ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE AMERIKA RICHT ZICH OPNIEUW TOT DE REPUBLIEK De iiS. Luchtvaart trad op bij Palembang WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 DINSDAG 19 AUGUSTUS 1947 No. 16070 101e Jaargang. ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f2.75, daar buiten f3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Ultimatief element in het aanbod van goede diensten De Amerikaanse regering heeft zich opnieuw tot de Indonesische leiders gericht, met het verzoek 'haar aapbod van goede diensten te .aanvaarden. Tot dit doel over handigde de Amerikaanse consul- generaal, Walter Foote dr. Gani een nota, waarin er op werd ge wezen, dat het aanbod z:al komen te vervallen, als de Indonesiërs; in tegenstelling met de Amerikaanse voorstellen ter zake, vast blijven houden aa:n een bijzondere methode voor een regeling, zonder daarbij ,te overwegen, of' cleie regeling: voor de tegenpartij aanvaardbaar is. De mededeling dat slechts met „ja" of „nee" oip 'het Amerikaanse ver zoek mag worden geantwoord, ver raadt het ultimatief element in het (hernieuwde Amerikaanse aanbod van goede diensten aan de Repu bliek. De Republiek antwoordt Practised komt het Republikeinse antwoord neer op een verwerping van het Amerikaanse .aanbod, zij het niet met zoveel woorden. In haar antwoord nam de Republiek de ge legenheid te baat, nogmaals aan te dringen op arbitrage, door een. in ternationale commissie. Zij herhaalt haar verzoek aan de Amerikaanse regering, goede diensten, te ver lenen, in dien zin, dat invloed Zal worden uitgeoefend op de Neder landse regering en de Veiligheids raad, om in te stemmen met ar bitrage. Verder vermeldt het ant woord, dat het de Republikeinse regering niet mogelijk is, op haar vroeger genomen besluit terug te komen, omdat de Australische re solutie, welke een internationale commissie voorstelt, reeds bij de Veiligheidsraad in behandeling is. Wat nu Gezien de volharding van .de Re publiek in haar weigerachtige hou ding, doet de vraag „wat nu?" zich opnieuw met klem voor. Het is thans zeer wel mogelijk te ach ten, dat de Amerikanen op hujn oorspronkelijk besluit, middels het •aanbod van goede diensten te inter veniëren in het conflict, terugnemen zuiver en alleen op grond van het feit, dat de Republikeinen niet van zins zijn, het Amerikaanse aanbod- onverkort te accepteren. Het lijkt zeer nuttig, dat thans ook de Ame rikanen eens kennis maken met de politieke praktijken van de Repu bliek. Deze. exclusieve ervaring, ge voegd bij het vlammend betoog van Mr. van Klef fens in de Veilig heidsraad, zal er niet weinig toe kunnen bijdragen de schellen van de ogen der wereld af te doen vallen, zodat eindelijk gezien kan worden, wat de Republiek feitelijk 'is. Resolutie P. v. d. A. Na het tweedaagse congres van |de P. v. d. A. heeft de partij zioh uitgesproken in een resolutie, die met grote meerderheid van stem men werd aangenomen. In overleg met een aantal woord voerders uit het congres ging het partijbestuur er to.e over de redac tie ener ontwerpresolutie te wijzi gen en aan te vullen. Na een voort gezette behandeling werd de gewij zigde resolutie aangenomen met 22 stemmen tegen ën' 2 blanco, Iin deze resolutie verklaart dë P.v d.A. zich ernstig bezorgd om de gevolgen van het gebruik van -de militaire macht tegen de Republiek maar erover voldaan, dat de rege ring blijft vasthouden aan het pro gram van Linggiadjati. Zij spreekt het vertrouwen uit, dat de regering niet alleen van goede diensten van derden, doch ook waar dat nuttig en mogelijk is van arbitrage 'gebruik zal maken. Geen aantasting van ds Republiek ■Het congres achtte het blijkens1 de resolutie voorts noodzakelijk, dat duidelijk wordt uitgesproken, dat de .eenmaal erkende territoriale om vang van de Republiek Indonesia, en haar eigen politieke leven niet worden aangetast door de militaire bezetting, dat de interim-re ge ring' zo spoedig mogelijk worde gevormd in samenwerking met de Republiek en de andere Indonesische staten, dat de regering zal medewerken tot alle redelijke maatregelen die ertoe khnnen leiden, dat inderdaad aam weerszijden daden van geweld achterwege blijven en zo spoedig mogelijk rust en veiligheid zullen worden verzekerd door burgerlijke politie, Waardoor de demobilisatie Öer wederzijdse troep enmaehten wordt bevorderd. Amerikaanse steenkool-export wordt verhoogd Volgens een rapport dat .gepubli ceerd werd door Kapitein Granville Conway, Coördinator van de Nood- Export Programma's hebben de Ver enigde Staten alleen reeds geduren de de maand Juli 3.1547,2)87 ton (mietr.) steenkool geëxporteerd. Naar schatting ging 88 procent van de ze tonnage naar Europa. Voor zijtn vertrek naar Europa verklaarde Conway tijdens 'een pers- interview dat deze hoeveelheid in Augustus nog zou worden vergroot. Die steenkoolexpoirt, zo geide hij; Welke reeds meer dan de helft van de totale Amerikaanse export vertegenwoordigt, zal in de loep van deze maand ©an nieuw hoogte punt bereiken. De bevrijders van Mussolini Gisteren is te Dachau het pro ces begonnen tegen Otto Skorzeny, de voormalige chef van de Duitse spioonage dienst en bevrijder van Mussolini. Hij wordt beschuldigd van mishandeling van geallieerde soldaten en diefstal van Rode- Kruispaketten. Skorzeny werd in 1945 door de geallieerden gear resteerd. Hij zou een complot heb ben beraamd om generaal Eisen hower te vermoorden en wordt de gevaarlijkste man in Duitsland ge noemd. v Nieuwe boycot op Nederlandse schepen De Amerikaanse Zeeliedenboirid heeft medegedeeld, dat zij haar 90.000 leden advies heeft gegeven, te weigeren schepen met oorlogs materiaal voor de Nederlanders in Indonesië te bemannen of te laden. De leden zullen deze week over dit advies stemmen. De Irgoen in Oostenrijk Ondier ontheemden in Oostenrijk is ©eni vertakking ontdekt van de Irgoen Zwafi Leoiemi, ziOi heeft de Amerikaanse militair© politie be kend gemaakt. Bij bet onderzoek! naar de daders van de bomaanslag wfelke enige dagen (geladen te We nen op een trein met Britse verlof gangers iis gepleegd, heeft de politie deze vertakking ontdekt. Een negen tienjarige Poolse Jood, Heinoch Gossioir, die uitkijk bij1 de aanslag was, is gearresteerd. SPREUK VAN ,DE DAG Er zijn geen werkelijke genoegens zonder werkelijke zorgen. WEERBERICHT Verwacht tot de avond! van 19 Aug.: Tamelijk heldere nacht met wietiinig Wind Enige nevel fin de vroege ochtenduren. Overdag zon nig, droog, warm weer. Wind uit N.O. richting. Zon op 5.28; onder 19.58 Maan op 9.09; .onder 21.32 Hoogwater te Zierikzee over de maand Augustus 19. 5.29 v.m. 17.42 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater Ter gelegenheid van de onafhan kelijkheidsverklaring van Voor-Indië zijn niet minder dan 13000 gevange nen vrij gelaten. Olie als wapen in handen van de T.N.I. .Wie Palembang zegt, zegt Bagoies Koening en Pladjioe, wié Pladtjio© en Bagoes Kooning zegt, zegt BPM en NKPM. En om deze namen draait eigenlijk alles in het Pialembangse, want z'ij symboliseren de p'Mie in deze gebieden. En het was de tolie die door de TNI-troepen gebruikt werd om de Nederlandse troepen tegen te hou den bij hun. opmars naar de olie velden bij)Praboe Mioelih en Pien- dopiO'. Van Palembang uit gaan de we gen maar de velden. In die wegen had de TNI gaten in de pijpleidin gen gemaakt, de olie over de wetg geleid en daarna' aangestoken. De Nederlandse troepen kwamen voor een enorme vuurzee en hun opmars dreigde belangrijk vertraagd te worden. Pogingen van de grondtroe pen om het vuur uit te schakelen hadden weinig resultaat. Toen werd 'de hulp van de luchtmacht inge roepen. De opdracht die het 16de Squadron kreeg was niet eenvou dig: Zorg ervoor dat het vuur op houdt. Niet meer en niet minder. Zoirg ervoior, dat het vuur ophoudt. En dat als je in je Mitchell zit en in 'de lucht moet blijven. De zaak werd bekeken en al spoedig wist men het. Eigenlijk was het het ei van Columbus, want de druk in de pijpleidingen werd ge leverd door twee olie-po,mpstations, een bij Paja Kalboieng ©n een bij Kloeang. En zo. werden Paja Ka,- boeng en Kloeang de doelen van de Nederlandse luchtmacht. Eerst had men nog getracht de pijpleidingen te bombarderen, doch dit bleek niet 'eenvoudig. Naar elk der stations' vertrok een Mitchell. Eerst was Paja Kahoeng aan de beurt. Op Dinsdag 22 Juii was de B-2'5 boven het doel en een paar salvo's met de mitrailleurs Waren voldoende om het station in vlammen te doen opgaan. Met Kloeang wlas bet gedaan na de tweede bommenrun, Tioiein was ook dit station een vuurzee. Na krijgsrumoer wederopbouw De uitwerking Was onmiddellijk merkbaar. De druk in de leidingen liep terug m de vuren op de we gen werden minder. En na niet al te langen tijd was het gedaan mat 'dit verdedigingsmiddel van die TNI. ■Het pompstation Lilli staken da heren toen zelf maar in brand. Vlak achter de troepen kwamen technici van de BPM ian NKPM, de Amerikaanse Maatschappij, en toen de Nederlandse militairen die olie velden bereikt hadden duurde het niet lang of d-e eerste olie-experts waren .aanwezig om de stand! van zaken pp te nemen,. Naast de olie is de steenkool be langrijk in het gebied van de Moessi. Bij Moeara Enim liggen be langrijke steenkoolgebiedem en het is duidelijk, dat ook daarop het oog van de Nederlandse troepen gericht was. Enkele spoorlijnen zor gen voor het transport naar het kolengebied en het waren deze spoorlijnen, waarlangs de TNI-troe pen zich verplaatsten. Enkele bom metjes van een Mitchell waren vol- 'doiende om dit middel van trans port uit te schakelen en de weg naar de mijnen open te leggen voor de Nederlandse troepen. Zo had ook hier .de luchtmacht ©en belangrijk aandeel in de snelle opmars van onze troepen. En het was eveneens de luchtmacht, die in de eerste dagen van de opmars de verbindingen tussen de eenheden onderhield ien het contact tussen de verschillende groepen tot stand bracht, of waar het verbroken was, herstelde. Evenals boven Java zorgde ook bij Palembang de Militaire Lucht vaart voor het vervoer en afwer pen van voorraden, waarbij de post voor de mannen in bet veld niet vergeten werd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1