van het college herhaaldelijk over de toestand van de Dorpsweg is gesproken, de notulen kunnen dit bewijzen, doch door de grote droog te was het onmogelijk het gras doeltreffend te verwijderen, terwijl de Heide-Mij geen mensen voor dit werk beschikbaar had, daar de land- bouwwerkzaamheden door de Heide- Mij verricht voorrang hadden. Ook het aanbrengen van een teer-emulsie op de rijwielpaden is onder het oog gezien doch daarvan moest eveneens worden afgestapt. Wat de balen cement betreft, de schuldige dat deze blijven liggen is Flohil zelf, daar zijn zoon belast is geweest met het mennen van puin, waartoe ook het cement behoorde. Daar het verder in het voornemen ligt de weg te verbreden, moeten verschillende werkzaamheden wachten, doch B. en W. zijn in deze kwestie steeds paraat geweest. De voorzitter hoopt dat in 1948, de weg zal zijn verbreed en dat dan alles in orde zal zijn. De heer Goudzwaard zag gaarne een dubbel deksel op een zinkput hoek Verlengde Poststraat, Verlengde Molenstraat. De heer van den Berg wil de lijkwagen zien opgeknapt. Deze zal worden bespoten. De heer Verspoor vraagt of de gemeente niet een taak heeft, tot bestrijding van de t.b.c., die op een bepaalde plaats in de gemeente zoveel slacht offers maakt. De voorzitter antwoordt dat wanneer een Noodwoning vrij komt, die aan een bepaald gezin zal worden toegewezen. Over het aan schaffen van ligtenten is overleg gepleegd met het Groene Kruis. De heer Bal wijst op de grote hoeveelheid huisvuil, die nu al P/2 jaar in de Padjes ligt en waarvoor de aangrenzende bewoners worden aangezien, doch dat wordt neerge smeten door mensen die de weg naar de gemeentelijke vuilnisbelt te ver vinden. De voorzitter zegt toe, de bedoelde hoek, die al jaren als zodanig misbruikt wordt te zullen laten schoonmaken. De heer Drooger heeft tot zijn verwondering geconstateerd, dat het dit jaar kermis geweest is, zonder dat de gemeenteraad in het besluit om kermis te houden is gekend, zoals hij had verwacht. De voorzitter zegt, dat het Besluit om telken jare een jaarmarkt te houden, de Donderdag na de derde Woensdag in Augustus reeds zeer oud is. Tengevolge VBn de in 1940 ingetreden oorlogsomstandigheden hebben B. en W. gemeend het be sluit te moeten opschorten. Ook in 1946 meende het college geen vrijheid te kunnen vinden de kermisviering doorgang te doen vinden, gezien de omstandigheden, waarin de gemeente tengevolge van de oorlog was komen te verkeren. In de Gemeente is toen tegen dat besluit scherpe critiek geuit, welke onder meer ook tot uiting kwam, in de uitspraken van de toen zitting hebbende tijdelijke Gemeenteraad. Hieruit werd afgeleid, dat de drang om kermis te vieren sterk onder de mensen leefde, terwijl in 1947 geen enkel geluid gehoord werd, dat zich voor opschorting of afschaffing van de kermis verklaarde. Waar niemand zich aldus openbaarde heeft men dus het oude besluit om een jaarmarkt te houden weer toegepast. De heer Drooger vindt de toe standen vergeleken bij .1946 of 1945 nog weinig veranderd en vindt het absoluut geen tijd om kermis te vieren, vooral wanneer men alleen denkt aan onze jongens in Indië, die in voortdurend levensgevaar verkeren. De voorzitter beaamt het door de heer Drooger gesprokenede heer Drooger hoopt te zijner tijd nader op de kwestie van de jaarmarkt terug te komen. Hierna sluiting. Gemeenteraad Brouwershaven De gemeenteraad kwam Donder dagavond jl. in spoedeisende open bare vergadering bijeen. .odder voor zitterschap van de burgemeester C. Gast. Afwezig was de heer P. Lijbaart. Afwijzend wordt beschikt op een adres va® de Ned. Ver. van Brand weercommandanten omi eön jaarlijks subsidie. E;en verzoek van de wed. J. va® Steijh-Ringelberg .om ee® tegemoetkoming uit de gemeente kas overeenkomstig art. 13 der la ger-,onderwijswet 1920 voor haat zoio®, die dè Chr. U.L.O.-school te Zierikzee bezoekt, wordt ingewil ligd. Op een ander verzoek te dezer zake wordt afwijzend beschikt omdat dit betreft een leerling va® de waarop deze bepaling' niet van toepassing is. Aan mej. P.. C. Krijger-v. d. Velde wordt op haar verzoek met ingang van 1 October a.s. ontheffing verleend van het contract voor de schoolschoiO®- maak, onder dankbetuiging voor de langdurige diensten aan de ge meente bewtezen. De schoolschoon- maak zal thans voorlopig worden opgedragen aan de gemeente-werk lieden. De voorzitter deelt mede, dat met ingang van 1 September 1947 in werking is getreden de Wo.onruim- tewet 1947, waarin bij art. 8, eerste lid, is bepaald, dat do,or de raa|d jaarlijks een commissie van advies moet worden benoemd, samenge steld overeenkomstig de door de minister van binnenlandse zaken gegeven richtlijnen. Na stemming worden tot leden van die Commissie benoemd de he ren W. H. Ittmann, G. I. Schilper- oort, C. Rjngelberg, P. de Moor Cz. en J. II. Leendertse en tot hun plaatsvervangers C. van Wouwe en F. Rijhberg, de laatste na loting. Vervolgens wordt zonder dis cussie en hoofdelijke stemming vast gesteld een nieuwe verordening op de keuring van waren in deze ge meente. De voorzitter doet daarna mededelingen inzake het sportter rein en zegt o.m. dat de pogingen o,m dit langs minnelijke weg te ver krijgen aan de Grachtweg. zijn mis lukt, doordat van de eigenaars en de gebruiker niet de nodige mede werking is verkregen. Na enige be spreking wordt besloten de sport vereniging te vragen aan de ge meente een advies te willen uit brengen voor de aanleg en de in richting van een sportterrein. Na rondvraag volgt sluiting. Gemeenteraad Noordgouwe Vrijdagavond vergaderde de ge meenteraad,. Voorzitter de burge meester. Aanwleziig alle lieden. Die voorzitter deelt mede dat voor b Sept. een coimmiissie van advies in zake die verdeling van woonruimte moet worden benofemld. Na (gehou den bespreking worden in dezie commissie benioemdi dhr. G. Ro mein, D- Rentier, K. J. palmier, P. Di. Dalebaut on J. C. van Beveren. De voorzitter deelt mede een teliei- gratn te hebben ontvangen inzake die gunning van woningen. Beslo ten wordt de bouw dezier woningen voior de som van f 81870,— op te dragen aan de laagste inschrijver Bouw Mij. Senator Norriisi, 'te Haar lem. De kerkvoogdij der Ned. Herv. kerk bericht, bereid; te zijn f 100, ibij! te dragen voor da uitdieping van die kerkgrarht, bijl uitvoering daar de gemeente. Het bevreemdt de Raad, dat men de zalken juist omkeert. Onderhoudsplichtige is de kerk, die dus de uitvoering dient te hebben. In verband met de zin delijkheid, en 'eventuele watervoor raad, besluit de Raad 1/3 j® de kosten bijte dragen, verwachtend dat idit alleszins aanvaardbaar zal zijln. Gehoopt wordt dat men de uitvoering niet te lang meer uit stelt. De voorzitter deelt mede dat de per 1 Sept. benoemde onderwijzer in militaire dienst moet. Hij, zal trachten 'ontheffing lof uitstel te verkrijgen. Bij de rondvraag vraagt dhr. Adriaainse hoever het staat met de uitbreid,ing van de waterleiding naar de Kloosterweg lenz. Die voor atter deelt mede, hierover met de Directeur overleg te hebben ge- pleegdi. De betgroting van koisten is nog niet binnen. Dhr. Jamse zou gaarne Zien', dat nog, zo mogelijk voor de winter, wierdi overgegaan tot aanleg van electriiciteit voor de bewoners van de Kloosterweg. Die voorzitter meent dat betrokkenen zelf .actief dienen te zij®. Nog altijdi kan 10 pet, door de gemeente worden bijge dragen. Dhr. Rentier vraagt of het geen tijdi is, de reiniging w'at vlotter ie® uitgebreider te doien plaats vin dien. De voorzitter zegt binnenkort hieromtrent met plannen te zullen konnen. Hiema sluiting. KERKNIEUWS NOORDWELLE. Zondag wierd' in een volle kerk Ds. Cramer beVastigd, door Ds. Strijd ui,t Bengel®. Die predikatie werd gehouden naar aan leiding van Joh. 12 vers 218'; „en waar ik ben, aldaar zal ook mijn dienaar zijn",. Daarbij' wees de be vestiger op het profetische, het priesterlijke en het koninklijke van het anibt van predikant, alsmede iop' de plicht der gemeente. Na de handoplegging zong de gemeente Gez. 263 vers 1 ,en 5, waarna op plechtige wijze de overdracht plaats vond, van Bijbel, doopvont, avond maalsbeker en kansel. Het kerk koor verleende Üijn medewerking. Ge;r. Kerk art. 31 K.O. Beroepen te Haarlemmermeer Q.Z. (twleede maal) Ds. J. Meester te Brouwiers1- haven. Ger. Kerk. Bedankt voor Wagen borgen (als geestelijk verzorger der Stichtingen): Ds. C. A. Vreugden- hil te Oud-Vossiemeer. LEGER DES HEILS Donderdagavond half acht zal in het Leger des Heils in de Poststraat een bijzondere samenkomst worden gehouden', waarin zal spreken Kolo nel Jae. Smaei, de Chef-secretaris van het Leger des Heils in Neder land'. De Kolonel is é.én van de meest bekende en beminde officie ren van het Leger des Heils. Tijdens de bezetting, toen het Leger des Heils door de Duitsers was geli quideerd, is hij. de man geweest, idle het ondergronds verzet van het Leger heeft geleid en het Leger door dé moeilijke jaren van de oorlog heen heeft geholpen. Zijn verdiensten zijn door de generaal erkend, door hem na de bevrijding aan te stellen tot Chef Secretaris, id.w'.z. tweede in bevel van het Leger in Nederland'. SPORT „De Trouwe Duif" Tholen Wedvlucht van St. Kafb. Wavre, afstand, 54 k.m. In concours 101< duiven. i L. Labain 1-9 M. Tjazelaar 55-3-20; A. J. Wagemaker 4-7-8; M- Boot 5; J. Dieuirlpio 0. Gelast cm 12.40 uur. Aank. Ie duif 1-18-15. Laatste 1-36-2. 1 Monstertocht Amsterdam Leeuwarden beëindigd 35 van die in Amsterdam gestarte 'deelnemers aan de monster-wandel tocht hebben in montere staat Leeuwardien bereikt. Zij1 hebben d'e 150 km. lange tocht in 29 uur af gelegd;. Ee® overweldigende ont vangst viel hen i!n die Friese hoofd stad ten deel. Reedis in MlarsUm stond een muziekcorps gereed', dat ondier vrolijke marstonen aan het hoofd van de stoiet dia laatste 4 kim. naar Thet eindpunt de deelnemers begeleidde len aan de rand van Leeuwardien zelf stoind een duizend koppige menigte de stoere tippe laars op te wachten. Na afloop van de tocht sprak de vice-voorzitter van de Nederlandse wandelsport- bond,, de wandelaars toe. Coöp. Veilingsvereen. Z'zee Veiling van 8 September. Aardappelen f8.70—8.90; priöces- seboinen f 118—133; snijbonen f115 —120; tomaten f 1626pruimen f 2744; druiven f107—116; Trans parant f9—28; Beurré Hardy f14 —33; Triumf ide Vienne f30—38; William Duchess f 12—19kroten f6; uien f 13rode kool f23; witte kool f17; alles per 100 kg. Bospeen f2122; meloenen f51; kropsla f9.8010.10; komkommers f 11alles per 100 stuks en bos. De Franse politie heeft grote partijen aardappelen in beslag ge nomen nadat gebleken was, dat de ze voor speculatie werden gebruikt. Sinds 'da vermindering van het broodrantsoen zijn de aardappelprij zen in sommige delen van het land reeds met 100 procent gestegen. Zankow, de voormalige minister president van Bulgarije is door de Amerikaanse autoriteiten in Oosten rijk gearresteerd, en opgesloten in de gevangenis te Salzburg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 3