Catastrophe in de duinstreek Vochtig feest Internationale conferentie van bijbelvertalers Het Nederlands Bijbelgenootschap Jieeft het initiatief genomen een" in ternationale ontmoeting van bijbel vertalers te organiseren. De samen werkende bijbelgenootschappen stel len zich voor om van 1621 Oct. zulk een conferentie in Nederland samen te roepen, waarschijnlijk in het conferentie-oord der N.QS.V. „Woudsehoten" te Zeist. Er zul len daar gemeenschappelijke moei lijkheden worden besproken. Want hoe verschillend de talen ook zijn, die de verschillende geleerden on der handen hebben, er zijn. moeilijk heden, waarmee ze allen worstelen. Hoe kan in een streek waar ver schillende dialecten gesproken wor den, de bijbel vertaald worden in een voor allen verstaanbare taal?, In hoeverre moet aan de vertaler vrijheid wórden gelaten, wanneer dieren, planten of voorwerpen, die Sn een bepaalde streek onbekend zijn, in de bijbel worden1 genoemd, bijv. sneeuw, wijnstok, hert. Er zijn woorden en bijbelse 'be grippen idie bijna alle bijbelverta lers voor grote vragen stellen, bijv. Heilige Geest. Messias, genade, vre de, gerechtigheid. Onderling over leg en uitwisseling van eikaars vondsten kan voor velen grote ver heldering betekenen. En dan wil men het in deze conferentie eens worden over het gebruik van dezelfde Griekse en Hebreeuwse grondtekst voor alle bijbelvertalers. E|n er zal gezocht worden naar een vorm van blijvend contact, waardoor allen, die zich aan deze arbeid geven, op de hoog te blijven van elkanders moeilijk heden en resultaten1. Dr. C. A. Nida, secretaris voor bijbelvertalingen van het Ameri kaans bijbelgenootschap, heeft juist teen boek ever het vertalen yen Üe bijbel geschreven. Dit zal zo mogelijk aan alle deelnemers wor den gezonden om als uitgangspunt van de besprekingen te dienen. Dodencel 601 „Oranjehotel" Op Zaterdag 6 September wordt weder de stille gang voorbij de gewijde dodencel 601 in het „Oranje- hotel" gehouden. Deze stille gang heeft een intiem karakter. Alleen nabestaanden van de slachtoffers gevallen in de verzetsstrijd en de oud-gevangenen van het „Oranje- hotel", zomede enïge autoriteiten zullen daaraan deelnemen. Het mu zikale gedeelte wordt buiten het „Oranjehotel" door de postharmo- nie en de muziek van de gemeente- reinigingsdienst en in de gevange nis door een dilettantenstrijkkwar tet verzorgd. Ter inleiding van de stille voorbijgang spreekt de oud- gevangenispredikant Ds. G. Bos een kort woord. Uitgifteplan N.-O.-polder Het voorlopige uitgifteplan dat is goedgekeurd door het Ministerie van Financiën, omvat van de ruim 39500 ha voor de akkerbouw beschikbare cultuurgrond In de Noord-Oostpolder in totaal 1672 bedrijven. Hieronder zijn 471 bedrijven van 12 ha, 86 van 18 ha. 731 van 24 ha, 97 van 30 ha, 150 van 36 ha, 9 van 42 ha. en 128 van 48 ha, het voorbehoud is echter gemaakt dat het aantal be drijven van 12 ha zo mogelijk ver minderd dient te worden en dat 3000 ha gereserveerd zal moeten worden voor de staatslandbouw- bediijven. Van deze 3000 ha zullen bedrijven worden gesticht van uiteenlopende grootte en van verschillende typen. Via deze bedrijven zal de overheid een juister beeld krijgen van de be drijfsresultaten en de hoogte van de pachtwaarde. Ook wil men op 5 grote staatsbedrijven nagaan, hoe de mogelijkheden zijn, wanneer mecha nisatie wordt toegepast. Pas op met vuur in de duinen Ondanks de vele dringende waar schuwingen zijn er nog altijd wande- alars in de vrijgegeven duinen, die roekeloos omgaan met lucifers en rookmateriaal. Dientengevolge zijn reeds kilometers fraai duinterrein in zwarte „verschroeide aarde" ver anderd. De brandweer van Bloemen- daal moest bijvoorbeeld op één dag tweemaal uitrukken om branden te blussen in de prachtige natuur langs de Zeeweg, waar het vuur gretig voedsel vindt in de droge duinbe plantingen. Met aandrang wordt het publiek, dat een wandeling in vrij duinterrein toch zeker naar waarde weet te schatten, gewezen op het gevaar, dat tweeledig is: ten eerste wordt de verwoesting van natuur schoon geriskeerd en ten tweede is de kans, dat duinterreinen voor het publiek wegens brandgevaar worden gesloten. Grote bos- en heidebrand bij Bennekom Enige honderden hectaren heide en dennebos gingen eergisteren in vlammen op, bij een brand in het aan natuurschoon zo rijke gebied ten Oosten van Bennekom, De brand werd het eerst gesig naleerd bij de Renkumseweg ten Zuiden van de spoorlijn Ede-Arn hem. vanwaar de vlammen zich, voortgejaagd door de sterke wind met razende snelheid verspreidden. Omdat men niet alleen beducht was Elke dag opnieuw ziet de kweker, met zorg, de hemel zich ver strakken en wacht hij tevergeefs op het verkwikkende regenwater, dat een catastrophe, althans ten dele. nog zou kunnen afwenden. Het gaat niet meer om dagen, het gaat om uren. Wie alleen ide vacantiegaaigers aan het strand en in de duinen gadeslaat in hun zorgeloos spel, krijgt wel een zeer eenzijdige in druk van de invloed, die de zomer 1947 heeft op de menselijke sa menleving. Het weer is prachtig, maar het is ook wreed en mee dogenloos, want het berokkent on berekenbare schade aan de fruit oogst, die in het begin van het sei zoen zo veelbelovend was, maar thans op steeds meerdere plaatsen een bedroevende stand vertoont. Een jonge kweker te Haamstede leidde ons rond over zijn bedrijf en geregeld stoof hij af op bomen, die na een flauwe aanraking hun bladeren lieten vallen. „Moet u die zien", zei hij dan met een mistroos tig gebaar en dan standen we weer voor een knaap van een boom, met gele bladeren, als was het eind October en met gele3 verschrom pelde pruimen, zonder sap ën taai als leer. In vele opzichten kan men een boom met een mens vergelijken. Hoe warmer het is, hoe meer „zw'eet" hij kwijtraakt. En vocht is nu juist een der grootste pro blemen van dit seizoen. Een kweker is een nuchter man Een kweker is een nuchter man, die weet dat zijn bedrijf afhankelijk is van moeder natuur. Pijnlijke zorg kan hij aan zijn bomen besteden,, alle bespuitiingen verrichten en ver der al datgene doen, wat de hand vindt om te doen, maar dan verder is hij afhankelijk van de natuur. Hoe streng is de natuur dit seizoen geweest en hoe zuinig met het onontbeerlijke water, dat na veel vuldige transmutaties het sap ver leent aan de vruchten, die anders glanzend en verleidelijk tussen het nog frisse groen hangen te pron ken. Niettemin is het nog niet in de eerste plaats de grote droogte, die de fruitbomen bedreigt, maar de verzengende hitte die op de mid daguren in de windstille boom voor de bossen maar ook voor de vele landhuizen in de omgeving alarmde men de brandweren van de gehele Veluwezoom. Ook de garni zoenen van Ede en Arnhem werd om assistentie verzocht. Duizenden militairen, de Veluwse bosbrand weer en de brandweer van Ede, Arnhem, Renkum, Wageningen en Bennekom bonden de strijd tegen de vlammen aan. Tegen de avond was men het vuur meester. Geen tabakskaarten in bewaring geven Het Centraal Distributiekantoor deelt mede „Het komt herhaaldelijk voor, dat detaillisten in tabak de tabakskaarten van hun klanten in bewaring nemen Deze detaillisten zijn van mening, dat dit geoorloofd is. Dit is evenwel niet het geval, De detaillist en de klant maken zich schuldig aan ver kopen resp. kopen, zonder daarbij gelijktijdig bonnen in ontvangst te nemen resp. af te geven, Bovendien moet men er rekening mee houden, dat, indien de kaarten bij de detaillist zoek raken, gestolen worden of op andere wijze in het ongerede raken onder geen voor waarde tot vergoeding daarvan kan worden overgegaan, aangezien men in overtreding van bovengenoemde bepaling is". Een rijke oogst verdroogt en verschrompelt aan de treurende bomen gaarden, ee|n wóestijnaehtig ka rakter heeft. Het reeds geveilde fruit Het reeds geveilde, het z.g. vroe ge fruit, is er nog het best afgie- konien, omdat dit meerder profijt heeft kunnen trekken, van de tus sentijdse koelere perioden, juist omdat dit fruit toen reeds rijper was. Gemiddeld maakt dit ongeveer 30 pet. uit van de totale oogst, zodat deze start niet ongunstig is geweest. De appels en peren De appels staan er nog niet slecht voor. De vroege soorten Yellow1 en Zigeunerin hebben weinig last ge had en leverden een goed beschot. De thans nog niet onimddellijk plukrijpe soorten vertonen even wel z.g. brandplekken, die later gaan rotten, waardoor de appel in kwaliteit duchtig achteruit gaat. Niettemin blijft goede hoop bestaan voor de oogst van latere soorten, hoewel verschillende, als Goudrei- nett en Bellefleur, de warmte ook niet best kunnen verdragen. D© wimterperen staan er treurig bij. Omstreeks deze tijd moet dit fruit keihard en glanzend zijn, ter wijl het nu letterlijk verschrompelt aan de boom. St. Remy en Klei- peer zijn er voorbeelden van. De pruimen het slachtoffer Het zijn vooral de pruimen, die de tol moeten betalen. Zelfs bij een grote regenbui zou veel van de pruimenoogst niet meer te redden zijn. Daar staat evenwel tegenover dat dan de bomen nog een goede kans maken, in dien zin, dat de vruchtzetting voor een volgend jaar is gewaarborgd. Thans gaan de kwekers er toe over bij vele prui menbomen de vruchtlast onrijp (rijp warden doet het eigenlijk toch niet) af te schudden, om althans de. boqim te ontlasten van zijn, onder deze omstandigheden niet te vol voeren taak, de vruchten van sap pen te voorzien. Het kan niet zijn dat ©en select- negergezelschap, met tam-tam en behangen met alle amulettan >en or namenten, die het hart van donker Afrika weet op te leveren, in staat is .groter lawaai te produceren, dan de jeugdige Zierikzaese kaste tij dens het zwemmen „bij' de pionton" aan de Havendifk. Hun geschreeuw, echoot over het water en rumoert jn de Tucht. De gedragingen van deze fanatieke baders zijn navenant. De zwembroekjes vormen een kwes tieuze affaire, maar zodra zij over zweetklammige .achterwerkjes zijn aangewiurmd, is daar het alles be dekkende water, dat groenig en warm tegen de palissaden klotst. Zwemmen in die ordinaire bete kenis van het woord is maar ©en ondergeschikt punt van het water- programma. Bovenaan staat het „dunken", d!at valt te splitsen fa normaal duiken -en „op z'n meisjes"* Lang is. deze tweeërlei opvatting een geheim voor ons geweest, maar het laatste kwam ina informatie neer op ©en met dichtgeknepen neus fa het water springen, waardoor ge ringe diepgang, faaar een maximaal effect aan de buitenkant wpmd't ver kregen. •Het wentelen op een pak stro, is een nautisch element fa dit spel van zon en water en niet weinigen zijn er, die zich 'permanent hier mede bezighouden. Terwijl anderen snoeksge wijze door het water schieten, drijven zij als lome kikvorsen op hun stro- schip, 'elke gelegenheid te baat me- miend om het evenwicht te herstel len als het door ©en opidiuikendie schreeuwer wordt verbroken. „Stikt, ik kriege koiuwe", consta teert dan plotseling een van zee water doortrokken bader, terwijlhij aanstalten maakt de wal op te krabbelen'. Dat is het sein voor het vertrek. Meerderen hebben hetkoudl gekregen, na zes uur wateramuse- mient en daarom geeft de kleadpar- tij nog moeilijkheden. Hun groeze lige nekjes beven en bun conversa tie verijlt door het bibberen tot een schelle geluidscacophonie. Afdrogen is in deze kring impopulair ietn daarom worden de magere rugge tjes nat en glimmend in bloosj'es gewrongen, die de sporen van eea stormachtig bestaan zichtbaar dra gen. De zon is reeds lang als ©en vu rige bal fa de zee weggezakt, als de zwemmers met knuf geluiden het water uit hun neus proberen weg te krijgen en de slentergang naar huis beginnen, ieder met een Onnoe melijk vies dotje fa de hand, dat als zwembroek bedoeld is. Duur water Op Noord-Beveland wordt van gemeentewege overal op het eiland water gedistribueerd. Dit water wordt geleverd door de waterleiding-mij. „Zuid-Beveland" en wordt aan het yeer te Wolphaartsdijk door vracht auto's afgehaald. Het transport breng nog al wat kosten met zich mee, zodat de prijs voor een emmer water gesteld moest worden op twee kwartjes. Gevaarlijk spel Een vijfjarig zoontje van de heer de Renett te Thorn (L.), dat met een gevonden projectiel speelde, is bij een ontploffing van dit gevaar lijke tuig zeer ernstig verwond. Tijdens het transport naar het zieken huis te Roermond is het jongetje overleden. 600.000 Amerikanen brachten fa 1939 hun vacantia buiten de Ver enigde Staten door. Dit jaar kregen slechts 200.000 permissie voor ver lof in het buitenland. De ontploffingsramp te Cadla beeft naar schatting aam 200 men sen het leven gekost.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 5