ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DE VEILIGHEIDSRAAD KOMT NIET TOT EEN BESLISSING DE LUCHTVLOOT VAN DE KX«M* WAARIN OPGENOMEN E>E ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Vandaag beginnen de besprekingen MAANDAG 25 AUGUSTUS 1947 No. 16075 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f2.75, daar buiten f3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Mr. Vain Kleffetns heeft jqp de vergadering van de Veiligheidsraad getuigenis afgelegd van zijn vast houdendheid, door andermaal de k'wiestie van de competentie van .dit lichaam ter sprake te brengen. Op nieuw verklaarde de Nederlandse vertegenwoordiger, dat de Veilig heidsraad onbevoegd is bindende besluiten in deze interne -Neder landse aangelegenheid te nemen. Die Veiligheidsraad hoeft geen onder zoek jn te stellen, omdat Neder land zelf reeds een internationaal onderzoek heeft voorgesteld1, zodat de Raad voldoende inlichtingen kan ontvangen. Ik" vrees, aldus Mr. Van Klef fens voor de toekomst van de Veiligheidsraad, als hij .op deze wijze doorgaat zich door de Repu bliek te laten beïnvloeden. De verliezen Verder deed Mr. Van Klef'fenis mededeling van het trieste feit, dat de Nederlandse verliezen sinds de wapenstilstand het aantal verliezen, gedurende de militaire actie bena deren, indien zij deze riiiiet reeds Overtreffen: Let wiel, dit betreft al leen de Nederlandse verliezen, waar die aan Indonesische zijde nog bij komen. Oost-Indonesië en W.-Borneo De Amerikaanse en de Franse af gevaardigden braken een lans vq0,r toelating tot de besprekingen van Oost-Indonesië en West-Borneo, in dien zin, dat ziji voorstelden op nieuw toelating te overwegen, ter wijl België voorstelde de vertegen woordigers direct toe te laten. Dat stuitte op fel verzet van de Russi sche afgevaardigde Gromyko, die het lojnnodig achtte op het eenmaal genomen besluit terug te komen. Ook de afgevaardigde van India verzette zich heftig tegen tqelast^nigi De vertegenwoordiger van Co lumbia verklaarde, dat de argu menten- vain Mr. Van Klef fens voor zijn delegatie niet erg overtuigend Waren geweest. Die voorzitter deel de mede, dat Australië iep China 'een nieuwe resolutie Ihebbep ont worpen, ter vervanging van de vo rige. 1 Vrijdagavondvergadering Ook Vrijdagavond werd hog door de Veiligheidsraad vergaderd. Bel gië -en Rusland duelleerden over de toelating van Oost-Indonesië en West-Borneo.. Toen ook Polen en Syrië zich tegen hadden verklaard", kwam het voorstel in stemming', waarbij het verworpen werd met zevep onthoudingen en vier stem men vop-r. Resoluties D-e afgevaardigde van de Ver enigde Staten diende een resolutie 'in, waarbij de Veiligheidsraad zijn goede diensten aan Nederland en de Republiek aanbiedt. China en Australië dienden een gecombineerde resolutie in, Waarin wendt aanbevolen, dat consulaire vertegenwoordigers van de leiden van de Veiligheidsraad e-ep rapport over de situatie uitbrengen, ter voorlichting van de Raad'. Australië diende bovendien pog een resolutie in, volgens welke een arbitrage commissie zou worden benoemd van drie leden, een ge-koizen door Ne derland, een door d-e Republiek en leen door de Raad: Waar geen beslissing koln wor den verkregen, besloot de Veilig heidsraad de verdere behandeling toit vanavond uit te stellen: In de schaduw van het ijzeren gordijn Steve Thürsanisky is iln New Yo-rk aangekomen 'en heeft daar het-span nende relaas gedaan van zijn ont snapping aan de folterkamer van de Hongaarse „Gestapo". Thursanislky is een genaturaliseer de Amerikaan, geboren in Hongarije Hij werd idqor de communis ten ge arresteerd omdat hij de Verenigde Staten verdedigde -tegen 'communis tische lasterpraat. Men bracht hem naar een huis 'i'n Boedapest en sloeg hem daar bewusteloos met een zandzak. Zijn vrouw ien doiehters deden een beroep pp de Amerikaanse legatie en Lewis, ide handelsattaidhé, zou helpen. Hij. stond met zijn auto, te wachtenT|hursansky's vrouw was bij hemtoen da eomimunis- tep Thürsanisky wilden overbrengen naar de „martelkamer". De onge lukkige zag de Amerikaanse auto staan, sloeg zijn bewakers met zijn geboeide handen In hun gezicht en snelde op de wagen toe. Zijn vrouw greep hem beet en sloeg het por tier achter hem dicht. Vqor Idle ogen van de Hongaren verdween d-e gevangene naar de Amerikaanse legatie, waar men hem vier dagen onderdak verschafte. Amerikaanse steun aan Griekenland Meer dan 50.000 top militaire goe deren, waaraan Griekenland drin gend behoefte heeft jn zijin strijd tegen d>e rebellen, zijn uit idle -Ver enigde Staten op wieg naar Athene, heeft het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken meegedeeld. Joodse emigranten op weg naar Duitsland De drie Britse schepen met Jood se emigranten aan boord hebben Vrijdagmiddag Port de Böue verla ten. Ze hebben, waarschijnlijk op weg naar Duitsland, koers gezet naar Gibraltar. De Engelsen hebbien dus het verzoek van het Joodse agentschap om het overbrengen van de vluchtelingen naar Duitsland uit te stellen, afgewezen. S Associated Press- verneemt uit Londen, dat de Engelsen de emi granten in geen geval in Beijgen- B-elsen of in een ander concentratie kamp zullen onderbrengen. Het Joods-e agentschap heeft Vrij dag een beroep gedaan op- Rusland, de Verenigde Staten en Frankrijk, om te verhinderen- dat de vluchte lingen naar Duitsland worden ge bracht. Doindlerdagavioinid zijin enige JiO|den aam bloord van een kleine boot naar d-e drie schepen gevaren. Ze heb ben de schepelingen dlopr teen luid spreker aangespoord om aan boar-d1 te blijven en het Britse ultimatum om te kiezen tussen Duitsland- en Frankrijk, te negeren. De Britse autoriteiten lieten toen Om de luidspreker te overstemtaen, de sirenes loeien. Een tempel der wetenschap verwoest Het wereldberoemde prrfèfstation voor de suikerindustrie te Pasoe- roeam heeft doio-r het optreden vain Republikeinse strijdbenidein ernstig geleden: Zowel de 'bibliotheek als het archief zijn verbrand. Vjqolrtis zijin enige kantoren dopr brandi ver woest. In het gespaarde gedeelte bleek iaën niet onbelangrijk deel van de apparatuur nog aanwezig. De vernietiging van de biblio theek en het archief, d;ie de groot ste natuurwetenschappelijke bezit tingen up dit gebied! waren-, bete kent vqor de gehele wetenschappe lijke wereld en vqor Java- in het bijzonder een grote slag. SPREUK VAN DE DAG Niet in „nemen en behouden"!, maar in „werken en -schenken" ligt het geluk besloten. WEEKBERICHT Verwachting tot de avoindl van 25 Augustus: In de nacht hier en daar nevel ;of mist, plaatselijk overdrij vende -wolkenbanken, droog weer met matige wind uit Niqord-Qoste- üj-ke 'richting, weinig verandering van temperatuur. 25. Zq'n op 5.38, onder 19.45. Maan op 16.40, einder 23.46. Hoogwater te Zierikzee over de maand Augustus 125. 9.46 v.m. 22.18 m.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later idan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater Bij &.B. is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit -der rechtsgeleerdheid der Rijksuniver siteit te Leiden, om onderwijs te geven in het Staqts- enj Administra tief Recht van Ned.-Imdië, Suri name en Curagaq, oud-minister J. H. A. Logemaan, oud-hoogleraar aan de Rechtshogeschool te Batavia. Jid van de 2e Kamer der Staitep Generaal. De KLM. heeft momenteel -de beschikking over 82 vliegtuigen, die geregelde luchtverbindingen onder houden tussen Amsterdam en alle grote steden van Europa, zomede met Noord- en Zuid-Amerika, Zuid- Afrika en het Verre Oosten, terwijl ook luchtverbindingen worden on derhouden tussen de Wiest-Indischp eilanden en tussen West-Indië en verschillende steden op het vaste land vain Noord- en Zuid-Amerika. Voor het onderhouden van deze luchtéieinsten heeft ide K.L.M. 240 vliegers in dienst, omder wie vele buitenlanders, zqals Amerikanen, Engelsen, Canadezen en Zuid-Afri kaners. De Europese en binnenlandse rou tes, ook de korte routes in West- Indië, worden onderhouden met tWeemotorige vliegtuigen van het type Douglas DC-3 of de gedurende ide oorlog gebruikte militaire uit voering daarvan, zoals de C-47ai en de ,',Skytrooper". Het zijn sinelle vliegtuigen, die plaats bieden aan 21 passagiers. Voor d-e inter-continentale lijnen wórdt uitsluitend gebruik gemaakt van grotere viermotorige vliegtui gen. Zoi vliegen op -de lijn Amster- dam-Batavia voornamelijk „Skymas- ters", d-e uitvoering van de Dou glas DC-4, die gedurende de oor logsjaren werd gebruikt voor het vervoer van troepen en ooriogs- materieel. Deze vliegtuigen zijin thans w'eer voor „vredesverke-er" geconverteerd en bieden plaats aan 28 passagiers, terwijl een grolte hoeveelheid post en vracht kalp worden meegenomen. De Douglas D.C. 4 De Douglas DC-4 vliegtuigen, voor commercieel verkeer gebouwd, heb ben sterkere motoren dan de „Sky- masters", van welke zij uiterlijk] slechts weinig verschillen en bie lden plaats aan 44 passagiers. Deze vliegtuigen worden door de K.L,M. voornamelijk gebruikt voor het ver keer met Zuid-Amerika en Zuid- Afrika. De mqdernste en snelste vliegtui gen ider KL,.M. zijn momenteel de Lockheeds „Constellation", vier motorige toestellen, die voorname lijk het verkeer met Noqrd-Amerika en Curagao verzorgen. Deze kun- neh 43 passagiers vervqeren en hebben een kruissnelheid van ca: 400 km per uur, Èlen drukcabime stelt deze vliegtuigen in staat op ©en 'hoogte van ca. 5 km te vliegen, hetgeen comfort en snelheid ten goede komt. Voorts zijn vliegtuigen 'besteld van het type Douglas DC-6, lucht reuzen, die 52 passagiers kunnen bevatten en eveneens een druk-| 'cabine hebben. Deze vliegtuigen] zijh ook bestemd' vqor ide inter continentale lijnen. Voor de Euro pese lijlnen w'erd een aantal Cqn- vair-Liners besteld, welke machines eveneens zijn uitgerust om op grote hoogte te vliegen en plaats bieden aan 35 passagiers. Bij voorkomende reparaties Ineef£ ide K.L.M. de beschikking qver uit stekend uitgeruste werkplaatsen te Schiphol, terwijl voor Douglas-toe- stellen eveneens gebruik kan wor den gemaakt vap de grote depots dezer fabriek te Brussel'. Onlangs heeft de K.L.M. een complete Sky- master aangekocht, teneinde te wor den gedemonteerd voor het aan vullen van de qnderdelenvoorraad, hetgeen luxueus lijkt, maar niet is, in verband met de 'betrekkelijk lage kostprijs van deze „Surplus" vlieg tuigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1