ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Fransen protesteren tegen rantsoenverlaging HET PLAN-MARSHALL ALS DAM TEGEN RUSLAND WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Herstel der industrie daarom noodzakelijk MAANDAG 8 SEPTEMBER 1947 No 75688 101e Jaargang /ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f2.75, daar buiten f3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. WERELDNIEUWS Duitsland's industrie - Hongarije houdt koers Duizenden arbeiders in de Franse hoofdstad hebben een grote be toging gehouden tegen de komende verlaging van het broodrantsoen. Ook buiten Parijs heeft de arbei dersbeweging geprotesteerd tegen de dreigende vermindering van brood. Ramadier, de Franse minis ter-president krijgt de schuld van deze ingrijpende maatregel, 'die de Fransen wel erg zal treffen, om dat zij veel meer brood eten dan b.v. de Nederlanders. Ramadier, die al het mogelijke doet de dreigende economische en financiële moeilijkheden het hoofd te bieden, heeft er schijnbaar ge noeg va|n en zou aan de president der Republiek zijn ontslag hebben aangeboden. Andere berichten, mel ding makend van deze feiten, zeg gen dat op aandrang van Vincent Auriol, Ramadier zijn ontslagaan vrage nadien heeft ingetrokken. Het huidige kabinet zo,u echter volgens hem niet meer die gewenste een heid aan de dag leggen cm in de komende maanden het hoofd te kunnen bieden aan de moeilijke situatie id Frankrijk. He aanvankelijke voldoening aan Duitse zijde over het plan tot verhoging van het industriële peil in de gecombineerde Engelse en Amerikaanse zóne, is, na, de bestu dering van de bijzonderheden, vrij sterk verminder(d. Men is. van me ning, dat het verstandiger ware ge weest te wachten op de in Novem ber te Londen te houden conferen tie en in hoeverre de medewerking van Rusland kan worden verkregen In West-Duitse kringen, is het sceptisme gebaseerd op het feit, dat de ontmantelingen, zij het in verminderde omvang, zullen wor den voortgezet. Bij nadere beschou wing is men tot de slotsom geko men, dat deze niettemin vrij aan zienlijk zullen zijn en dat als ge volg 'daarvan aan het herstel van Europa hetwelk men alleen mo gelijk acht als van de nog aanwe zige productiecapaciteit in het Roer gebied op haar natuurlijke plaats ten volle gebruik gemaakt wordt en hindernis in de weg is gelegd. Qndanks -de bezetting, druk en 'Ongeoorloofde verkiezingsprak tijken, zijn de communisten in Hon garije er niet in geslaagd bet voilk tot een ook maar schijnbare instem ming met hun politiek te bewegen. In feite blijven zij' de touwtjes in handen houden, maar de jongste verkiezingsuitslag is een aanwijzing, dat bij de eerste verkiezing, nadat de Russische troepen het land zul len hebben verlaten, 'de communis tische regering als een kaartenhuis in elkaar zal storten. Hongarije is een landbouWstaat en de boeren zijn moeilijk voor het Communisme te winnen. Ook in Bulgarije en Rumemië komt het. ver zet vooral uit plattelandskringen. maar daar is (de regering sterk genoeg dat verzet te breken, zoals men in Hongarije heeft beproefd. De partij der kleine boeren: [heeft er een 'belangrijk 'deel van haar in vloed door verspeeld, maar 'de stemmen die zij verloor werden opgevangen 'door de oppositiepar tijen, zodat er in het algemeen beleid, wat de waardering voor hef communisme betreft, geen veran dering is gekomen. Amerikaanse hulp aan Turkije Lovett, waarnemend; minister van buitenlandse zaken der V„S:., heeft te Washington verklaard', dat bin nen 'enkele wieken militaire voor raden uit de Y.3. maar Turkije zul len Worden gebracht. Hij weigerde commentaar te leveren iop' berich ten, dat vliegtuigen, toirpedioibloten, wapens ien munitie ,iin October zou den worden verzonden. Volgens Lovett ijs een contingent militaire goederen, meest voor het aanleggen van wegen en havens en voor he>t vervoer, ter waarde van een kleine 3 millioen dollar afgeleverd of on der iweg. Van het totale programma (100 millioen dollar) is thans 50 pet. jen uitvoer gebracht. Importeurs - Profiteurs Volgens verklaringen in de Suri naamse pers maakt men zich in Suriname ongerust over het feit, dat Surinaamse sinaasappelen in Nederland vopr tachtig cent per stuk verkocht wiordpn, hetgeen een Winst loplevert van 70 gulden per krat. Deze situatie zou in Neder land: een 'Ongunstige reactie veroor zaken. Het „Surinaamse Nieuws blad'- verklaarde, dat er een actie gevoerd, wierd om de producten uit Suriname van de markt af te krij gen. Volgens het blad moet idie dis tributie van sinaasappelen niet wor den afgeschaft. „D|e West" was van mening, dat sabotage 5jn het spel was en schreef „er bestaat groot gevaar, er moet iets gedaan wor den". „Het niieuwls" noemde de im porteurs „profiteurs, diie woeker winst maken ten nadele van de producten". Treedt Attlee af? Volgens het Engelse conservatieve blad; „Daily Graphic" zal minister president Attlee bimmieh enkele- da gen een besluit nemen inzake zijn taekjoimst 'en dosen de gerujchten, dat Attlee om gezondheidsredenen Wil aftreden, nog steeds de ronde. Beviin zou duidelijk gemaakt heb ben, dat hij, in het geval dat hiijj 'Opvolger van. Attlee werdi, de-por tefeuille van buitenlandse zaken zou moeten behouden tot na de jn November te Londen ;te houden conferentie der vier 'groite mogend heden. Vopt het vervullen van de algemene politieke plichten, aan het ministerschap van buitenlandse za ken verbonden, zou hij' echter op Hector McNeil, minister van staat, vertrouwen. Verdere berichten, dat Dalton, thans minister van financiën, Be vin zou opvolgen als minister van buitenlandse zaken, worden dopir de politieke 'Correspondent van de „Daily Graphic" onjuist genoemd. Vernielingen in Sumatra De rubberondiermemimgein in het gebied; van Palembang zijn slechts weinig beschadigd. Die gedeeltelijk vermelde oliepalmionderneming zal over vijf maanden weer geëxploi teerd; kunnen worden. De fabrieken aain die Oostkust van Sumatra wa ren op het moment vain de bezet ting snog weinig beschadigd,. Sedert dien zijn echter vernielingen aange- gerieht. In die omgeving van Pe rn at ang Siaintar zijin gedurende 'Ie Japanse tijd, grote vernielingen en rooiingen van de theeaaiuplantin- gen uitgevierd', terwijl de fabrieken door afgevoerde onderdelen gedeel telijk onbruikbaar zijn. Van die sisal- aanplantingen is d.qor de Japanse bezetting die helft verloren gegaan. Vrees voor de NICA Van officiële zijde wdrdt medege deeld, dat die kampongbeviolkimg der onder Nederlandse bescherming staande gebieden nog steeds be vreesd blijkt vopjr de mogelijke komst dier NICA, diie immer door de republikeinse propaganda als een soort sadistische beestmensen wordt, voor gesteld. Die Nederlandse patrouilles, ontvangen dagelijks ver zoeken om de komst der NICA to verhoeden, aangezien in de gedach ten gang van deze eenvoudige mem sen het uiteraard niet opkomt om WEERBERICHT Verwacht tof de avond van 8 September: Tamelijk koele naOht met hier en daar nevel ,of misit, die echter snel oplossen, overdag toenemende bewolking met eein en kele verspreide bui, weinig wind, ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. 8. Zon op 6.01, ondier 19.14. Maan op 22.39, oinder 15,20. Laatste kwartier 4.57. Hoogwater te Zierikzee over de maand' .September 8 7.51 v.m. 20.13 in.m. Hoogwater te Bruinisse 15 miln. later dan te Zierikzee. Laagwiater te Zierikzee 5.50 uur na, hoogwater Passagierslijst m s. „Nieuw-Holland" De passagierslijst van het m.s. Nieuw-Holland", die vermoedelijk 20 September as. te Amsterdam zal aankomen, ligt ter inzage op het bureau van de Redactie, die vriendelijke en correctie Neder landse soldaten met de door Djocja beschreven monsters te vereenzel vigen. j In Popiisie scholen en universi teiten mag men voortaan geen on deugende opmerkingen en grappen maken. Ook veelbetekenend; glim lachen is verboden. Be Amerikaanse „Journal of Com merce" heeft dezer dagen „klare taal" gesproken over die bedoelin gen van het plan-Marshall. Het blad ziet de noodzaak', Europ.ai, zon der omwegen te wijzen op1 het fun damentele feit, 'dat het plan-Mars hall niet alleen maair onfw|oirpen is om die reddende hand fop te steken aan een diqor de oorlog ver scheurd; Europa, dat tof hOg toe al te Weinig initiatief heeft getoond, om te trachten zichzelf te helpen, doch id at dit plan slecht® voor het Amerikaanse Congres en publiek aanvaardbaar zal zijn, wanneer hei- zal medewerken aan het opwer pen van een barrieadie tegen de verbreiding naar het Wiesten van 'het communisme. Dit is het A,B|C van het plain-. Marshall, tenzij er tenminste een redelijke hoop kan bestaan, dat het plan in dieze richting zijn 'effect zal hebben, zouden wij het geld veel beter kunnen bested;em aanhef versterken van ons voorbereid, zijn op 'een oorlog, volgens die theorie, dat het tentoonspreiden van mili taire en industriële kracht mis schien die tendentie naair een vol gende oorlog zou kunnen stuiten. Niemand, ter wiereld heeft 'enig recht een beroep, te doien op ons altruïs me, gezien hetgeen reeds verricht is ter bestrijding van de nood in het buitenland-, en anderzijds zal niemand, i,n dit land1 willen bewe nen, dat wij' minder mö'eten doen dan wij kunnen ter leniging van de ellende van het mensdom. TV |OOh er ligt een wereldiwijd ver- ischiil tussen redelijke Ameri kaanse hulp1 voor Europa of Azië en iets als het plan-Marshall. Het plan-Marshall zal slechts aan vaar d,- baar zijn op de volgende twee voor waarden: 1. Het moet zich uitstrek ken tot Engeland als actief part ner in het Westelijk front tegen het 'communisime; 2. Het moet voor zien in een 'effectieve heropbouw van de industriële Noord-West-hoek van Europa', met inbegrip van het Ruhrgebiedi, 'daar anders Europa een bodemloze put zou blijven, waarin die Amerikaanse dollars' ge stort zouden worden zonder blijven de resultaten- Samenvattend! is het probleem van Europa ate volgt: industrieel herstel van Europa is lonmogelijk zondier voedsel. Dit voedsel kan komen óf van ion® door recht streekse hulpverlening en leningen óf het kan komen vain Sowjet- Russiisehe zijdie. Sdwjiet-Rusland ispeelt een spel van afWachtiein met hoge inzet. Het weet, dat West- Europa zondier bloedvergieten in zijn macht zal geraken, fenzij het herstel van die industrie met Ame rikaanse hulp succes heeft.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1