VertrokkenM. M. Krljnse Loc ker naar Haarlem. NOORDGOUWE. Onze vroe gere dorpsgenoot, dh. M. J. van As, iijdelijk hulpkommies der directe be lastingen te Tilburg, is met ingang van 1 October a.s. bevorderd tot kommies in vasten dienst. ST.-ANN AL AND. In de Herv. kerk werd in beide diensten een collecte gehouden voor de evangeli satie Haastrecht, welke f 1338,35 opbracht. De collecte voor N.I.W.I.N. op het sportterrein bracht f 63,37 op. Donderdag was dhr. L. Giljam alhier in de omgeving van „Johanna Matiahoeve" bezig een watertank te vullen om zijn schapen te laten drinken. Hij kwam daarbij zodanig te vallen, dat hij een lichte hersen schudding opliep. Gemeenteraad Bruinisse In de op 4 September gehouden vergadering van de gemeenteraad waren alle leden aanwezig. Ged. Staten maken geen bezwaar tegen het toekennen van de opbouw- toelage aan secretaris en ontvanger, tegen het instellen van een woning bedrijf en het benoemen van een administrateur daarvan, tegen de uit breiding van de personeelsbezetting en het overdragen van de bevoegd heid tot het verhuren van woningen van de raad aan B. en W. Wel wordt van de Volkshuis vesting in Den Haag bewaar ge maakt tegen de aannemingssommen, waarvoor de woningen in de pas onteigendende tuinen zullen worden gebouwd, volgens de plannen van de architectenbureaux Grosman en Wesselo en van Voorst. Aanbesteed voor f 492000,heb ben genoemde architecten direct be grepen dat deze prijs, die boven de begroting was, te duur zou zijn. Na vereenvoudigingen en overleg met de betrokken aannemer, de firma Van Luijk's Bouwbedrijf te VÜs- singen werd de prijs voor de 44 woningen teruggebracht tot f448176. De 61 woningen, die volgens de uitslag van de aanbesteding f 704200 zouden moeten kosten, werden door dezelfde aannemer na overleg over gedragen aan het Bouw- en Aan nemersbedrijf Colpa te Hillegersberg, die na vereenvoudiging bereid was gevonden de woningen te bouwen voor f 635000-. Deze prijzen zijn echter nog niet laag genoeg en volgens de desbetreffende instanties mag de bouwprijs niet hoger zijn dan f 424000.— en f 625000.—. De besprekingen over een ander zijn thans nog gaande. Door een drietal ingenieurs, die tot taak hebben de plannen van Uitbreiding en Wederopbouw te corrigeren, in verband met de nood zakelijke bezuiningen is aan onze Gemeente een bezoek gebracht. Het Uitbreidingsplan van Bruinisse was het 70ste plan, dat door deze heren werd bezien. Zij gaan van het stand punt uit, dat wat vroeger niet ge weest is, ook thans niet kan worden gebouwd of aangelegd en daarom verdwenen de Badinrichting, het Sportterrein en de zoom van groen, die rond onze gemeente was gedacht als wandelbos. De op het plan aan gebrachte bezuinigingen bedragen daardoor f 322200, Met het oog op het grote belang voor de oester- en mosselcultuur werd de bouw van een rioolwater- zuiveringsinrichting gehandhaafd. De voorzitter zegt, dat door de gene, die metingen heeft verricht voor de onteigening van de 7 wo ningen, die thans gebouwd zijn aan Kerkstraat en Schoolstraat, een fout is gemaakt, waardoor grond te weinig is onteigend. Het is daarom nodig een strook grond aan te kopen van de Kerkeraad der Geref. Gemeente, ten einde aan de woning naast de voormalige pastorie een slop tot uit baning te geven. De vraagprijs is f 250, wel hoog, maar de Kerkeraad lijdt op het gehele terrein een aan merkelijk verlies. Aldus wordt tot aankoop van de grond besloten. Eveneens wordt besloten, dat de Gemeente zich zal aansluiten bij het Instituut voor Bestuurswetenschappen, daar dit in het belang is der gemeente ambtenaren werkzaam ter secretarie. Overeenkomstig de Ministeriële circulaire wordt aan het daarvoor in aanmerking komende personeel een gratificatie toegekend van 2°/0 van het Grondsalaris, bedoeld als een vorm van vacantietoeslag. Voor een in te stellen Commissie van Advies Inzake de Woonruimte- wet, worden benoemd de heren W. van den Berg, A. C. Verspoor, J. Kostense, B. Jonker en S, C. de Graaff. Aangenomen wordt een verorde ning waardoor het mogelijk wordt kinderen lijdende aan met name ge noemde besmettelijke ziekten of zij die in ergerlijken staat van ver vuiling verkeren van de scholen en kinderbewaarplaatsen te weren. Besloten wordt adhaesie te betuigen aan het adres van de gemeente Kortgene, waarin aan de Minister van Binnenlandse Zaken wordt ver zocht de opbouwtoelage ook toe te kennen aan de Burgemeesters. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over het tweede half jaar 1947 wordt goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 1624,60. Zij vermeldt een wekelijkse uitkering aan behoeftigen van f 955.— voorschotten aan be hoeftigen f 163.een uitgaaf voor verpleging van oude lieden van f 210.en een bedrag aan betaalde ziekenhuiskosten van f 351.— Besloten wordt een kasgeldlening aan te gaan groot f 40.000 a laU °/o- KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Na des voormiddags door ds K. Strijd uit Hengelo te Noordwelle bevestigd te zijn, deed ds Cramer des namiddags zijn intrede te Renesse. Als tekst koos ds Cramer Mattheus 13, vers 52. Aan het einde van de dienst richtte hij zich tot zijn be vestiger, afgevaardigden uit Hengelo, de consulent, collega's, de burgerlijke en kerkelijke gemeente van Renesse. Op zijn verzoek bleven toespraken achterwege. Het kerkkoor verleende haar medewerking. Het kerkgebouw was bijna tot de laatste plaats bezet. Vacatures Het aantal vacatures in de Ned. Herv. Gemeenten van Noord-Bra bant bedraagt thans 31, in Zeeland 19 VISSERIJBERICHTEN Vorige weak werden djOfOtr Idle Tnosselkwiekers vap Bruiinisse afge leverd aan de handelaren oip België lean aan de cqnservonfabrieken plm. 6700 tonnen mosselen. Doioir hier wonende handelaren werden recht streeks inaar België igeëxpiortaeird plm. 550 tonnen mosselen.. Naar En geland gingen plm. 30 zakken. Aangevoerd werden uit de Laagte van Renesse plm. 8100 topnen mos selzaad,. RECHTSZAKEN Het Bijzonder Gerechtshof te Mid delburg heeft A. Smalheer te Elle- meet veroordeeld to|t 1 jaar met aftrek. Een vliegtuig van de R.A-F. heeft in de Stille Oceaan ten Zuiden van Okinawa een vloedgolf waargeno men. die gemakkelijk een schip van vijfduizend tojn had kunnen doen kapseizen. Nagelaten betrekkingen van in Indië gesneuvelde militairen hadden vaak last met het innen van verze keringsgelden. Binnenkort is een wettelijke regeling te verwachten. Gewestelijk Arbeidsbureau Middelburg Op 30 Augustus 1947 stonden in geschreven1 564 (32) personen, waar van er 348 in de D.U.W. Waren te werkgesteld. Over de week eindi gend 30 Augustus 1947 Werden 631 (27) personen geplaatst. Het aan tal .overgebleven aanvragen bedroeg 3331(269). De tussen haakjes ge plaatste 'bijfers hebben betrekking op vrouwen. Tholen: bouwvakarbeiders, mon teur, bankwerker-draaier, elect ri- ciën-loodgieter; arbeiders grasdro gerij, schippersknecht, huishoudelijk personeel. Schouwen en Duiveland; stoffeerders, behangers, bouwvakar beiders, meubelmaker, kappers, schoenmaker, smeden, i arbeiders melkfabriek, 'bezorger, lijnwerkers, naaister, huishoudelijk personeel. Aanbiedingen bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Middelburg of haar Bijkantoren, te Tholen en Zie rikzee. Te Frankfort is een hoeveelheid juwielen, horloges en camera's, ter waarde van 60.000 dollar, van een vrachtwagen gestolen, toen de chauffeur een winkel der Ameri kaanse troepen binnenging, ,om te zeggen, dat de goederen waren aangekomen. President Truman is ternauwer nood aain de dood ontsnapt, toen Ide auto, waarmee hij in de om streken van Rio de Janeiro een tadht maakte, slipte op een mod derige weg langs een diep ravijn. SPORT „GEVLEUGELDE VRIENDEN" Zierikzee. Wedvlucht van Duffel op 7 Sept. Gelost 10.30 uur, aankomst le duif 11-43-35 uur. L. Simmers 1, 3, 4, 13, 19. Joh. v. d. Velde 2, 7, 9, 12, 16, 17, 21. F. Hillebrand 5, 6, 8, 10, 11, 15, 18. C. v. Westenbrugge 14, 23. Cor Seijbel 20, 22. Meerdink 24, 26. H. Merle 25. Op het oefenterrein naast het Philips Sportpark te Eindhoven wa- 'reln Zo|ndag enige athleten ziich aan het nefeniejn in het speerwerpen. Een 14-jarig meisje liep het terrein op en w'erd; dadelijk door; eeh speer in de hals getroffen. Het Republikeinse hoofdkwartier zoiu volgens berichten in enkele Chinese bladen zijn verplaatst van Djokjakarta inaar Soerakarta. Over- w'ogen wordt, aldus meldt Aintara, Djoejakarta tot open stad te verkla ren,, in geval de Nederlanders er een aanval pp zouden ondernemen. Voigens radio, Koblenz heeft de vroegste nachtvorst sindls 1902 zwa re schade aangericht aan groenten en andere producten in de Franse zone van Duitsland. Te Doinauesr singen (Baden) daalde de tempera tuur toit 4.5 graden Fahrenheit on der nul, te Freiburg tot 1.8 onder hul. Teruggekeerd van zijn Noord- poolexpeditie heeft idr. Robinson te Ottawa verklaard,, dat de magne tische Noordpool: de laatste 15 jaar 350 km. is verplaatst en zich thans op 75 graden, N.B|. en 100 graden W.L. bevindt. De oorzaak daarvan kon hij' niet geven. De Amerikaanse regering treft voorbereidingen voor de aap koop van 10.000 ton natuurrubber, die aan de strategische reserve zal worden toegevoegd'. Er zullen voor namelijk ide betere rubbersoorten worden aangekocht, aangezien de bestaande voorraden hiervan slechts kleine hoeveelheden bevatten. Canada heeft de grootste, door waterkracht gedreven atomische krachtcentrale ter wereld, in wer king aan de Chalk rivier in Ontaria aldus heeft Howe, de Canadese mi nister van wieder opbouw; medege deeld'. Te New' York is een Kaag (eeh- master), bemand met vier Argen tijnse zeilers aangekomen na een zeeweg afgelegd te hebfateh van 272 km. Zij verliet Buenor Aires en jaar geleden en bezocht 35 havens tussen, Rio de Janeiro en. Port Said1. De reis van Spa|nje naar, de Bahama eilanden was een reconstructie van ide route die Columbus op zijn ont dekkingsreis ilni 1492 volgde en duurde 31 dagen. De Nouvelle Gazette de Char leroi" bericht, dat in sommige Frap- se kripgen het gerucht de roinde doet, dat Leoin Degrelle zich op het ogenblik in Inido- China bevindt als soldaat 2de klasse van het vreemdelingenlegioen. Hasan Saka, de Turkse minister van buitenlandse zaken, beeft ver klaard. dat Turkije een „serie ver zoeken" tot Griekenland, heeft ge richt om de 100.000 Mohammedaan se Turken in West-Thracië te be schermen. Deze zouden tengevolge van de burgeroorlog een slechte behandeling ondergaan. P.V. „De Reisduif" Noordgouwe en Omstreken Bij de Zaterdagvliegers van ons eiland heeft deze week de vlag half stok gewaaid. 88 duiven, die op 30 Augustus te Roosendaal gelost zouden worden, zijn abusievelijk ge lost te Parkestone (Engeland), Daar deze duiven onbevlogen waren, zijn de gevolgen niet uitgebleven. De dag van lossing keerden slechts 7 duiven op hun hok terug. Na een week was dit aantal aangegroeid tot 12, maar het is niet aan te nemen, dat nog nakomers zullen arriveren. Het verlies is dus 76 duiven. Voor verschillende deelnemers betekende dit dat ze voor de verdere vluchten waren uitgeschakeld. Voor St-Kat. Waver op 6 Sept. werden dan ook slechts 23 duiven ingekorfd. Bij geringe concurrentie wist de heer C. Bal te Sirjansland alle 5 de prijzen in de wacht te slepen. Uitslag Parkestone 30 Augustus, 1 en 5 Jac. Verwijs, Zierikzee. 2 T. M. Boogaart, Nieuwerkerk. 3 en 4 C. Stoel, Brouwershaven. Opmerkelijk is het feit dat de eerste prijswinnende duif van Jac. Verwijs slechts 8 weken oud is. Met deze vlucht wordt door de geringe deel name het seizoen gesloten. Voor Vilvoorde op 13 September en voor Quievrain op 30 September wordt dus niet ingekorfd. VOETBAL. Schouwen I—Zonnemaire I 3—3 Schouwen verschijnt metM. v. d. Cingel, d. Hillebrand en Snijders a. Schults. A. de Looze en H. Berrevoets m. L. Peute, M. de Looze Feleüs, Jac. Stoutjesdijk en v, d. Wielen v. Zonnemaire dat de Jonge mist, doch Klaasse als linksbuiten heeft, speelt het eerst tegen de zon. De eerste aanvallen zijn voor de gasten maar door naastschieten en buitenspel gaan enkele kansen ver loren. Schouwen neemt de leiding als uit een goede aanval Stoutjesdijk vrij komt te staan en onhoudbaar de doelman passeert (1—0). Lang blijft de stand echter niet zo, want uit een fraai door Klaasse genomen hoekschop, belandt de bal ineens in het doel, waarbij Schults nog een handje hielp met een kopbal (11). Schouwen beantwoordt dit doelpunt met enkele felle aanvallen maar Flohil en Dalebout zijn op hun post De Schouwenvoorhoede speelt vaak aardig samen en bij Zonnemaire is Klaasse de gevaarlijke man. Een hard, laag schot van Klaasse stopt v. d. Cingel goed en de Zonnemaire- doelman moet ook enkele malen flink in actie komen. Bij gevaarlijk terug spelen van Flohil kan hij net ten koste van een hoekschop redden. Voor Zonnemaire gaat een goede kans verloren als den Boer vrij voor 'tdoel komt maar Klaasse de bal wegpikt en naast schiet, Aan de andere kant wordt een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 3