Hoe do Centrale Lamadjang in Nederlandse handen kwam De Nederlandse soldaat in gevecht met de tijd Belangrijke vondst in Zuid-Afrika Dr. Robert Broom en zijn assis tent hebben een compleet bekken van een aapmens te Sterktomtein gevonden. In een interview ver klaarde. Dr. Broom, dat dit bekken veel meer overeenkomst vertoonde met dat van een mens als met dat van de mensaap. Het bekken heeft een kort maar zeer breed darmbeen, zoals dit ook bij de mens het geval is. De mens apen, de gorilla's, de chimpansees en .oerangoetaings daarentegen heb ben een meer gerekt darmbeen. In 'de nabijheid van het bekken werd eveneens gevonden een heiligbeen, een paar wervels en ribben en andere 'delen van het skelet, voorts een bovenkaak met vrijwel alle tanden. Een paar weken tevoren ontdekte Dr. Broom daar ter plaatse een pp- perarm'been en een schedel. Een eveneens daar aangetroffen schouderblad weelc enigszins af van dat van de mens. De kinderverlamming in Europa Bij eenheden van de Britse Mid dellandse Zeevlo,ot zijn drie geval len van kinderverlamming vastge steld. Een vierde geval is nog in ■observatie. Blijkens berichten uit Duitsland, Oostenrijk en Hongarije is het aan tal gevallen van kinderverlamming aldaar dit jaar sterk gestegen. Ver leden week werden meer dan 100 van dergelijke gevallen in Honga rije geconstateerd. Hetzelfde aantal is in Berlijn vast De snelle opmars van de Nederlandse troepen, was er allereerst op gericht mensen te redden, die door een wisse dood werden bedreigd. Daarnaast gold het evenwel vitale objecten te bezetten, die voor het land het zijn of niet zijn betekenen. De centrale Lamaidjaing, die voor de léleetriciteitevoorzienning van West-Java van een groot belang is, !is dank zij een verrassende actie in Nederlandse handen overgegaan, zondier dat het bedrijf zelfs maar een ogenblik stil heeft gelegen. De eleetrische centrale Lamald- jarig bevindt zich ongeveer 25 k.ml. ten Zuiden van Bandoeng. Bekneld tussen de uitlopers van de Goenoeng Tiloe ligt op een hoogte van onge veer 1300 meter een kunstmatig meertje; de watervang die de ener gie levert voor de centrale. Drie kwetsbare lobjecten vormden het doel der verrassende actie: de stuw dam van de wat er vang, de 250 me ter lager gelegen turbinehaJ en iets verder de hoogspanningsinstallatie met de hoofdgebouwen van de cen trale. Indien een van deze punten en- klaar gemaakt wais zou zeer grote schade aan het bedrijfsleven tot ver in de omtrek het gevolg zijn ge weest. Het plan deze installaties op te blazen blijkt inderdaad te heb ben bestaan en zou Zondag worden uitgevoerd. Da Tjisnagkoej, waaraan de cen trale gelegen is, slingert zich. met talloze kronkels door een van de schoonste hoogvlakten van de Ar chipel. De weg van Bandoeng n. h. Zuiden volgt de rivier stroomop waarts en naarmate de weg Lamad- jamg nadert, kronkelt hij zich in steeds scherpere bochten door het sterk geacidenteerde terrein, om hoog langs diepe ravijnen. Deze weg te volgen bij een actie, die verras send moest zijn was uitgestoten. Welhaast .ondoenlijk lijkt het wan neer mén de kaart beziet, het ge stelde doel langs een andere weg te bereiken. Dit was de taak, waar- voer de troepen zich gesteld zagen gesteld, terwijl uit Oostenrijk ge meld wordt, dat bijna 200 gevallen zijn geconstateerd. Ook in Groot-Brittannië is dé kin derverlamming de laatste weken sterk toegenomen. Rapport over atoomenergie In het jaarlijkse rapport, dat door (de algemene raad van het Britse congres van Vakverenigingen is uit gegeven, wordt voorspeld, dat bin nen 25 jaar een groot gedeelte der Britse krachtbronnen gevoed zal Worden door atoomenergie. Deze schatting berust op verkla ringen van professor Blackett, een vooraanstaand Brits natuurkundige, die isamen met professor New'itt zitting had in de commissie van advies, welke im samenwerking met leiders van vakverenigingen, een gedetailleerde studie vain de atoom vraagstukken moest maken. Voor 1970 is niet te verwachten, dat de behoefte aan steenkool' 'door het gebruik van atoomenergie merk baar zal verminderen. Zelfs 'daarna zal de steenkool voor bepaalde processen niet vervangen kunnen worden. De commissie is het er (niet over eens kunnen worden of de onderzoekingen voor militaire dan wel industriële doeleinden de voorrang behoren te hebban. Billijker verdeling van de aether De Amerikaanse ©nder-minister voo:r openbare Zaken, Benton, heeft op een totematiioinaile bijeenkomst 'inzake radio-uitzandlmgen op lange golflengte, die doioir 68 landen werd bijgewoond, medegedeeld, dat die' V.S., evenals andere grote moigeimd- toen/ zij. op Vrijdagavond 26Julil zich bij Bandjaran splitsten in twee groepen', die elk langs een kant van de straatweg zouden trachten dwars door het terrein tan op dracht uit te voeren: de centrale voor het land te bewaren. De Westelijke groep stuit op vuur Een groep van ongeveer 40 man trok kort voor het .ondergaan dar maan Westelijk van de hoofdweg door het terrein. Langs smalle paadjes, door kampong®, in sawah- terrein leidde de route. Sinds de recente verschuiving van het front naar het Zuiden hadden de repu blikeinse strijdkrachten zich aan weerszijden van de grote weg in het terrein verschanst. Reeds spoe dig werd tegenstand ondervonden van blijkbaar goed gewapende een heden. Zoowel uit loopgraven als uit huizen werd met de meest uit eenlopende wapens gevuurd, ge weer, mitrailleur en zelfs met de 3 inch mortier. Op vele uren van het doel verwijderd werd deze groep op een gegeven ogenblik zo zeer in het nauw gedreven dat zij haar sluiptocht in het donker niet kon voortzetten. Zich zo goed mo gelijk dekkende en het vuur be antwoordende hield zij geruime tijd stand en maakte zelfs langzaam vor deringen. De opmars werd ook aan zienlijk vertraagd doordat men 2 gewonden had, slachtoffers van een Japanse sniper, die op zijn beurt uit een boom geschoten werd. Bij het aanbreken van de dag viel aan on ze zijde de eerste dode, een offi cier. Toen nog .een man gewond raakte besloot de commandant zich al vechtende een weg terug te ba nen door de hinderlagen om de ge beden, de schaarse korte golf uit zendmogelijkheden vrij zullen ge ven, opdat de kleinere landen zich 'in de aether zullen kunnen doen horen. De Ver. Staten zijn van me ning, dat enkele landen niet 'de aethergolven moeten overheersen. Hij zeide, dat wanneer de program ma's bescheiden en goed verzorgd zijn, veel stemmen beter zijn dan enkele. Aruba wil los van Cura9ao 95 Arubanen hebben de raad van politie van'Aruba een verzoekschrift aangeboden, waarin naar voren ge bracht Wordt, dat de Arubaanse bevolking een staatsrechtelijke af scheiding van Aruba van Curagaq wenst met de bedoeling rechtstreeks onder de Kroon te komen. In 'het verzoekschrift wordt ge wezen op d,e tegenstrijdige belangen tussen deze zustereilanden. De on dertekenaars zien als enige oplos sing, Aruba een zelfstandige staat kundige positie te geven, recht streeks onder controle van de Ne derlandse regering. De nieuwe bestuursvorm zou in rechtstreeks ouderling overleg tus sen Nederland en Aruba moeten worden bepaald. -Nadat van dit verzoekschrift een afschrift was gezonden aan de koningin is een deputatie uit de ondertekenaars door de Staten van Curasao ontvangen. Gevechten in Slowakije I/n Slowakije heeft een strijd plaats tegen ongeregelde groepen uit de Oekraïne, die zouden zijn samengesteld uit voormalige Duitse SS'-ers, Oekraïnse fascisten, leden wonden en de gesneuvelde in vei ligheid te stellen. De linkerflank, die Oostelijk van de weg door moest stoten maakte middelerwijl goede vorderingen. Zij ondervond betrekkelijk lichte tegen stand, welke spoedig opgeruimd werd. Gedurende de nacht betrapte men door toeval enkele mensen in ©en kampong bij ©en grote hoeveel heid munitie. Het verdachte gezel- schap werd meegenomen ien ge dwongen de gevaarlijk© vracht te dragen tut het doel bereikt was. Intensieve voorbereidingen van de tegenstander Kort na zonsopgang Werd door middel van Handy-talkies contact Opgenomen met de piper-cubs, die inmiddels op verkenning waren uit gegaan. Dit gaf aain de bewegingen, van de afdeling een grotere zeker heid. Niet ver van de centrale hoorde men grote ontploffingen waardoor enige twijfel rees of het zou lukken het doel tijdig in handen te krijgen.) Spoedig werd de grote weg bereikt en bleken de explosies het gevolg te zijn geweest van het optreden van verraiielingsploegen, die tot taak had den de weg ©ver een grote afstand op te blazen. In de volledige uit voering van dit voornemen was de tegenstander echter gestoord door snel ingrijpen van enkele Mustang jagers, waardoor op een .enkeling na allen op de vlucht gingen. D© para-troepen rekenden met deze achtergeblevenen snel af. Die weg lag nog vol mijnen en niet ontplofte springladingen, terwijl op vele pun ten reeds diepe kuilen ontstaan wa ren door de zojuist plaats gehad hebbende explosies. Op grote schaal had men ook een begin gemaakt met bet uitgraven van de weg over tientallen meters. Uit alles bleek, dat men hier niet gerakend had op een zo snelle opmars der Neder landse troepen. Bij verrassing genomen De centrale zelf werd volkomen bij verrassing genomen zonder .en kele tegenstand. Slechts enkele mi litairen werden aangetroffen, 'die van het Oekraïnse „leger van de opstand'' en beroepsrovers. Naar gemeld wordt, hebben deze groe pen zich steeds verder op Slowaaks en Moravisch gebied begeven. Zij zijn volgens de officiële Tsjecho- Slowaakse communiqué's goed ge wapend en gedisciplineerd. Volgens deze communiqué's gaan de groepen hun vernietiging tegemoet, maar de verliezen aan Tsjechoslow'aakse zijde zijn groter dan die „aan Oekra ïense. John Buil geeft geen kamp Juli was voor Engeland de re- co,rdmaand voor de uitvoer. Ook was de kolenproduetie op behoor lijk peil. Dit heeft Herbert Mor rison, de Britse minister van eco nomische zaken gisteren verklaard. De totale exportcijfers voor Juli belopen 110.300.000 pond sterling. Dit 'is het hoogste bedrag sedert November 1920 en waarschijnlijk het hoogste, dat ooit in vredestijd is behaald. Het begint er naar uit te zien, alsof wij de daling van de kolen- productie tot staan hebben gebracht, zo zeide Morrison. Als het zo, door gaat kan Engeland het volgend" jaar de kolenexport naar het vasteland hervatten. Vroege huilpartij In het hospitaal van Cincinnati to Amerika~ heeft een baby sensatie verwiékt door hoorbaar ©en uur voor de geboorte te 'huilen. De baby, die op deze wijze mom- deling haa'r komst aankondigde werd Mary gedoopt en/ haar zwijg zame zusje Lyinm. De twieeltog^doohters zijn flink en gezond. zich direct ©vergaven. Een kapi tein der TJN.I. kwam ©p de para» troepen af en riep': „Het is geladen, het is geladen". Hiét eerste waar aan igedacht werd, was idat hiji waarschuwde dat de gebouwlan on dermijnd waren en men wilde di rect tegenmaatregelen, treffen. Heit was een gro te opluchting! toen bleek, dat de kapitein1 zijln eigen pistoid bedoelde. De centrale heeft zonder enige onderbreking doorgedraaid. De troe pen troffen het technisch personeel aan op het punt to een .auto te stappan en te vertrekken,, kleurig voorzien van koffertjes iem tasssn^ Deze evacuatie ging nu niet door en de mensen werden weer aan hun normale werk gezet. Dit was zeker irniist tegen hun zin. Zij voelden er niets voor lom de zaak in 'de steak te laten en waren, oprecht blij dat de Nederlanders snel waren geko men, dat de T.N.I. geen gelegenheid had gehad het bedrijf te verwoesten. Op het eind van de middag arri veerden enkele compagnieën infan terie die door het resolute Optre den der eerste troepen een „ge spreid bedje" vonden. Deze infante rie was bij het aanbreken van dq dag uit Bandjaren vertrokken en had geen noemenswaardige tegen stand meer ontmoet, slechts ©an weg met talrijke hindernissen moe ten overwinnen, een weg bezaaid met mijnen1 en versperringen. Uren later kwamen in het donker de mannen van het zgn,. „Oombat-team" aan, dat geheel gemotoriseerd was en de vermeldenswaardige prestatie leverde onderweg alle mijjniem en andere springladingen te hebben verwijderd en vele bruggetjies pro visorisch te herstellen en hetgeen niemand verwachtte, nog dezelfde dag aan te komen over de zjwaar vernielde weg. Zo ging de eerste nacht in met enige honderden Hollandse jongens op deze vooruitgeschoven post, zich volkomen bewust van de grote ver antwoordelijkheid die op hun schou ders rustte, het belkoord van di|1j punt van enorme betekenis voor 'de wederopbouw van Indonesië in het belang van de Nederlanders ui Indonesiërs zonder onderscheid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2