ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Het BINNENSTE van de zaak 'wereldnieuws Protest van Indonesië bij de Veiligheidsraad Djocja dringt op arbitrage aan Mr. van Kleffens zet nogmaals ons standpunt uiteen ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1947 No. 19062 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.; N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Oehtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m» (4 regels) f 1,— per stuk. We zouden niiet beter kunnen doen, dan de vele 'buitenlandse com mentators, die zich inspannen om hiet hoogmenselijke ideaal dat de Nederlandse troepen in Ind'ië strij dend1, tot werkelijkheid hebben ge maakt, of maken zullen, als ander maal de omstandigheden (hiertoe dringen, de spreuk van de (dag voor lOjgejn te honden: „zoi gij een wijs man zijt, 'zo £oekt het binnenst© van de zaak te doorgronden". Tot nu toe hebben ze dit zeer |feieker niet gedaan, anders hadden zi| het be- driiegelijke spel van intimidatie, van valse voorstelling van zaken, daemagügisehe grootspraak en po litiek© dilettanteria aan de zij(de( der Republiek reeds lang, doprge had. I Behoudens ©en enkele witte raaf der uitzonderling, trekken al deze scribenten van ,leer miet de gemak zucht, die aan de buitenkant blijft en 'die een volledig averechts beeld van de situatie schildert, dat ide massa blijkbaar slikt. Lange tijd voordat Nederland zich beroepend op een heilige plicht, naar de wapenen greep, om redelozen tot de orde te roepen, bieriep de we reld zich op de economische situatie dïle niet langer gedoogde, dat kost bare voorraden doelloos in het Re publikeinse gebied lagen opgesla gen. Die blaam trof ons. Wij waren het, die de uitvoer blokkeerden en de vrije handel belemmerden. Men vergat, dat het onze voorraden wa ren, die ginds jagen opgeslagen). Men vergat ook, dat pnze planta ges vervuilden en onize machines Btonden te roesten in de hallen, idalt dank zij1 het .absuirde wanbeheer der Republikeinse leiders, miilBlioenen tonnen kostbare producten voior de Indisch© volkeren, en voor de we reld verloren' gingen. Eindelijk kon den Nederlandse troepen grote ge bieden ontsluiten en in allerijl wor den mensen gerequireerd om de handel 'te activeren, de wederop bouw! te beginnen 'en het econo misch leven op gang te helpen. Nu komen de boze tangen fluisteren: zie hoe de Nederlandse kapitalis ten achter de koloniale troepien aankomen, om snel weer sop 'de verove.rde rijkdommen beslag te leggen. VIT anneer Nederland er straks in slaagt, niet alleen de bevol king van de bezette gebieden op Java en Sumatra een behoorlijk be staan te verschaffen', maar ook in toenemende mate er voor zorgt, dat die Indische producten op de wereldmarkt komen, die inderdaad voor het herstel van de geschokte economie broodnodig zijn, (dan mis schien zal de wereld' tot een juis ter oordeel geraken. Misschien want ook al raken de schoonstenen op Java en bloeien de plantages, dan nog zullen de Republikeinen, die op Sumatra denken samen te klitten, onverpoosd hun lastercam- pagne's voortzetten en voortgaan vreedzaam werk dat in onderlinge samenwerking tot stand kwam, te saboteren. Als voor hen onontbeer lijk politiek nevenverschijnsel zal hun houding tegenover ons nega tief zijn, besprekingen zullen bok nu op lange termijn worden gerekt en vooral zal de initernationaliteit in het conflict worden betrokken. Goede diensten van een enkele mo gendheid zijn te beperkt van ka rakter, een internationale arbitrage commissie kan groter effect sor teren. Immers over de gehele we reld staan havenarbeiders gereed, die middels stakingscampagnes en boycotacties druk op huin regeringen kunnen uitoefenen. Er zijn overal nog grote groepen, die aan da waarachtigheid van het Merdeka- geschreeuw geloof hechten. Zo houden de republikeinen bun eigen vuur brandende, met de du bieuze brandstof, die overal langs de straten der democratie ligt op gestapeld. Totdat bet recht overwint 'an eindelijk de juiste stand van zaken in het bestraffend licht der open baarheid wordt gesteld. Dam zal Nederland de zedelijke beloning vin den voor een taak, die nu loojd- zwaar op de söhouders drukt. Het daghet in het Westen De Indonesische Republiek heeft getoond inefficiënt en zonder zorg voor de belangen der massa's te zijn, schrijft „de Times". In een artikel over de wapen stilstand vraagt het 'blad zich af, of „de huidige regerende kliek in Djokjakarta" inderdaad 'de- nationa listische aspiraties van de volkeren' van Java, Sumatra e:n Madoera ver tegenwoordigt. „Het is duidelijk, dat het kabinet te Djokjakarta gefaald heeft allen, uitgezonderd de eigen medestan ders, een behoorlijk bestaan te. ver zekeren en grote gebieden van Java lijden honger te midden van grote overvloed. Zelfs thans is het nog onzeker, of het wapenstilstaimdsbe- vel door de plaatselijke militaire commandanten,' die gewend zijh hun eigen weg te gaan, zonder zich van de centrale regering veel aan te trekken, zal worden opgevolgd". „Waarschijnlijk zo,u de grootste bijdrage van 'de V.N. tot''een vrede lievende regeling in Nederlands- Indië zijn, een onpartijdig onder zoek naar 'de gegrondheid van de eisen der huidige regering". Een onderzoek, zo vervolgt „de Times", of deze regering in Djokjakarta in derdaad, de nationalistische aspira ties van 'de onderling zo verschil lende volkeren van Ja,va, Sumatra en Madoera vertegenwoordigt. Op grond van separatistische be wegingen acht „de Times" het mo gelijk, dat de republiek geenszins] zo representatief is voor het al gemeen verlangen naar onafhanke lijkheid, als haar aanhangers in an dere landen veronderstellen. Immer toller De Berlijnse correspondent van het A.N.P. meldt: Het hoofd ider| Nederlandse missie te Berlijn, ge- neraal-majoor dr. W. H'uender, he „ft bij het Franse militaire bestuur ge protesteerd tegen onjuiste voor stellingen, die iin een artikel over 'de voorgeschiedenis van het Indo nesische conflict in het met Franse licentie verschijnende dagblad „Der Kurier" zijn gewekt. In het ge wraakte artikel 'was beweerd, dat de toenmalige gouverneur-generaal Starkenboreh terstond bij de Ja panse inval naar Australië wias ge- Vlucht en dat de Nederlandse strijd krachten geen noemenswaardige te genstand hadden geboden. Het blad heeft deze beweringen inmiddels ge corrigeerd. „Der Kurier" behoort overigens tot de weinige Duitse bladen, wier berichtgeving over het conflict niet ©en zeer 'Opvallende anti-Nederland se tendenz vertoornde. In het alge meen moet gezegd worden, idat de Duitse pers zich in haar beschou wingen over Indonesië geenszins de terughoudendheid heeft opgelegd, die men zou mogen verwachten van ©en volk, dat zojuist een verove ringsoorlog verloren heeft. Vooral de linksgerichte bladen hebban niet nagelaten in de meest krasse be woordingen te beweren, dat Ne derland zich voor 'de wagen van het „Angelsaksische imperialisime'' heeft laten spannen en zij hebbein aan de Nederlandse motiveringen voor het politiële optreden hoege naamd geen aandacht geschonken. (Een restje uit de politieke rum- kelder van JosephRed.) i NEEM EN LEES 1 Bijbelgedeelten voor eiken dag. 1016 Augustus Zondag 2 Korlnth. 8, vs. 1 15 Maandag 8, vs. 16 24 Dinsdag 9, vs. 1—15 Woensdag 10. vs. I 11 Donderdag 10, vs. 1218 Vrijdag 11, vs. 1—6 Zaterdag 11, vs. 7—15 SPREUK VAN DE DAG In de vraag waarom iemand geen eerbewijs heeft ontvangen, ligt voor hem reeds een eerbewijs. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 9 Augustus: Koele macht, overdag vrij: zonnig droog weer, geleidelijk hogere temperaturen en weinig wind. In een telegram aan de Veiligheidsraad heeft Oost-Indonesië ernstige bezwaren laten horen tegen vreemde inmenging in de Indonesische kwestie. Zij steunt het standpunt van de Nederlandse regering dat de ge vechten het gevolg wanen van 'de Nederlandse poliitële actie, uitslui tend geriicht tegen de Republiek. Die presidenten van Oost-Borneo ien van Oost-Indonesiië 'en enkel© Oost-Indonesische ministers wiofeën binnenkort te Lak© Succes ver wacht. Zij zullen de Veiligheidsraad verzoeken om te warden gehoord', indien idit instituut pok Sjahrir zou ontvangen. Zoals men weet is Sjahrir thans pok op' reis maar de Verenigde) Staten, jam te trachten het Republi keinse standpunt voor idle Veilig heidsraad- uiteen te mogen zetten- In antwoord op het Amerikaanse aanbod om bemiddeling te verle nen in het gerezen geschil inlet de Nederlanders, heeft de' Indonesische regering Amerika verzocht zijn in vloed te willen aanwenden bij Ne derland en die Veiligheidsraad! om te besluiten onmiddellijk ©en arbitra ge-commissie naar Indonesië te zenden. ]lj r. E. v. Klefflens heeft inmid- dels, ;in aansluiting op' de aan kondiging van de Amerikaanse mi nister van 'buitenlandse zaken, dat de V.S. bereid waren afgevaardig den ter bemiddeling naar Indonesië te zenden, indien beide partijen 'het aanbod van „goede diensten" aan vaarden, nogmaals het standpunt van de Nederlandse regering uit een gezet. „De Veiligheidsraad!, al dus de Nederlandse ambassadeur, is inzake Indonesië niet competent,' daar de republiek geen souvereine staat is". Hij deelde voorts made, dat het Amerikaanse voorstel tij dens het onderhoud met de vice- minister Lovett niet ter sprake was gekomen. Mr. van Kleffens wilde dit aanbod zien1 als een aanbod van „goede diensten" en niet als 'een tot bemiddeling, daar deze laat ste formulering inhoudt, dat beid; pratijen op voet van gelijkheid staan. Van Klefyens en Lovett hebben op nieuw hun standpunten in het con flict uiteengezet, zonder echter te slagen in het opstellen van een nieuwe procedure voor een pplos- Sjahrir verbitterd T n de „Groene Amsterdammer'' heeft Sj ahrir een artikel gesehre- vau waaruit „de verbittering Van een teleurgesteld vriend" klinkt, zo als de redactie opmerkt. En in zijn verbittering richt Sjahrir verwijten tot Nederland. „Nederlanders zullen 'er niet in slagen een nieuw1 koloni aal rijk te stichten door een volk te verslaan ien te onderwerpen". Maar dat wil Nederland ook niet. De opbouw van een nieuwe souve reine staat is aan de gang, geen nieuw koloniaal rijk. Indien de Re publiek de bereidheid van Sjahrir zelf om aan dit werk op gelijke voet als 'de anderen deel te nemen, niet verworpen had, zou de Repu bliek in de vorming van het nieuwe souvereine Indonesië thans een be langrijk aandeel hebben. Djolcja weigerde Sjahrir op deze weg t; volgen, omdat Soekarno ©en ander Indonesië droomt, met Djioicja als hoofdstad'. Daarop is Sjahrir ge strand »en daarvoor het Sj arifa.eddin het hoofd moeten buigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1