ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE NEDERLAND WENST GEEN BEMID DELING IN 'T INDISCHE CONFLICT Het bestand op Java herhaaldelijk geschonden WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1947 No. 15061 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobeistraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobeistraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suecesjes maximum 15 m.m, (4 régels), f 1,per stuk. „Goede diensten" zal ons land gaarne aanvaarden Amerika is bereid zijn bemiddelaars naar Indië te zenden, indien Nederland en de Republiek met een dergelijke stap zouden instemmen. Na deze verklaring van Marshall, de Amerikaanse minister van bui- tenlandsche zaken, heeft mr. E|. V. Klef lens nogmaals het Nederlandse standpunt uiteengezet, dat het de Republiek niet als -souverei-ne staat erkent. Van bemiddeling kajn daar om geen sprake zijn. Bemiddeling houdit immers in dat beide par tijen op voet van gelijkheid' staan, wat hier niet .het geval is. Indient Amerika met .zijn aanbad- „goede diensten" 'bedeelt, dan zal Neder land het voorstel .graag aanvaarden. Te Batavia lis de Amerikaanse coïysul-gene.raal, Walter Foote, tot tweemaal toe voor de microfoon verschenen, om ..het Amerikaanse aanbod van goede diensten ook aan de Republiek kenbaar te maken.. Na- de tweede maal bevestigde radio-Djokjakarta de ontvangst, maar er werd piet "bij gezegd, of men het aanbod aanvaarden of overwegen zou,. Van Republikeinse zijde is be- Telegram van dr. Gani aan Sjahrir iVjolgens het Fra-nise persbureau A.F.P. heeft dr. Gani, vice-miniister- president van de Indonesische repu bliek aan Sjahrir „speciaal Indo nesisch afgevaardigde te Lake Suc cess, teen telegram gestuurd van de volgende .inhoud-: „Rondom de door de Nederlan ders bezette steden handhaaft het republikeinse leger zijn strijdmethoi- danj. Het bevel toit het staken idled vijandelijkheden zoals Ihet dooridr. vun Mook is gegeven-, betekent, dat de Nederlanders niet verder zullen, optrekken, maar wel voort zullen gaan miet hun zuiveringsacties., D,ilt impliceert de mogelijkheid', dat het -bevel tot het staken der vijande lijkheden illusoir is. Deze toestand' moet duidelijk ter kennis worden gebracht van de vreemde mogend heden en van de Veiligheidsraad. Het bevel toit heft staken van het vuren-, dat door de republikeinen .is gegeven, houdt igeen enkele beper king in", alduis het telegram. Radiorede generaal Spoor Generaal Spoor heeft over radio- Batavia een kort woord gericht tot Vrouwen, verloofden -en verdere fa milieleden van de saida-tan in Indo nesië, waarin hij' hen dankte voor die igrote morele steuin-, die zij' aan de soldaten hebben v-erleend in de moeilijke weken, die achter ons lig gen;. Alle hetz-e en leugemcampagnes, waarin de mannen in de afschuwe lijkste kleuren werden geschilderd, zijn niet 'bestand gebleken tegen de werkelijke feiten. De bevolking heeft hein iin het' algemeen, met vreugde begr-o-et en met groeiend richt, dat men, da,ar voornemens is vele land-en uit te nodigen, om de situatie te kamen- bestuderen. Tot deze landen zouden- Engeland, Ame rika, Frankrijk, Rusland-, China, 'de Arabische Liga, India, Pakistani, Sjam, ide Philippijnen, Australië en Nieuw- Z eel a,nd behoren Voorts overweegt de Republiek die V.N. te verzoeken de .arbitrage ter hand te nemen en controle op de naleving va|n het bestand' uit te oefenen. Nadjamoeddin, -de minister-pfesir idient van Oost-Indonesië en een of meer van zijin ambtgenoten-, zullen Zaterdag via Batavia naar Amerika vertrekken, om -daar, -op uitnodiging van- Amerikaanse zijde, de Indone sische situatie te belichten. De Nederlandse ministerraadheeft -een speciale zitting gehouden, waar in de -commissie-generaal rapport beeft uitgebracht over de ontwik keling in de -laatste Weken, voor zij haar terugreis aanvaardde. Het overleg tussen Kabinet en commis sie-generaal -is nog niet afgelopen. vertrouwen jn haar midden .opge nomen. Gen. Spoor had woorden van lof voor de wijze, waarop de jongens zich gedragen hebben- en de land genoten kunnen trots op hen zij'ni Van de gevallenen zei- hij, id'a-t zij! faun plicht als soldaat met falijtaoe- digfaeiid! hadden gedragen en hun lofver in grootheid hadden gébracht. De idui-z-enden, dié door hen zijn verlost van eh-aas en terreur, zul len tan gebeden tot God zenden, die ide nabestaanden de troost mo ge schenken, waaraan zij! thans be hoefte hebben. De grootste glorie en de groioitste dank voor hetgeen bereikt werd', het scheppen van normale levens verhoudingen en het -opbouwen van de mieuwte beginselen van een her bouwende en welwillende gemeen schap, moge aan hen ten deel val len, die vielen voor dit 'ideaal. De Indo-Europoanen in de Republiek Naar aanleiding van een voor ra- idifO-Djj o/cj a gehouden rede van ide heer Riopcik!, leider van het republi keins kantoor voor Indo-Europea nen, .heeft het hoofdbestuur vamhet Indo-Europees verbond verklaard, dat spreker prompt de methoden van zijn republikeinse meesters volgt die zich ook het recht aanmatigen namens het Indonesische volk te spreken, terwijl reeds lang vast staat, 'dat wanneer de bevolking ge legenheid krijgt toit vrije menings uiting, zij blijkt allerminst van'de republiek -gediend te z'ijm. Het hoofd bestuur merkt Op, dat zeker 95 pet, van -de Indo-Europeanen niets van de heer Roock willen hebben, het geen eveneens geldt van de War ga Negara's die gedwongen z'ijln deze status aan -te nemen. ENGELAND'S ECONOMISCHE POSITIE Attlee kondigt drastische maatregelen aan De. Britse premier heeft in het Lagerhuis ide weinig rooskleurige toestand geschetst waarin Enge land momenteel verkeert. Er isvoqr een paniekstemming -evénwel geen reden. „Wij' moeten in de eerste plaats", aldus Attlee-, „onze. binnenlandse hulpbronnen verder ontwikkel-en. Dit zal de „op- bouw en de ont plooiing van de voornaamste indu- striën ten go-ede - -komen. Ook de ex port is hiermee gebaat. Wij moe ten de productie van luxe artikelen stopzetten. Groot- Brittannië moet in de kortst moge lijke tijd1 op eigen Attlee benen staan. Daar toe .is het -ook nodig, dat ide pro ductie in ide koloniën van het Britse imperium wordt opgevoerd". Attlee w'i.l d-e koileinproiductie op 4 millioieini ton per week gébracht zien. Van de half millioen mannen én vrour wan -overzee, verwacht Attlee te gen het -einde van dit jaar 133.000 militairen gediemobiliseerd te heb ben, m-et de bedoeling leem zekere mate vain negatieve .arbei-dsdwamg in te voeren. De voornaamste oorzaken van ide deplorabele leoonomisch-e positie van Engeland liggen buiten het be- SPREUK VAN DE DAG Zo ,gij -een wijs man zijt, 'zjoj zoekt het binnenste van de zaak te doorgronden'. WEERBERICHT Verwachting tot Ide avond van 8 Aug.Aanvankelijk pog enkele verspreide 'buien, overdag afnemen de bewolking met perioden van z'oirineséh'ijn en overwegend droog! weer, verdere stijging van tempe ratuur, geleidelijk verder -afnemende Wind tussen West -en Noord1. 8. Zoin iop 5.11, -onder 20.20. Maan op 22.48, oinder 12.07. Laatste kw'artier 9 Aug. 21.22. Hoogwater te Zierikzee over de maand Augustus 8. 7.05 v.m. 19.16 m.m. Hoogwater te BruMsse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater Passagierslijsten m.s. „Sloter- dijk" en „Zuiderkruis" De passagierslijsten van boven genoemde schepen, die vermoede lijk 18 Aug. te Rotterdam zullen arriveren, liggen ter inzage op het bureaiu der Redaeti-e. reik van elke regering. „Wij1 heb ben inderdaad fouten gemaakt. Maar ook -een conservatieve rege ring zou [dit gedaan hebben". Hij' bes-loot zijn rede: „Vandaag zijn wij gewikkeld in een slag iom Groot-Brittaninië, idiie slechts door de inspanning vain 'de gehele natie kap worden overwonnen". Schot om schot1 Sluipschutters steeds actief Wie gedacht zo-u hebben dat na het 'bevel „Staakt het vuren" ge-en scho-t meer gelost zou worden', heeft buiten de waard', in casu bui ten de sluipschutters der Repu blikeinen, gerekend, -die zich. van- de bevelen van Soedirman nietsi aantrekken, m-a-a-r de krijgsverrich tingen op eigen initiatief voort zetten. In de omgeving van Salatiga los ten -de Republikeinen 15 schoten uit een- mortier op een Nederlandse stelling, van wia a-ruit direct 15 gr ar nat,én op de Indonesiërs werden afgevuurd. Een Amerikaanse journalist, die per jeep mede -op patrouille ging, verzocht na -een rit van, 6 km om terug tie mogen keren, -omdat van alle kanten door sluipschutters op de Neder landers werd geschoten, die het vuur -onmiddellijk beant woordden. In Salatiga zelf braken plot seling drie branden uit. In Malapg floten, uren na -de afkondiging van het bestand, de kogels -de mensen oin de oren. D-e sluipschutters pe geren eenvoudig de bevelen van generaal S.oediirmatn. Op Nederlandse patrouilles in idle omgeving van Sa latiga wierd herhaaldelijk geschoten. Uit Mala n g bom-ein berichten bin nen dat de Republikeinen' in die omgeving voortgaan met idie tactiek vam -die, verschroeide aarde toe te passen. B-ij M oi -d j oi k ie ,r t wierden tot -driemaal toe -aanvallen ondernomen op Nederlandse stellingen. Syste matische a-anvallen op Nederlandse detachementen werden gedaan bij Soerabaj-a, terwijl op Noojrd- Sumatra -een -aanva-l op een Neder landse treijnbewaking werd onder nomen. Opruiming van de henden halve w'il-d-en zal voortgang moeten heb ben. Dat immers moet worden be schouwd' als -een interne aangele genheid ter verzekering van- orde, rust en veiligheid voor de i|nlain-dse bevolking. Natuurlijk zal -d-a-ar va|n Republikeinse zijde tegen worden geprotesteerd, ma-ar desondanks zal N-e-derlaind nimmer kunnen gedogen dat het recht wordt verkracht, zo lang er inoig middelen aanwezig zijn om zulks te keren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1