ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE KENTERING WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS De wereld en de Russische veto's De V.S. zijn het saboteren moe VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1947 No. 16067 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f2.75, daar buiten f3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B~94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Oehtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 AD VERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suecesjes maximum 15 m.mu (4 regels) f 1,— per stuk. Do verklaring die de regering; heeft afgelegd over de Indonesische kwestie toont, alleen reeds door] het tijdstip dat voor de publicatie werd gekozen, dat zij niet slechts voor binnenlands gebruik is be stemd. Zij werd nl. afgelegd Maan dag 11 dezer, aan ide vooravond van de hervatting der, besprekingen in de Veiligheidsraad, over dit on derwerp. En het is goed dat men thans te Lake Success enig houvast beeft maar niet minder gelukkig is het. dat thans het Nederlandse volk, door deze verklaring om en nabij wteet, waar wij met de Indonesische kwestie aan toe zijn. Blijkens de interne moeilijkheden die sinds het begin van de „politionele actie" zijn ontstaan iin de boezem van de Partij van de Arbeid, 'biestoind (vooral in deze kringen grote verontrusting over het vervolg van de houding der regering in 'deze aangelegen heid. Men weet nu tenminste, zowel binnenlands ais over de grenzen, dat ide regering zich niet van het uitgangspunt Linggadjati te verwij deren wenst. Uiteraard in afhankelijkheid van een bepaalde zienswijze, kan men ook hoopvol gestemd zijn t.a.v. het vertrek naar Java van ide minister van Wederopbouw', de heer L. Neher. Over ide achtergrond van ideze uitzending doet m.l. de Haagse re dacteur van .„Het Parool" iin het nummer van 12 Augustus zeer be langwekkende era hoopvolle ont hullingen. Deze onthullingen van een jo-urnalist die doorgaans goed era grondig is geïnformeerd komera in het kort hierop neer, dat dei heer Neher naar Batavia is gezon den iom de mensen daar aan het verstand te brengen en tot deze mqnsen behoort ook de legerleiding idat Den Haag de koers van de regering bepaalt en niet Batavia en dat deze koers thans gericht is op het bereiken van een oplos sing 'der moeilijkheden langs vreed zame weg. In dit verband zij andermaal ge wezen óp de netelige materie der personeelspolitiek in Indonesië. Het Is goed dat t.o.v. ide personeelsbe zetting in Indonesië uiterst selectief te werk wordt gegaan. Wanneer deze missie het begin is van een drastische herziening van het standpunt der regering in zake haar personeelspolitiek in In donesië, wanneer -hier bewust de eerste ineissie wordt gezet in het gezwel, dat het lichaam van onze Indonesische politiek aanvreet sinds de dag der bevrijding van de Ja panse overheersing, wanneer Nehers reis de basis legt voor het ver vangen over de gehele linie van de ambtenaren, die met een „ongenees lijke koloniale mentaliteit" zijn be hept, door personen die ide nieuwe verhoudingen wensen te begrijpen en uit te voeren, dan wij twij felen ier niet aan zal plotseling ook blijken dat de RepubTek niet langer dat onhandelbare lichaam is, waarmee om 1001 ware en ge fingeerde redenen inïet te onder- Vele-constructieve plannen, die de V.N. hebben ontworpen, hebben reeds schipbreuk geleden, op de Russische veto's, die alle wegen naar een bevredigende' oplossing versperden. Onnodig te zeggen, hoe zeer deze gang van zaken het ge duld en het uithoudingsvermogen van de deelnemende landen, inzon derheid Amerika, heeft uitgeput. De ze week Is nu weer de poging om een oplossing voor de Balkarakwes- tie te vinden, mislukt, hetgeen voor de Amerikaanse spreker Johnson, ter zitting van de Veiligheidsraad, aanleiding vormde, scherpe taal te laten horen, die moeilijk door ide Russen misverstaan zal kuinjnen wor den. In casu Werd kennelijk het Russische veto gebruikt, ter verde diging vain ide agressie van Jougo- Slavië, Albanië en Bulgarije. De Amerikaan gaf verder uitdrukking 'aan ide besliste wil vain de V.S., elk beschikbaar middel, dat de V.N. ten 'dienste staart, aaini te wenden, om de vrede te bewaren én iuzoinir 'derheid' Griekenland;, elke bescher ming te verlenen, die het in ide toekomst nodig zal hebben. In zover is ideze uitspraak ka rakteristiek, daar zij; voor de eerste maal zeer duidelijk suggereert, dat Amerika het Russische sabotage- systeem moe is en Zijl Zich niet langer bij de gang van zaken neerleggen kan, hetgeen impliceert dat desnoods de Ver. Staten zullen handelen, met veronachtzaming van de Russische veto's. Stellig is nu openlijk van Amerikaanse zijde. Zij het niet rechtstreeks, toegegeven, dat de V.N. toch min of meer dn' Nationaal Reveil tot de New-York Times Nationaal Reveil richtte zich met een schrijven tot de Chief Editor van „New York' Times", zulks in aainslu i ting aain 'bet door deze o rg a- nisatie verzonden telegram, waarin als 'bewijsvoering o.a. de navolgende authentieke berichten waren ver werkt 1. Krawang Werd door de Ne derlandse troepen op' 22 Juli j.l. bezet. Om! 2 uur 's nachts daiaraan- voiorafgaande stichtten de Indone sische troepen brand in de Chinese winkels en woningen- Meer dan 100 huizen werden totaal vernield! ter wijl twee-derde van de eigendom men der Chinezen verloren ging- De rijistpellerijen van de Fu-Liang- Company werden eveneens door vuur vernield. 2. In Tjikampek werd meer dan de helft van de Chinese eigendom men vernietigd door Indonesische soldaten. 3. In Soekaboemi wendden verte genwoordigers van die plaatselijke handelen valt. Als dit alles gebeurt, da:nja dan is wellicht nog! niet alles verloren J. P. C, de internationale politiek eed secun daire ro.l zal blijven spelen, zolang niet de Grote Twee overeenstem ming op de voornaamste geschil punten 'nebben bereikt. Engels-Amerikaanse zone sluit nieuw handelsverdrag Voor de derde maal in een maand heeft de Brits-Amerikaanse zone van Duitsland een hanidelsaeeoorid gesloten met het buitenland. Dit maal is er een overeenkomst tot stand gekomen met Zuid-Slavië. De beide vorige verdragen zijn ge sloten met Finland en Tsjeeho-Slo wakije. Hoe belangrijk dit verdrag is, kan mein afleiden uit de aard van de a:an Zuid-Slavië te leveren arti kelen deze variëren va,n complete hoogovens tot lichte machines voo,r de textielfabricage. Een en ander ter waarde van 100 millioen dollar moet binnen vier jaar worden, geleverd. De contracten zijn recht streeks met de Duitse firma's ge sloten. 1 Er is maar een moeilijkheid: w'a't levert Zuid-Slavië aan ide Brits- Amerikaanse zóne? Dit land had voorgesteld, dure leveinsmiddial'eln, zoals vlees en vet in blik, te leve ren/maar de Amerikanen., die over bet verdrag hebben onderhandeld', zeggen, dat de Duitsers zich idezfe weelde nog niet kunnen permitte ren. Andere producten, die Zuid- Slavië desnoods aan de gecombi neerde zöne zou kunnen leveren, zijin: hard hout, antimonium', koper magnesium, mica, pyriet en chroioim- erts. Chimes© Vereniging zich tot de In- doinies iische Garn izoeniscommaradiant met het verzoek levens ten eigen dommen van 'de Chinezen aldaar te sparen. Dit werd toegezegdi. Niet temin begonnen om ongeveer 11 uur de Indonesische militairen, onder commando van T.R.I.-offïcierön en van Japanse 'Onderduikers, met het beroven van winkels, opslagplaat sen en woningen van de Chinezen, waarna deze 'eigendommen iin brand werden gestoken. Niemand! wierd vergund enigerlei kleding pf huis raad mede te nemen,. 127 huizen werden platgebrand. Schade Circa 30 millioen. Deze schanddaden wer den uitgevoerd door ongeveer 200 man T.R.I.-soldaten, Volklegersolda- ten en Japanners. 4. In Soekaboemi' en Tjibadak gin gen meer dan twintig rijstpellerijien, textiel- en theebedrijven in vlam men o.p. Vooral langs de weg Tjit- joieroeg—Soekaboemi werd aller schandelijkst huisgehouden'. 70 pet. van de Chinese eigendommen werd vernietigd. De toestand op Oost-Sumatra Aneta meldt van officiële zijde de volgende gegevens over de toe stand op Oost-Sumatra te hebben 'Ontvangen In het gehele gebied van Suma- SPREUK VAN DE DAG Geen goud geeft geluk, geeniTaUg geen praidht. Men is, waartoe het hart ons maakt. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 15 Augustus: Heldere nacht, met op sommige plaatsen nog enige och tendnevel. Overdag zonnig 'en droog weer, met nog steeds oplopende temperaturen. Matige wind uit Oos telijke richting. 15|, Z|0|ra op 5.2:2, onder 20.66. Maan op 3..14, onder 20.14. j Nieuwe maan 16 Aug, 12.12. Hoogwater te Ztertkzee over de maatrad! Augustus 15, 1.59 v.m. 14 26 n,m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwaler te Zierikzee 5.50 uur na, hoogwater tra's Oostkust, waar de bevolking van de terreur dar gewapende ben den werd verlost, wordt grote me dewerking van de bevolking onder vonden, In een aantal streken moet nog tegen benden worden opgetre den. De destijds door de Republiek' verbannen en thans door het Ne derlands© leger bevrijde volkshoof den worden overal met vreugde in gehaald. In de omgeving van Te- bingtinggi opereert een blende van 50 Japanners. Hierdoor kunnen de 'Ondernemingen in dit gebied, wielkie voor de productie gereed zijn, nog niet in bedrijf worden gesteld. Lagerhuisleden met lange vacantie Nadat gisteren het Hogerhuis het lOratwerp-crisiswet zonder amende ment had aanvaard', verkreeg het enige uren later de Koninklijke goedkeuring, waardoor de wiet van kracht werd. Die leden van die regering hebben tnu grote 'bevoegdhedien gekregen op het gebied van arbeid', industrie en welvaart. Nog gisteren zijin ze met industriëlen en vakbondleiders bij eengekomen om plannen op te stel len, waarmee man de economische ■crisis in Engeland Wil bestrijden- D© leden van het Lagerhuis heb ben met 193 tegen 84 stemmen be sloten tot 20 October op reces te :gaara. Joden contra Arabieren D© toestand in Palestina is inge wikkelder geworden, sinds pok Jo den ien Arabieren elkaar wiear te lijf gaam. Zo zijn er gisteren twee Arabieren gedood en zeven Arabie ren en twee Joden gewond bij een. gevecht te Jaffa. Daarop hebben de Britse autoriteiten een uitgaansver bod afgekondigd van 's middags 6 tot 's morgens 6. Sinds Zondag bedraagt het aan tal slachtoffers van veelhtpartijiera elf doden en vijf en twintig ge wonden. De Tuchtrechter voor de voed selvoorziening te Assen veroordeel de de Coöp. Stoomzuivelfabriek te Hoogeveen tot een geldboete van f 500 wegens het afleveren van melk zonder bonnen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1