h r ft 9 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE In Indië rusten de wapens niet V WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Laatste appèl WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1947 mmmmm Vj</ No. 16071 101e Jaargang1 ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suc-cesjes maximum 15 m.mu (4 regels) f 1,— per stuk. De bijna dramatische rede van Mr. van Kleffens in de Veiligheids raad, het jongste betoog van deze brillante diplomaat, die Nederland op eën wel uitermate, verantwoor delijke post vertegenwoordigt, kun nen we gevoegelijk beschouwen als een laatste appél aan het wereldge weten. De wereld is in de vergade ring 'dier V.N. voor een beslissende keuze tussen recht en onrecht ge plaatst. Een keuze, die als zuivere toetssteen kan dienen voor het we- réldiredht, voorzover men van dit subjectief begrip althans kan spre ken. Verdere woorden zijn nutte loos, omdat in dit betoog alles is gezegd, wat op het hart van oins volk als een loodzware last reeds twee lange jaren "drukte. De strijd, die Nederland voert en de verantwoordelijkheid waarvan onze regering zich nooit en te nim mer ontslagen zal weten, hebben in dit protest een juiste en onweer legbare motivering gevonden.. Wan neer de zaken zo f scherp gesteld worden, is er feitelijk geen tussen weg meer. Wanneer de Veiligheids raad volhardt in haar houding in dieh zin dat Zij kiest voor een| stel demagogen, die zich slechts hebben opgeworpen als leiders van hun volk, dat hen niet begeert en tegen Nederland, dat slechts de misdaad wil bestrijden, dan heeft dit wereldcodlege voor ons afge daan. Hier is een duidelijke ver krachting van het recht en Neder land heeft zich daarvan te distan- ciëren. "D en dergelijke konsekwentie zul len wellicht vele landgenoten niet durven aanvaarden, omdat zij als het er op aan komt zich blind staren op onze economische en po litieke afhankelijkheid, in ee:n we reld 'die steeds minder een matior naai, staatkundig isolement gedoogt. Wij zijn er met inachtneming van dit argument evenwel van olver- tuigd, dat het tegen de principiële achtergrond van dit conflict niet meer 'betekent, dan een onderge schikte Overweging. De overtuiging kaïn bestaan, dat politieke en economische „machts middelen" onontbeerlijk zijn. Neder land is een arm land en w'at zal het vermogen, als het ingaat tegen hetgeen de groten der aarde belie ven te verordenen. Niettemin voert deze redenering op een doodlopen de weg, omdat zij getuigt van nati onaal defaitisme. Veel kan aan Ne derland ontvallen, maar nooit het sterke en altijd' zegevierende wa- pén van het Recht. Dit wapen i:s sterk in onze handen gedrukt en zolang het verantwoordelijkheidsbe sef bestaat dit wapen te moeten hanteren, is er geen reden om te wanhopen, alle maatregelen en boy cotactie ten spijt. Vanuit dit stand punt gezien betekent de rede van Mr. van Kleffens niets minder dan een hart onder de riem van allen, die nu nog uit ongemotiveerde vrees een vraagteken plaatsen waar een uitroepteken hoort. De expositie van de Waanise kunstschatten te Amsterdam heeft reeds 80:000 belangstellenden ge trokken. Het „staakt het vuren" is een volledig paskwil Wie de jongste Nederlandse le- gerb&richten goed heeft gelezen, zal beseffen, dat de door het bevel staakt het vuren .beoogde ,rust geenszins i,s bereikt, maar dat de gevechtshandelingen met onvermin derde kracht worden voortgezet. Hierin ligt opgesloten, dat het be vel in 'de praktijk tot een paskwil is geworden, waaruit niet alleenj de beide combattanten, maar oök de Veiligheidsraad een juiste conclusie zullen 'moeten trekken. Republi keinse berichten melden aanvanke lijke vorderingen op Madoera, tot de hoofdstad Pamekasan, waar de troepen evenwel na zware gevech ten werden teruggedreven. Volgens verdere republikeinse berichten zon te Soerakarta een Chinese vrijwil- ligersbrigade opgericht zijn, die met de T.N.I.-troiepen oprukt ten strijde. We kunnen deze mededeling ver der voor kennisgeving aaunempn,, Belangrijker lijkt bét bericht, dat Nederlandse troepen nieuwe druk uitoefenen gp de Noordelijke en Westelijke toegangswegen tot het zich in Republikeinse handen be vindende Midden-Java. Dit zou kun nen Wijzen op militaire plannen in de richting DjoicjakartarSoerakarta, al dienen wij ons voor een defini tieve uitspraak vooralsnog te wach ten. Actie tegen Poering De Republikeinen beweren, dat de Nederlanders zich riëhten tegen Poering aan de Zuidelijke kust van Java, ohgeveer 100 km. ten Westen vain Djokjakarta. Verder hebben de NJederla-nders naar de Republikeinen officieel me degedeeld hebben, aanval:en gedaan op zes dorpen ongeveer 60 km. ten Noorden v-arn Djokjakarta-- De Indische kwestie in de Veiligheidsraad De Sovjet-Unie heeft er bij de Veiligheidsraad op aangedrongen, spoed' te betrachten met 'de behan deling van de Indische kwestie, om dat „het wapenstilsitandsbevel ge sehonden w'ordt en op de Indone siërs druk wordt uitgeoefend om bemiddeling te aanvaarden". Als reactie hierop heeft 'de Vei ligheidsraad toen gisteren reeds de zaak in 'behandeling genomen. De leden van de Nederlanlds- Ihdoinesische delegatie, onder wie Soekawiati en dr. Koets, zijn te New York aangekomen. Sjahrix Hamid Alk-ardri verklaar de tegenover Aneta: Wij zijn hier gekomen ami aam te tonen dat er andere mensen geen marionetten zijn, die in vrijheid' en onafhan kelijkheid geloven. Wij zijin zeer teleurgesteld dat wij1 niet door de Veiligheidsraad zijn uitgenodigd, maar deze zal misschien, op zijn besluit terugkomen. Aneta meldt nog, dat de Veilig heidsraad zal' stemmen over de Australische motie tot het zenden van een commissie, welke aan de Veiligheidsraad rapport zou uit brengen o-v-er die toestand in' In donesië- Internationaal rapport gevraagd De Nederlandse regering beeft de regeringen vain die landen, die te Batavia blij de Niederlainids-Imidlisicbe regering een beroepsconsul -geac. Crediteerd hebben, uitgenodigd om deze consuls op te dragen igelzamem- lijk 'rapport ui't te brengen over de toestand im Nederlauds-Indië. De uitnodigingen zijn. gericht aan de regeringen van die Verenigde Staten, Groiot-Brittanimië, Australië, België, China, Frankrijk en Zwitserland. Aan de inhoud van dit rapport zou zo groot mogelijke bekendheid moe ten Worden gegeven. De luisterraad bijeen Maandagmorgen om tien uur kwam de Ministerraad bijleen ter bespreking van de Indische kwlestia< Om half twaalf' arriveerde de com missie-generaal om deel te nemen aan de 'besprekingen van het kabi net. De zitting van de ministerraad duurde tot laat in de avond. In po litieke kringen is men van mening dat de regering, .alvorens een be slissing te nemen de zitting van de Veiligheidsraad van morgen af- wiacht. Churchill critiseert het regeringsbeleid Winston Churchill heeft iin een van zijn woning in Kent uitgeizon- dem rede de bevolking van Enge land ernstig gewaarschuwd dat een hijina mateloze ellende en tegen spoed haar wacht, indien zij zich onderwerpt aan totalitaire dwang iem totalitair bestuur. Churöhill be schuldigde de Lafooiurregering van een groot Wanbeleid door de Ameri kaanse dollarlening zonder ver. stand en inzicht uit te geven, daar bij partijschap en klasse-vooroor deel tellend hoven de inoden van het land, en van het voorstellen van, maatregelen, welke ver blijven be oeden het niveau, Waarop de acute economische -crisis van Engeland moet wiorden opgelost. Churchill critiseerde de dwangmaatregelen, welke minister-president Attlee verleden week in het parlement heeft aangekondigd1. Het enig alter natief, aldus Churöhill, is een in tensieve strijd om het bestaan op basis van het syisteem van concur rerende selectie. „Alleen door per soonlijke inspanning, vrije onderne ming en vindingrijkheid' met alle daaraan verbonden risico's en mis lukkingen, met alle ;oingelijke be loningen en vergoedingen kaïn een bevolking van 47 millioem zich op dit kleine eiland in leven houden".) Churchill eindigde met ide woer den: „Alleen langs de weg id-er vrijheid kan Ejngelamd zijn heil ver werven". j 1 SPREUK VAN DE DAG Wees nooit eejn borger of te on achtzaam lener, want met het leen goed raakt ge uw vrienden vaak kwijt. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van Woensdag 20 Augustus: Weinig bewolking met enigfe kans op verspreide onweersbuien. Wiihdl uit Oostelijke richting. Zelfde tem peratuur als gisteren. 120, Zon pp' 5.30, oinider 19.56. Maan op 10.30, oinder 21.47. E.K. 23 Aug. 13.40. Hoogwater te Zierikzee over de maand' Augustus 20. 6.10 v.m. 18.21 n.rn. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na. hoogwater De Unesco over radio-vraagstukken In het kader vain die Uinesfcp :is te Parijs een iptermaitjomale confe rentie igéhouden, waarop de organi satie van een wereldnet voor radio- omroepen iis overwogen,. Vooirts werden da vraagstukken, verband houdend met de paedagogisdhe, we tenschappelijke en- culturele radio programma's, behandeld Vertegen woordigers van"'" 20 landen namen aan de besprekingen deel. De con ferentie kWam toit de slotsom-, dat het niet wenselijk is, -dat de Upescoi een Wereldnet opricht, doch dat zij- haar medewerking zou moeten ver lenen, indien, de Verenigde Naties zulk een wereldnet in het leven /zou den roepen. Indien de Verenigde Naties -daar toe niet zouden overgaan, zal de Unesco het vraagstuk opnieuw be studeren. De 'conferentie achtte het begin sel 'der internationale uitWiisiseEng bijzonder gunstig voo-r de opvoeding der volken, omdat daardoor we derzijds begrip ien toenadering War den bevorderd. Mej. J. Hof—Biestehierde te Nieuw-Amsterdam (Dr.) zal op 1 Sept. a,s. haar werkzaamheden als vroedvrouw neerleggen. Bijna 38 jaar heeft zij deze taak vervuld en in d-ie periode meer -dan 6000 nieuwe wereldburgers geholpen. Per s.s. „Gottica" van de K.N. S,M. arriveerde een zending van 93 ton sinaasappelen en 2ii/2 ton citroenen uit Suriname, idie bon- vrij in de handel gebracht zullen Worden. Voor uitgedroogd Nederland ©en Welkome verfrissing! Zaterdag kon de Haagse politie op het Scheveningse strand 97 „ver dwaalde" kinderen aan hun -ouders teruggeven-. Zondag waren het er 203. Het merendeel van de inwoners van Alcaino (Sicilië) heeft de stad moeten verlaten, daar tengevolge v-an een geweldig onweer het wa ter in -de straten- ©en hooigte van 2 m-eter heeft bereikt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1