NEDERLAND EEN GOED DEBITEUR Schuldenregister toont een f raai beeld en zijn enthousiasme voor het nati- onaal-sociaüstische schrijversgilde, zeggende niet doelbewust te zijn toegetreden maar gehandeld te heb ben als in een droom. Het advies van het tribunaal luidde internering tot 1 October 1947 en verlies van de kiesrechten voor de tijd van 10 jaar. Twee trams in botsing Te Edam zijn Vrijdagavond twee trams vaa de Noord-Hollandse Tramwegmaatschappij op elkaar in gereden. De bestuurder van de Amsterdamse tram kon nog tijdig van zijn wagen springen, maar de con ducteur, die eveneens op het voor- balcon stond, zag daartoe geen kans meer. Hij werd op slag gedood. De aanhangwagen schoof op de motor wagen, waardoor het achterbalcon hiervan werd ingedrukt. Een 12-jarig meisje uit Volendam, dat zich daar bevond, werden beide voeten ver brijzeld. De bestuurder van de andere tram bleef ongedeerd. Gebleken is dat de remmen van de tram uit Volendam in achter waartse stand stonden. De bestuur der moest machteloos toezien, hoe zijn wagen het enkel spoor opreed, waarop van de tegenover gestelde zijde de tram uit Amsterdam met grote snelheid naderde. Doodelijke val Bij het hulp verlenen aan het binnenhalen van de oogst in Gro ningen, viel de militair F. uit Brummen van een aanhangwagen en werd ernstig gewond naar het ziekenhuis te Zutphen overgebracht waar hij spoedig aan de verwon dingen overleed. Sociale lasten en productiekosten Tioit de maast klemmende vragen van deze tijd! behoort wel idaZe löp welke wijze kunnen de produc tiekosten in de bedrijven tot ©en verantwoorde hoogte teruggebracht worden? Ondier idje productiekosten memien 'thans de sociale uitgaven een belangrijke plaats iini. Ons Plat teland, het orgaan valn ide phrf. boteren- ien tuiinderisbanidl becijfert die uitgaven, vo.or land- en tuin bouw in 1948, wanneer diverse be staande plannen tep .aanzien van pensioienering en wachtgeld- ien werkloosheidsverzekering verwezen- RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 12 Augustus HILVERSUM I (301 m.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.15 morgen gebed; 7.45 gram,; 8 nieuws8.15 gram.'"' 9 lichtbaken; 9.30 granv; 10 voor de kleintjes; 10.15 gram.; 10.40 voordracht; 10.50 kamermu ziek; 11.30 als de ziele luistert; 11.40 gram.; 12.30 weerbericht; 12.32 orkest; 1 nieuws1.15 welk boek?; 1.20 orkest1.50 harmonie; '2.30 onder ons; 3 gram.; 4 de Zonne bloem; 4.30 gram.; 5.45 Rijk over zee; 6 volksliederen; 6.20 sport; 6.30 Ned. 'Strijdkrachten7 nieuws; 7.20 gram.; 7.45 N.I.W.I.N.rnieuwS; 7.50 wederopbouw; 8 nieuws; 8.05 actualiteiten; 8.30 hoorspel; 9.15 B.'B.C. concert9.50 gram.; 10.10 avondgebed; 10.23 De van Rooyen's; 10.30 nieuws; 10.4512 gram. HILVERSUM II (415 m.) 7 nieuwls; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 8 nieuwls; 8.45 gram.; 9.15 morgen wijding; 9.35 gram.; 10.30 vain vrouw tot vrouw1; 10.35 voor de kleintjes; 11 gram.; 12 celloien piano; 12.30 weerbericht12.32 het platteland; 12.42 piano; 1 nieuws1.15 septet; 1.45 gram;; 2 met naald en schaar; 2.20 ,,De verkochte bruid"; 4,40 ver stelling; 5 Lyra-trio; 5.30 danslojr-' kast; 6 nieuws; 6.30 de duinen; 7 Bernard Person; 7.10 mannenkoor; 7.30 viool en plamo(; 8 nieuws; 8.05 wereldjamboree; 8.15 operaoöncert; 9 Berceuses; 9.30 contact; 10.15 overzicht; 10.30 koperkwartet; 11 nieuws; 11.1512 gram. lijkt worden, pier f 1000,— als volgt: |o|ragevallenverz'ek'eriing f 20, ziekte verzekering f 30, uitbreiding zilekte- uitkerimg tot ©en jaar f 4, kinder bijslag met nodige verhoging f 70, vereven ingsheffiiing f 45, inValidL- teitszegel f 16, iziekiönfomdisppeiniid f 40, piens iioen arbeiders f' 76, pen- isioen zelfstandigen f 75, wachtgeld en werkloosheidsverzekering f 120, totaal f 494. Diat lp zo: ;goad als f 500 per duizend gulden loon. Het blad schrijft, niet de alarm klok te willen luiden, maar het meent wel, dat de vraag ernstig onder de ogen moot worden gezi©n> of ©en gepierfiectionnieerd stelsel van voorziening tiegon alle ieventualiyi- ten in deze tijd kan worden opge- bomvd. De Nederlanders zijn kundige en harde werkers; zij hebben de eigenschap, dat zij voor moeilijkheden niet uit de weg gaan en hebben buitengewone volharding getoond bij het herstel van de oorlogsgevolgen. De regering van het land berust op soliede grond slagen en heeft blijk gegeven van standvastigheid en wijs beleid. Solovlucht om de wereld De Amerikaanse captain William P. Odom maakt thans een vlocht om de wereld. Hij wil het wereld record solo vliegen, dat met 186 uur op naam van Willey Post staat, verbeteren. Donderdagavond om even over zeven uur Nederlandse tijd is de Reynolds Bombshel uit Chicago ge start. Het vliegtuig is genoemd naar de Amerikaanse millionnair Milton Reynolds, die er in April een wereld vlucht mee maakte. Odom was toen piloot. Vrijdagmiddag is de Bomshell in Cairo geland. Volgens Odom zou hij met een snelheid van 507 kilo meter per uur van Parijs naar Cairo gevlogen zijn, Het enige, wat Odom op het vliegveld Farouk te Cairo gebruikte, was een glas sinaasappelsap Aan verslaggevers vertelde hij, dat een dokter in Parijs hem middeltjes had meegegeven, om wakker te blij ven. Hij is echter niet van plan hiervan gebruik te maken, voordat hij Tokio bereikt heeftdit is dus op de derde dag van zijn vlucht. De volgende landingsplaatsen zijn Karachi, op 3680 kilometer afstand van Cairo, Calcutta, Sjanghai en Tokio. Odom hoopte voor Zondag in Chicago terug te zijn. Dan zou hij de recordtijd, welke Willey Post in 1933 maakte, hebben gehalveerd. Amerikaanse hulp aan Nederland Met de publicatie van het verslag barer werkzaamheden heeft de Ameri can Relief for Holland Inc. haar taak beëindigd. Voortgevloeid uit het KoninginWilhelminafonds, dat enkele dagen na het uitbreken van de oorlog door een aantal Nederlanders en Amerikanen onder voorzitterschap van de intussen overleden H. W. yan Loon werd opgericht, is deze organisatie zeven jaar lang in actie geweest om hulp te verlenen aan Nederlanders, die om welke redenen dan ook in nood verkeerden. Het grootste werk kwam natuurlijk pas na de bevrijding van ons land. Uit het verslag blijkt, dat in het tijdvak van 1 Februari 1945 tot en met 31 December 1946 niet minder dan 71 schepen met voedingsmid delen, kleding, schoeisel, genees middelen en alle mogelijke gebruiks voorwerpen, tot een totaal gewicht van bijna 15 millioen pond, hierheen zijn gezonden. Was de organisatie, wat de finan ciën betreft, in het begin van haar bestaan aangewezen op vrijwillige bijdragen, later kon zij bovendien nog ruimschoots putten uit dë mid delen van het speciaal voor het oorlogsreliefwerk opgerichte National War Fund. De financiële verant woording in bet verslag toont aan, dat van de oprichting af een bedrag van 7.648.443 pond sterling voor hulp aan Nederland werd uitgegeven. Dit verslag en het daarin ver zamelde feitenmateriaal schenken eens te meer de overtuiging dat het Nederlandse volk alle reden heeft om Amerika dankbaar te zijn en te blijven voor al wat het met name in ide moeilijke na-oorlogse periode te onzen behoeve heeft gedaan. Postverbinding met Indië weer normaal D© achterstand ju ide postverbin ding met Indië, welke een gevolg is van het Indische verbad voor Nederlandse vliegtuigen om gebruik te maken van de vliegvelden Cal cutta en Karachi, is, naar de KLM meedeelt, thans geheel ingehaald. Er zijn maatregelen genomen om in de naaste toekomst stagnatie zoveel mogelijk te voorkomen. Uit Batavia is Donderdagavond een toe stel van 'de KLM vertrokken, met 31/2 ton P0®! aan boord. Onderweg zal" het toiestel nog de post mee nemen van de vliegtuigen welke te Ca'iro ein "Bagdad werden opge houden. K L.M.-dienst op Batavia blijft gehandhaafd De K.L.M. is bezig regelingen te treffen voor het regelmatig voort zetten van de dienst Amsterdam Batavia, met Constellations, die slechts in Colombo en Athene zullen landen en dus Brits-Indië en Egypte zullen vermijden. Naar de K.L.M. persdienst ons mededeelt is de K.L.M. er ondanks de huidige moeilijkheden in geslaagd de ontstane achterstand in de post verzending naar Batavia geheel in te halen. Ook voor de naaste toekomst zijn maatregelen genomen om de postverbinding met Ned.-Indië zonder al te veel stagnatie te onderhouden. ZIJ DIE VIELEN De regering maakt tot haar leedwezen bekend,dat in de afgelopen week de volgende verliezen zijn gerapporteerd J. A. Jansen uit Arnhem, Th. J. Giesen uit Gaanderen, J. G. A. Nols uit Kerkrade, A. ten Hove uit Raalte, L. van Rixtel uit Den Bosch, G. van Rossum uit Vleuten, Th. J. W. Hendriks uit Schiedam, C. Verwey uit Gouda, D. Harmsen uit Hellendoorn, U. Struiving uit Grijpskerk (Gr.), H. Hut uit Zuidbroek (Gr.), D. Kamstra, uit Ulrum (Gr.). A. F. v. Hilst uit Waalwijk, W. R. H. Meeuwsen uit Leeuwar den, M. A. C. van den Wijn- gaardt uit Breda, H. van der Ploeg uit Noordwijkerhout, H. van der Land uit Huizen (L.), G. Vos uit Heerlen, J. van der Laan uit Termunten (Gr.), P. Brandt uit Leiden, B. J. Heyink uit Olst, H. Paap uit Haarlem, J. D. Spierenburg uit Eefde (gem. Gorssel), G. van der Ploeg uit Oostium (Fr.) Demobilisatie van enige categorieën onderofficieren Alle dienstplichtige onderofficieren die op 1 Juli 1947 de leeftijd van 34 jaar hadden bereikt en in Neder land bij de instructie werkzaam zijn, zullen zo spoedig mogelijk met groot verlof gezonden worden, zo meldt Het Lichtspoor. Dit betekent dat 800 a 900 onderofficieren met een opzegtermijn van drie tot vier weken naar huis zullen kunnen gaan. De onderofficieren die thans in een administratieve functie werkzaam zijn, doch voor een bepaald wapen zijn opgeleid, zullen half October demo biliseren. Deze regeling geldt dus niet voor hen, die een opleiding tot ad ministrateur hebben genoten. Omtrent aflossingen van andere onderofficieren in Indië kunnen nog geen mededelingen worden gedaan. Wordt de Commissie-Generaal uitgebreid Een diepgaand overleg vindt plaats tussen de regering en de Commissie-Generaal. Aangenomen mag worden, dat dit vooral betrek king heeft op de te verwachten onderhandelingen met de Republiek en de rol, die de Commissie-Gene raal daarbij eventueel zal kunnen vervullen. In het algemeen wordt het vrij voor de handliggend geacht dat de Commissie-Generaal bij deze besprekingen zal worden ingescha keld. Indien daartoe wordt besloten bes aat de mogelijkheid dat de C.-G. tot althans drie leden weer onder ogen zal worden gezien. Jan Eekhout voor tribunaal De Friese schrijver Jan W. Eek hout te Leeuwarden heeft zich voor het tribunaal te verantwoorden gehad wegens zijn gedragingen tijdens de bezetting. Hij erkende het ten laste gelegde lidmaatschap van de N.S.B. '„Nederland is nimmer in gebreke gebleven bij' de voldoening Van de binnenlandse en buitenlandse schuld ien het heeft zelfis na ide eerste we reldoorlog enige buitenlandse le ningen voor ide vervaldag ajfigeilioisiti- Nederlandls schulden,register toomt een fraai beeld en ide lange traditie van belangrijk: crediteurenland maakt Nederland tot ©en goed de biteur". 1 Tot deZe voor olms zlo vleiende Conclusie is de uit vertegenwoordi gers van 12 landen bestaande com missie gekomen, iwelke de Wereldl- herstelbamk van advies moest idie- nen voor bet verlenen Van een cre- diiet aan Nederland. Met gepaste trots en voldoening heeft minister Lieftimek Vrijdag avond in een radiorede dit raipi- piort geciteerd. Hij wees er op, dat Wij voors hands nog van buitenlands© hulp afhankelijk zijn, omdat wij :im de eerste jaren nog Iniiet in staat zullen zijn door uitvoer tomze import te verdienen. Het Nederlandse volk zal zich daarom grote offers moe ten getroosten, maar ide regering heeft het vertrouwen, dat het volk zijn beste krachten zal geven en dat het bereid is Ide beperkingen! te aanvaarden. Dit vertrouwen beeft haar de vrijmoedigheid gegeven/om gedurende de noodzakelijk© pver- bruggimgspierjode in het buitenland leningen aan te gaan. Van het beschikbaar komende geld zal een passend gebruik worden ge maakt en wel met veel overleg. Dait gebruik dient vóór alles te worden gericht op het herstel van de pro ductieve kracht Van ons volk, dus voor voedsel,; kleding len Voor het bedrijfsleven. Wij aanvaarden idle ons, door het buitenland geboden hulp met dank baarheid. Zij legt ons echter de verplichting op onze soliditeit ook inu te bewijzen, lem 'zij1 mioge ons allen ©en nieuwe aansporing zijn, om zo snel mogelijk onze finaneieel- ■ixronomi.sehe vrijheid te herwinnen door eerlijke arbeid1 en goede sa menwerking.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 8