ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONKERE DAGEN DE COMMISSIE-GENERAAL TERUG NAAR NEDERLAND WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 DONDERDAG 31 JULI 1947 Njo. 15054 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten 13,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. jTel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/'h. Laksnman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suceesjes maximum 15 m.m» (4 regels) f 1,— per stuk. Zondag 21 Juli is Nederland een „politionele actie" 'begonnen tegen 'de Republiek Indonesia -en sindsdien presenteert,1 de Nederlandse legerlei ding dagelijks een publicatie over de verrichtingen van de troepen ionider de opmerkelijke titel vgn „Legerbericht", terwijl toch bet op schrift „Politierapport" veel meer fin de lij'n zo-u liggen vato -de offi ciële voorstelling van zaken. Maar het is eigenlijk onjuist, dat verhitte ring o-ver wa.t er in Inidor n-esië, eindelijk en te langen leste tóch no-g is gesehie-d, ons in de stemming 'brengt wrange grapjes te lanceren óver een kw'estie, zo- ern stig en indro-£f als -de onderhavige. De neiging tot nakaarten, nu de feiten daar liggen is even verleide lijk als nutteloos. Het feit, dat het aantal 'bestandsschendigen van In donesische zijde 'begaan, veel groter is, -dan het aantal schendingen van het 'bestand, Waaraan Nederland zich schuldig heeft gemaakt, is on weersprekelijk. Echter dienen we niet te ver geten, 'dat even onweerlegbaar vast staat, dat Nederland, door het ont ketenen van zijn „politionele actie", art 17 van de overeenkomst var Linggadjati illusoir heeft gemaakt" en hiermee zich van -de totale ov^-- -eenkomst of men nu het „naakte" of h'et „aangeklede" Linggadjati be doelt heeft verwijderd, ten dé trimente van -een zelf-s maar rede lijke situatie van Wederzijds ver trouwen, als na het voltooien' of opschorten van de „politionele -actie" het overleg weer wordt hervat- Vo-o-r het overige moge ook wel even de aandacht worden gevestigd op <d>e. drie 'milljden per da-g die deze actie :5e schatkist kost -en op het lang niet onaanzienlijke verlies aan sympathie dat Nederland gele ld-en heeft in de wereld, die vol- strektvniét bereid is -de onontkoom baarheid van -deze actie, waarmee hier te lande zot wordt geschermd-, te aanvaarden. Zelfs de bezadigde Lond-ense „Times" heeft met klem op arbitrage aangedrongen- en Jde comnféntaren -der me-ef progressieve bladen jszijn m-avenadt. £-J. Ui^èygeleid-ende symptomen blijkt duid^lg-kj dat de actie in feite toch wel^tërg veel^^p- een echte oorlog lijkt:/Niet' sle&ifffs de dagelijkse pu blicatie van een legertje-richt -wijst daar,.op, maar ook de propaganda die hp de eej^te -dag van de actie reeds melding maakte van het ge bruik van d-um-dum-ko-gels door de Republikeinen. Wat nu verder het verlo-op va-n d-e zaken in Indonesië zal Zijn valt nauwelijks te voorspellen. Wij ver nemen'juist, -dat India 'de zaak -aan hangig wil maken bij -de U.N.O. en dat dit land het landen van K.L.M.- toestellën' op zijn grondgebied zal verbieden. Ho-ewël niet alleen onze stem1, maar het hele koer dat roept: beter ten halve gekeer-d dan ten- hele .gedwaald, wel zal zijn, gelijk -die van een roepende in de woes tijn, blijven wij toch hopen, zo niet op het gezonde- inzicht van onze regering, -clan toch op dat van an d-eren. Wat reeds is geschied, is toch al onherstelbaar! J- P. C. Republikeinse plannen voor West-Java Volgens de Australische radio heeft de secretaris van de bond van arbeiders op Javaanse plantages, Sokarna, v-er-kl-aard, dat alle maat regelen zijn getroffen om 5-00 plan tages -o-p W-est-Javia- te verbranden, wanneer de republikeinen deze streek niet kunnen verdedigen. Vaü all-e rubber, kina-, thee -en koffie zal niets in handen der Ne derlanders vallen. Als de republi keinen gedwongen worden de plan tages in brand te steken, zal het m-e-er -dan 10 ja-ar -duren alvorens zij opnieuw' productief gemaakt kun nen Worden, aldu-s Sokarna. Amerikaanse hulp aan Europa Hoewel de mededeling van 'de republikeinse senator Robert Taf't, -dat hij- -een speciale zitting van, bet Congres inzake d-e Amerikaanse hulp aan Europa iniet noodzakelijk vindt, als -een ontmoedigende fac tor Wordt beschouwd', is -er in ver scheidene kringen -een tc-enemcnde sympathie voor -een voort-gezette en grot-ere Amerikaanse steun aan de -economische wederopbouw vain Eu ropa -eh wel :iin 'het bijzonder vo-or bet plan van Marshall te -bespeuren; Invloedrijke jjn-dustriël-en iin het mid-deri-W-esten, vo-or -de -oprlpig het isolationistische -centrum, besich-ou- ^h-et plan van Marshall als vi- vo-or -de handhaving ivian het \uid|g'e p-eil van de -export, zodat de voordelen. d-e nadelen vier -over treffen. Uit -een -overzicht van het herstel van Europa, da-t -door de Ndw' York Tim-es 'w-erd gepubliceerd', blijkt, dat de productie in Nederland- thans 9-0 procent bedraagt van die van 1939, vergeleken met 31 procent in 1945. Het blad schrijft het herstel van Eur-oipa toe aan de tot dlusv-er verleende Amerikaanse hulp- en be schouwt -dit als -een -der voornaam ste argumenten vo-or h-et plan-Mars hall. D-e president van de W-eliCh Gra-p-e Juice- Co. beeft -een plan op-gesteld, waarbij -d-e V.S. vp-or -de duur van tenminste 5 jaar jaarlijks cre-die-ten aan bet buitenland zull-en verlenen ten bedrage van 1-0 milliard' dollar. Afschuwelijke kindermoord in Engeland In h-et Engelse graafschap- Surrey -wordt jacht gemaiakt op de moor denaar van twee kin-deren, wier lijkjes in het bos nabij: Guildford! werden gev-and-en. Vrij'da-g was de a-jarige Leslie Gaff, m-et zijn twee jaar jonger zusje, gaan wandelen, -doch 's avonds Waren d-e beide kin d-eren niet thuis gekomen. Die kin deren had'd-en d-e hond mieiegeno-- m-ein -en toen- de volgende dag in h-et bos 'een onderzoek wlerd inge steld, om te traeht-en -d-e jongen, -en. het meisje op t-e sporen, werd men -opmerkzaam gemaakt -door lï-et huil-end geblaf van-een hond. Af gaande -op het geluid-, voin-d men h-et beest hij' -een- bosje kreupëlho-ut, waaronder bet lijkje van Lesli-e ge- vopdenkwierd-. Zijn zuisje bleek ern stig gewond -en overl-eed op w-ag naar bet ziekenhuis. D-e politie beeft getracht d-e mis daad t-e reconstrueren -en: meent, -dat d-e no-g onbekende moordenaar Dc. van Mook oefent nu volledig gezag uit Naar all-e Waarschijnlijkheid is -de ze laatste lezing Wel d-e juiste. Zij geeft -echt-er -teven-s aan, hoe uiter mate belangrijk m-en in Engeland de kwestie acht. Het Amerikaanse standpunt blijft zo-als -dat is neergelegd in de laat ste officiële nota over di-t onder werp -en dat de V-er. Staten geen vertrouwelijke geda-chtenwisseling miet Engeland inzake Indonesië heb ben gehouden Inmiddels heeft Voor-Iinldië het l'uchtverdrag m-et Nederland geëin digd- uit protest -tegen de ontwik keling -der. gebeurtenissen, in Indo nesië. Indien -dit bericht inderdaad juist is, wordt -d-e K.L.M., welke vo-or -d-e Nederlandse regering -de lucht lijn -o-p Batavia -exploiteert, wel voor -een zeer moeilijke taak gesteld'. Immers bet verleggen vain -d-e route, z-end-er gebruik te maken van vlieg velden -CijJBBjndoestaans gebied, is een zwar^HKle. D-e -commissie-generaal vertrok Woensdag uit Batavia -naar ons land', teneinde nader overleg met de re gering te pl-egen. Zij zullen - hoogst waarschijnlijk niet m-e-er naar Ba tavia terugkeren, Waar dr. v. Mook thans volledig het gezag uitoefent -en, ina-dat -een- -einde nan het poli tionele optreden is gekomen, zijn functie zal voortzetten voor de vor ming van de Ver. Staten van In donesië. Het plan van India's interim-re gering, de Indische kWeisti-e voor -de Veiligheidsraad te brengen, is voorlopig uitgesteld, als -gev-oiljg viain d-e politieke actie achter -d-e scher men. Diit uitstel zo-u- -een uitvloeisel zijkan, de nieuwe hoop- -dat Ame-- 'riRcPfcen Engeland i-n het geschil zullen bemiddelen. Uit Lond-en komen -evahwel be richten, die -een ander licht op deze merkwaardige zaak werpen,. Die Brit se regering zou namelijk -een -drin gend beroep op Voor-Indië hebben gedaan, om het verzoek tot on middellijke interventie inzake In donesië, niet aap -d-e Veiligheids raad te verz-en^en. Voorts zou uit drukkelijk zijn verzocht", de offi ciële houding van de Brits-e rege ring af te wachten, w-elke houding zond-er uitst-el zal worden bekend gemaakt. - D-e uit Batavia terugkerende com missie-generaal zou -dan o-ok niet -haar reis langs -de no-rmal-e weg kunnen vervolgen. SPREUK VAN DE DAG De arbeid draagt in zi-ch Zijn beloning; hij sluit oinis vain -de 'we reld en van, ons zelf ,af. WEERBERICHT Verwachting to-t de avond van 3-1 Juli: Tij-diens d-e nacht zwakke, later toenemende, 'wind', tussen N. -en O., hier en daar overt rekkende wolkenvelden, droog w-eer, weinig verandering van temp-eratuuir. 31. Zon op 4.58, onder 2-Q.'34- Maan op 2-0.22, onder 2.40. Volle maan 2 Augustus 2.5-0'. Hoogwater te Zierikzee O ver -d-e maand Juli 31. 2.16 v.m. 14 42 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur -na- 'hoogwater getracht heeft -h-et meiisje te -over vallen -en dat het jongetje, to-ein hij zijn zusje wilde v-erdedigan, d-oor d-e -onverlaat werd neergeschoten. Gdwap-end m-et stokken -en hooi vorken is de bevolking man Guild ford -een. klopjacht in het bos be gonnen en -d-e politie meent met de identiteit ^a% "i'e gezochte- man bek-end t-e zijn. Handelsaccoord tussen Tsjecho-Slowakije en Nederl. Te Praag heeft overleg plaats ge had over een t-usis-entijidlse aanvulling op h-et lo-pen-d-e hain-delsaccioord'. Overeenstemming is bereikt over -d-e uitvoer naar Tsj-echo-Sldwakije van vis, vis iin blik, specerijen, dierlijk haar, textiiei-afval', div-ers-e chemi caliën, medicamenten, melkpoeder, glycerine, artik,el-en vervaardigd van kunstboom, kunstharsen, Ikinin-e, stofzuigers -en -diverse instrumenten, Tsj-ech-oi-Slowakij-e zal in Neder land invoerenijzer -en istaalproduc- t-ein, hout, textjel, ,glas, machinerië.n, instrumenten, spoorwegwagons, che micaliën, flessen -en enkele and-ere product-en. Tegenstellingen des levens Bij d-e Salzburger Festspi-ele zal de jonge Oostenrijkse componist Gottfri-ed von Einem* zij-n, opera „De doo-d van Dunton" -als Wereldpre mière ppvo-eren. Tragisch iis daar bij- -d-e -omstandigheid, dat zijn moe der, baron-es van Einem, ja -een- Franse gevangenis haar executie afwacht. n Baron-es von Einem w-erd in 1940 te Parijs, wegens spionnage, bij ver stek ter -d-ood veroord-eeld;. In 1946 arresteerde -die Engelsie veiligheids dienst haar in W-epnen ien leverde haar aan -d-e Franse .autoriteiten uit. Barones vo-n Ej.n-em is- de We duwe van een Pruisisch generaal. Ministerraad in ziekenkamer Het ka-bihet zal in -speciale zitting bijeenkomen -ter bespreking van -de jengst-e ontwikkeling iin -d-e Indo nesische kwestie. Aangezien -de mi ni-ster van Ov-erzeese Gebiedsdelen.- minister Jonkman, bêdl-eg-erig is, wegens eerk. ini'eclie 'aan een -der benen, welke hij in- een Japans in terneringskamp heeft -opgelopen, zal 'de ministerraad vermoedelijk te zijn-en huize worden gehouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1