ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Het vreemde loon WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS Egypte roert zich - Bindt Australië in 1 Oorlogsdreiging en hoy cot problemen WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1947 No. 16065 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suceesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Elke waarheid als een koe, die rechtstreeks of zijdelings met be trekking tot Indië wordt uitge sproken, loopt gevaar, in de we reld ,als een propagandistische leuze, of in ieder geval als een, „uitspraak met een luchtje er aan", te worden aangemerkt. Een bewijs daarvoor vormt het feit, dat dege lijke Nederlandse uitspraken niet meer serieus worden genomen. In het verleden heeft ons land be wezen, zich niet met politieke schijnheiligheid op te houden: het Nederlandse woord bezat een ze kere stabiliteit en genoot vertrou wen. Welk een grote dosis 'Wan trouwen móet er dam op eenmaal niet in het werelddenken zijn bin nengeslopen. als het verwrongen, beeld van de werkelijke toestand in de Indische Archipel, zoals het door politieke windhan-en wordt ge schilderd, geloof vindt, hier en daar en ginds. Juist als Nederland, ais waar dige en dappere bondgenoot der mogendheden, die zes jaar vochten om de As te breken, een der roem rijkste episode's uit haar nationale geschiedenis heeft afgesloten, de valueert het Nederlandse Woord op de wereldmarkt en vinden sta ten, die zich diep moesten schamen, geloof. Australië is er een treutrig voor beeld van. Het is bijna onnodig te herinneren aan de critieke si tuatie in 1942, toen, na, Java,, Aus tralië aan de beurt was, om door de .gele knechten van de Tenmo onder de voet te worden gelopen. Voordat het kolossale geallieerde apparaat in die Pacific fumctioPl- meerde, dat stelselmatig de Japanse vooruitgeschoven' stellingen in de „Groot-Aziatische Ruimte" zo;u op rollen, was daar voor Australië een schommelen op die „snede va|n het mes". Bijna trokken de Jappen verder, maar wérden in die be slissende weken opgehouden door de Nederlandse zonen, die toen ook reeds zich teweer stelden tegen) 'het bruté onrecht. ustralië is maar zeer koirt daar voor dankbaar geweest. Terwijl het oïfer van; onze mensen, groot en voor de oningewijde, nauwelijks te realiseren was, genoot Australië de vreugde van de nationale on afhankelijkheid. Terwijl ide inheem se bevolkiijjg) nergens k-oinsekwen- ter en „doeltreffender" door de steeds meer opdringende blanke be volking in' de letterlijke zin des wcords is gelikwid-eerd ais in Australië, meent ditzelfde land nu zich op te moeten werpen, om de vrijheid van de Indische volkeren te verdedigen. En welk eeln vrijheid! Eén vrij heid met de schrijnendste armoede, met vrees voor gewelddaden, met roof van persoonlijk bezit, met eeuwige vrees in het- hart, met rechtswiillekeur en met de zieke lijke pronkzucht van generaals zon der leger én doktors en ingenieurs met dictatoriale neigingen, als trieste begeleidende verschijnsels. Ondanks deze in Australië toich evengoed bekende feiten, vaart de vertegenwoordiger van dit land, met het opgestoken zeil der ver- Nokrashi Pasha, de Egyptische premier heeft de Veiligheidsraad gewaarschuwd, dat h>et tot een openlijke oorlog tegen de Britse troepen zoiu kunnen komen, wan neer deze Egypte niet verlaten. In dit twieede pleidooi zei 'die eerste minister„De milloenen (men sen, die in hét Nijldal !w)omen, koes teren wrak over die aanwiezigneid van Britse troepen op Egyptisch ■gebied. Zolang de bezetting voort duurt kan deze wrevel van hat volk niet worden gestild. Uitbars tingen kunnen wij niet voorkomen". De vrede bedreigd Na gezegd te hebben, dat het Engels-Egyptische verdrag van 1936 Idioor het handvest van de U.N.O'. is achterhaald, deed hiji een scherpe aanval op wiat de Engelsan in de Veiligheidsraad hebben- betoogd, n.L dat men de gehele zaak te:r zijde behoorde te leggen, daar er igaen gronden aanwezig zijn oin -haia-r te behandelen. De zaak moet wiel degelijk behan deld wojrdem, miesnt Nokrashi Pasha), want er bestaat inderdaad Kien ga- schil. Egypte heeft lang geprobeerd dit door -onderhandelingen-op- te liojs,- sen, maar deze pogingen hebben gefaald. Bovendien hangt van de beslechting van dit geschil idle toe komst van het Nijldal af. Blijft de onenigheid tussen Enge land en Egypte bestaan1, dan kan -daaruit -een bedreiging vo-or'de vre de in het Midden-Opsten -en in de gehele wereld voortkomen-. Actie viel tegen Het havenpersoneel -en -de haven arbeiders van Ismail-ia, Suez -en Port Said hebban esh vergadering) (belegd, waarop zij -de methoden zullen vast stellen om all-e Nederlandse jscüie- p-an t-e boycotten, -die me-t bestem ming Indonesië in de Egyptische water-en- aankomen. In kringen der havenarbeiders is men weinig te vreden over het resultaat v'an hun ih- tarventi-e tegen die „Vpilend'am", welk: schip Zonda-g het Suez-kanaal is .doorgevaren. Zij „hopen gelukkiger t-e zijn", wanneer het volgende schip- passeert. Opheffing Australischs boycot In -een te Melbourne gehouden vergadering van het -dagelijks be stuur van het Australisch vakver bond be-eft -de "president miadlege- de-el-di, dat minister-president Chifle-y het v-erzoek gedaan had', -o-p econn- inischo gronden de bo-yicof p-p Ne derlandse schepen pp- t-e heffien. Chifley ha-d .medegedeeld, dat Ne derlandse schepen met een- geza menlijke tonnage van 68501), twee maal p-er jaar 100.000 ton goederen vervperen. Dit zijn zowel góed-enen, die Australië nodig heeft als -góe d-eren uit Australië, bestemd voor mi-et-Nederlanids-e .afnemers.. Ghifley had er nog aan toegevoegd, dat indien Nederlandse schepen niet meer op Australië Zouden- varen-, Australië zou moeten proberen- van -d-e Britse handelsvloot, welke tpah reeds niet over voldoende schepen beschikt, -evenveel scheepsruimt-e te krijgen. ojntwaardiging, naar Amerika, om -daar op -de vergadering -der V.N. aan Nederland het vreemde, loon voio-r bewezen diensten uit te be talen. Zulks met kennelijke veron achtzaming van -de regels van het spel, zoials d-eze binnen hét kaïder van -d-e V.N. geëerbiedigd dienen tè worden- Dat India, -de jongste staalt, -die overigens zelf buitengewoon veel w!erk in eigen tui-n -heeft te- ver richten of zelfs -de P-hilippij-nen, -die in. -d-e tijd -na -de. onafhankelijkheids verklaring -diverse -stalen van -een merkwaardige onbekwaamheid 'heb ben gegeven, -dit -do-en, het ligt in d-e lijn -der verwachtingen. Zo- listig en zo veelvuldig is het probleem) Brits-In-dië en Nederland-s-Indië ge lijk g-estel-d, dat alle besliste en- degelijke geargumenteerde ontken ningen van Nederlandse zijde, daar op stranden. Het onderhavige misverstand' aap die zijde wordt uiteraard -o-ok nu kunstmatig i-n tact gehouden. Maar -dat Australië zich in dit opzicht positief tegen ons -durft keren, dat is een bedroevend voorbeeld van on dankbaarheid. Er zal een generatie nodig zijn, cm de diepe- indruk hiervan in ons volksleven weg te wissen. Die Tsjechische vieirkenn-ers heb ben o-p -d-e Jambtoirieei ta M'iss-ojn, p-a-m- fl-ett-ara verspreid, waarin zij aan dringen- -op verbroedering van ide j-eugd' tussen O-ost ien- W-ast-. SPREUK VAN DE DAG Het verkeer met anderen voor komt -bat onze huid te ruig ep te ruw wordt. WEERBERICHT Verwachting tot -de avond van 13 Aug.: In -de na-na-öht nevel, mist -en laaghangende wo-lken, -die over- dag sn-el oplo-ssen; over-dag enkel-e overd-rijvende wolkenvelden, overi gens zonnig -en -droog, w-einig ver andering van temperatuur, matige wind tu-ssen Noord -en Oost. 13. Zon -op 5.19, onder 20.10. Maan o-p 0.48, onder 18.43. Nieuwe maan 16 Aug. 12.12. Hoogwater fe Zierikzee over -d-e maand Augustus 13. 12.05 v.m. p.m. Hoogwater te Bruinisse 15 miin. later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uu-r -na, hoogwater Bananen voor de kinderen Op 31 Augustus zal voo-r kin-deren tot 5 jaar op-nieuw een bon voor 500 gram bananen bek-epd worden gemaakt. Aangezien -die verstrek king vap bun-ainen afha|nk-elijfc is van allerlei factoren, -die met de transitohandel in dit product sa menhangen, is het noodzakelijk -dat o-ok -de ni-euwie bon op lange ter mijn 1 o-o-pt, waarbij in-aar mogelijk heid gedistribueerd kan worden. 31 bewakers -en- a-rtlsen van het concentratiekamp- Buch-einwal-d zijn -d-oor het Amerikaans® gerechtshof schuldig bevonden-. Onder hen be vindt zilch -dé eerste Duitse eio-rlogs- miisdad'iiger van koninklijke bloede Joizi-as von W.aldeck. Begin September zal -d-e „Johan d-e Witt" met werkers vo-oir -de we deropbouw van Indië uitAmster dam- vertrekken. De Johan van- 01- -dienbarneveldt" vertrekt reeds 26 Augustus uit Amsterdam. Een ideel van -d-e pa-ssagiersaceo-mo-datie van dit schip is -eveneens vo-o-r werkers ingeruimd. In het Beerschot Stadion te Antwerpen is Zondag de Athletiekwedstrijd België^-Nederland gehouden, welke door de Nederlanders met 95 tegen 80 punten is gewonnen. Op de 800 m. behaalde Frits de Ruuter een overtuigende zege.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1