ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DE STRIJD IN INDIË DE INDONESISCHE KWESTIE voor de Veiligheidsraad WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Tactiek der verschroeide aarde op Java toegepast Banka, Biliiton en Riouw autonoom PETROLEUM VRLJDAG 1 AUGUSTUS 1947 N|o. 15055 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buitein f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Sc'huithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suceesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Die Nederlandse troepen uit Me- dan zijn door het rijke laindboiuw- gebiied van Sumatra het binnen land ;iin>getr;okken. Tegelijkertijd ïs ©en landing verricht bij Loefooeug Pakam, ,op 58 k.m. ten' Zuid-Oosten van Medan. Deze .voorwaartse stoot heeft de Nederlanders .in ©ein gebied gebracht dat rij'k lis aan rubber- en tabaksplantages.. De opmars werd aanvankelijk tegengehouden door mijnenvelden en wegsnversperrim- gen, maar toen die waren opge ruimd ging- de opmars snel voort. Een 'drietal plaatsen waren door 'de republikeinen verwoest. In de nabijheid van Cheribon, op Java's Noor d kust werden in een suikerfabriek enkele daar door de republikeinen gevangen gehou den Nederlanders bevrijd. Hiiert0e behoorden een moeder met vijf kin deren. Ook Was er ©en familie van Tsjechische nationaliteit bij. Op W e s t-J a v a zijn de Neder landse troepen een gebied binnen getrokken, dat kaal was gebrand, als gevolg van de taktiek 'der ver schroeide aarde. In idiie streek is Tjitlalengka, dat kort geleden, door de Nederlanders wierd geëvacueerd, Opneuwi bezet. Ook Tjiwidej, op 19 kilometer van- Bandoeng is bezet'. Tussen Per. ga la en Santoisoi zijn veel plantages en ten Noord-Wesiten van Bandoeng veel bruggen 'door de Republikeinen vernield. Groepen gewapende republikeinen die door de Nederlandse linies had den weten te dringen hebibien Ne derlandse posten te Buitenzorg en Scemedaug aangevallen. Deze aan vallen konden echter gemakkelijk worden afgeslagen,. Ass. Pr-esis meldt in aansluiting op het legerberioht inog, dat de Nederlanders esn, aanval pp M,alang hebben ondernomen. De Republikei nen hebben daar vele grote gebou wen, waaronder de belangrijke Bel gisch© sigarettenfabriek Faroka. plat gebrand. Opi Sumatra hebben de Ne derlanders bovendien een aanval on dernomen. van 'Padamg uit. Siantar, de Republikeinse hoofdstad van Noord-Sumatra werd veroverd. Si antar ligt ongeveer l'OO kilometer ten Zuid-Oosten van Medan. Voprts werd in dit gebied ook T©biin;gtihg|gi' bezet. Sedert het begin van, de operaties hebben de totale Nederlandse ver liezen 51 doden bedragen, 110 ge wonden en 9 vermisten. Roode Kruis toestel neergeschoten Nabij Djokjakarta is een Indische Dakota neergeschoten, waarbij 9 personen, o.w. 4 Engelsen, het le- van hebben verloren. - Het toestel was op weg van Sin gapore naar de Republiek met me dicamenten en verbandmateriaal aan 'boord. De regering van Vooir-Indië heeft bij de Nederlandse regering een fel protest ingediend tegen het neerschieten van de Dakota, ter wijl een belangrijke schadevergoei- di'ng wordt geëist. De beide Nedërl. piloten, die met hun jachtvliegtuigen nabij Djokja karta waren toen de Dakota neer stortte, zijn naar Batavia ontboden ,om opheldering,'te geven. Hun eens luidende verklaringen komen hier op neer, dat éön hunner een waar schuwingsschot heeft gelost. Het toestel droeg geen duidelijk waar neembaar teken en de beide pilo ten hebben het voor een van de Jappen afkomstige 'bommenwerper aangezien. Afgezien van dit alles wijst een officieel communiqué uit Batavia er ,op, dat zij, die het toestel hebben uitgestuurd zidh aan een misdadige onvoorzichtigheid hebben schuldig gemaakt, door niet tevoren 'de Ne derlandse autoriteiten te verwitti gen, dat r«ien een zending gereed had ter expeditie. Bovendien heeft men gebruik gemaakt van een toe stel, 'dat in camouflagekleuren was geschilderd. In ieder geval wordt het onder zoek met kracht voortegezet en heeft de Nederlandse regering reeds uitdrukking gegeven van haar leed wezen over het gebeurde. D-e Nederlandse regering heeft t,ot autonome gebieden in de bteoiogde Verenigde Staten van Indonesië verklaard De eilanden; B.anka en Biliiton, en de Riouw-Archipel. Banka en Biliiton zijn de grote tin-producenten, terwijl het strate gische Riouw belangrijke hoeveelhe den bauxiet levert. Alle drie gebieden wierden be schouwd als delen van de Indone sische republiek krachtens de over eenkomst van Liinggadjati. Vopr alle drie gebieden zuilen democratisch samengestelde raden gekozen worden, die in overleg met Nederlandse residenten zullen wer ken. f Dit werd int een Nederlands com muniqué bekend gemaakt. INDISCH LEGERBERICHT In West Java werd ten Oosten- van Bandoeng een aanval van de T.R.I. afgeslagen. Onder de repu blikeinse manschappen bevonden zich een aantal Jappen. In Ocst-Java rukten de onzen verder op tussen Lawang en Ma- lang. Op Noord-Sumatra werd een Republikeinse aanval afgeslagen. In Zuid-Sumatra woeden hier en daar grote branden. Een aanval vain pl.m. 80 ma'n Republikeinen werd afge slagen, een groot aantal wapens werd gevonden. Ten Zuiden vain Pendoppoi werd Contact gemaakt met republikeinen die verdreven werden. Wapenen en auto's, wer den buit gemaakt. Van Republikein se zijde werdt gemeld, dat Neder landse troepen uit Tegal, oprukken naar Tjilatjap aan de Zuidkust, dat bijna bereikt zou zijn. De 'haven werd door Nederlandse schepen be- ischoten. vrij verkrijgbaar Met ingang van heden - 1 Augustus - mag petroleum vrij worden gekocht en ver kocht. De distributie van dit artikel is dus opgeheven. SPREUK VAN DE DAG De enige werkelijk opgevoede mensen zijn die zichzelf hebben opgevoed. WEERBERICHT Verwachting t°t de avond van 1 Augustus: Wisselend bewolkt met plaatse lijk enige regen, hier en daar ge paard met onweer, weinig wind', ongeveer zelfde temperatuur als gisteren. 1. Zon op 5 00; onder 20.23 Maan op 20.54; onder 3.41 Volle maan 2 Augustus 2.50. Hoogwater te Zierihzee over de maand Augustus 1. 3.04 v.m. 15.23 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater Voor 'haar terugkeer naar Ar gentinië wenst mevrouw Peron een bezoek aan Zwitserland te brengen. Te Bern delibereert men, of men haar officieel zal ontvangen. Australië heeft de Indonesische kwestie aanhangig gemaakt 'bij de Veiligheidsraad van' de Ver. Volken, die :het ,als eerste punt oip de agenda plaatsen. De Nedërl. ge-i zant in Australië heeft aan de Australische premier medegedeeld dat deze inmenging als een onvrien delijke daad ten opzichte van Ne derland wordt beschouwd. Ook de interim-regering van Voor-Indië heeft het Indonesische conflict-aan de voorzitter van de Veiligheidsraad voorgelegd. Bij al deze voor ons land onaangename verwikkelingen komt nu ook nog, dat B-evin in het Britse Lagerhuis heeft gezegd,, dat Engeland het ver strekken va,n militaire goederen en het verlenen van militaire facili teiten aan; de Nederlandse autoritei ten iin 'het Verre Oosten heeft stop gezet. Bevin zou de Nederlandse regering mededelen, dat Engeland dit niet doet voor de doeleinden, welke Ne derland met deze „oorlog in Indo nesië" nastreeft t Met pijnlijke ver bazing zal men constateren, dat de Britse minister van buitenlandse za ken 'blijkbaar zo slecht geïnformeerd is, dat 'hij een dergelijke uitlating 'bezigt. Het klinkt in dit verband: vreemd dat de Nederlandse rege ring juist aan Engeland verzocht zoiu hebben interventie te willen verlenen, vani welke mededeling evenwel in Den Haag geen nadere inlichtingen wordt gegeven. In een uitvoerig gedocumenteerd: 'betoog heeft de Nederlandse ambas sadeur in de Verenigde Staten, mr. Van Klef fens verklaard, dat de In donesische kwestie buiten de juris dictie van' de Verenigde Naties valt. Amerikaanse critiek op onze regering De twee grote New Yoirkse och tendbladen, de New1 York Times en de New York Herald, zijn in hun hoofdartikelen, die gewijd zijn aan de verwikkelingen' in Indonesië, niet zuinig metjhun critiek op Nederland' Het hoofdartikel van de New York' Times spaart echter ook de V.S. en andere Westerse demoeratiën niet, wegens hun passieve houding, die „zeker niet het prestige van de blanken in Azië zal verhogen". Wat dp toestand zelf betreft, schrijft de Newl.York Times: „Men kaïn veel 'baat hebben .bij' een samenwerking in Azië. De tijden zijn veranderd en het Westen kaïn' zijn ideën niet meer met geweld aan de Aziaten opdringen". De New' York Herald is van me ning, dat hoe plausibel de van Ne derlandse zijde aangevoerde argu menten ook mogen zijn, zij moeilijk door de V.S., wier sympathieën uit gaan naar de volken van Azië, die naar zelfbestuur streven, kunnen worden geaccepteerd.-Het blad geeft toe, dat de Nederlanders hun cam pagne in Indonesië snel en met succes voeren, doch vraagt zich af. of zij niet in de verleiding zullen komen, de vergissingen van alle koloniale oorlogen te herhalen. Be sloten wordt met de opmerking: „Indien de Nederlanders, nadat zij op Java de macht weer in handen genomen hebben zich aan huin be loften houden -en het aan het Indo nesische volk overlaten om zichzelf te besturen, zullen zij' de hoogste lof verdiend hebben".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1