Met de stoottroepen naar Mranggen Amerika's hulp aan het buitenland Gedurende de afgelopen twee jaren heeft Amerika reeds voor meer dan 20.000.000.000,dollars schenkingen gedaan en leningen toegezegd voor steun aan en herstel van het buiten land. Dit had de Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, George C, Marshall, in gedachten, toen hij on langs in een van zijn toespraken zeide, dathistorische feiten duidelijk aantonen dat geen ander volk ooit edelmoediger en onbaatzuchtigei ge handeld heeft dan het Amerikaanse bij het verzachten van leed ea ellende" Directe giften aan oorlogsslacht offers in Europa, Azië en Afrika belopen nu reeds 7,215.000.000, dollars. Hiervan werd voor een waar de van 1,500.000.000,dollars Ban paketten en geld bijgedragen door particulieren en instellingen. Het leeuwendeel der giften ging naar de landen in Oost- en Zuid-Europa. Hierop volgden West-Europa en Azië. 12.871.000.000,— dollars van het totaal heeft betrekking op leningen. Deze zijn in het algemeen afgesloten voor een periode van 20 tot 30 jaren, met een interest van 2 tot 3 /s pro cent. Engeland en Frankrijk hebben het grootste aandeel hierin. De exporten naar de landen, welke leningen van Amerika ont vingen hebben grotendeels bestaan uit voedsel, brandstof en kleding. Tot op heden zijn machinerieën, staal en andere duurzame goederen voornamelijk geëxporteerd door de UNRRA in de vorm van schenkin gen. Hieronder volgt een opsomming van de giften welke het Ameri kaanse volk door middel van zijn regering geschonken heeft UNRRA: 2.700.000.000 dollars Steun na beëindiging van de UNRRA 332.000.000 dollars Internationale Vluchtelingen Orga nisatie: 73.361.000 dollars Giften aan de Philippijnen 620.000.000 dollars Door het Leger en de Vloot ver deelde burger-goederen 1.200.000.000 dollars Burger-goederen voor Italië 135.000.000 dollars Na-oorlogse lend-lease overeenkomst met China: 620.000.000 dollars Wetenschappelijke en culturele steun aan de Amerikaanse Republieken: 15.000.000 dollars Hierbij is niet inbegrepen een in Juli door het Congres gedane toe zegging van 600.000.000 dollars voor het bestuur en voor steun in door Amerika bezette gebieden. Hoge Nazi's verkroppen hun nederlaag niet Uit huin schuilplaatsen leiden hoge Nazi's een campagne om de Duit sers tegen de geallieerden op te hitsen. Ze willen de ideologie van Hitier weer invoeren, zegt dr. Karl Gebhart, die eens lijfarts van Himm- ler was. Gebhart is met Karl Brandt, Hit ler's lijfarts -en vijf anderen, tot de strop veroordeeld, omdat hij verantwoordelijk was voor de me dische misdaden van Nazi's. Gebhart vertelde in zijn oei over de Nazi-ondergrondse, tijdiens een ondervraging door Amerikaanse ad vocaten. De organisatie zou vaM „Zwitserland1" uit werken. De Ame rikaanse ondervragers hebben het woord Zwitserland tussen aanha lingstekens geplaatst, omdat het woord waarschijnlijk is gebruikt als codenaam voor de ware plaats. De ondergrondse wil aan het Duitse volk „de ware aard" van de pro cessen tegen de oorlogsmisdadigers tonen. Gebhart, Brandt en de andere^ veroordeelde doktoren van de S.S. worden nu dag en nacht bewaakt. Zij zitten alleen in hun cel, terwijl men hun alles heeft afgenomen, waarmee zij zelfmoord' zouden kun nen plegen. Verhoging Engelse landbouwproductie De Engelse minister van Land bouw, Williams, heeft een program ma opgesteld, waarbij de waarde van de Engelse landbouwproductie bihnejn vier jaar zal worden ver hoogd met 100 millioen poind. De minister verklaarde, dat, in dien het doel niet wordt bereikt, dit voor het Engelse volk onder voeding 'Cf grote werkloosheid zal betekenen. Het nieuwe productie- peil zal 15 pet hoger zijin dan de record'productie, welke gedurende Üe oorlog werd' bereikt, toen En geland geheel was aangewezen op de eigen productie en op de voor raden welke door de blokkadeuheép kwamen. Europees radio-omroepsysteem Te Londen zijln besprekingen ge opend over een Europees radin-om- rpiepsyisteem, dat geen natiphale grenzen kent. De plannen, di|e 'tech nisch volmaakt" .genoemd wloïdem, hebben inaar verluidt idle goedkeu ring van bet merendeel der Euroi- pese 'regeringen. Zij beojgeni een aan tal zendstations, verspreid pver Euiro.pa, te verbinden en voior épn dienst te laten werken. Die grond slag vain bet plan is, dat er eeni aantal centra opgericht wordt, van waar uit de programma's over de zenders verspreid Worden, Diezie sta tions zouden dan gemeenschappelijk bezit van de Europese landen iwpr- dem. Optimistische Voorbarigheid Zij zo|u pver twee dagen in bet hiulw'elijiksboiotje stappen irn de ver wachting Ihaar geluk te vinden. Van te voren probeerde zij: fot met een lot iop de kermis ein zej had geluk. Ze mocht kiezen luitti enkele voorwerpen van vrij' grote waarde. De keuze was iniet moeilijk. Tlrlots ging ze met een kinderwagen naar hui®. Het onblusbare Reichswald Feitelijk is de brand' in het Reichswald nooit geblust geweest. Was ergens het vuur ingedamd', dan kwamen enkele meters verder de vuurtopgetjes weer aan de op pervlakte. Het gevolg hieijvan is geweest, dat de vlammen nu over geslagen zijjn .naar het Noorden en aan de Zuid-Ooostkant van Groes- beek, het z,g. Brandenbos hebben bereikt. In dit bos van omstreeks 100 H.A. heeft het vuur nieuw1 voed sel gevonden in de hoge dennen en in de percelen kleinhout. De brand 'wias eerst zo, goed als uit. Donderdagavond, met het aan gieren van de felle N.O-wind',hieeft de smeulende veengrond opnieuw vlam gevat en is het vuur 'Ophieuw aangewakkerd.- Het brandt bijna w'eer overal in de reeds eerder1 gesignaleerde terreinen. Nu er min of meer officiële ge gevens over de schade binnen zijn, blijkt, dat niet minder dan 1400 H.A. bos vernietigd zijn, ongerekend de gebieden, die op het ogenblik ito brand staan. Het ontstaan van vuurhaarden op verschillende punten; vindt zijn oor zaak in het exploderen van gra duaten. De scherven hiervan vliegen één tot twee km ver weg en de kurkdroge houtresten doen de rest. Voor het overslaan van de bran den op "Nederlands gebied bestaat voorlopig geen direct gevaar. Donderdag begon het boven Pa rijs te regenen. Met slechts korte tussenpozen regende het praktisch de gehele dag. 's Middags: vier uur regende het hard boven bijna ide helft van Frankrijk. Minister Neher te Batavia Vrijdagavond is het vliegtuig „Pa ramaribo", met minister Neher aan boord, te Batavia geland. De minis ter werd verwelkomd door dr. van Monk, dr.Tderiburg, luitenant-gene raal S. H- Spoor, viee-admiraal Pinke en andere autoriteiten. Op weg tussen Singapore en Ba tavia,, had minister* Neher aan een 'correspondent van Aineta verklaard, dat 'hij zeer waarschijnlijk een maand in Indonesië zal blijven. Hij zal zich op de hoogte stellen van de isdhade, geleden zowel door de Japanse bezetting als door de latere gebeurtenissen.' In het 'bij zonder zal hij trachten vast te stellen, hoeveel buitenlands kapi taal nodig zal zijn voor de her opbouw. Als zeer belangrijk neven doel van zijn reis ziet de minister het verstevigen van de betrekkingen tussen de Nederlandse en de Ned- "Tindisc'he regering. Zijn bezoiek zal niet tot Java beperkt blijven. Grondwetsherziening De regering is thans doende, zo vernemen: !w'ij, oim [nog vóór de Tjroiomrede van dit jaar te komen tot de instelling van die Stuaftlsieom- miisisie tot herziening der Grond wet. Deze commissie is reeds het var.i;ga jaar .in de Troonrede aan gekondigd. De definitieve opdracht maakt nog onderwerp van beraad slaging uit. Over de samenstelling is nog geen beslissing gevallen. In ieder geval zal, zoals "gebruikelijk is, dr. Beel als minister van Bin nenlandse Zaken als voorzitter op treden. Terug van de Jamboree Die 730 Nederlandse padvinder®, die van de Jamboree terugkeerden, Werden Vrijdagmorgen (gewekt door ide douane. Reeds om half vier was de trein het Ropisendaalse station Nadat het eerste bataljon Stoot troepen 'haar taak in het militair politioneel 'optreden rond Sema- rang had uitgevoerd en was terug gekeerd in haar kazerne op Dja- tingaléh, kreeg dit bataljon een tweede taak: ide eerste stopt naar het Oosten, Mranggen bezetten. Ih de vroeg® morgen van Zater dag 26 Juli werden de:mannen naiar de uitgangsstellingen overgebracht. Deze moesten eerst worden over genomen van de mannen vain het bataljon Prinses Irene, die hierin de gehele nadht ino,g aanhoudend vuur hadden ontvangen. Om1.7 uur( waren de stellingen overgenomen en leverde artillerie van de 7 Deici.- divisie haar eerste inleidende vuur. Zuiver werd het vuur op de tegen stander gelegd, waardoor de stoot van de infanterie aanzienlijk ver gemakkelijkt werd. Tegen 8 uur werd door een (rood rookgordijn het sein gegeven dat de laatste artillerie-granaat afge schoten was. Direct hierop kwam van de actiecommamdant, Overste Tbijman, voor de opgestelde troe pen 'het sein tot aanvallen. Aan vankelijk bleek dat de vijand nog een behoorlijk aantal snipers met lichte en zwaardere wapens had achtergelaten. Hierdoor werd de linkerflank nogal opgehouden en kreeg een zwaar vuur te overwin nen. Met enige kracht werd de aanval echter doorgezet en het duurde niet lang of de vijand nam de benen, nadat ze mag gedeelte lijk een van de bruggen de lucht in had laten vliegen. De opmars gaat snel Aan weerszijden van de weg werd toen in flink tempo opgerukt en werd al gauw het eerste aanvals doel bereikt. Alles bleek verlaten:, evenals in het Zuiden was ook' hier de bevolking gedwongen ge- bitnnengeredien. Ter verwelkoming waren verkenners van de Roosen- 'daalse „Amdré de Thayegroep" aan wezig, die -op ©en groot houtvuur voor een kop warme thee hadden gezorgd. De jongens waren zeer lenthousi- jast over de Jamboree. De meeste indruk had wel gemaakt het ge meenschappelijk zingen van het „Bxcederschapslied", waarbij alle deelnemers in ©en enorme kring hand in hand geschaamd stonden., Geen eieren meer in restaurants In de Staatscourant is opgenomen ©en „beschikking verbod aflevering en gebruik van eieren 1947" van de minister van landbouw, visseriji en voedselvoorziening. In inrichtingen, waar vopr het publiek gereedgemaakte spijzen, al dan niet vopr gebruik ter plaatse, verkrijgbaar woirden gesteld, waar- lomdier begrepen bropdjeswinikels:, is het aan exploitanten pf onderne mers verbjoden eieren (eoiWel kip-* pen- als eendeneieren) pf spijzen, waarin eieren zijln verwerkt,' te ver kopen, af te leveren pf voorhan den te hebben. Tevens is het verboden ;in deze inrichtingen eieren :of spijzen, waar in eieren zijln verwierkt, te kppienj, in ontvangst te nemen, dain wel te gebruiken. j 'I De bijbel van President Kruger, waarin idle stamboom van zijn fa milie staat opgetekend en die tij dens de boerenoorlog naar Enge land verhuisde, is door Koningin Elisabeth van Engeland naar Zuid- Afr.ika teruggebracht bij het be zoek dat de Elngeise koninklijke familie onlangs heeft gebracht. De bijbel zal aan het Kruger-museum, worden geschonken'. evacueerd en stonden de in der haast verlaten huisjes leeg langs de kant van de weg. Doch! hierop kan voorlopig niet gelet worden. Het einddoel moet eerst worden bereikt. Ondanks het zware ter rein wordt snel opgerukt. De lin kerflank kwam vopr een grote op pervlakte ondergelopen sawah te staan, doch geen bezwaar, de man ned gingen .rustig tot aan de buik door het water voorwaarts, on danks de kogels, die nog steeds om hun oren vlogen. Al gauw werd de tweede fasé bereikt en bezet, doch het einddoel, de derde fase, lag verder, dus ging het Weer voor waarts,. De linkerflank ging nu ro:ver de weg en stuitte even later op een brug, die in staat van verdedi ging was gebracht. Artillerie-steun werd aangevraagd!. Het eerste salvo lag reeds precies op de stellingen. Onder het optrekken van de rook ein stofwolken had de infanterie de brug al bereikt en bezet. De vijand had niet eens tijd meer gehad om de brug niet de aangebrachte'vlieg tuigbommen te laten springen. Wel vonden we hun Japanse laarzen overal langs de weg. Dat vinden we hu al heel gewoon, want steeds wteèr ,als ze aan de: haai gaan gooii- teln ze hun schoenen of laarzen uit pn gaat het op blote kakkies ver der. Nog voor de gestelde tijd Werd het einddoel bereikt. Intussen was de 5 e Genie Veld- compagnie aaln het werk getogen en had in zeer korte tijd de opge blazen brug dn een behoorlijke Baileybrug veranderd'. Nu kwamen de troepen van het Prinses Irene- bataljon weer aanrijden, om het pas bezette gebied over te nemen en eventuele vijandelijke aanvallen tot staan te brengen. Al zijn deze knapen pas in Iudië aangekomen, er wordt niets dan lof en1 waar dering over deze jongens gesproken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 8