ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS Economisch bouwplan voor Europa voltooid WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1917 No. 15690 101e Jaargang ABONNEMENT r Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTEN-TIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 mm. (4 regels) f 1,— per stuk. Ftankrijk's eisen door de Gaulle toegelicht De conferentie te Parijs, waar 16 Europese landen bijeen zijn om een gezamenlijk economisch bouwplan te construeren is geëindigd. Het de finitieve rapport wordt een dezer dagen verwacht. Dan wordt het aangeboden aan generaal Marshall, die het via Truman doorzendt naar de Senaatscommissie, die in eerste instantie haar oordeel zal uitspre ken over de vraag of dit Europese plan in aanmerking komt voor fi nanciële steun van Amerika en of men zich met het gevraagde bedrag kan verenigen. Met de grootste ernst is gewerkt want de reddingsboei die Marshall het zinkend Europa toewierp kan wei eens de laatste kans op redding zijn. Maar ook in Washington ont veinst men zich het dringend ka rakter van- de situatie niet. Ameri- ka's welvaart is met Europa's koop kracht op leven en dood verbonden. De commissie uit dè Senaat, die volgende maand ook ons land zal bezoeken, zal. zidh degelijk omtrent de situatie van Europa op de hoogte stellen. Drie vraagstukken zijn te Parijs grondig bestudeerd, p.l. het Duitse probleem, de idéé van een Europese tolunie en de convertabili- teit. Dit laatste beoogt het stichten van een dollarfonds om. een soort inter-Europese clearing" mogelijk te maken. Daardoor zou het han dels- en betalingsverkeer tussen de 16 staten onderling zo glad mogelijk verlopen, hetgeen op de Europese handel een gunstige invloed zou hebben. Resumerend bestaat er gegreinde hoop te verwachten dat September 1947 een keerpunt zal worden in de noodlottige neergang van Europa A an de vooravond van de bijeen komst der Amerikaanse, Britse en Ffanse deskundigen te Berlijn, waar .gepoogd zal worden een op- lossing te vinden voor de Franse eisen t.a.v, de Duitse cokes en steenkool, heeft generaal de Gaulle te Bayonne een rede gehouden, waarin hij aandrong op ondubbel zinnige samenwerking van Frank rijk met de Westerse mogendheden. Met klem pleitte hij er voor dat Amerika de Franse belangen bij de regeling van het Duitse pror bloem niet in de weg zou staan. Wanneer zulks onverhoopt het ge val mocht zijn, dan wordt de een heid van de Westerse wereld in gevaar gebracht. Frankrijk moet en kan op het hoogste niveau deel nemen aan de organisatie van West-Europa, waaraan Amerika thans zijn hulp aanbiedt. De Fran sen moeten kiezen aam welke zijde zij willen staan. Onder de knoet van het Sovjetbestuur worden lang zaam maar zeker de vrijheid der mensen en de onafhankelijkheid der volkeren in tweederde van Europa verstikt. Frankrijk wordt thans he vig bedreigd, mede door de öri- tieke economische toestand die het land beroert. Van buiten af kan niet veel hulp geboden worden, behalve dan de Ver. Staten, doch ook van die zijde mag men geen wonderen verwachten. Frankrijk zal zelf Marianne op de been moeten helpen en daarvoor is eendrachtig© samenwerking vereist, waarop de Gaulle een hartstochtelijk beroep deed. Voortdurende botsingen met Republikeinen op Java Volgens liet Nederlandse militaire communiqué bedroegen de Neder landse verliezen Maandag ze^en ge sneuvelden en twaalf gewonden. In het gebied van Kedoengdjati op Mlddetn-Java stootte een Neder landse patrouille op een republi keinse .groep, bestaande uit 150\man die werden verjaagd. Het commu nique maakt verder melding van een aantal botsingen met republi keinen, waarbij laatstgenoemden verliezen leden. Tevens werden Ne derlandse patrouilles beschoten. Op verschillende plaatsen wordt door leden van de communistische partij een anti-Nederlandse propa ganda gevoerd. Desondanks werden de gevaarlijke elementen door de bewoners van verschillende kam pongs aangewezen en uitgeleverd. Te Krawang, in de sector van Che- ribou, zijn zes deserteurs van het voormalige Brits-Indische leger ge arresteerd. Ten Zuiden van Tegal vonden zui veringsacties plaats, waarbij tegen stand werd ondervonden van twee honderd man, die zware verliezen leden. Opverseheidene plaatsen in de sector Semarang werden Neder landse posten beschoten. Ten Zuid-Westen van Bindjai werden een aantal republikeinen .gedood en enkelen gevangen geno men. Eén Nederlandse patrouille Werd hier met mortiervuur bescho ten. Moscou viert feest Met grote pracht en praal is het 800-jarig bestaan van de Russische hoofdstad Moscow gevierd. Zaterdag avond dansten honderdduizenden paren op pleinen en in parken. De grote gebouwen, de schepen op de. Moiskwa en vele straten waren ver- licht door honderd millioen gloei lampen, waarvan alleen al 100.000 de torens en spitsen van het Krem lin omzoomden. In verschillende de len van de stad speelden 200 or kesten, waarvan er tien op' vracht auto,'s rondreden. De totale kosten van de festiviteiten, 'die ook Maan dag nog voortduurden, worden op op honderd millioen roebel geschat. Revolutie van Duitse socialistische eenheidspartij Aan het congres van leiders- der Duitse Socialistische Eenheidspartij (ontstaan door fusie van communis ten en socialisten) is een nesofatie voorgelegd, waarin wordt voorge steld, dat de Sowjet-zöne van Duits land onmiddellijk met de Sowjet- Unie zal worden verenigd. Het con gres heeft plaats te S.oinderhangen in Thürilngen en is van regionale aard;. Het Berldjns© blad „Der Abend" meldt, dat de resolutie met grote meerdierheid werd aangeno men. Bet blad; meldt verder, dat die resolutie nog zegt, dat door de economisch© icmtwikkeling na ©en 'diergelijke vereniging het Westerse kapitalisme spoedig ineen zal stor ten, daar Europa zonder het Oosten iniet kan werken of produceren. Regeringsverklaring uitgesteld Het kabinet schijnt van zijn aanvankelijk vqornemen pim deze week >ean regeringsver klaring betreffende hiet Indo.; nesische vraagstuk in de Tlweedie Kamer af te leggen, thans te zijn teruggekomen. Het plan zou nu zijn om hier mede te. wachten tot de te rugkeer van d,r. Van Mook uit Amerika, zodiat het voor de hand ligt, dat men een dergelijke verklaring pas in het nieuwe zittingsjaar, dus kort na die derde Dinsdag in September, zal afleggen,. Herdenking Belgische verzetslieden Op die plaats, waar tijdens de 'bezetting die doodvonnissen in het 'Concentratiekamp' Vught werdien uitgevoerd,, had een herdenking van gevallen Belgische verzetslieden plaats. Aan de ingang van de fusil- ladeplaats waren de Belgische en Nederlandse vlaggen halfstok gehe sen. De istafmuziek van het regi ment istO|Oittroiepen voerde een ko raal uit, waarna een mannenkoor het ,,Pie Jesu Domiine" ten gehore bracht. Die heer Goietshoeven, voor zitter van 'die Nationale Vrienden kring van Belgische ex-politieke ge vangenen herinnerde aan 8 Septem ber 1943, toen die eerste elf Belgi sche slachtoffers op deze plaats1 het leven verloren. Hierna wieird het appèl dies morty gehouden, waarbijde reeks namen van ge vallen helden langzaam werd voor geleden, gevolgd; door het antwioprdl: „mort piour la patrie". De burge meester van Vught, Jhr. mr. F,. van Rijickevorsel, herdacht de dorden en overhandigde de Belgische af|geva>ar- digden een schrijn, waarin zich met as vermengde aarde, 'die verzameld was bij het kamp-crematorium, be vond,. Tenslotte weerklonken de volksliederen van België en Neder land. 1 Joden terug naar het Heilige Land De voorzitter der wereld-execu tieve van de meer da-n een millioen leden tellende Agoedath Jisrael', een wereldorganisatie van ortho doxe Joden, rabbi I. M. Léwin uit Palestina, is Zondagmorgen op Schiphol uit Praag aangekomen. De heer Lewin, die een dezer dagen de terugreis naar Palestina za,l aan vaarden, is zojuist teruggekeerd van een tiendaagse wereldconferentie der Agoedath in Marianské Sazné (Tsjeehoslowakije), waaraan ook een Nederlandse delegatie heeft deel genomen. WEERBERICHT Verwachting tot die avond van 10 September: Vooral in het Noor den nu ©n dan krachtige wind tus sen West ©n Zuid, veel bewolking met tijdelijk enige regen vinl. in het Noorden, weinig verandering in temperatuur. 10. Zon op 6.04, ondier 19.09. Maan op onder 17.29,. Nieuwe Maan 14 Sept. '20.28. Hoogwater te Zierikzee over de maand September 10. 10.14 v.m. 23 09 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater Op een vraag naar zijn mening over het rapport, dat de V.N.-com- missi© over de toestanden in Pa lestina heeft uitgebracht en het daarin vervatte advies in de eerst komende twee jaar 150.000 Joden In het lanid toe te laten, antwoordde de rabbi zich daarmede 'in hoofd zaak te kunnen verenigen. Hij zei eerst dan geheel tevreden te zul len zijn, wanpeer alle Joden der aard©, die- dat wensen (en naar zijn schatting zijn dat er ruim an derhalf millioen), in het Heilige Land zouden zijn toegelaten. Dat 150.000 licensies nog maar een drup pel op een gloeiende plaat beteke nen, wordt volgens de rabbi het beste aangetoond door het feit, dat alleen al in de kampen voor verplaatste personen in Midden- Europa nog steeds 250.000 Joden onder de meest kommervolle om standigheden - leven. Australië heeft officiéél de uit nodiging van de Republiek aan vaard: om voor haar zitting te ne men in ide Commissie van Drie, welke op last van de Veiligheids raad wordt ingesteld. Bij een gro;o,t aantal inwoners van Terneuzen hebben zich na het eten van vlees vergiftigingsver schijnselen voorgedaan. Het onder zoek is nog gaande, doch inmiddels is de verkoop van vlees tijdelijk stopgezet. Driehonderd aanvragers zijn vpor ide Jaarbeurs te Utrecht afgewezen wegens gebrek aan ruimte. Ook aan ide oude deelnemers kon veel minder ruimte toegewezen wohden id an voor he:n noodzakelijk was. De bakkerijtentoonstelling I.T.O. B.A. te Arnhem - werd reeds door 51000 'bezoekers bezocht. Brood uit Amerika en Denemarken werd inge voerd1. Sedert 4 Aug., de dag waarop de order „staakt het vuren" werd gegeven, zijn in Indonesië 105 Ne derlandse militairen gesneuveld; 214 gewond, terwijl 8 worden ver mist. De 49e Utrechtse Jaarbeurs is Dinsdag zoinder ceremomiëel ge opend. De belangstelling was al dadelijk groot. Zw.itserlands financieel verlies idiojor d© tweede wereldoorlog be draagt meer dan 131 millioen pond: sterling. Volgens een bericht uit New Delhi zou India ongeveer 12 milli oen hectoliter tarwe van de oogst van 1947 uit Australië ontvangen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1