Duizenden burgers naar Indië De Stem bericht, -dat enkel© dui zenden burgers, grotendeels plan ters, technisch en administratief personeel der .grote cultuur-maat schappijen gereed staan, om naar Indonesië te vertrekken. Zes sche pen zijn ingezet om hen over te brengen. Op 27 Aug. vertrekt de „Kota B,aroe" niet 500 personen. 26 Aug. de „Oldebamevelt"begin Sept. volgt de „ïndrapoera" en in idezelf- de maand hoopt men ook nog de „Oranje" en de „Sibajak'' ,in de vaart te brengen voor het transport van burgerlijk personeel. Tot slot hoopt men in October de „Ruys" in dieinst te kuinnen nemen. Deze zes .schepen zullen voorlopig wor den gebruikt op de Inidië-route. Men verwacht op deze wijze nog voor het einde van het jaar ongeveer 6.000 man naar Indië te kunnen brengen. Colombo wordt bedreigd Colombo, de hoofdstad van Cey lon, loopt gevaar, door het water verzwolgen te worden. Duizenden Zijn dakloos. Het telefoon- en tale- graafverkeer is ernstig gestoord. Het peil van de rivier Kolani is drie en een halve meter bovehl normaal. De te velde staande rijst heeft groite schade geleden. De bevolking is per 'radio gewaarschuwd voor hongersnood en men heeft aange raden levensmiddelen in te slaan voor 'drie weken. Boekentol aan de oorlog De Universiteitsbibliotheek van Bonn, heeft zwaar geleden. Doo.r het bombardement van 18 October 1944 gingen 180.000 boeken verloren. De bibliotheek der tech nische hogeschool in Aken heeft van haar 111.328 boeken er nog 60.000 over. De theologische aca demie van Paderbow verloor van haar 150.000 boeken 70.000. De landsboekerij te Doirdmuind, die 320.000 boeken 'bezat, heeft eert ver lies van ongeveer 210.000 exempla ren. De landsbibliotheek van Dus- seldorff is 24.000 boeken kwijtge raakt. Internationaal noodfonds voor kinderen De eerste verscheping idbor biet internationale noodfonds voer kin deren zal daze week plaats vinden, wanneer ruim 2:000.000 Engelse pon den (1.362.000 kilogram) melk art pioedervorm van New York naair Oostenrijk, Griekenland, Italië, Po len en Joego-Slavië zal wionden ver scheept. Uit een verklaring van het hoofdkwartier vain de V+A- bleek ook, dat het fonds bezig is voor raden vlees en vetten te verkrijgen voor latere verscheping ten behoe ve van hongerige kinderen in Euro pa ten Azië. De heksenketel Palestina Alle partijen zitten elkaar in het haar De Irgoen Zwai Leoemi heeft een beroep op de Arabieren en de Joden gedaan de vijandelijkheden te staken en „samen de gemeenschappelijke vijand te bestrijden". De verzetsorganisatie waarschuwde de Arabieren, dat zij machtig genoeg is, om „alle Arabische moordenaars van Joden" onschadelijk te maken. De Palestijnse regering zal streng optreden tegen iedereen, Jood of Arabier, die geweld wil gebruiken, of zich aan vredebreuk schuldig maakt, zo verklaart zij in een com muniqué. Na de jongste onlusten zijn de veiligheidsmaatregelen in het gebied van de Arabische stad Jaffa en de Joodse stad Tel Aviv verscherpt. Vechten en moorden kan in niemands belang zijn, wanneer de toestand van Palestina voor de UNO wordt gebracht, zo besluit het communiqué Intussen gaan de acties door. Te Tel Aviv is een Arabier doodge stoken. Twee Joodse bussen zijn, toen ze door Arabische wijken reden beschoten. Een Joodse taxi is met stenen aangevallen toen zij door de Arabische stad Lydda reed. De chauffeur en een passagier raakten gewond, Verlichting Frans-Spaanse verhoudingen Bernhard Bardion, de Franse ver tegenwoordiger in Spanje, heeft Donderdagavond te San Sebastian een onderhoud van drie kwartier gehad met Artajo, de Spaanse mi nister van buitenlandse zaken. Zij wensten zich geen beiden uit te laten over de aard van het be sprokene, doch volgens berichten uit Irun zouden voorbereidingen getroffen worden om het spoorweg verkeer tussen Frankrijk en Spanje te hervatten. Zoals men weet, heeft Georges Bidault, de Franse min. van buitenlandse zakeD, 11 dezer in de commissie van buitenlandse zaken van de Franse nationale ver gadering laten doorschemeren, dat een verzachting van zekere beper kingen voor het vervoer van passa giers en goederen over de Spaanse grens, die 17 maanden geleden werd gesloten, zou kunnen worden ver wacht. Vogels van diverse pluimage Die aarde heeft idle vette ja ren achter en misschien voor zich liggen, maar op het ogen blik betekent voior de gemid delde hoimioi sapiens elke on verwachte aanvulling van zijn [rantsoen nog steeds een bui tenkansje. De ©an moet hier wat meer moeite voor doen -idan die ander, maar zo ge makkelijk als George Young, wierkmeester van de K.L.M.- gromddienist op bet Loudens© vliegveld, zullen weinigen het hebben.. Mr. Young trof ü.l. pp het landingsgestel van ©en 'zojuist geland K.L.M.-toestel leen patrijls aan, die tengevol ge van „shock" ter plaatse loverleden was. Een ander K.L.M.-toestel, een Constellation op wegnaar New York, kwam bij het lan den op het vliegveld Pirest- wick :iin botsing met ean zee meeuw. De snelheid, en dien tengevolge de kracht waar mee een ten ander plaats had, was zo groot, dart de neus van de Constellation een grote deuk opliep. Van de zee meeuw geen spoor Film over regeringsjubileum H.M. de Koningin De offficier ,in algemene dienst, ter beschikking van de Koningin, kapitein G. Rutten, heeft drie weken in Hollywood doorgebracht ter voor bereiding van maatregelen, die ge troffen zullen worden voor de var- vaardiging van een jubileum-film, welke het volgend jaar bij het vijf tig-jarig regeringsjubileum van de Koningin in ons land zal worden vertoond. Hij heeft op deze oriën tatie-reis, waarvan hij Zondag per KjL.M. terugkeerde, besprekingen gevoerd met vooraanstaande figu ren uit de Amerikaanse filmwereld tover de technische assistentie voor deze film, welke uit Amerika en Engeland zal moeten komen. In de loop van deze week vertrekt hij' voor hetzelfde doel naar Engeland^ Het manuscript voor de film i® reeds gereed, aldus kapitein Rutten, die de leiding der vervaardiging heeft. Naar hij' tenslotte mededeelde, wordt de Amerikaanse filmprodu cer en regisseur Henri Koster lop 7 September in. ions land verwacht.. Dc driedaagse bakkersstaking De samen werkende batokerspa- trooinsorganisaties en coöperatieve bakkerijen te Amsterdam hebben in een Zaterdag gehouden bijeenkomst besloten voorlopig Maandag, Dins dag en Woensdag geen broiod aan bet publiek af te leveren. Verwacht werd dat slechts enkele bakkers die isamenj 7 pet. van de broiodpro- duct.ie ver ie-ie:.wo:riige'i, niettegen staande dit besluit brood zullen af leveren. Van veel kleine zaken is inmid dels gebleken, dat zij die eigen clien tèle wensen te blij ven bedienen en dus hist aan de bedrijfssluiting zul len deelnemen. Intussen kan, de Amsterdamse idistributiedienist de mogelijkheid van komende moeilijkheden bij die brood voorziening bezwaarlijk negeren en heieft maatregelen genomen deze zoi- veel mogelijk bet hoiofid te bieden idiooir bij kruideniers voor het pu bliek bloem beschikbaar te stëllen tegen inwisseling van biroioidlblomnein. Overwogen Wordt om zo nodig decentrale keukens voedsel aan de bevolking te doen verstrekken om het tekort aan bropd tijdelijk op te heffen. De Ziekenhuizen en gevangenis- sein worden normaal van brood voorzien. Medegedeeld wiard, ld at |ook ;in Utrecht, Overijisiel, Noiord-Birabaint en Zuid-Limburg oip genoemde drie da gen idezielfde actie zal worden ge voerd, evenals in Rotterdam. In Dien Haag wordt normaal gebakken. Uit Deventer wordt gemeld, dat daar niet gebakken zal worden. In Eind hoven wordt echter normaal gebak ken. Prijzen ontwikkelen van amateurfilms De Staatscourant bevat ©en prij- zienbeschikkimg, w aarin voio r het ont wikkelen, afdrukken en vergroten van amateurfilms maximumprijzen Zijn vastgesteld. Het ontwikkelen van.' een 6x9 c.m. rplfilm en van een kleinbeeldfilm met meer dan 16 opnamen mag ..respectievelijk tert hoogste 30 en 72' cent kosten. Het afdrukken van een 6 x 9' opname ten hoogste 12 cent en het ver groten van een kleinbseldnegatief 6i/2 x 91/2 ten hoogste 20 cent.. Voor het vergroten van ean 6 x 9 Opname op briefkaartflorniaiat is de maximumprijs 47 cent. Olympiade en Kunst Wedstrijden voior de kunsten wa ren reeds verbonden aan de oude Griekse Olympische spelen. Zij ma- ben ook deel uit van de Olympische spelen van onze tijd. Die kunsten die hiervoor worden uitgenodigd zijrt: litteratuur, beeldhouwkunst, schil derkunst en grafiek, architectuur en muziek. Alleen zij die die nationali teit bezitten van landen, die aan de Olympische Spelen deelnemen mo gen aan deze kunstwedstrijden [deel nemen. Eerste Nederlandse balloncommandante Ter gelegenheid van die H'ilto-ten- tioonstelling, welke thans te Zwolle wordt gehouden, steeg de balloin- vaarder Boesman van het tentoon stellingsterrein met ean balion op. De ballon was met een' nieuw soort gas gevuld, welke soort uitstekend is bevallen. Er werd een hppgte be reikt van 600 meter. Mevrouw Boesman-Visseher, de echtgenote van de ballonooimman- dant werd' op deze vlucht getoetst voor het examen ballon-commandant Zij zal nog mondeling examen moe ten doen, dan zal Nederland de eerste vrouwelijke ballonooimman- dant bezitten. Een volksliederenbundel Dezer dagen is besloten om van wege de Volkshogeschool, in sa menwerking met de B.oinidl van Plat- RADIO-PROGRAMMA Woensdag 20 Aug- HILVERSUM I (301 m.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 7.45 woord voor de dag; 8nieuws; 8.15 orgelspel; 8.30 gram.; 9 voor de jonge zieken; 9.30 gram.; 10.30 morgendienst; 11 viool en piano; 11.45 gram.; 12 stafmuziek; 1 nieuws 1.15 Scala-sextet; 2 piano; 2.30 gr.; 3.30 Arnhems blaaskwartet; 4.00 voor postzegelverzamelaars; 4.15 knapenkoor; 4.45 voor onze jon gens en meisjes; 5.30 N.V.H.5.35 duo „Ja"; 5.45 Metropols orkest; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7nieuws; 7.15 causerie; 7.30 actueel geluid; 7.45 gram.; 8 nieuws; 8.05 pro gramma-proloog; 8.15 parelende klanken; 9.15 causerie; 9.35 zang en piano; 9.50, orgelconcert; 10.30 nieuwis; 10.45 avond overdenking; 11 12 lichte avoindklanken. HILVERSUM II (415 m.) 7 nieuws7; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.50 voor de huisvrouw'; 9 gram.; 9.30 wa terstanden; 9.35 gram.; 10 morgen wijding; 10.20 voor de vrouw; 10.35 pianomuziek; 11 gram.; 12 accor deon- orkest; 12.30 kalender; 12.35 orgel; 1 nieuwis; 1.15 plattelands- uit zending; 1.20 dansorkest; 1.50 gram.; 2 voiör de vrouw; 2.15 ka merorkest; 3 voor de jeugd; 3.35 gram.;. 3.45 voior de zieken; 4.15 voior de jeugd1;- 5.15 gram.; 5.45 Rijk overzee; 6 nieuwis; 6.15 Vara- varia; 6.20 Vincentirto; 6.45 Rijks- studiebeurzen; 7 gram.; 7.15 nieuws uit Indië; 7.30 lezen in de bijbel; 8 nieuws; 8.05 dingen van de dag; 8.15 Residentie-orkest; 9.15 hoor spel; 10.05 Malando; 10.35 gram..; 10.45 causerie; 11.00 nieuwis; 11.15 op vleug'len van muziek; 11.2512 gram. teainidisvTiOuwien, verschillende groe pen van plattelanidisjiongeren 'en de culturele commissie van de Gelldi. mij', van Landbouw, pp korte ter mijn te komen tot de uifgave van de Voilksli©derahbunidel. 'Het is de bedoeling om hierin ook stneakliederan op te nemen, die daarvoor geschikt geacht worden. In dit verband wordt een oproep gericht toit iedereen, wiien de zaak van het Nederlandse lied ter harte gaat, om oud© of nieuwe liederen dia in ee:n bepaalde streek gezpngem worden of werden aan de commissie van voorbereiding te zendlen. Gevaarlijk kinderspel Twee jongetjies waren in de Pie terstraat te Delft aan het spelenf miet een karretje, waarop carbid of on gebluste kalk lag. De kinderen, kre gen ruzie. Die een begon toien zijn speelgenoot, ©en achtjarige knaap, met de witte substantie in te wrij ven. Die. 'gevolgen waren ernstig. De jpngen moest naar het ziekenhuis wiorden gebracht en zich daarna onder behandeling van een oogarts stellen. Vermoedelijk zal' hij. een pog moeten missen. Generaal MacArthur, opperbevel hebber vain de geallieerde strij'd- kra.chten in het Verre Oosten, zal', naar Reuter te Canberra verneemt het volgend jaar zijin ambt neer leggen. Hij is thans 68 jaar. Ter gelegenheid van de mess© van 18 Augustus tolt 7 September te Hannover zal de K.L.M. in charter voor de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland, gedu rende die tijd een aantal speciale vluchten uitvoeren. In totaal zullen 532 Nederlandse zakenlieden per vliegtuig haar Hannover warded gebracht. De Amerikaanse opperbevelhebber Mc Clay beeft zich in gunstige zin uitgelaten over de export van Duits land, die groeiende is. Ook deisteen- kolenproduetie van het Roergebied/ is stijgende.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 4