ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Australië verliest Nederlands „goodwill'' INDONESISCHE KWESTIE NIET VOOR HET HOF VAN JUSTITIE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDN1EUWS f) aarmede heeft het Nederlandse DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1947 No. 16078 101e Jaargang; ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suecesjes maximum 15 m.m» (4 regels) f 1,— per stuk. De houding, die de regering te Canberra tegenover ons land bij di verse gelegenheden aanneemt, is niet bepaad fraai en van ons stand punt bezien uiterst ondankbaar, om dat oinze kleine zeemacht de Jap pen van Australia's Noordkust Weg hield. Wanneer men de verklarin gen van mr. Chifley in het afgelo pen jaar gedaan inqg eens naleest, ontmoet men slechts blanke on schuld en ediele motieven. Die boy cott tegen Nederland1 was vol gens de Australische regering slechts Ihet drijven van communisti sche agitatoren. De regering zelf wenste vrede en welvaart en vriend schap1 met beide 'betrokken partijen Nederland] en Indonesië. Zij gruwde van bloedvergieten lern overwegingen van huin menselijkheid deden haar „onpartijdig" naar de Veiligheids raad stappen. Zij wierp zich op als kampioene voor het Aziatische vrij- heidstreven, voor het systeem van gelijke en gelijkwaardige partners. Doch de wereld weet echter iets meer over Australië, 'b!.v. dit: dat het als geen ander land ter wiereid zijn grenzen potdicht houdt voor ieder die geen blanke huidskleur heeft en dat de gekleurde broeder in heel Australië het aanzien van een zwervende hond geniet! De wereld wieet ook dat ide com munistische invloed in Australië zeer groot is en dat daarom een de structieve wereldmacht, de politiek daar te lande mede bepaalt. Poli tiek geschoolden weten wat zij van de ethische motieven der Austra lische regering moeten denken. De ware beweegredenen liggen een stuk lager bij 'de groindi. In werkelijkheid wordt Canberra geleid dopfr twee motieven: leen strategisch en een leconomisch. Wat Ihet leerste be treft wensen de Australiërs hun Noordelijke granis beschermd1 te zien door vriendschappelijk gezinde vol ken. Zij hebben ijn vervlogen dagen voor de Indonesische Republiek partij igekozen en menen thans dat deze piog idle beste kansen zal heb ben. Ook in economisch opzicht verkiezen ide Australiërs de Repu bliek, Hun zakenlieden menen vettere Winsten te kunnen behalen dam voor de poring in Ned1. Indië het geval was. Am der wille van twijfelachtige vooruitzichten verspeelt Aus tralië de vriendschap en de goede gezindheid1 van Nederland- Over het algemeen heeft Canberra in ons lapd geen goede pers. Sinds lang heeft men opgehouden Australië te zien als de goedie buur en- bondgenoot. Australië is thans het land dat als geen andere beschaafde natie vij andig jegens Nederland optreedt. Dit zou de Australische regering gevoegelijk koud kunnen laten, wan neer 'bet vaststond dat Nederlands rol in Zuid-Oost Azië en in de we reld was uitgespeeld. Maar dat staat geenszins vast. Daar komt echter nog iets bij. Nederland1 staat, econor misch bezien, niet meer alleen. Met België en Luxemburg vormt het reeds een factor van betekenis; de invloed van de verenigde Lage Lan den groeit met de dag. De betrek kingen met Frankrijk zijn buiten- Nederland en de Republiek herinnerd aan de wapenstilstand De Belgische resolutie, welke beoogde de Indonesische kwestie aan het Internationale Hof van Justitie voor te leggen, is door de Raad verworpen. standpunt, dat het Indonesische vraagstuk buiten de bevoegdheid van de Veiligheidsraad valt,' een geduchte knauw gekregen. Dit besluit draagt er zeker piet toe bij het vertrouwen in de on partijdigheid en het gevoel voor recht te schragen. De Veiligheids raad heeft door het verwerpen van deze resolutie te kennen gegeven, idat zij zich bevoegdacht, om niet alleen van het geschil tussen Ne derland en de Indonesische Repu bliek kennis te nemen, maar ook om maatregelen te treffen, welke leiden tot een spoedig beëindigen van het conflict. Onmiddellijk daarna heeft de Vei ligheidsraad met tien stemmen voor en één onthouding een Pools voor stel aangenomen, waarbij wordtoe- sloten. aam ide Nederlandse en Re publikeinse autoriteiten een herin nering te sturen aan het bevel tot wapenstilstand, gegeven op 1 Aug. met het verzoek, zich daaraan te houden. Groot Brittamnië heeft zich bij de behandeling van dit voorstel van stemming onthouden. öjahrir heeft namens de Republiek verklaard, dat deze de beslissin gen van de Veiligheidsraad volko men aanvaardt en ten volle zal medewerken aan, de uitvoering van de besluiten. De Republiek garan deert aan de leden van de commis sie van onderzoek alle faciliteiten, welke nodig zullen zijn, voor het verrichten van hun taak. Ook werd medewerking toegezegd aan het wiërk van "de consuls, die aan de Veiligheidsraad rapport hebben uit te brengen. Mr. van Kleffens deelde mede, dat de Nederlandse regering icBe resoluties va'B ide Veiligheidsraad bestudeert. Hij zei er van overtuigd te zijn, dat de Nederlandse regering alles in het w'erk .zal stellen om een ispoedige beslissing te bereiken. Nederland zat een vreedzame op lossing van harte toejuichen. De voorzitter van ide Veiligheids raad verklaarde daarna, dat hier mede de eerste faze van de behan deling van de Indonesische kwestie door de raad is beëindigd. Tactiek der verschroeide aarde op Midden-Java De politiek van de verschroeide aarde wordt in het thans, bezette, gebied van Midden-Java, intensiever toegepast dan op andere plaatsen. Door snel ingrijpen der Nederlan ders "konden echter de iprigatie- w'erken en centrales worden gered. In het gebied rondom Salatiga, zijn er dagelijks schermutselingen en pogingen tot vernielingen en sabo tage. Zo, arresteerden de Neder landse troepen een vijftienjarige Ja vaan, die de vorige week door de linies was gekomen en met wat men in Europa een „MolotoW-icoek- tail" zou noemen een kapok fabriek gewoon goed en reeds wordt de mogelijkheid besproken, om de unie der lage landen toit ruimer territoir uit te breiden. En dan moet Canberra niet vergeten, dat Aus tralië oip dit ogenblik Worstelt mef ©en enorm overschot aan wol, dat slechts kan worden opgeruimd wan neer ide West-Europese textielfa brieken weer bp volle toeren gaan draaienen Australische wol willen kopen. Het is voor Chiifley niet onbekend dat in het huidige) tijdsgewricht Australia's wolpositie ernstig w'ordt bedreigd dopir ide toe nemende productie van Argentinië en Uruquay, welke beide Zuid-Ame rikaanse statpn zoi nodig de hele behoefte der lage landen kunnen ■dekken. Mr. Chifley kan het weten ■ende Nederlandse zakenwereld (èn de Belgische èn de Franse) weet het ook! met veel succes in brand had ge stoken. :r Men schat, dat in het thans be zette gebied de productie-capaciteit van de ondernemingen (rubber, kof fie, thee, cacao en suiker) met 60 70 pet. i:s gereduceerd tengevolge van ide vernielingen. De plantages zijp meestal wel in vrij goede staat maar ide gebouwen eln machines zijn op grote schaal vernield. Dit is bijv. met alle suikerfabrieken het geval. Verhoging van Duitsland's industriële productie De ooinf eren tie te Londen, waar in het geheim door Amerika, Enge land ien Frankrijk over het toekom stige peil van Duitslands industrie wordt onderhandeld, schijnt ge slaagd. Het Blut-communiqué zal nog wiel even uitblijven, omdat de beslissingen eerst aan de respectie ve regeringen moieten worden voor gelegd. Men heeft ©en compromis gevon den waardiopr men enerzijds het industriële peil kan verhogen en anderzijds aan de Franse eisen te gemoet kan komen. (Benelux is van de besprekingen op de hoogte ge houden.) Men kan de resultaten als volgt samenvatten: 1. Frankrijk zal accqord gaan met een onmiddellijke aanzienlijke verhoging van ihet peil der in dustrie vqor de Brits-Amerikaan se zone, daar zulks een belang rijke stap is op de weg naar het herstel van Europa. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 28 Augustus: In de nacht en ochtend hier en daar nevel of mist, overdag weinig Wind, droog, zonnig weer met al leen in het Zuiden des lands vrij krachtige wind' tussen Noord en; Oost. 28. Zoin op 5.43; ouder 18.58 Maan op 17.39; oinder 1.31 Volle Maan 31 Aug. 17.34 Hoogwater te Zierikzee ■over de maand Augustus !2!8» 1.01 vjrrt. 13.31 o.m. Hoogwater te BruMsse 15 min. later dain te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na, hoogwater 2. Frankrijk zal. daarentegen die al gemene verzekering krijgen^ dat het vaststellen van1 het nieuwe .industriële peil niet tot gevolg zal hebben, dat het herstel van ide industrie van het Rufargebied de voorrang zal krijgen boven herstelbetalingen -aan dat land of aain andere geallieerde landen in Europa. Neemt Denemarken de Joodse vluchtelingen op De drie Ejngelse schepen met 'de 4300 Joden van ide Exodus'1947 aan, boord, liggen mu in ide haven van Gibraltar om te bunkeren. Zij' zijn gemeerd aan het Noordelijke ha venhoofd, Idat met prikkeldraad is afgezet. Niemand mag de schepen naderen. Patrouillevaartuigen van de Britse marine liggen in)'de buurt De opperrabijn van Denemarken heeft de mogelijkheid onderzocht om de. vluchtelingen in Denemarken onder te brengen. De Deense rege ring heeft zijn voorstellen in over weging genomen. Sinds het einde van de oorlog herbergt Denemar ken ongeveer 80.000 Duitse vluchte lingen, maar men meent dat er in Kopenhagen en in de provincies [nog wel plaats voor 4300 Joden te vinden is. Bovendienstaan er vele barakken, die door de Duitsers Wer den bewoond', op bet ogenblik leeg. 172 arbeiders, werkzaam aan de Meelfabriek „Holland" te Amster dam werden ontslagen,' toen zij na afloop vain ide door de directief gestelde termijn niet op het werk verschenen. Voor Triëst is een vissersboot op een mijn gelapen, waardoor de tien opvarenden het leven verlopen. Een woordvoerder van de Ned. Indische regering te Batavia ver klaarde in een communiqué, dat het weinigen zal verbazen wanneer de regering besluit het roversnest. (Djokja uit te roeien. De werkgevers en werknemers organisaties in het bakkersbedrijf hebben in onderling overleg beslo ten op Maandag 1 September te werken als op een gewone werk dag. Deze regeling geldt voor het gehele land. Vijf Amerikaanse maatschappijen hebben toestemming gekregen irt Egypte fabrieken te bouwen. Men zal o..m. voedsel in blik, electriische apparaten, scheikundige preparaten ■en textiel produceren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1