DE WAARHEID Einde van de strijd in Indië 1 over Indië Normaler toestanden in de bevrijde gebieden op Java In een toelichting op het tegen bericht seint Aneta: De Delimspoerwegmaatsehappij trof een groot gedeelte van het rollend materieel in bruikbare toestand aan. Deze maatschappij beschikt in vol doende mate over locomotieven en wagons om in het noodzakelijke vervoer te kunnen voorzien. Ver schillende treinverbindingen zijin reeds hersteld. Enkele andere kun nen binnenkort worden verwacht. In verschillende streken vain de bevrijde gebieden keert de nor male situatie weer langzamerhand terug. Reeds enkele planters zijn naar de ondernemingen in de omgeving van Medan teruggekeerd. Het vliegveld hij Siantar is zonder tegenstand 'bezet. Het republikein-se omroepstation Siantar is vernield-. De toestand op Palem'bang is rustig. Een belangrijk deel van het vroe gere cultuurgebied" van Sumatra's Oostkust is weer opengelegd. De verbindingen tussen de grote plaat- Ben zijn o-nder controle gesteld, terwijl de Nederlandse troepen de tussengelegen terreinen zuiveren. De voornaamste actie van de republi keinse strijdkrachten richt zich niet alleen tegen de Chinez-en maar o-oik tegen de -onderdanen van aindere lan den, zoals Indiërs, die een officieel protest -daartegen uitbrachten. Vele Chinezen geven er -de voorkeur aam naar grote plaatsen geëvacueerd te w'orde-n uit angst voor -de acties van de Laskars. Meda-n heeft opnieuw 2000 Chinezen opgenomen. Javaanse cultures binnenkort in exploitatie Daar het niet onmogelijk is dat binnenkort tal van -cultuuronderne mingen op Java wedero-m! in exploi tatie kunnen w'orden gebracht komt de kwestie van -de personeels voorziening in een acuut stadium. Speciaal in Oost-Java, dat is de streek tussen B-anjoewa-ngi en Ma- lang, wordt een spo-edige hervatting' van de werkzaamheden verwacht, hetgeen ook geldt voor West-Java met zijn talrijke thee- en rubber- ondernemingen. Was to-t dusver de uitzending va;n personeel gebonden aan vele formaliteit-en al-s huisvesting- en im- migratievergunnimgem, e.d-., thans vordert het economisch 'belang een snelle voorziening van vakkundig personeel. Naar alle waarschijnlijk heid zal een vlot transport primair worden gesteld. Verwacht mag worden, -dat binnen de maand enige honderden planters per vliegtuig naar Java zull-en reizen en dat daar naast gelegenheid p-er boot beschik baar zal worden gesteld voor een nog veel groter aantal. De planters zullen voor grote moeilijkheden van organisatorische a.ard komen te staan. Zij zull-en in vele gevallen pioniersarbeid moeten verrichten. Joden kantten zich tegen terrorisme in Palestina Vertegenwoordigers van Jopdse gemeenten uit alle -delen van Pa lestina zijn te J-eruzalam 'bijeen ge komen om tezamen m-et het Joodse agents-chap te beraadslagen p-ver maatregelen ter 'bestrijding van het terrorisme. I Na -een -conferentie die verschei dene uren duurde gaf men een ver klaring uit waarin- uiting 'werd ge geven aan de afschuw over de{ laffe moord op -de Engelse serge ants, -gepleegd door mannen zonder beginsel-en, -die ieder spoor va® na tionale verantwoordelijkheid van zich af hebben geworpen. D-e vertegenwoordigers van de Joo-dse gemeenschap -doen een be roep op alle Palestijnse Joden, om krachtiger te proberen het terror rism-e uit te roeien ©n- hun volle steun te geven aan de hsveiliginigs- larganitsatiie van de Pailiets-tijinse Jo den. Joodse terroristen, ge-wapend m-et handgranaten en mortier-en, hebben een- aan-va-l gedaan -op het hoofd kwartier van het Ro-y.ail Hampshire regiment te Jeruzalem. Het gelukte hun niet, de versperringen te door breken. Onmiddellijk rukten die troepen uit en begonnen de aangrenzen-dia wijk te doorzoeken. Tweehonderd mensen' zijn gefouilleerd en van 8 wioningen heeft men -d-e beWopers op- straat gez-et. De economische crisis van Groot-Brittannië De Britse regering heeft geen o-f- ficlël, noch officieus verzoek aan' de regering der V.S. gericht om de onkosten van -de A-nglo-Ameri- kaanis-e zön-e van Duitsland geheel voor haar rekening te nemen- o-f haar aandeel i-h de kosten te ver groten". Aldus deelde een woord voerder van het Amerikaanse mini sterie van buitenlandse zaken mede. Hiermede gaf -de woordvoerder commentaar op de 'berichten uit Londen, inhoudende, dat Attlee ge zegd zou hebben -dat dit beroep o-p de V.S. een onderdeel zou vor men van de drastische economi sche maatregelen -die -de Britse re gering overweegt. Naar te Washington verluidt, zo-u de Britse regering er zeer verlan gend naar zijn geweest o-m de fi nanciële kwestie op de komende tweern ogendhedenconferentie o-v-er -de Ruhrkolen te bespreken. Dat hier „van zo gezaghebbende z'ij-de gespro-ken windt, bewijst wel, dat De Nederlandse soldaat in de strijd voor het recht Met stijgende verontwaardiging zal de wereld kennis nemen van de zinloze .vernietigingen, te®gev-olr g-e va® -d-e i?I-verschroeide-aarde -po litiek'' top Java -en Sumatra, waar tegen de politieke leiders te Djok jakarta zich niet verhieff-en -e® -die de militaire leerlingen- van Japan, m-et fascistische duivelaehitiigbeild', „rüöksichtlos" to-epassen. Tegenover deze misdadigheid istelt -de Neder landse soldaat het blanke zwaard van het recht, da-t -de gewie-tenlpize Jappenknechten zal vind-en tot in de v-erste schuilhoeken. In ©en toelichting op de situatie in Indië heeft een- militaire W|oord- voojrd-er te 's-Gravenhage medege deeld, dat id-e Nederlandse troep-en th-an-s beziig :zij® de bezette -gebie den te consolideren. Wat d-e -politiek van de ver schroeide aarde betreft, al-dus deze woordvoerder, dient mien in het ®o© te honden, dat deze gae-ni einkele militaire betekenis heeft, maar al leen een zinloze vernieling is, -voor- ai gericht tegen buitenlandse eigen dommen. De -ongebondenheid der gewapende Indonesische troepen neemt de vorm van verwording aan. Langzamerhand ko-mt -de macht in hand-en van ongebonden strijdorga nisaties, die blijkbaar gestimuleerd worden door de militaire 1-eidarsi. Van een strijden voor idealen is bij- deze -groepen geen eprak-e. Zij bestaan uit li-eden, -die zich piet aan ©en -geregeld leven kunnen wennen. De bevolking is dan ook op deze groepen allerminst gesteld.. Tenslot te verklaarde de woordvoerder, dat de vrees niet -o-n-gewettigd is, dat h-et ijn de R-epUbliek naar -een mili- men in Amerika met grote o-plet- lettendheid de ontwikkeling va-n de Britse economische crisis gadeslaat Men hecht er grote waarde aan, dat de Britse minister va-n handel Sir Stafford Cripps, -naar Parijs is vertrokken om de Amerikaanse on derminister voor economische za ken, William Clayton, te ontmoeten. Verbroederingsverbod voor Sovjetsoldaten Volgen-s -d-e -correspondent van da Herald Tribun-e is na tw-ee iein -een half jaar vrede vo-or -de Russische troepen in Berlijn en in het overige -gebied van -de Sowjet-zö.ne plotse ling -een verbroederinigsvieirb'ad af gekondigd. In alle steden van enige -omvang hebben -de officieren, ongetrouwd -of met hun gezinnen, opdracht -ge kregen zich in speciale militaire kwartieren- te vestigen en -niet meer met -d-e Duitsers in dezelfde huizen te wonen. I-n Berlijin i-s -dat -gepaard gegaan- met het opvorderen van een groot -aantal huizen. R-ond o-m -deze .huiz-en, die tpt mi litaire v-erblijv-en w-orden ingericht, zijn houten versperringen opgewor pen, teneinde de hoofdstraten af te sluiten en -de Duitsers het pasi- seren te beletten. In Treptoiw, -een voorstad van Berlijn, moest om deze reden een blok van 350 woningen ;in enkele dagen ontruimd worden. Ook in de oude -stad W-eimar kregen alle Rus sen bevel zi-oh in een bepaalde wijk te -concentreren ien in -deze wijk kregen zelfs -d-e vooraanstaande le den van de socialistische eenheids partij bevel met bekwame sp-oied huin boeltje te pakken-. De politiek van de verschroeide aarde heeft goede voortgang. Dat betekent dat de militaire desperado's in Djokjakarta hun eigen land plat branden en de bevolking de laatste hap rijst uit de mond stelen taire -dictatuur gaat -en- dat deze: -dus -een politiek apparaat w-ord-t. Verslag van regeringscommissaris Het .navolgende is ©en samenvat ting va-n hetgeen -door -de regerings commissaris Abdoel Kad-ir, na zijh reis naar Soem-edapg -en Soekaboemi werd verklaard. In -d-e zogenaamde gebieden van „niemandsland" zijn de velden -en huizen verwaarloosd, doch- daarach ter zijn de velden bebouwd. In- de -omgeving van Tandjongsari zijn 60.-000 -eva-eué's aangetroffen, die ge dwongen waren geweest uit Ban doeng te vertrekken. In Tjitja- I-anigka vond man -er 1-0.000 en al d-ez-e -duizenden begonnen -onmiddel lijk na d-e komst -der Nederlandse troep-en naar Band-o-eng terug te stromen. D-e houding van -d-e bevolking i-n de bevrijde gebieden varieert v-an vriendelijk tot enthousiast. Het op treden- -d-er Nederlandse soldaten is uitmuntend, -en het -betekent een praehti-ge propaganda vo-or Neder land. D-e heer Abdoel Kadir verklaarde daaromtrent: „Dit is Nederland op zijn best". Vele voorgenomen v-emielingen w-erd-en -door de sn-ell-e komst der Nederlandse troepen piet uitge voerd, -do-ch niettemin is ©en aantal bruggen en andere -objecten ver? nield. D-e genietroepen wierken dag en nacht aan het herstel -en verdie nen speciale lof. In -d-e bevrijde -gebieden wordt all-ereerst hulp verl-eend aan het getroffen deel der bevolking, waar aan wordt medegewerkt -door bet „Rode Kruis" -en „Nederland, helpt Indië". Dr. van Mo-ok heeft Zondag per radio 'bevel gegeven de politionele actie in Indonesië te -doen eindigen in de -nacht v'aH 4 op 5 Augustus, o-m 12 uur. De Nederlandse regering heeft in een speciale kabinetszitting beslo ten aan het verzoek van de Vei ligheidsraad om -de vijandelijkheden te staken, te voldoen, al blijft zij- op Siaar standpunt staan, ida-t deze aangelegenheid buiten -de compe tentie van -de U.N.O. valt. De Republikeinen willen -de vij andelijkheden -staken, mits d-e troe pen worden teruggetrokken, aaP welke vo\>rwaarde Naderlapd niet wen-st te voldoen. RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 5 Aug. HILVERSUM I (301 m.) 7 -nieuws; 7.15 gym®.; 7.30 morgen gebed 7.45 gram.; 8 nieuws; 8.15 pluk -de dag; 9 lichtbaken; 9.30 gr.; 10 voor -de kleuters; 10.15 gram.; 10.40 voordracht; 10.50 gram.; 11.30 als de ziele 'luistert; 11.40 gram.; 11.45 enseirible; 12.00 gram.; 12.30 orkest zonder -na-am; 12.55 Zonöe- wijzer1 -nieuws; 1.15 welk boek?; 1.20 gram.; 2.30 onder onsij 3 gram. 4 de Zonnebloem; 4.30 gram.; 5.45 rijk overzee; 6 volksliederen-kwar tet; 6.20 sportpraatje; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7 -nieuws; 7.15 Katn. nieuws7.20 piano-duo; 7.45 cause rie; 7.55 gram.; 8 nieuws; 8.05 -de gewone ma-n; 8.12 gram.; 8.15 BBC- pro-menade-orkest; 8.55 causerie; 9.10 kamermuziek; 9.40 actualiteiten; 9.50 gram.; 10.10 -avondgebed; 10.23 fao-e -de van Ro-oyen's het rooien; 10.30 nieuws,; 10.45 Waltztime; 11.15 Zöneseha-aktourno-oi; 11.25—12 gram. HILVERSUM II (415 m.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 8 nieuw-s; 8.15 luchtig morgenprn- gramma; 8.45 gram.; 9.15 morgen wijding; 9.30 waterstanden; 9.35 ar beidsvitaminen; 10.30 van vro-uw tot vrouw'; 10.35 gram.; 10.50 kleuter tje luister; 11 gram.; 12 piano; 12.30 -ons platteland; 12.40 gram.; 1 nieuws; 1.15 les j-oyeux bohémiens 1.45 gram'.; 2 met naald en schaar; 2.20 gram.; 3 radio matinee; 4.40 vacantia kinderuitzendingen; 5.00 g-evar. -concert5.30 gram.; 6nieuws; 6.15 piano; 6.30 orgel; 6.50 les gars d-e Paris; 7.20 reportage; 7.30 cello en piano-; 8 nieuws; 8.05 voor va- cantiega-ngers; 8.10 gram.; 8.15 om roeporkest; 9.10 klokke Roeland; 9.30 contact; 10.15 buitenlands over zicht; 10.30 zang en piano; 11.001 nieuws; 11.1512 gram. D-e nieuwbenoemde Nederlapids© ambassadeur in de V.S., mr. E. va® Kleffems, heeft -op het Wilijtp Hluiis aan president Truman zijp ge loofsbrieven overhandigd. De pre sident -en de heer vap KllieffiemS gaven beiden- uitdrukking aap die hartelijke bietrekking-en tussen da V.S. -en Nederland ©n president Truman gaf o,.m. zijn bewondering" te 'k-epnen vo-or -d-e Nederlandse we deropbouw. Er Werd niet over In donesië ©esproken. Eri-ch Ha-u-smann, voormalig ko lonel van -de Waf f-en SS, die be-' seh-uldigd wordt van moord op-dui zenden gevangen-en en binnenkort terecht zou staan' 'heeft zich in een militair hospitaal te Neurenberg door middel van het koord van zijn kamerjas opgehangen. In verband met het stijgen van het aantal gevallen van kinderver lamming in Engeland worden~ alle uitzendingen van, de W.F.A. daar heen me-t ingang van 3 Augustus stopgezet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 4