Mr. van Kleffens tot de Veiligheidsraad „Onschuldig bloed aan uw handen" In (het hartstochtelijk pleidooi, dat .Mr. van Kleffens in de Veiligheids raad heeft gehouden, zeide de Ne derlandse vertegenwoordiger o.m.: ,,Wat gij tot dusver niet schijnt te hebben begrepen: uw „staakt .het vuren" heeft tot 'het vermoor den van talrijke onsctaldigen geleid De wetteloizen zullen opnieuw de overhand krijgen, (imdien gij op u (neemt ide republikeinse regering te steujnen. Het bloed van duizenden vredelievende inheemsen en Chi- jnezen zal dan aan uw handen en niet aan de lönze kleven". Collectieve waanzin STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE. Naar mms van die zij de van het Z.O.Wbastuiur is mtedie- gedeeld is het nummer „Singel- loop'' alsnog aan het programma der feestelijkheden, op 1 September toegevoegd. Dit zal 's avonds om 7 uur plaats vinden over een nader bekend te maken parcours. HAAMSTEDE. Het door ons aan gekondigde concert dat Zaterdag avond door de muziekver. „Luctor et Emergo" van Renesse in de mu ziektent is gegeven, is uitstekerad geslaagd Een zeer talrijk publiek luisterde niet aandacht naar het uit gevoerde programma. Hiermee is de rij' der uitwisselingsooinoerten voor 'dit seizoen afgesloten en we roe pen nu alvast „L- 'et E." een tot weerziens toe in bet volgend jaar, RENESSE. Voor het orgelconcert, gegeven- door de heer B. Stainvoort, organist bij1 de Ned. Herv. Gemeente te A'dam, bestond grote belang stelling. Het concert is uitstekend in de smaak gevallen. Gespeeld wier- den o.a. werken van J. S. Bach, Jo seph Seeger, L. Boëlmann, Hendrik Andriessen, en een improvisatie over „Blijf bij mij Heer" (Gezang 282 N. B.) Zaterdagavond concerteerde de Zangver. „Nu met Hope" uit Burgh in bet kader der. .uitwïsiseliinigsepin- oerten te Renesse. Die zangliefheb bers op Renesse hebben genoten van prachtige zang en voor de actieve zangers en zangeressen te Renesse was dit conoert een aansporing te meer om eens hetzelfde peil van „Nu met Hope" te hereiken. Waar een wil is, is een weg. i THOLEN. De Rijkswaterstaat miaenf de Thoiolse Ibirug op of omstreeks 11 September ajs. voor het verkeer te kunnen openstellen. Dagtocht V.V.V. naar Walcheren Door V.V.V. te Haamstede-Burgh werd Vrijdag voor de hier aanwezige vreemdelingen een tocht naar Wal cheren georganiseerd, die uitstekend geslaagd is. Met een autobus werd van Katse Veer, waar de eigenlijke tocht begon, na met de Prov. Boot van Zierikzee overgevaren te zijn, naar Goes gereden. Via Middelburg werd naar Vere gereden waar op enkele mooie gebouwen, zoals Kampveerse toren en Stadhuis gewezen werd doch door de beperkte tijd niet uitgestapt kon worden. Over de dijk die in dertijd vernield werd bereikte men Domburg. Bij Westkapelle werd de nieuw aangelegde dijk bezichtigd waarna via Zoutelande naar Vlis- singen gereden werd en de nieuwe Nolledijk bezichtigd werd. Over de Boulevard, langs de werf „De Schelde" waar de Willem Rays ge reed lag voor zijn binnenkort te maken proeftocht, werd Middelburg bereikt, waar enige tijd gepauzeerd werd om deze zwaar gehavende stad te bezichtigen, waarbij toch enigszins een indruk verkregen werd van wat vroeger deze stad aan prachtige bouwwerken bezeten heeft, en waar mee men al behoorlijk op gang is met de restauratie. Op de vastgestelde tijd was men weer in Katse Veer, waarna deze mooie tocht besloten werd met de vaart van de Prov. Boot over de Ooster-Schelde, begunstigd door uitstekend weer en waarbij de deel nemers genoten van het immer mooie silhouet van Zierikzee wan neer men door de haven de stad nadert. Allen hadden genoten en dankten de secretaris van V.V.V., die de tocht als geleider meemaakte voor deze prima georganiseerde trip. RECHTSZAKEN „Professor" Pootjes voor de rechtbank Tegen Johannes Willem Pootjes uit Hilversum, die militairen heeft aangezet tot desertie, is voor de Amsterdamse rechtbank, bij verstek, vier jaar gevangenisstraf geëist. De Officier van Justitie zeide, dat de verdachte geestelijke afwij kingen vertoont, waarop ook het handschrift van dhr. Pootjes wijst. Eiser wilde daarom afzien zijn eis te stellen op de maximumstraf voor het door verdachte gepleegde mis drijf, welke 73/2 jaar bedraagt. De Officier had gaarne een psychiatrisch onderzoek bij de heer Pootjes laten instellen, doch daar deze is onder gedoken is dit voorlopig niet moge lijk. De 57-jarige „professor" die hoofdredacteur is van „De Vrede stichter" wordt ten laste gelegd, dat hij desertie heeft uitgelokt. Uitspraak Dinsdag 26 Aug. a.s. KERKNIEUWS Ned. Herv. kerk. Ds. J. den Hollander f Zaterdag is te Dordrecht op 35- jariige leeftijd overleden D|s,. J. den Hollander, N. H. pred. te Haam stede. Ds. idem Hollander werd in 1938 canidiidaat in Friesland, en diende sinds 24 April 1938 de ge meente Haamstede, Aangenomen naar Haarlem- toez. (Geestelijk verzorger Di-acoiniesisen- hiuiis): Dis. S. H. J. Vjoprs te En schedé (vjhi. te Zierikzee), Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Dessen: Ds. W. Vroegimdiewey te Poortvliet. De Nederlandse jager en de voorschriften Gelet op het feit dat de jacht na de bevrijding intensiever dan voor heen wordt beoefend en ondoel matige verbrokkeling van jachtter reinen is ontstaan, waardoor de wild stand in ons land ernstig gevaar loopt te verdwijnen, heeft de regering voor het jachtseizoen 1 Juli 194730 Juni 1948, diverse richtlijnen vastgesteld, welke ter kennis zijn gebracht van de hoofden van plaatselijke politie. Zo dient een verzoek om een jacht akte, te worden geweigerd aan hem die niet kan bewijzen, dat hij een aaneengesloten terrein van een oppervlakte van minstens 40 H.A., waarin, wat het voor de jacht ge schikte gedeelte betreft, een cirkel met een straal van tenminste 150 m kan worden beschreven, kan bejagen. Zo ook aan hem die niet kan be wijzen dat hij voor zuivere water- wildjacht op een aaneengesloten op pervlakte van tenminste 1 H. A„ waarin een straal van tenminste 15 kan worden beschreven en waarop ander wild dan waterwild zeldzaam wordt aangetroffen, kan jagen. Wordt iemand jagende aangetrof fen, op terreinen die niet aan de voorschriften voldoen, dan dient bin nen 14 dagen de bevoegdheid om te jagen te worden ingetrokken. Indien het bewijs niet kan worden overgelegd, zal het hoofd der politie na moeten gaan of aan de gestelde eisen kan worden voldaan. Een en ander heeft geen betrekking op hou ders van een kleine jachtakte, tot het vangen van waterwild met netten. Opgemerkt dient verder te worden dat een overtreder niet kan wor den bekeurd, noch zijn geweer in beslag kan worden genomen. De politie-ambtenaar die overtreding con stateert, dient hiervan melding te ma ken aan de burgemeester, die ver plicht is de jachtakte van betrokkene in te trekken. Ten overvloede moge nog eens worden herinnerd aan de artikelen 7 en 8 der Jachtwet en aan de in 1946 gegeven richtlijnen, welke o.m. Inhouden, dat jachtakten te weigeren zijn aanhen die lid of sympathi seren lid zijn geweest van de Nati onaal socialistische beweging der Nederlanden, (10 Mei 19405 Mei 1945), lid van de Germaanse SS der Nederlanden, van de Weerafdeling of als zwarthandelaar bekend staan. De jacht is thans geopend op reebokken van 31 Juli31 Augustus 1947; reegeiten 1531 Jan. 1948; patrijzen 1 Sept.31 Dec. 1947 fazantenhanen 1 Oct. 1947.31 Jan. 1948 fazantenhennen 1 Oct.31 Dec. 1947 houtsnippen 15 October 1947-31 Jan. 1948; hazen 1 Oct.— 31 Dec. 1947wilde eenden 1 Aug. 1947 15 Jan. 1948; alle overige soorten eenden (behalve bergeenden en eidereenden), watersnippen en meerkoeten 15 Aug. 1947—15 Jan. 1948ganzen (behalve brandganzen en Canadaganzen) 15 Aug. 1947 31 Jan. 1948 goudplevieren 1 Oct.- 15 Dec. 1947, Jacht op patrijzen wordt niet ge opend op Texel. In de Wieringermeerpolder en Walcheren, behoudens enkele ge meenten blijft de jacht op patrijzen en hazen gesloten. Voor het gehele Rijk zal de jacht niet worden geopend opedelherten damherten, reekalveren (in 1947 geb.) korhanen. korhennen, zwanen, brand ganzen, Canadaganzen, eidereenden. bergeenden, duikers, kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, ture luurs en waterhoentjes. Gewestelijk Arbeidsbureau Middelburg Op 9 Augustus 1947 stonden in geschreven 417 (38) personen, waar van er 231 in de D.U.W. waren tewerkgesteld. Over de week eindi gend 9 Augustus 1947 werden 909 (33) personen geplaatst. Het aantal overgebleven aanvragen bedroea 2549 (282). 9 De tussen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op vrouwen. Gevraagd worden o. a. Tholen. Bouwvakarbeiders, mon teur. bankwerker-draaier, electriciën- loodgieter, landarbeiders, schippers knecht, huishoudelijk personeel. Schouwen-Duivelancl. Behangers, stoffeerders, bouwvakarbeiders, meu belmaker kappers, schoenmaker, smeden, wagenmaker, hotelbedien den, leerling kellner, loopknecht, bezorger, naaister, huishoudelijk per soneel. Aanbiedingen bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Middelburg of haar bijkantoren Goes, Tholen, Zierikzee. Zondag zijin 13 Nederlandse sol daten gedood -en 22 gewond in ge vechten op Java- en Sumatra, tegen aanvallende TNI-bendien. „De a and vain de verwoestingen, aangericht idoior id-e republikeinen, toont aam -dat er een- zeker systeem ip deze waanzin is. De verwoestin gen richten zich vo-or een groot deel tegen buitenlandse bezittingen. De -economische toekomst vain bet land interesseert deze losgeslagen- elementen niet. Voor velen schijnt het moeilijk zich te realiseren hoe versChlrikke- lijk d-e feiten zijn en in het bijzon der hoezeer deze verschillen van de ionophoud-elijke verklaringen dér re publikeinse propaganda. Het is betreurenswaardig, dat het cliehébeeld vain arme Indonesiërs die strijden 'vooir hun vrijheid, bij velen overheerst -en toch is niets meer bezijden -de waarheid. De be woners van -d-e republiek kunnen deze vrijheid ten all-en tijde krijgen. Evenals d-e bewoners van Oost-: Indonesië -en B-orneo deze hebben ontvangen. Al wat wij' wensen is a-narchie -en chaos tegen te gaan". Republiek is „besmet" „De republiek wordt thans in feite beheerst door hen, -die tijdens d-e Japanse bezetting -duizenden van tan -eigen landgenoten aan -de vijand als slavenarbeiders hebben overge leverd; door hen, idie „volkstribu nalen" hebben opgericht, waarmede Zij duizenden onschuldige mensen ter idooid gebracht hebb-em; idoor hen die zich het bezit van anderen heb ben toegeëigend en rijk geworden Zijta door diefstal, afpersing en cor ruptie-terroristen, profiteurs, baan tjesjagers en al die immorele en bandeloze elementen, die in elke" Mr. E. N. VAN KLEFFENS revolutionnaire tijd overal boven karnen drijven". Redding van de bevolking „Ik ,ga zelfs zoi ver te zeggen: gij kunt ons thans nog ó-p huma nitaire grond-en verzoeken onze po gingen tot redding van ide bevol king van deze gezagsloze regering te hervatten en tot een einde to brengen. Intussen zullen wij zo- goed als wij kunnen op ons nemen om deze mensen t-e beschermen, daar wijl ons zeer wel vain onze bijzon dere verantwoordelijkheid te dezer zake bewust Zijn. Wie is er van mening, -dat arbitrage-commissies in -deze omstandigheden iets anders zijn dan een wrede grap, een waar deloos redmiddel? Ge ku-nt arbitrerem in menings verschillen tussen geordende e;n ge vestigde regeringen, zoals die van Oost-Indonesië en West-Romeo, doch niet wanneer men te maken heeft met ide gezagsloze regering van de republiek, die niet in staat is haar gegeven woord gestand te doem- De leden van' deze ra,ad moeten wel weten, dat Zij' het onmogelijke vragen, indien Zij verwachten, dat de Nederland-se regering volhardt in haar zo strikt mogelijke opvol ging van de order tot 'het staken van het vuren, wanneer terzelfder^ tijd ide republikeinse strijdkrachten doorgaan met hun openlijke oor logvoering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 3