ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De enige konsekwentie BEVIN OVER EUROPA'S LAATSTE KANS Dr. van Mook sprak tot Amerika over het conflict in Indonesië WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS Hindoes contra Mohammedanen 'ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1947 No, 15687 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 8 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f2.75, daar buiten f3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag AdministratieSchuithaven B> 94. .Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee.' Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Reeds in het fait dat zowiel re gering als volk er hij die vnioirtduur van overtuigd: blijven, dat de Vei ligheidsraad ten onrechts zich met het Indasdhe 'conflict heeft "ingela ten, maar Nederland toch ingaat op, de besluiten van deze raaid, li,gt leem tragisch element, dat gebrek aan nationale durf verraadt- De diOjOir de Veiligheidsraad1 aangeno men resoluties kunnen slechts de tijd van bloedvergieten onnodig rekken, maar zullen nooit teen con structieve oplossing brengen. Die Republiek heeft reeds Rang alle schepiein achter zich verbrand, ems is daarom bereid interventie van derden, te aanvaarden,. Z,ij heeft 'reeds zo intensief de terreur, de rechteloosheid en de ihaat tegen de Nederlanders gepredikt, idat de „op mars naar Djocja", viopir haar reeds een onafwendbaar lot .is gaan be tekenen. Elke poging, die hierin nog verandierimig kan brengen, is een mogelijkheid,, opi jhteft schuldig hoofd, van het Zwaard der (gerechtig heid te redden en ondervindt daar om een begrijpelijke sympathie. Voor Nederland liggen da zaken precies andersom. Elke poging die op grond: van een ethische mis vatting wordt ondernomen, om de lo'op van het recht te stuiten,' be tekent voor ons een iOmdiermijining van d® toekomstige samenwerking met die Indische volkeren. Dr., van Moolt doelde daarop in zijn jongste redie, toen hij sprak' vain da „tra- giisiciha paradox", dat op Java 'en Sumatra millioianen biereiid, zijn met Nederland het mieuwie Indië van de lockomst te bou'wian, ware het niet dat een kleine groi&p oorlogs misdadigers, door terreur ien inti midatie zulks tracht te beletten. ym Nedierlan'd uit dezie Oimistan- diigheid jniiet zeer Spoedig de enig mqgelijke kqnisiekwiqntïe trek ken, dam is er een begin, maar) geen einde van de moeilijkheden. Er blijven dam' explosive achter in die basis, Waarop' de eudierliinige sa menwerking plaats vindt, waardoor de zekerheid, die iin idle sub tiele Indische samenleving zoi drin gend nodig is, elk ogenblik Wordt bedreigd. Die jongste gebeurtenis sen in Indonesië vormen een dui delijke illustratie, dat het met d!e d,ag, meer en meer :in dezle cata- strophale richting gaat. Met de 'dag verslechtert die situatie en intussen wordt aan beide zijden bloed ge plengd. I Zo is de vraag gewettigd „hoe lang nqg?" Zolang tot het Neder landse volk eindelijk besluit, het politiek langs 'elkaar heen, praten te staken en als éjêin man uitgaat van twee grondgedachten. In da eerste plaats, dat elk minzaam" overleg met de huidige Republikein se bewindhebbers, een wrede grap betekent en ten tweede, dat elk pogen .onzerzijds, hetzij' met poli tieke, hetzij met militaire middelen slechts dienstig mag zijn oim imj samemwerkinig met die igoedwiillen- de nationalisten, die nieuwe ver houdingen in Iindiië te consolideren. Elke -andere -wég zal een verlen ging van de tragedie en een om- vruchtbare. herhaling van het verg leden met ziich mede brengen. De Op -de conferentie van het Britse Vakverbond heeft Bevin, de Engelse minister van buitenlandse zaken,, een rede gehouden, waarin hij' het beleid der huidige regering ver dedigde. In zijn betoog heeft hij' tevens enkele opmerkin gen gemaakt over zij'nl buitenlandse politiek. Zoi be treurde Bevin,dat voor Indonesië nog geen regeling werd gevonden. De gerezen moei lijkheden kunnen naar zijn mening alleen worden op gelost, wanneer beide partijen te rugkomen op 'de vorig jaar ge dane Britse bemiddelingsvoorstel len. Over de Veiligheidsraad van Je U.N.O. was Bevin niet erg te spre ken, omdat hij eigenlijk een, instru ment voor propaganda geworden is -ein tan het vetorecht op be-, s,li,st stompzinnige wijze gebruik ge maakt Wordt. Dit aan, Ruskinds adres. November wordt een betekenis volle maaind. Dan komt de colnfe- rentie van de raad' van; ministers! van buitenlandse* zaken te Londen bijten. Deze conferentie is de laat ste keus om tot economische een heid ir Duitsland te komen en de wederopbouw van Europa, dat to taal verscheurd, i,s. Bevin vroeg zich af ,of ld-e volken van Europa, een kans zullen krij gen eenbetere levensstandaard te bereiken of dat zij aan 'de -dicta tuur ten prooi zullen vallen? Daar over valt in November de- beslissing. oord en doodslag zijn aan ,die lorde van de -dag in het voor re ah Brits-Ipdië ein de nieuwe regeringen van Indië en Pakistan kunnen niet tegen de toestand' op'. Een groep Hind-o-e-soldatendie was uitgezonden o-m 120,000 Sikhs en Hindioe's te beschermen, vopden slechts 150-0 'overlevenden. De rest was afgeslacht. Wegqn, velden en -dorpen lagen bezaaid met lijken. Hoewel Pandit' Nehroe verwacht dat deze cijfers wel te hoog'zullen, zijd, was hij er wel van overtuigd-, dat zich in dit afgelegen gebied' ©ah afschuwelijk drama heeft afge speeld.' Het normale leven in India, en eerste wqg zal wellicht voierenover ■bergen van laister en nationale op offeringen, maar zij voiert maar hit licht van die nieuwe dag- Nedle'r- landi mag alleen aansluiten bij! zijn roemrijke rechtstraditie, om zoi de wiereldi te bewijzen, dat het ons er om gaat „die Indonesische volkieren te v-eri-ossen van die fascistische er fenis -der Japanners, opdat het uit eindelijk tot de werkelijke vrijheid zal worden gevoerd",. 'akistan staat stil. H-oinderden w'in- rels zijn gesloten. Bussen -en taxi's ij den niet. In de fabrieken wordt piet meer gewérkt. En de bei Je 'regeringen zitten met de handen: in het haar en vaardigen op .goed' geluk allerlei decreten uit. Deze omstandigheden hebben da regeringen er toe gebracht, in een gezamenlijke vergadering van de kabinetten en de gouverneurs der -provinciën, de hoofden bijeen te In een -communiqué hebbent zijl op hieuw' hun 'besluit kenbaar gemaakt, om de 'Onlusten te onderdrukken, de ?'n.ndorheden te- beschermen en de eigendommen der vluchtenden on der ihaar hoede te nemen. Het aan voeren van voldoende militairen om vluchtelingen te beschermen, is vol gens.'dit.-communiqué een, maatregel, die de voorrang heeft. NEEM EN LEES I Bijbelgedeelten voor eiken dag. 713 September Zondag Handel. 27, vs. 21—32 Maandag 27, vs. 33—44 Dinsdag 28, vs. 1 10 Woensdag 28, vs. 11 16 Donderdag 28, vs. 1722 Vrijdag 28, vs. 23—31 Zaterdag Romeinen 1, vs. 1—7 SPREUK VAN DE DAG Iemands omgang met minderen- en ondergeschikten, is kenmerkend voo,r zijn beschaving. WEERBERICHT Verwachting tot de avojnd van 6 SeptemberHleldere ien vrij, koele nacht, overdag droog, zonnig, warm 'wieer, met slechts enkele overdrij- vetnide Wlolkqn-veldqn, ziwaklkie wind. |6. Zon top 5.58, einder 19.18. Maan op 21.31, ondier 12i.3|6. 7. Zon op '5.59, 'Ondier 19.1)6. Maan top' 21.59, ondier 13.59. Laatste Kwartier 8 Sept. 4.57,. Geen herleving van imperialisme of koloniaal systeem „Er bestaat een tamelijk algemeen misverstand, inhoud einde idat het conflict in Indonesië iets heeft uit te slaan met een herleving van het imperialisme of het oude ko loniale systeem. Niets is m-inder) waar en het voortbestaan van deze verkeerde indruk is oinfoirtuintlijk, omdat het ee'n toestand' verlengt, waaronder de Indonesiërs zelf bet meest te 'lijdiqn hebben. A 'l'dus Idr. van Moo-k in een uït- -zemding van de N.B,.C. via de iintiernatioinale programmadi-qnist van de Wereld omroep. Al onze voorstellen hebben ten doel gehad, de jonge en oog zwak ke organisatie van id-e Republiek op de been te 'helpen. Wanneer wij andere bedoelingen zouden hébben gehad, zou er geen reden hebben bestaan deze pogingen langer dan twintig maanden aan te wenden en .geduldig toe te zien, terwijl hon derd duizenden vreedzame Neder landse, Chinese en Indonesische burgers, voioir 'het merendeel in het land zelf geboren, beroofd' bleven van hun 'eigendom en hun werk en opeengehoopt werden binnen en kele kleine gebieden. Wij hebben rustig gew'acht, tot dat de hevige en hysterische uit barstingen; welke, o-p de oorlog -en de capitulatie volgden, toit be daren kwamen en intussen hebben wij getracht een herstelprogramma uit te voeren; (in samenwerking met onze Republikeinse vrienden) een programma, dat het land waarlijk in staat zou stellen om met recht een lid van de volkerenfamilie te worden, i In ide del-en .vain Indonesië, welke buiten ide Republiek liggen, is 'dit proces gedurende het jaar 1946 gunstig verlopen. Maar in de Re publiek, oip Java -en Sumatra, zijn andere krachten aan het werk ge weest, id ie tenslotte te sterk bleken voor ide Republikeinse regering en de overweldigende meerderheid der bewoners. aint 'het is -de tragische paradox van d'it land' hetgeen door iedere -onpartijdige waarnemer is opgemerkt idat Indonesiërs als volk ide Nederlanders niet vijandig gezind zijn en ook niet afkerig zijn van samenwerking met ons, maar dat niettemin de genoemde .krachtener in slaagden -een af-- schrikwekkende scheidslijn te hou den- en deze mentaliteit zelfs te doen toenemen. Aanvankelijk moge 'bij deze oppositie een zeker wan trouwen in bet spel geweest zijn. Maar bij' andere gelegenheden van ernstiger aard heeft de vijandschap -en agressie aan de Indonesische zijd© van de grenslijn voortgeduurd. Toen de geallieerde strijdkrach ten landden om oip Java, en Sumatra de capitulatie in ontvangst te ne men, waren zij voior deze taak' te zwak. Dit stelde de Japanners in staat toit het afgeven van hun wa penen aan de Indonesiërs en deze wapenen zijn 'in handen van ver scheidene dikwijls onverantwoorde lijke» en som-s misdadige groepen en benden gevallen. Slechts een deel hiervan heeft een1 soort leger ge vormd en dit werd gaandeweg een huurlingenleger, dat zich los maakte van elke centrale macht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1