HET BROOD DER POËZIE De Muze achter het prikkeldraad Pleidooi voor lage prijzen Ten opzichte van appelen ©n peren staat ops land dit jaar voor een topoogst. Deskundigen schatten de opbrengst van appelen op ten minste 200 millioen kg en van peren op tenminste 120 millioen kg. Ver wacht wordt zelfs, dat een totaal van 400 millioen kg dicfhter bij! de Werkelijkheid zal liggen. Daarbij komt dan nog de mogelijke Bel gische invoer van fruit. De fruit telers vrezen dan ook inzake de afzet grote moeilijkheden. De „Nieuwe Veldbode" meent met het oog daarop het volgende te moeten adviseren; ,.Voor 1947 is er, wiL men de ont zaglijke hoeveelheden kwijt raken, maar één weg: maak een goede regeling van de aanvoer, maar maak vooral de waar goedkoop voor de consument. Geef de teler een, in verband met de hoeveelheden, lo nende prijs, maar stel de winst marges van de handel in pp mas saverwerking en van de winkelier op massaverkoop. Er is aan zoveel een tekort, dat alles er voor pleit om de bevolking van een'.geweldige oogst te doen profiteren en tegen fatsoenlijke, tot kopen verlokkende prijzen volop fruit te laten eten. De handel heeft in de oorlogs- en na-oorlogsjaren buitensporig ver diend; de fruitteelt behoeft geen rijkmakerij te blijven voor wie ook. Als geleide economie zin heeft, be staat thans via het fruit gelegen heid de efficiency van Ihet systeem te demonstreren. Tot op heden' be merkt het publiek alleen nog maar, dat de organisaties van belangheb benden en de regertogsbureauiöratie tezamen het klaar spelen om zeer hoge prijzen te fokken en langer dan strikt noodzakelijk toe te laten". Ambtenaar spaarde mee Een gewezen tijdelijke ambtenaar bij de Rijkspostspaarbank te Am sterdam, heeft kans gezien deze instelling op geraffineerde wijze voor enkele duizenden guldens op te lidhten. Hij deed dit door het gebruik maken van gefingeerde ha men, het vervalsen van de inge boekte bedragen en het gebruik maken van een vals stempel. De fraude werd vergemakkelijkt, door dat de administratie ongeveer een1 jaar achter is. De dader is opge sloten. Levertraan wordt duurder De prijs, waarvoor levertraan uit Noorwegen wordt geïmporteerd', is sinds het vorig jaar aanmerkelijk gestegen. Dientengevolge moesten ook ho gere ve rbruiksprij zen worden vast gesteld, die van 17 Juli 1947 gelden. Deze prijzen zijnéén liter if, 2,90, 400 cc 1,35, 300 oc 1,05, 100 cc 0,45. De fles is daarbij niet in begrepen Er mag statiegeld, worden berekend. Dodelijk jachtongeluk Nabij Kampen heeft zich een tra gisch ongeluk voorgedaan, dat de koopman L. v. O. uit Sittard het leven gekost heeft. Van O. was per boot met een aantal vrienden op de eendetnj acht. Toen hij een eend schoot, die naast de boot in het water kwam, en hij uit het vaartuig stapte om de buit binnen te halen, ging plotseling zijn ge weer, dat hij iop zijn schouder droeg, af. Van O. werd! ja het ach terhoofd getroffen en was pp slag dood. i Zijn a s. schoonvader neergestoken Zekere M. M. te Zegge (bij Roo sendaal) kreeg plotseling ruzie met zijn a.s. schoonvader, die hem de toegang tot zijn woning ontzegde. M. wond zich hierover zo op, dat hij de vader van zijn meisje, zekere V., een messteek in de buik toe bracht. Niet levensgevaarlijk ge wond moest de man naar het zie kenhuis Gharitas te Roosendaal worden Overgebracht. De messen trekker werd door de politie ge arresteerd. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE. Bij de op 7 Aug. gehouden verkiezing voor e.en hoofd ingeland, voor het Waterschap Schouwen, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het bedan ken van de heer J. der Weduwen, wegens 'diens benoeming tot heem raad', zijn 129 stemmen uitgebracht, waarvan verkregen de heren; B. Th. de Vrieze 45, P. Ringelberg 25, N. L. dé Oude 24, P, G. Boot 17, L. J. H- Koopman 12, Joh. v. d. Bijl 3, D. van der Wekken 2 eb W. Cashoek J.Lzn. 1 stem, zodat niemand volstrekte meerderheid van fetemmen heeft gekregen en een herstemming moet worden gehou den tussen de heren B. Th. ld© Vrieze en P. Ringelberg, op 28 Augustus a.s. BROUWERSHAVEN. Burgerlijke stand over Juli. Geboren: 8. Cor nelia M., d. van A. Riddoeh eni M. J. v. d. Weele; 20. Lena, d. van M. Janse en P. van Ast; 22. Marinus J., z. van P. v. 't Hof en J. P. Heiboer. Gehuwd: 23. L. Brar ber, 26 j. en T. M. Kroon, 22 j. Loop der bevolking. Ingekomen: 2. P. Kristalijn en gezin, van Dui- vendijke; 2. J. van Oosten! ein gezin, van het C.B.R.8. T. M(. J. Lode- wijk, van Renesse; 12. W. Heijimk, van Aalten; 15. D. v. d. Schelde en gezin, van Haamstede; 15. N. v. d. Schelde, van Haamstede; 15. M. J. H. L. Hilgers en gezin, van Voor schoten; 21. A. de Visser, van N- en St. Joosland; 21. C. Boot, van Vlissingen; 25. A. M. v.d. Velde, van Zierikzee. Vertrokken: 3. N. J. Sdhiettekatte, naar 's Gravenhage; 8. M. v. d. Velde en kiöderenj, naar St.-Amnalaind10. J. W. v. id. Kleij', inaar 's Gravenhage; 22. A. v. Beveren en echtgen., naar Rotter dam; 25. J. Roodhorst en gezin, naar Voorschoten; 28. T. M. Kroon, naar Willemstad; 29. A. A. v. d'. Samde, naar Terneuzon; 29, A. van Dalen, inaar Amerongen. NIEUWERKERK. Burgerl. stand over Juli. Geboren: 16. Pieter M-, z. van W. A. de Groen en ML Pleune; 18. Cornells M., z. van M, A. Kik en C. M. de Graaf; 26. Aaltje C., d. van T. A. M. Boo- gaart on A. S. G. Carlebur; 29. Cornelis W., z. van S. Hoogerland en L. Flikweert. Gehuwd: 15. W. E. Heijboer, j.m., 35 j. (van Gelder- malsen) en J. J. Dalebout, j-d., 29 j.; 23. J. J. den Haan, j.m., 21 j. (van Haamstede) en J. de Later, j.d., 20 j.; 31. J. Schoenmaker, j.m1., 30 j. en P. Jumelet, j.d., 32 j. BRUINISSE. De spelingen 'der na tuur, geven soms aanleiding tolt wonderlijke dingen. De heer Jac. Deurloo alhier, toonde ons een ei, van zeer eigenaardige afmeting en vorm. Precies in het midden liep symetrisch een gleuf, alsof de twee helften op elkaar waren geschroefd. Voor de lichting 1948 van 'de militaire dienst werden 14 perso- jnem gekeurd; 3 werden afgekeurd. Aan de heer J. C. van Rhee alhier werd vergunning verleend tot het inrichten van eennelectri'schie maalderij. Dat betekent tevens, dat de oude vertrouwde molen, aan het eind van de straat, die daaraan, Zijn naam ontleende, voorlopig nog niet zal terugkeren. Wel wordt dé mogelijkheid daarvan onderzocht, doch èn kosten èn materiaal be letten in de eerste jaren de plam- pen, om althans een van de twee verdwenen molens te doen her rijzen, uit te voeren. ST.-PHIHPSLAND. Burgerl. stand over Juli. Geboren: Jacob, z. van L. J. Abrahamse en J. T. v. Oeve- renStoffel F., z. van K. de Ronde en J. van Bergeijk; Cornelius, z. van C. Reijngoudt en N. Hooglan der. Gehuwd: A. Rosmolen, 36 j. en A. S. G. van Iwaarden, 27 j. Overleden: M. P. Fontijine, 33 j., m. van M. C. Vermaas. Loop der bevolking. Ingekomen: M. ,M. Plandsoen, van Oud-Vosse- meer; H. Donker en gezin, van, Tholen; T. D.. de Waal, van Vlis singen; D. van Strien, van Rotter dam; M, J. C. Schoester, van Nij megen. Vertrokken: N. Stoutjesdijk naar Nieuwerkerk; D. Langhout, naar Schiermonnikoog; A. S. G. v. Iwaardan, naar SommelsdijkH. J. Bosman, 'naar HeinkenszaindK. Bak ker, inaar Wassenaar; W. Moeliker, naar Tholen; Ds. J. Spoelstra en gezin naar Genemuiden; D. J. Wes- dorp, naar Genemuiden; J. de iWilde naar Oud-Vossemeer. THOLEN. Aan de aannemer dhr. W. Blaas,, is onderhands gegund de 'bouw van 20 gem e e n t ew oningen te St-Maartensdijk. Architect is de heer Wesseloo. STAVENISSE. Burgerlijke stand over Juli. Geboren19. Frans, z. van W, Keur énlrJ. G. v. Vossen'; 28. Martina J., d. van M. Leenhouts en M. J. Plansoen. Gehuwd: 3. L. van Bloppoel, 28 j. en W. Vermaas, 124 j.; 24. B. van Oudenaarde, 24 j. én P. C. van 't Veer, 24 j. Over leden: 13. Abr. vain Oeveren, 69 j., m. van C. Janse. Ingekomen22. T. A. Knippen van Giessendam23. C. van Oeveren van St.-Annaland; 23. C. J. Ver burg van G.V.C.B.R.31. D. Dane van G.V.C.B.R. Vertrokken: 11. Chr. A. Moerland naar Amsterdam. Ilni kampen en gevangenissen kwa men velen 'door een innerlijke drang tot dichten. De eenzaamheid én het overkropt gemoed „dwongen" tot het schrijven, of alleen maar tot bet in gedaidhten maken vain ge dichten, d'iie thans, Ihet nageslacht als lonvergunkelijke parels van 'die geest, Zijn nagelaten. De bekende Nederlandse schrij ver Vestdijk, heeft in een commen taar op een sonnettenbundel, ge schreven in gevangenschap, er op gewezen, dat in de periode's van vrijheidsberoving, de Muze gediend werd door lieden van wie niemand zo iets ooit verwacht zou hebben. Als verklaring voert deze schrijver aan, dat dit poëtisch bezig Zijn moet samenhanden met de betrekke lijk geringe omvang van gedichten, die slechts concentratie vergen op korte termijn. „Misschien is poëzie ©en functie der eenzaamheid: als die mens met zichzelf alleen is waarbij hij heel goed door 500 lotgenoten omringd kan zijn want het gaat hier niet om zichtbare en tastbare een zaamheid, dodh -om de eenzaamheid als zielestaat" „De pen, voortrappend over het geduldig papier, was het getrouwd attribuut van- menige kille keiiker het was voornamelijk de pen, die het lijden en de ontberingen moest doen vergeten, daarmee bewijzende dat de geest met de nietigst© hulp middelen genoegen neemt om, in woord en tegenspraak, zijn good recht te bewijzen tegenover de tra wanten der brute materie,..,.." Schifting van poëzie Naar de inhoud' kunnen we de gevangenen-pioëzie in 'twee 'hoofd groepen onderscheidenLiedieren der 'eenzaamheid1 en liederen der gemeenschap. WEET U HET NOG? In de n acht van 25 op 26 Juli 1943 kwam een viermotorige Hali- fax-b'ommeinwerper terug uit Duits land. De bemanning bestond uit ide officieren F. D. Mat hers on en D. I. Davies en de sergeants R. Ai Mitchell, I. A. J. North, K. P. Froudi, J. K Tully en R. V. Slater. Het toestel werd neergeschoten bij Zie rikzee en viel op het land van de heer Car van Oeveren. De familie van de hierbij dm het leven gekomen Engelse vliegers heeft mij gegevens gevraagd, ho© hun jomgelnfe én mannen zijn ge sneuveld en begraven. En nu do© ik een beroep op U w medewer king. Wat weet U hiervan? Zeg mu niet: ik weet maar zo weinig dat het geen waarde - heeft. Juist kleinigheden betekenen soms zo veel. Schrijf eens wat U zag vain het neerschieten, van het weghalen der gesneuvelde vliegers, van de begrafenis te Haamstede. Misschien [hebt U Wél eens bloemen op' de graven gelegd of er een foto van gemaakt. Zij 'deden zoveel voor ons en gaven hun l'evem :voor onze vrijheid. Laten wij' nu onZe dankbaarheid tonen i Wanneer U souvenirs van het vliegtuig hebt of persoonlijke be zittingen van de piloten, zal ik deze gaarne aan de familie door zenden. Deze kunt U dan afgeven bij de heer Chr. C. Timmerman, 's Heer Arendstraat A 401 te Zie rikzee. Brieven kunt U richten' aan mijn adres: Spieringweg 503, Vijf huizen. Namens 'de nabestaanden dank ik U hartelijk voor UW hulp. P. KLAASSEN Secretaris Roode Kruis Vijfhuizen, Haarlemmermeer De ,gemeensch apsl iederen zijn uit eraard ontstaan in het „volle lie ven'' van bet kamp,. Tot hen reke nen we ook de „levensliedjes", dik wijls niet meer dan banale rijmpjes, dia .echter in veel kampen van' grote betekanis zijn geweest voor vele gevanjgenen. Zij' hielden de moed er in, zij' geven, dikwijls op primitieve wijze, een vrolijke ironi- sering van zeer droeve feiten. Die eenzame liederen uit de oei dragen natuurlijk ©en heel andier karakter. De iin zichzelf gekeerde diept op uit zijn herinnering wat hem werkelijk Waardevol schijnt in zijn leven. Bij gebrek aan pen en papier,, is men weer gedwongen' „analfa beet" en terug valt tot een vroe ger cultuurstadium, toen de hard' iln balladevorm historie, mythe en legende voor die vergetelheid be hoedde. Zulke geestesproducten zijn natuurlijk in maissa verloren gegaan, de kleine liedjes, waarin de individu voor zichzelf |zijn gevoelens in de eenzaamheid heeft vastgelegd', wer den dikwijls onthouden. Een jonge vrouw in de bunker van Dachaiu bezong haair eenzaamheid aldus: Eeni 'traliegat, ©en dikke muur, Het zonlicht dat, hoe ik ook tuur, de weg door 't gat niet vinden kan Alleen, ik ben alieten. Drie passen heen, drie passen weer» terwijl ik strofen declameer van verzen uit herinnering, En zachtjes oude liedjes zing, als uit verweer. Een oei, een kale, koude grond, O, plek, waar eens mijn wieg op stond,: herinnering van lang geleén, Een flits van thuis vliegt door je hean, Alleen, je bent alleen. (Uit: Nederland in oorlogstijd, Juli (1947).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2