WAT VREUGD, HET SCHOOLUUR HEEFT GESLAGEN „De fongelinghen met roeden straffende hout in de toom want als men se van jonkx kastijdt zo worden se vroom. Gemeenteraad Kerkwerve Woensdag 27 Aug. kwam de raad voltallig bijeen. Na opening door de voorzitter dhr. W. Baas, Burge meester, wordt overgegaan tot be ëdiging van de plaatsvervangend secretaris dhr. de Vries, ambtenaar ter Secretarie en gemeente-ontvanger Afwijzend wordt beschikt, zulks over eenkomstig het voorstel van B. en W. op een verzoek van de Nederlandse Vereniging van Brandweercomman danten om een jaarlijks subsidie groot f 25. De voorlopige vaststelling heeft plaats van het bedrag bedoeld in art. 55 der LO-wet over 1946 voor het gewoon lager onderwijs. Met algemene stemmen wordt eveneens vastgesteld het bedrag bedoeld in art. 101 der LO-wet voor het Bijz. Lager onderwijs over 1946. Over eenkomstig art. 72 der LO-wet worden gelden beschikbaar gesteld voor de Chr. school te Moriaanshoofd zulks in verband met plaats gehad hebbende oorlogshandelingen, onder voorwaarde, dat mocht het school bestuur te zijner tijd hiervoor een bijdrage ontvangen, deze wordt ge stort in de gemeentekas. Een kasgeldlening aangegaan met de Provincie wordt verlengd. In erfpacht wordt aan Gebrs. v.^d. Linde uitgegeven een perceel grond voorheen in erfpacht bij L. van Oeveren. In pacht wordt uitgegeven de zijkanten van de wegen voor heen in pacht bij dhr. Ant. v. d. Wekken onder dezelfde voorwaarden en hetzelfde bedrag aan A. v. d. Wekken. Na bespreking worden vastgesteld de volgende verordeningen Verordening op de heffing en invor dering van rechten op de Algemene Begraafplaats. Verordening op de heffing en invordening van besmet telijke ziektengelden. Verordening op de heffing en invordering voor het schutten van vee en het voederen daarvan. Verordening op de heffing en invordering van rechten voor het ophalen van haard-as, huisvuil enz. in de gemeente. Verordening op de heffing van leges ter Secretarie en van rechten wegens verrichtingen van de ambtenaren van de burgerlijke stand. Hierbij wordt aangewezen de Donderdagmiddag na 12 uur voor het voltrekken van huwelijken zonder dat leges ver schuldigd zijn. De bestaande veror deningen worden ingetrokkenzodra de Kon. goedkeuring ter kennis is gekomen van het College van B. en W. worden de nieuwe verordeningen van kracht. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. Gemeenteraad Noordgouwe Maandag vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van Burgemeester Cornelis. Deze doet o.a. mededeling dat de gemeente rekening over het jaar 1946, hoewel nog voorlopig, kan worden aange boden, sluit met een nadelig slot van plm, f 12000,—. De Voorzitter stelt voor de datum van indiensttreding van de benoemde gemeente-werkman te verschuiven van 1 October tot 1 November. De Raad besluit even wel de datum van 1 October te handhaven. Wegens reorganisatie wordt aan de daarvoor in aanmer king komende personen, voor zover daarop recht bestaat, wachtgeld ver leend. De verordening regelende de keuring van waren, wordt in over eenstemming gebracht met de gel dende wetsbepalingen, In het uitbreidingsplan Schuddebeurs worden nog enige wijzigingen aangebracht. Namens B. en W. stelt de Voor zitter voor een schetsplan te doen maken voor de bouw van een nieuw gymnastieklokaal en voor een nieuw gemeentehuis. Aan de betrokken instantie s zal goedkeuring worden gevraagd ten einde tot stichting daarvan te kunnen overgaan. Het verbaast dhr, Rentier, dat B. enW. met deze twee objecten bij de Raad komen, zonder tegelijk een financieel dekkingsplan hiervoor over te leggen. Hij schat de uitgave hiervoor op f 60.000, hetwelk aan rente, afschrij ving en onderhoud een jaarlijkse uitgave vordert van f 4500,en dit met een slechte stand der begroting. Zo lang in Nederland 11000 kinde ren geen onderwijs kunnen ontvan gen wegens gebrek aan scholen, en honderden gezinnen in noodwoningen, en zelfs in bunkers moeten wonen, of helemaal geen woning hebben, zal hij onder geen beding zijn stem geven voor een, op het moment, nog overbodig gymnastieklokaal, ondanks de daarvoor uitgeoefende, z.i. onge oorloofde pressie. Wat het Raadhuis betreft, is de toestand vrijwel onhoudbaar. Hier is verandering dringend nodig. Zon der zich verder vast te leggen gaat hij met het maken van een schets plan accoord. De overige leden zeggen met het gesprokene in te stemmen. B. en W. nemen het voor stel ten opzichte van het lokaal terug, waarna besloten wordt het Raadhuis- schetsplan te doen maken, waarbij de doelmatigheid voorop dient te staan. De Voorzitter deelt mede, het gswenst te achten bij het Stoofpadje aan de Heerenweg een bord „Voet pad" te plaatsen, ten einde het on nodig oprijden te voorkomen. De aanwonenden zullen evenwel hier door niet gehinderd worden. Bij de omvraag brengen de heren Kort en den Engelsman klachten naar voren over. slechte riolering westzijde kom en roekeloos rijden door het dorp, wat veel gevaar oplevert. Gesproken wordt nog over de openstelling van het Distributiekantoor op zeer on gelegen uren, het plaatsen van een brievenbus hoek Haneweg, wat aan de P. T. T. verzocht kan worden, terwijl voorts nog wordt gewezen op de vervuiling van de kerkgracht. De Voorzitter zegt toe al ^deze wensen te zullen nagaan en af te doen. Daarna sluiting. Algemene Vergadering v.v. „Zierikzee" Onder voorzitterschap van de heer A. v. d. Westen kwam de v.v, „Zierikzee" Donderdagavond in het vergaderlokaal van de heer P. D. Verstrate in algemene vergadering bijeen. In zijn openingswelkomst- wootd wierp de voorzitter een korte terugblik op het afgelopen veteni- gingsjaar, waarin hij o.a. herinnerde aan het kampioenschap van het 3e elftal, welks spelers alle een her inneringsgeschenk zullen ontvangen, de helaas maar kort geduurd heb bende training en de moeilijkheden waarmee elftal-commissie en bestuur te kampen hebben gehad. Spr. bracht dank aan de heren J. de Jonge en Chr. Peute voor hun activiteit inzake resp. het spelmateriaal en de prijzenkasten en sprak de hoop uit, dat alle leden het komende jaar zich ten volle aan de vereniging zullen geven opdat betere resultaten wörden bereikt. Tot de ingekomen stukken behoorden o.a. een schrijven van de heer J. J. de Jonge, waarin hij be dankte als bestuurslid en van de heer A. van Bokkum uit Rotterdam, speler van C.V.V., waarin deze diverse waardevolle tips voor de vereniging gaf, welke evenwel, grotendeels niet opgevolgd zullen knnnen worden. Aan het jaarverslag van de secretaris dhr. C. Viergever, ontlenen we dat het aantal leden vrijwel gelijk bleef en de toestand van het materiaal goed is. Opgelopen boetes beperkte zich tot één. „De training, bleek wat de opkomst der spelers betreft, geen succes en werd plotseling om onbe kende reden beëindigd. De voorz. dankte de secretaris voor zijn uitge breid verslag en, gezien het feit, dat hij Zierikzee gaat verlaten, ook voor het vele werk door hem verricht. Hij wenste hem ook in alle opzichten het beste toe. Het jaarverslag van de penningmsster dhr. D. C. Viergever vermeldde een Het valt -niet mee, na een heer lijke vacantie weer de maar -al te bekende schooldeur te moeten bin nenstappen, bij prachtig zomerweer, de wateren van Euro-pa uit het hoof-d te ier-en, zich te verdiepen in de quadratuur van d-e cirkel of bet nevenschikkend naamsverband. Maar, wie eens nagaat, ho-e -die -arme stakkers, -onze voorouders, in hun jeugd -op -de schoolbanken werden- gemarteld1, mag nu toch „niet mopperen". Hoe onze schoolmeesters in die dagen -over de o-pvoeding -dachten, bewijst ho-venstaa-nd v-ersj-e, afkom stig van -een der meest verlichte paedago-gen van die tijd, school meester Valqoorih. Zie hem daar zitten in zijn houten katheder, zijn „valkenoog" speurend gaande langs de woelige rijen, waar wellicht toe komstige gouverneurs-generaal:, le geraanvoerders en kooplieden, ma-ar ook muntsnoeiers, rovers -en muite lingen-in-de-dop trachten het ABC in hun onwillige hoofden te pom pen. Wanneer de jotnge Pi-eter J.an-sz, wiens va-der wellicht -op ditzelfde ogenblik -ergens in de Middellandse Zee slaags is met Moorse zee rovers, wat ongedurig wordt -en zijn buurman met de pen prikt, daar waar de rug zijn naam ver liest, vliegt terstond d-e „ongeluks vogel" door de klas en Pieter iis (niet zo- goed of hij moet het on.ge- luksdier aan meester gaan terug brengen, voor deze dienst belo-on-d via plak o-f roe. B-lijkt no-g dat hij op de koop toe die „itien ger bodein oinzes Heren" uit het „Hand boek" niet zonder haperen kan op zeggen, dan prijkt hij binnen enkele ogenblikken v'o-or de klas met het bo-r-d, dat -de vo-lke kond do-et, 'dat -de drager va,n hetzelve een ezel is. Geheel in d-e trant der eerste scholen, die vooral tot taak1-'hadden, go-e-de kerke- -en misdienaars te vormen, was ook ;n-a -de hervorming het onderricht -grotendeels gods dienstig, en leerden de kinderen de geloofsbelijdenis, de C-ath-echis- mus, verschillende formuliergebeden enz. Ook het leren -der letters was verre va-n gemakkelijk, want -het waren -de o-ude Gothische letters, waarin -de bijbels waren gedrukt, waarin -de letter S in -drie verschil lende vormen voorkwam en die meestal niet phometis-eh werden bedrag aan ontvangsten ad f 2321,18 en aan uitgaven ad f2593,39, dus een nadelig saldo ad f 272,21. Des ondanks Is de financiële toestand der vereniging goed te noemen. Niettemin blijft voorzichtig beleid, in verband met de te verwachten hoge uitgaven (terreinhuur, reizen) geboden. De recettes bleken over het algemeen bevredigend. Nadat beide jaarver slagen waren goedgekeurd volgde, verkiezing van 4 bestuursleden. De periodiek aftredende voorzitter werd bij acclamatie herbenoemd, terwijl in de vacatures M. C. Doeleman, J. J. de Jonge en C. Viergever wer den gekozen de heren M. Krijger, W. J. v. d. Maas en W. C. Goedege- buure. Alle aanvaardden hun benoe ming onder dankzegging voor het vertrouwen. Tot leden van de elftal commissie koos de vergadering de heren J. M. Knaap, W. J. v. d. Hoek en W. J. v. d. Maas. Bij de rondvraag werden verschil lende zaken onder de aandacht van het bestuur gebracht o.a. clubavonden, in doortraining, de te kleine compe titie voor het 2e elftal. Ten aanzien van de donateurs zal een nieuwe (Valcooch Anno, 1591) gespeld, maar Ka-el-a&-,aaies Klaas. Nicölaas Beets schildert in „Kijn- derrampen" een beeld van1 de schoot zijner jeugdjaren. „Eerst -heeft men U gedwongen, met al uw speelse lotgenoten -het lied aan te heffen: ,,Wat vreugd, het schooluur heeft geslagen, waarnaar elk kind om 't zeerst verlangt". Daarna hebt gij -een uur gelezen van het moidel van -een brave jon gen, zo braaf, zo- zoet, z'o kna-p, zo gehoorzaam en zo goedleers, -dat gij hem met plezier een paar blauwe ogen zoudt slaan, als ge hem op straat ontmoettet Het volgend uur -hebt gij ge schreven bij welke gelegenheid', gij in twee regels -het lidwoord „der" hebt -overgeslagen en een maal „voorwijzigheid" inplaats v-att „voorzichtigheid" hebt gezet welke -omstandigheden, zo ieder op zich zelf als in -onderling verband, u enigszins angstig doen denken aan het uur, waaro-p de e'riti-ek des- meesters -haaf uitspraak zal ko-me-n: doen. Om niet te spreken van -dat gij gekweld zijt -geweest met een linkse, pen (het was noig in de tijd der ganzenpennen) -ontelbare haren in. de inkt, een klad o-f -drie, me't kunstenaars-aichteloosheid -over uw sehrijfbo-ek verspreid, en de onver biddelijke wet dat gij maar twee maal uw- pen mocht -opsteken om- haar te laten vermaken, idoior een ondermeester, -die -even zo ver in -die kunst is als gij in 't schrijven; Merk op, -dat gij-in de loop van de mo.rgen twee maal op 't bord zijt geschreven Maar waarto-e verder te ga-an? Kunnen we niet volstaan met Hil- debrand toe te -stemmen „dat de meeste rekenmeesters afstammelin gen van Koning Herodes zijn?" Zo gingen onze voorouders naar Isc'h oio-l. En, nog stilzwijgend omtrent in stellingen als het verplicht speel kwartier, sportveld, gymnastiekzaal', schoolarts en wat dies meer zij, willen we -constateren, -dat er sinds dien wel wat veranderd.en verbeterd is. regeling worden getroffen door het invoeren van seizoenskaarten. Nadat dhr. Wisse de voorz. namens de ver. nog dank had gebracht voor al hetgeen hij in 't afgelopen jaar voor de vereniging had verricht, sloot deze met een woord dank voor de vlotte besprekingen de vergadering. Het bestuur -der Alg. Ned. Onder- wijzersfederatie heeft zich in een adres tot -de minister van Econo mische Zaken gewend, met het ver zoek textielpunten beschikbaar te stellen ten beho-eve van het ha-n-d- w'erkonderwijs op -de schol-en. Rusland heeft in Duitsland 13 grote en een aantal kleine concen tratiekampen in gebruik. Het aan tal gevangenen van Bu-chenwald, S-chWerim -en Muhlberg bedraagt niet minder dan 56000 gevangenen te zamen. Deskundigen van de Bataafse Petroleum Maatschappij zijn mo menteel ,op de zandbanken in de Schelde, ter hoogte van Ierseke, bezig met het nemen van proeven, -die moeten uitwijzen of aldaar olie in de bodem aanwezig is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 4