DE INDONESISCHE KWESTIE in de Veiligheidsraad Nazi-vlootplannen De toestand op Oost-Java Een speciale coir respondeat van Aineta te Soèralbaja deelt imedie, dart veertien Indo-Europeanen uit de parogevilnig van Bainjoewaingi, zijn vermoord. In het kamp in Taiman- sari„ tan Noord-Westen vain Bari- joewa'ngi, zijn acht personen ge dood, terwijl acht worden vermist. In het dichtbijgelegen Pangang zijn zes parsoinen gedood. Inmiddels is de canste train' uit Pasoeroeain te Soerabaja aanigeko- mein. Deze was met vlaggen ver sierd en werd varwellkloimd ldqo|r generaal Bay, commandant van de tweede divisie. Over. de toestapden in Qost-Java schrijft de eorrasp'ondent va|n Aneta te Soerabaju, dat het door de Ne derlanders bezette .gebied aldaar pingeveer zo groot is als Nederland. .De Reeoim'ba voor Oost-Java, dr. Hunger, heeft op grond van eigen ervaringen aan Araeta medegedlaeld, dat de bouwgronden goed bewerkt bleken en dat hij een :ruj;me be planting heeft aangetroffen. In het gebied van Pnoholinggo is löetngropt gebrek aan water voor irrigatie in verband met de kolossale ontbos singen te Arjoena. Die bevolking is Over het algemeen goed gelvoadl. De kledingpiositie was redelijk, doch Wolgens berichten is de klad'ingr positie in de varder afgelegen stre ken1 slecht. Goederen voor de Batavianen Besloten is om de gehele bevol king van Batavia, welke niet in het Nederlandse distributie-apparaat is opgenomen, vanwege de Lebaran per persoon één kg. rijst te ver strekken, terwijl zo spoedig moge lijk tot ruimere verstrekking zal worden overgegaan. Hiervoor ech ter is een betere registratie dier bevolkingsgroep noodzakelijk. Te vens is een 'begin gemaakt met de aanvoer van textiel in de mieuw- bezette gebieden. Binnen enkele da gen zal een millioen yards, voor Cheriboin bestemd, naar die staid worden gezonden, terwijl vier uit leidende handelskringen gereoru- teerde tijdelijke inspecteurs zijn a on gesteld om te assisteren bij en zorg te dragen voor een goede en doelmaiige goederenvoorzientog van bedoelde gebieden. Piloot was gewaarschuw d Volgens officiële rapporten, wel ke bij het Britse ministerie vah Buitenlandse Zaken zijn binnenge komen, bevond zich de Dakota, wel ke bij Djokjakarta: verongelukte, buiten de route, welke krachtens de Chicago Air Convention was voorgeschreven. Volgens deze rap porten was de piloot te voren ge waarschuwd, dat hij bij afwijking van de gestelde route de kans liep te worden beschoten. Ook is vast gesteld, dat de Dakota niet onder de 'bescherming van het Rode Kruis vloog en dat het toestel ook geen kentekenen droeg van dien aard. Tanker op mijn gelopen Het Nederlandse tankschip „Su- netta" van de Anglo-Saxon Com pany (7987 ton) is in de (nacht vain Woensdag op Donderdag omstreeks 1 uur buiten de pier van Hoek van Hoi;and op een mijn gelopen. Door de ontploffing zijn twee man ge dood, vier zwaar en elf licht ge wond. Alle slachtoffers zijn Chi- hezen. Het schip was op weg naar Aru ba. Door pompen heeft, men het boven water kunnen houden, waar na het met sleepboothuip van Hoek van Holland is teruggekeerd. De „Sunetta" ligt thans ter hoogte van Schiedam. Het ongeluk gebeurde juist nadat de loods van boord was gegaan. De gevolgen waren verschrikkelijk. Voorbij de boeg vlogen grote stuk ken ijzer van de ankerspil in het irond. In de verblijven van de Chi nese matrozen wérd' alles door el kaar geslingerd. Dit alles werd nog verergerd door het binnenstromen van het water in de pompkamers,, waardoor de' „Sunetta" binnen vijf minuten 30 graden slagzij maalde. Er dreigde een paniek uit te bre ken, maar .toen de lichten hieven 'branden, keerde de kalmte spoedig terpg. Beperking van het Britse leger De Britse minister van oorlog, Bellenger, heeft in het parlement medegedeeld, dat het Britse leger beperkt zou worden door versnel de demobilisatie. De regering iis van plan het geregelde leger, be staande uit vrijwilligers, uit te: brei den, doch de overige 48.000 in oor logstijd opgekomen officieren en manschappen sneller te demobilise ren. „Daargelaten de handhaving van als van vitaal belang beschouw de onderdelen". Bellenger verklaarde, dat Mont gomery, de chef van de generale staf van 'het imperium, niet in ver band met- drastische beperkingen van de Britse gewapende machten ten bate van de industrie uit Nw Zeeland maar Groot-Brittannië te rugkeerde. „Montgomery komt op ■eigen initiatief naar huis", aldus verklaarde Bellenger. 8 Augustus as. verwacht men „Monty" in Engeland. De situatie in Indië Hiet Chinese blad „Ke®jg Poi", dat steeds sympathiek tegenover de re publiek heeft gestaan, schrijft, dat de republikeinse strijdkrachten thans niet vechten ter wille van ivierhevan idealen, niet bereid zijn iom joffers te brengen en niet populair zijn bij de kleine man. Dit leger heeft geen ideologie ie® geen idealeln, en is allerminst geliefd bij de bevolking aldus bet blad 'Sm bet zou veel beter zijn, indien de republiek ©era legertje bezat van slechts dui zend oprechte moedige strijders met zuivere idealen, dan ontelbare scha ren van het T.R.I.-kaliber. De „Kenig Pp" zegt voorts, dat het feit, dat de Nederlanders bij' Ide ■bezetting van meer dan duizend k.m. front slechts enkele tientallen nnenKenleveins verloren, het duidelijk bewijs is, dat dr. van Mpiok gelijk had, toen hij deze „oorlog'"" geen oorlog nioemde temeer, wanneer Zowel Nederland als India heb ben de uitnodiging aanvaard1 deel te hemen aan de 'besprekingen over de Indonesische kwestie, die op de agenda van de Veiligheids raad. is geplaatst. V\e vertegenwoordigers vain Aus tralië, Voor-Indië en Rusland pleitten voor een directe 'behande ling in de Veiligheidsraad, nadat het punt zonder discussie op de agenda w'as geplaatst. Tegen deze gedachte beeft onze gezant te Washington, mr. van Klef fens zich verzet, omdat daarmede op de za ken zou worden vooruitgelopen'. De Indonesische regering is een rege ring de facto, geen souvereineD Mr. van Kleffens beschuldigde de Republiek van de „verderfelijke practijto nog steeds gijzelaars vast te houden" en zeide, dat hij a.anl de Indische regering om documen ten 'betreffende „meer dan duizend schendingen van het bestand, dat in Maart j.l. met de Republiek ge sloten was" verzocht had ter voor legging aa.n de Veiligheidsraad. Er was, aldus mr. van Kleffens, bijna geen spoor te vinden van wezen lijke medewerking van de Republiek rt— men dit vergelijkt met de 'gevoerde strijd in Spanje, China en de Philip - pijnen. INDISCH LEGERBERICHT Het communique van het lager in Inidië vermeldt aanvallen van Re publikeinse troepen in Oost-Java. Onze troepen trokken Zuidwaarts tot voorbij Banjoemas. Luchtstrijd krachten werkten samen met ide marine pm de fcustbatterijen op Nioes'a Kembangan uit te schakelen, daar deze onlangs ernstige schade toebrachten aan een Nederlands '.oorlogsschip. 75 k.m. ten Zuid-Oos ten van Tegal werd Bamjioemas be zet. Zuiveringsacties werden onder nomen ten Zuid-Westen van Sema- ranig, bij Salatiga en Ambarawa. Op Npiord-Sumatra werden dergelijke acties uitgeroerd ten Westen van Meda®. Tpit inu toe bedroiegan de verlie zen aan Nederlandse zijde '57 doden, 127 gewonden en 15 vermisten- die niet werden uitgevoerd Slagschepen van 141.000 ton Uit onlangs gepubliceerde docu menten is gebleken, dat de Duitse Marine plannen gereed had liggen voor de b'ouw van een aantal slag schepen, waarvan het grootste een waterverplaatsing van 141.500 toin zou hebben. De Queen Mary" meet 80.000 toin, het grootste thans be staande oorlogsschip, de Ameri kaanse „Ioiwa" is 52.000 toin groot. De 'bewapening w;ais overeenkom stig de afmetingen der schepen. Terwijl Engeland zijn vuurmonden van 40 cm. (de „Nelsoin") terug bracht toit 38 cm. (de in 1945 ge reed gekomen „Vanguard"), ging de Duitse marine voor haar zwaar ste stukken tot een kaliber van 50 cm. De ontwerpen van deze zeemon sters werden voprlopig aangeduid als 0-1939, H-1940, '41, '42, '43 en '44. Het is typerend voor de geest die de Duitse oorlogsleiding bezielde, dat, hoe beroerder de militaire po sitie voor Duitsland werd, hoe waanzinniger hun ideeën werden. Een slagschip als de H-1944 zou moeten worden, 'had een lengte van 345 m., een breedte van 51.2 nr., eiem op- basis vain Linggadjati. „Er is al leen sprake geweest van beloften1, ontkenningen, uitvluchten en woor den, maar niet van daden". „Indien er Constructieve pogingen worden gedaan, dan zouden tenminste de gijzelaars moeten worden bevrijd'. Tegen einde Juni werden er nog zevenhonderd' Europese gijzelaars gevangen gehouden en ongeveer tienduizend anderen". Jnmiddels is er in Den Haag enige reactie gekomen op het bericht van de „New York Times", als zou Nederland onder bepaalde voor waarden bereid zijn de interventie van Engeland in te roepen. Aneta verneemt namelijk van wel ingelicht© zijde, dat een dergelijke bemidde ling slechts.dan zou kunnen worden ingeroepen, als een poging om met de Republiek opnieuw' te onderhan delen, mislukt. Het is echter niet waarschijnlijk, dat een dergelijke poging zal worden ondernomen. In de eerste plaats niet, omdat het moeilijk zou zijn daartoe het ini tiatief te nemen, hangende het on derzoek van de Veiligheidsraad en ten tweede omdat de Nederlandse regering eerst de politiële actie voltooid wi'l zien. diepte van 13.5 m. Het is zeer de vraag of een schip van dergelijke afmetingen ooit ergens zou hebben kunnen meren om olie, munitie e.d. in te nemen, want de sluizen te IJrnuiden, die de grootste ter we reld zijn, zijn „slechts" 50 meter breed. Slechts met het „kleinste" schip van ide serie, de 0-1939 (toch nog 32.800 ton), is men met de bouw' 'begonnen. Dit begin trachtte men later te gebruiken voor de H-1940, die 56.440 ton zou worden. Verder is men met de uitvoering niet ge komen, maar op papier stond alles al klaar. Op papier. Maar op papier zou Duitsland de oorlog ook eigen lijk gewonnen moeten hebben. Brand in gevangenis 22 vrouwen verbrand Woensdagavond, terwijl een „droog" onweer boven Parijs woedde het geen de benauwende atmosfeer nog deed toenemen, maakte een voorbij ganger alarm„De kazerne van de Tourelles staat in brand!", riep hij. De kazerne is ingericht als vrouwen gevangenis. Opgepropt in de lokalen en cellen want ook in de ge vangenissen heerst woningnood bevonden zich daar een 700-tal ge vangenen. Als een gevolg van de verzengende hitte van de laatste tien dagen en ook omdat de lange gangen zovele luchtkokers vormden greep het vuur zó snel om zich heen dat een aantal ongelukkigen niet be vrijd kon worden. Zij rameiden wanhopig op de gesloten deuren en vertoonden zich met brandende kleren voor de getraliede vensters het was een verschrikkelijk schouw spel. Twee en twintig vrouwen kwamen in de vlammen om. De brand duurde tot middernacht. Toen was hij be dwongen. De oorzaak moet gelegen zijn in het clandestien roken van sigaretten. Het spreekt vanzelf dat de hónderden vrouwelijke gevangenen die op het laatste nippertje aan de dood ontsnapten, hevig opgewonden waren. Een begin van opstand, aldus ver klaarden de autoriteiten „werd spoe dig in de kiem onderdrukt". Over betere veiligheidsmaatregelen wordt niet gesproken Partij v. d. Arbeid blijft regering trouw De Partij van de Arbeid heeft zich achter de politiek van de regering geschaard en de geruchten, als zou zij haar standpunt ten aanzien van de Indische politiek hebben gewijzigd missen elke grond. Aldus heeft de voorzitter van de P. v. d. A„ de heer Vorrink aan de Indische redacteur van het A.N.P. verklaard. Het is zo voegde hij er toe volkomen onjuist dat de P. v. d A. enige druk op de regering zou hebben uitgeoefend, om de militaire acties stop te zetten. Ook is het niet waar, dat deze partij onderhandelingen met de Britse La- bourpartij zou hebben gevoerd over een mogelijke interventie. Geknoei met schoenen Er zijn nog steeds schoenfabri kanten, die er nog lustig op los knoeien. Meldden we dezer dagen dat de Tuchtrechter te Breda een groot aantal hunner tot zeer hoge boetes had veroordeeld, een con trole van de Centrale dienst voor Economische controle in de Lang straat en elders, leverde opnieuw verrassende resultaten op. Deze vonden hun climax in de ontdek king, dat een fabrikant een partij van 15.000 paar niet bonvrije schoe nen toch bonvrij had verkocht. De controleurs konden nog 500 paar en 400 bonnen achterhalen. Bij een onderzoek in een rubberfabriek bleek, dat andere artikelen op de markt werden gebracht, dan die waarvoor vergunning was verleend. Ter camouflage zorgde de boekhou ding voor gefingeerde rekeningen. Mr. van Kleffens beschuldigde de Republiek

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2