Schelpenziekte bedreigt visserijbedrijf DE NIEUWE OORLOG IN AMERIKA Reeds weken, aaneen ils ide tem peratuur van het water uiterst gun stig voor de oester bnoedval en in de genomen watermonsters Worden mag steeds oesterlarven geconsta teerd, iin zo grote, mate, dat het uitzetten van collecteurs nog steeds de moeite loolnt.. En toch zal van het d;i;t jaar in zo rijke mate gevallen oastierbroed, onnoemelijk veel verloren gaan en bestaat de kaïns dat alleen het broed, dat thans nog vallen moet, het Z.g. late broed teredhit komiL Zioals de landbouwer klaagt over te warm weer, waardoor die pro ducten niet, doich idie verschillende schadelijke iinisectienisoorten wiel ge dijen, z'o is het ook' in de visserij- wereld, Door die grote Wairmte, Waardoor het water constant (een hogere temperatuur heeft dan nor maal, krijgen ook verschillende pa rasieten een kans, En de wereld der [oesterkwle- kers wordt thans zeer ernstig ver ontrust over de ischelpenziekte, waarmee men een 15-tal jaren ge leden zo tot zijn nadeel klenni|sl maakte. De schelpienziekte is er wleer en wel in zo ernstige mate, dat op» sommige plaatsen in het z.g. „bak- ikengoed" een aantasting van 100 pet. werd aangetroffen. Hlet bak- ikengoed zijn de jonge Pleistertjes, die vorig jaar iop de pannen zijn gevallen, daarvan te zijner tijd zijn afgestoken en nu op zeef'ten in de oesterputten liggen te wachten, tot zij zo ver gegroeid |zijln, dat zij op de oesterpercelen kunnen worden uitgezaaid, Gelukkig is er een manier om dit kostbare bakk-engoed te redden. Andiers is het met de jonge b'roed- val, zowel op de pannen, alk op de kokhanenschelpieny Waarvan ge vreesd moet worden dat het ver loren zal gaan, evenals de broiedval pp de schelpen van het vorige jaar. Diagnose en therapie Waaruit bestaat nu de schelpen- ziekte en wat is er tegen te doen. Dieze openbaart zich het eerst door het voorkomen van witte stip jes in de igroeirainden. Dieze witte stipjes worden Witte Wolkjes len Sin die wolkjes komt de berudhte groene vlek. Die oesterschelp1 kan door deze aantasting niet meer pre cies sluiten en de oester ie fep i dolde gedoemd'. Zijn eenmaal de groene vlekken verschenen dan is geen reddlenmeer mogelijk, Is de ziekte alleen nog maar in het eerste stadium, (de Witte stippen), dan is echter suc ces vojor 100 piet. verzekerd wan neer men zich de moeite geeft de aanwijzingen van de bacteriologen STAD EN PROVINCIE BRUINISSE. Vorige week troffen wij in de Nieuwsbode een artikel aan over het nieuwie verpachtings systeem, Wij hebben over dit sys teem1 reeds (enkele malen) geschreven en willen dus niet in herhaling val len. Alleen mag wprden opgemerkt, dat in December van het vorige jaar, toen die voorlopige toewijzing plaats had gevonden', aan het Be stuur der Visserijen werd verweten dat niet genoeg rekening was ge houden met idle stanidaandoapaoiteits- cijfers der verschillende pachters. Dit is dus 'enigszins, andeïs dan 'het bedoelde artikel weergeeft. Verder Is het begrijpelijk dat bij vrije ver pachting zoals men die voorheen kende, die 'beste percelen aan Ide hoogste bieders zouden zijn geko men en de hoogste bieders waren, zoals zou kunnen wlorden verwacht, de mensen met de hoogste stan- daardteapaciteitscijfers1, lomidat een kwieker die meer dan 5000 tonnen mossels mag verkopen, nu eenmaal meer verdient dan ©en idie nog geen van het Bestuur der visserijen en het Rijks Instituut voor visserij-on derzoek op te volgen. Die jonge postertjes kunnen n.l. Worden ge dompeld' in ©en ontsmettingsmiddel, waardoor men van de schelpen- Ziekte verder geen last meer heeft en de oester ©en prachtige blanke en gave schelp verkrijgt. Dirie dtezer [ontsmettingsmiddelen zijn in p on dervorm in de handel. Het zijin: Ab'evit, Germisan en Aretam. Eet is echter nodig deze poadervormige ontsmettingsmiddelen in water op te lossen, wiil men ze kunnen toe passen. Men is inu druk ;iin de weer het bakkengoed te ontsmetten. Het broed op de kokhanenschelpen Anders is het [gesteld met het broed op 'de kokhanenschelpeni. Dit zou eerst moetan worden opgevist, van de kokhanenisdhelp of mossel schelp, waaraan het vast zit, moe ten worden ontdaan en daarna in de vloeistof moeten worden gedom peld. Een zeer omslachtige werk wijze, die misschien toch nog Wel pp bescheiden [schaalzal worden toegepast, omdat voioir velen het in zijn bezithebban van zaaigoed of niet, al of niet voortzetting van het bedrijf betekent. De kwieklers die pannen als collecteurs gebruiken, 'de z.g. „pannenboeren" hebben echter thans weer een voorsprong oip hun collega's die schelpen zaaien .als collecteurs. (Collecteurs zijn op- vangers van piesteibroed'ji. Dia methode van het iscfhielpein- zaaien is veel eenvoudiger en voor deliger omdat zij haast geen Werk vereist, doch de risico is, wanneer het mis gaat, .groter. Het gevaar vpor schelpienziekte bestaat wanneer het Water een tem peratuur krijgt van 19 graden of meer. Diit 'was voor het. eerst het geval begin Juli, daarna werd het kouder, om 'nu van midden Juli af al constant ©en hogere warmtegraad te bereiken, dat betekent dUs con stant om zich heen grijpen en door zetten van de schelpienziekte. Niet genoeg kan thans Iwloirden gewaardeerd het Werk van' de bac teriologen van het Rijksinstituut voior Viisserijiondierzoiek, Dir. Kor- irimga en van het Bestuur der Vis serijen', Dr. Gtijlnis, die van te vo ren weten te voorspellen, wanneer het uitzetten van collecteurs lo nend zal zijn, 'omdat dan voldoiende larven in het zeewater voorkomen, wanneer ier gevaar zoor ziekten be staat ien niet in het m'imslt dje be strijdingsmiddelen wieten aan te ge ven om bij het constateren van ziekten, deze in de kiem te kunnen smoren, wanneer tenminste derge lijke middelen bekend Zijp. 2000 tonnen mug leveren. Ons zijn enkele gevallen bekend van kwe kers die inderdaad min iof miaerj nadeel hebben londeirvonden van het nieuwe systeem, doch over het al gemeen mag worden gezefgdi, dat getracht is iedere mosiselkwieker .de zelfde grond iof een daarmee ge lijkwaardig staand perceel toe te wijzen, als hijl voorheen bezat. Gemeenteraad Renesse Iin ide Dinsdag gehouden verga dering van de gemeenteraad te Re- nesse waren met kennisgeving af wezig de heeren Krijger en d'e Roio. Voorzitter: burgem. Scholder. Onder de .ingekomen stukken be vindt zich o.a. een schrijven van Ide gemeente Kortgene, met het ver zoek adhaesie daaraan te willen betuigen, welk schrijven tot strek king heeft, gedaan te krijgen, dat ook burgemeesters een opbouwtoe- lage krijgen. Besloten Wotrdt hieraan adhaesie te betuigen. Ged. Staten verlenen vergunning om inplaats van 12, 16 woningen! te bouwen. Een voorstel van B, en W. tot verlenging der renteloze kasgeld- lening ad f8000,— met de provincie Zeeland wordt aangenomen. De Raad machtigt B. en W. tot verkoop van de doide iep, staande op het Dorpsplein bijl dhr. v. ld'. Nood, aa'n de hoogst inschrijvende; per advertentie zal de verkoop be kend gemaakt Worden. De raad besluit verder om het gedeelte wegdek vooraan in de Laan te verbeteren. Hiervoor zal machtiging aangevraagd worden bij Ged. Staten. Bij' de rondvraag komt de huis vesting irn zomerwoningen ter sprak©. De raad is van oordeel dat het niet verantwoord is in het algemeen deze zomerwoningen 9 maanden van het jaiar onbewoond te laten, de woningnood is te groot ©n .de permanente bewoning van zomerhuizen is niet te vermijden) althans momenteel. Het Wachten is op de aanbesteding van de 16 wo- ningwietwoningen. De onderhandse aanbesteding vlot niet en er wordt verzocht haast achter te zetten, opdat eeln openbare aanbesteding, ingeval van totale mislukking der onderhandse, spoedig kan plaats vinden. Eveneens komt ter sprake .de wegverbeteriing naar 'de O. Hoeve. Hierna sluiting. Gemeenteraad Scherpenisse Die gemeenteraad kwam vorige week' jfni [Openbare vergadering bij een. Een schrijven van ide Tucht Unie [Olm politie-bevoegdheden' te geven aan de onderwijzers om hier mede d© baldadigheid der jeugd te beperken, wierd voor kennisgeving aangenomen, waarbij' opgemerkt werd, dat het Wiel goed is dat er samenwierki'ng is tussen [Onderwij zers en politie, maar dat het over bodig is schoiolpersoineel dergelijke bevoegdheid' te verlenen. Zonder hoofdelijke stemming wisrld het voorstel betreffende 2 pot. gra tificatie pip het salaris der gemieen- Het aantal huisvliegen in ide Ver. Staten is deze zomer met vele millioenen afgenomen, door het ge bruik van ladingen DDT. Er werd' in zoveel steden een campagne te gen deze plaag gevoerd, dat dit thans als een normaal verschijnsel wordt beschouwd'. Iowa, een land bouw Sta at in de Mississippi-valle®, heeft een kruistocht georganiseerd over het hele gebied van de staat. In het stadje Olathe, Kansas, op slechts 'enkele kilometers afstand van Kansas City, z'ijn de 4500' in woners gemobiliseerd in een ty pische, gemoedelijke, doch nietten mini grondige campagne. Men begon met de "gratis uitreiking van vlie genmeppers aan alle mannen, vrou wen en kinderen. Alleen hierdoor wierd reeds afgerekend met vele honderdduizenden vliegen. Welke haar dood in Olathe hebben ge vonden, doch het voornaamste doel w'as om de gehele stad rijp :te maken voor 'de campagne. Als vervolg op de uitreiking va|n gratis vliegenmeppers, kwam de tweede en derde aanvalsgolf, on der aanvoering van beroeps-„spui ters", gewapend met tien wagon ladingen DDT en vervolgens door een afdeling van vrijwillige inspec teurs van de Gezondheidsdienst, die d© bevolking wezen op de gevaren' van onafgedekte vuilnisvaten, op hopingen van afval buitenshuis, mesthopen, enz. Deze laatste aan val moest de doorslag geven en was van het meeste belang, aan gezien de meest kwetsbare plaats van die vijand zijp' broedplaats is. Geen zware strijd Volgens het tijdschrift „The Ame rican City", dat richtlijnen1 geeft te-ambtenaren met een maximum! van f '50 aangenomen. Behoudens 'enkele aanvullingen wierd het uit breidingsplan goedgekeurd (door G.S., die yooirts medegedeeld heb ben, dat de: renteloze kasgfeldliei- iningstermijn afloopt en voor ver lenging vatbaar is. Er werd 'besloten ideze lening ad f 12.000 vppir onbe paalde tijid te verlengen. In de vacature de heer A. Kievit werd de heer L. J. ide Graaf be noemd tot ambtenaar va|n de Bur gerlijke Stapd. Da rekening pver 1944 luidt: ont vangsten gewone dienst f 66391,37 uitgaven [gewone dienst f 70283,64; nadelig saldo f 3892,27» Kapitaal- dienst in [Ontvangst en uitgaven f 11306,20» Met algemene stemmen werd be sloten tot onteigening over te gaan ten behoeve van de bouw van 8 Woningen. Wat de financiering be treft, merkte idle voorzitter op', dat ondersteuning uit 's Rijks kapi vol gens ide desbetreffende richtlijnen zal volgen. In de exploitatiekosten wordt voor 1 (wjolniing 90 pet. bijdra ge toegekend en voor de apdere 75 pet. Als punt 8 van de agenda werjd behandeld die model verordening ,,Hieff!ipg Reinigingsrechten"» B. en W- stelden voor deze te aanvaarden. Iedere ipwiomer in hat door B» en' W. nader vast te stellen rayon zal verplicht zijp f :2,50 per jaar reini gingsrechten te betalen. Die ophaal dienst zal dan: voorlopig eenmaal! per week het huisvuil komen af halen. De verordening wierd zjhus. aangenomen. Hoogwater te Zierikzee Over de maand Augustus 16. 2.56 v.m. 15.22 mm. 17. 3.53 v.m. 16.13 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater voor het voeren van een gemeen schappelijke oorlog tegen de vlie gen, is dit een betrekkelijk een voudige taak. De levensduur van een vlieg, i'n deze tijd' van het jaar, is ongeveer 10 dagen. De volwassen vlieg legt 100 tot 150 eieren inj mest, rottende groente of ander af val. Deze eitjes komen in 12 uren uit ein -de larven verpoppen zich, waarop, na diverse stadia door lopen te hebben, de volwassen vlie gen te voorschijn komen binnen een dag of negen. Het dodende vermogen van DDT duurt ongeveer 12 dagen, zodat, in dien dit middel algemeen wordt toegepast, de bevolking practisch' alle vliegen in een campagne van een, twee of drie dagen kan uit roeien. Het motief voor de oorlog Evenals in zovele andere stedén is het motief voor de oorlog aan de vliegen, in Olathe niet ver te zoeken. Tom Poor, voorzitter van de Ka mer van Koophandel, is mede-voor zitter van het anti-vliegen comité. Hij' Verloor zijn 11-jarig dochtertje afgelopen zomer doo'r poliomyelitis (kinderverlamming) Ofschoon het voor de medici nog niet onomstotelijk vaststaat, dat de gevreesde „polioi" door de huis- vlieg wordt overgebracht, is de ba cil van deze ziekte in door vliegen besmet voedsel gevonden. Verder, blijkt pit zorgvuldig bijgehouden statistieken, dat het aantal ziekte gevallen elk jaar een hoogtepunt bereikt, .ongeveer terzelfder tijd dait de vliegenplaag het grootste is. De V.S. in de strijd tegen de vlieg

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 5