ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS Situatie in Indonesië verscherpt en verslechterd Hongaarse verkiezingsmethoden WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1C47 No 15684 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. In een korte radiorede, uitge sproken voor zijn vertrek naar Nederland, waar hij heden, Woens dag, wordt verwacht, heeft dr. van Mook verklaard, dat de situatie in Indonesië sinds zijn laatste radio rede nog verscherpt en verslechterd is. Ons land, dat een roemrijke rechts traditie bezit, heeft in 'het conflict in. Indonesië steeds inaar een recht vaardige oplossing gezocht. Het is •de plicht van Nederland, er voor te zorgen, dat het recht zegeviert en dat het Indonesische volk zal wor den verlost van de erfenis de:r Ja panners, opdat het uiteindelijk tot de werkelijke vrijheid zal worden gevoerd. Dr. van Mook becritiseerde de resoluties die in de Veiligheidsraad werden genomen en waaraan geen voldoende onderzoek is voorafge gaan. Hij beschuldigde voorts de Republikeinse regering van trou weloosheid ein van ophitsende acties en propaganda, om vervolgens na te gaan op welke wijze de Republiek de samenwerking had gedwars boomd en te gewagen van de eco nomische plundering door het bui tenland, welke ernstiger is geble ken dan aanvankelijk werd bevroed. Niettemin sprak dr. van Mook zijn vast geloof uit in de goede wil tot samenwerking van millioenen Indonesiërs binnen Republikeins ge bied. Deze wil geeft hem vertrou wen in de mogelijkheid van een toekomstige vruchtbare samenwer king, Waardoior op de duur het wantrouwen zal wijken. Nederland heeft iniets te verbergen en staat open voor een onpartijdig onder zoek zonder bijbedoelingen. De po litiek 'der Republiek zal ten leste falen; de feiten spreken in dit op zicht een te duidelijke taal. Steeds meer blijkt, dat de voortgezette vijandelijkheden niet slechts bij1 oins, maur ook bij het volk; van Indonesië tegenkanting ondervindt. J3dj' de algemene verkiezingen in Hongarije hebben de communis ten de electorale buit in de wacht gesleept. Zij verkregen ongeveer een vijfde van 'het totaal aantal uitge brachte stemmen. Hoe ze die stem men verkregen? Eén staaltje!! 300 personen, die het communistische partij-insigne droegen, reden met vrachtwagens van een staatsfabriek naar verschillende plaatsen, waar zij meerdere malen hun stem uit brachten De kiezerslijsten, een in ons land perfect werkend controle-apparaat op de stembureaux, kwamen voor een vierde 'deel in handen van de oppositie; de rest was spoorloos verdwenen. Het schrappen van kiezers op grote schaal aan de vooravond van de verkiezingen was nodig om het stemmen van de „vliegende briga des'' mogelijk te maken, zonder dat 'het aantal uitgebrachte stemmen boven het aantal kiesgerechtigde burgers zou stijgen. Hoew'el de Hongaarse regering en Radio Moskou hoog opgeven, van de eerlijkheid bij de verkiezingen betracht, zullen alle soe. -dem. mi nisters hun ontslag nemen op grond van stelselmatige fraude bij de stemming geconstateerd. Tijdens de verkiezingen werden in een gevecht met boeren drie personen gedood, maar de regeringsvoorlichtiing'Sr dienst deelt officiéél mede, 'dat de verkiezingen overal rustig zijn ver lopen voor Hongarije dan f, Blijven de Britse troepen in Griekenland Amerika heeft aan Engeland ver zocht het terugtrekken van de Britse troepen in Griekenland voor onbepaalde tijd uit te stellen. Engeland'zou op de besprekingen te Washington over deze kwestie hebben aangevoerd, dat de aan wezigheid van Britse troepen in Griekenland uit economisch en fi nancieel oogpunt schadelijk is. De Verenigde Staten willen, dat Enge land uit minder belangrijke gebie den militairen terugtrekt. Waarschijnlijk zullen de Britten deze herfst nog niet uit Grieken land worden geëvacueerd- Dat behalve Amerika ook Grie land zelf de militaire toestand ern stig acht, blijkt uit enige besluiten om eèh meer doelmatige strijd te gen de guerilla-strijders te voeren. Men wil een betere verdeling van het door de geallieerden verschafte oorlogsmateriaal. Ook wil de Griek se regering het leger versterken, door meer aandacht aain de oplei ding van reCruten te besteden. Publicatie in de kranten van cri- tiek op de strijd tegen de partisa- nen «en op het beleid van [heft opperbevel zal worden verboden. Een Joods en een Arabisch Palestina voorgesteld De meerderheid van de speciale commissie van die U.N.O. heeft voor gesteld om 'Palestina te verdelen ,in een Joodse en een Aralhiischia staat, en die stad Jeruzalem, welke delen echter een economische een- hei'di moeten, vormen. Na een jower- gaingstijdperk v.ain twee jaar die nen dieJoioidse en Aratodsehe staat onafhankelijk te worden. Drie leden van de commissie India, Perzië en Zuidslavië stel den een onafhankelijke federale staat voor met als hoofdstad Je ruzalem. Volgens het meerdierbeidsohtwerp zou de Joodse staat de volgende ige- dieden omvatten: Oost Galiiea, vlak te van Jizreël en het grootste deel van die kustvlakte. De Arabische staat zou bestaan uit West-Galilea, het heuvelland; van Samaria, Judea en die Zuidelijke kustvlakte tot de Egyptische grens. De aldus afgebakende gebieden zullen op basis van het algemeen stemrecht ieder een constituerende vergadering moeten kiezen, die een voorlopige regering moet benoemen en een constitutie opstallen. Het ontwerp wil het bestuur van Palestina tijdens het overgangstijd perk aan Engeland: opdragen, ouder bescherming van de V.N. Geduren de deze periode zou, Engeland 150 duizend Joodse immigranten in het gebied, van de toekomstige Joodse staat mogen toelaten. T.N I stookt voortdurend Maandag meldde het Ned. leger communiqué niet minder dan twin tig nieuwe schendingen van het be stand, van Republikeinse zij'de. In totaal werden zes Nederlanders ge dood en 13 gewend. Er Wierdani vooral zware aanvallen ondernomen op Nederlandse voorposten en ver- brndingstroepeii in de buurt van Malang, op Ojcist Jjava,. Mejt machine geweren en moTtaiariein wleirdiein vcoirt-s aanvallen ondiernoimen op de spoorlijn Malang— Soierabajai. La- wang, gelegen op' negen km. ten N'Oo;rden van Malang had het 'bij zonder zwaar te verduren. Naar eerst thans bekend, i,s 'gewor den, heeft oip 17 Augustus generaal Moestoiso aan de frointcommandant van die Zevende Republikeinse di visie een telegram gezoindiem, waar in hij opdracht geeft, het uitmoor den van Nederlanders te intensive ren. Blijkens onderschepte tele grammen wordt er bij de 'comman danten van de T.N.I. voortdurend' op aangedrongen de guerUla-aan- vailen op Nederlandse troiepen te verscherpen. Corruptieschandaal in Frankrijk De economische recherche van de Franse politie is bezig met hef ondervragen" van de boeren in tal van dorpen om meer te weten te komen van een geweldige zwarte handel in vlees, waarmee voor een w'aarde van tien rnillioen gulden is gemoeid. Het dreigt een van de grootste schandalen van deze tijd te worden. Men meent te weten, dat er hooggeplaatste personen bij betrokken zijn.. Zonder dat men hun iets in de weg legde, opereerden de vlees piraten in het hartje van Frankrijks veeteeltgebiedem en kochten er dui zenden dieren. In twee jaar maak ten zij1 een w'imst van twee en een half millioen gulden. Toen' gingen zij hun zaakje wat heter organise ren. Zij openden een deftig kantoor, huurden troepen mensen om overal vee op te kopen,, richtten eigen abattoirs in en stichtten eigen transportdiensten. Hun zaken breidden zich zó uit, d'at hun hoofdkwartier van het dorpje Villefranehe d'AUier een drukke plaats maakte. Vandaar ver zonden zij hun vlees naar Zwitser land', Italië, Monaco en Spanje voor behoorlijke prijzen. Zo verdwenen 12.300 varken's, 6500 koeien en, 1500 schapen over Frankrijks grenzen. Tenslotte joegen zij de boeren tegen züeh in 't harnas1 en vooral ook de slagers, die met de grote 'Concurrentie maair matig w'aren in genomen. De bevolking deed aan vallen op de vrachtauto's waarmee het vlees werd vervoerd. Toen stel de de poiltie een onderzoek in en ontdekte het schandaal. WEERBERICHT Verwachting toit die avond van 3 September: Na het oploissen van in die nacht gevormde inevel |of mi'st, overdag tamelijk zonnig en droog weer, 'geleidelijk iets lopta- piemdie temperatuur, zwakke toit ma tige wind, tussen Noord en Opist. 3. Zon op 5.53, omder 19.25. Maain op 20.41, onder 8.42. Laatste kwartier 8 Sept. 4.57. Hoogwater te Zierikzee over de maand September 3 5.11 v.m. 17.13 m.m1. SCHOENENBON r OP NUMMER O Op plaatselijk door de distributie- dienst bekend te maken dagen zal in bet tijdvak van 2 tot e'n met 27 September een sdhoienenlbonnaain keuze 'worden verstrekt aam hen, wier stamkaartnummer eindigt op het 'cijfer zes, voor zover de bon 612 zich nog aan hun inlegvel be vindt. Tevens zal in genoemd tijdvak aan kinderen, geboren in September van 1932 toit en met 1945, alsmede aa,n kinderen geboren in November 1946, een schoenenbon worden ver strekt. Hierbij zal bom 604 van het inlegvel worden verwijderd. De vliegende Phileas Fogg We vertelden al, dat Kapitein Odom met z'n „Reynolds Bomb shell" het record van ide reis irond de wereld gebroken heeft, een re cord! dat op naam van Milton Reijnoflds zelf stond. Een pretje is zoin jacht om de wereld nog niet. Kapitein Odom be leefde een aantal zeer hachelijke ögenblikken, aldus „Het Volk": Tijdens de laatste etappe was hij in islaap gevallen en na een dutje van meer dan een uur w'erd hij' juist bijtijds wakker om te verhin deren dat hij tegen een berg aam vloog. „Ik schrok mij bijna dood" verklaarde hij, „want daar'de auto^ matische piloot buiten werking was, had dit noodlottig kunnen zijn". Het grootste deel van de vlucht was routinewerk, zei de nieuwe recordhouder. „Het slechtste deel trof ik boven Birma; ik vloog daar in ©en moessoln en de kist ging zo te keer, dat mijn stoel omrolde en een kabel doorsneed, waardoor de automatische piloot buiten wer king w'erd gesteld. Het weer was bar slecht, evenals het zicht en ik had 'het toit Shanghai kwaad te verduren. Daar geraakte ik in een mooie gunstige wind en besloot naar Tokio' te vliegen". Kapitein O-dom schatte dat hij' in het geheel gedurende de drie da gen 135 minuten heeft geslapen!, waarbij inbegrepen de 100 minuten boven Canada. Turks afweergeschut en jacht vliegtuigen hebben Zaterdag oen Russisch militair vliegtuig, dat bo ven de buitenwijken van Smyrna vloog, tot dalen gedwongen, aldus Reuter. Die vier Inzittenden waren allen Russen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1