De houding der Javanen Verliescijfers zijn kleinmaar betrouwbaar f Dader van roofmoord te Rosendaal aangehouden De Rosendaalse politie "heeft het geheimzinnig geval van de moord aanslag op vrouw1 L., die meege lokt was en mishandeld, opgehel derd. Er kwam licht in de zaak toen het lege geldkistje van de fam. L. in de kelder bij zekere de J. werd aangetroffen. Aanvankelijk bleef hij ontkennen, maar toen de speurhond, der politie de J. «aan wees als degeen die het kistje had aangeraakt, viel de man daar de mand. Uit het geldkistje had' hij pl.m. f200 plus een textielkaart en een paar versnaperingskaarten ont vreemd. Mussert had trouwplannen Een delegatie van het Rijksin stituut voor Oorlogsdocumentatie heeft gedurende een speurtocht vain drie maanden in Duitsland opnieuw beslag kunnen leggen op een groot aantal documenten, welke van veel belang zijn met het^ oog op het 0.S. proces in Nederland tegen Rau- ter. Hieruit blijkt o.a., dat deze oorlogsmisdadiger een veel grotere invloed heeft gehad op de Duitse politiek in Nederland' da® Hitier zelf. Tot het gevonden materiaal behoren mede ontslagbrieven van Rost van Tonningen en Van Geel kerken als leden der N.S.B. en een brief van Mussert, waarin de „Lei der" te kennen geeft zo spoedig mogelijk te willen trouwen met zekere mej. Mijnlieff. Nieuw model rantsoenbonnen Van 3 Augustus af zullen rant soenbonnen wan nieuw model in ge bruik worden genomen. De nieuwe bonnen Zijin uitgevoerd in de kleu ren rood met paars, blauw met paars en groen met paars. De tekst is gedrukt in zwarte letters en. bestaat uit de aanduiding van hoe veelheid en artikel, alsmede de let ter G, gevolgd door een getal. Deze bonnen blijven tot nader aankondi ging geldig. De thans in omloop zijnde rant- Boenbonnen van de E-serie blijven geldig tot en met 27 September. Eveneens blijven, tot en met deze datumti.geldig de rantsoenboinhen één rantsoen artikel BB e'iï één rant soen artikel' BC. De in omloop zijnde wissel'bonnm blijven'ook na 27 September tot na der order geldig. Nieuw N S.B. insigne De PR A is onlangs in het bezit gekomen van een afbeelding vain een nieuw NSB-speldje, een uitge sneden kleine doodskop welke door een bepaalde kleine groep NSB-ers schijnt te worden gedra gen. Reeds eerder werden andere soorten'speldjes gevonden, die door verschillende kleine groepjes NSB- ers werden gedragen, om daardoor te tonen, dat zij nog steeds „goed" w-aren. Ook zijn er aanwijzingen, dat bepaalde kleine Nazi-groepjee in het geheim bijeenkomsten hou den. Verder is thans wel vast ko men te staan, dat er een organi satie bestaat, die ondergedoken Na zi's in Nederland helpt via België en Frankrijk naar Spanje uit te wijken. Bevolkingscijfers over het jaar 1946 Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek te 's-Gravenhage heeft reeds enige belangrijke cijfers gepubli ceerd over de bevolking vah Ne- Iderland op- 1 Januari 1947, en over bet verloop daarvan in 1946. In 'het algemeen zijn deze cijfers zeer gun stig, zoals zij in de laatste jaren niet meer geweest zijn. Het aantal inwoners van Neder land was op 1 Januari 1947 reeds 9.539.013 en is in 1946 zelfs met 240.215 personen toegenomen. De voornaamste oorzaken van de- Gelukkig is het verliescijfer op merkelijk klein bij -de politiële actie up Java en Sumatra. Toch schijnt ■trien dit cijfer in twijfel te trekken1, maar dat is er volkomen naast. Er mag op dit punt :gee,n Wantrouwen bestaan, seint Ton van Beers aan „Het Vrije Volk", want de cijfers zijn juist! Ook de verliezen bij de Republikeinen zijn gering en het is beslist niet zo, dat er dagelijks enige honderden Indonesiërs sneu velen-. Ook het aantal krijgdgevan- genen is gering. Dit komt omdat de T.R.I. zelden energiek haair stel lingen verdedigt. De soldaten stop pen hun uniformen weg en ver dwijnen onder de bevolking. De bevolking is beslist niet vij andig gezind en begint meer en meier de soldaten vriendelijk te groeten. Van grote opluchting door de bevrijding, zotais vaak iverkon- digid, is echter tweinig gebleken. De 'bevolking is nog schuW, -want zij' Vreest représailles van Nederlandse zijde, verklaarde een Nederlandss ambtenaar. De dorpen maken teen ordelijke indruk en de bevolking z-iat er geenszins verhongerd uit, met uitzondering dan van de ]dorpen 'waar brandstichting beeft plaats gevonden. De berichten over de acties top Java van Nederlandse ten Indone sische zij-de zijn |Otp verschillende! punten nog tegenstrijdig. Zowel be paalde mededelingen van Neder landse zijde, als 'daarmee corres ponderende berichten van de In donesiërs schijnen de juistheid te bevestigen van da conclusie, dat notg rekening moet worden gehou den met guerilla-actie van Riepiuiblii- fceinsehe troepen, die tin bet bezette gebied zijn achter gebleven. To;ch schijnt op verschillende plaatsen' ean consolidatie van de posities te zij'n ingetreden. Rekening motet nog ge houden 'worden met actias langs de kust. f Voor de familiebetrekkingen- vah onze jongens overzee is het prettig 'te vernemen dat eind 'dezer Week, tof begin volgende week, een1 strpotm brieven van dienstplichtigen in Ne derland kan Worden verwacht. ze grote vermeerderingen zijn wel het zeer hoog geboortecijfer van 284:019 levend-geborenen oif 30.2 per 1000 'inwoners met het zeer groot vestigings-overschot van 43.885 personen. Zeeland had de laagste geboorte cijfers, n.I. 6484 o-f 25.4 per 1000. Het aantal gesloten huwelijken was dat jaar in ons land ook ■buitengewoon groot, nl. 107.183 'of 11.4 per 1000 inwoners. Voor Zee land bedroeg dit cijfer 2724 of 10.7 per 1000. De burgerlijke echtscheidingen bereikten het vorig jaar echter ook een hier ongekende hoogte van 10.130, meer dan het dubbel aan tal dat voorheen ooit in ons land is voorgekomen, wijl het hoogste cijfer daarvan geweest is 4654 in 1944. Sinds het begin van deze eeuw is'de bevolking van Nederland bijlna verdubbeld. Veearts verwijderde het merkteken der SS'ers Die Naardemse veearts H. Terbeek is gearresteerd en in bet fort Rijnou'wan opgesloten, Deze pud- N.S.B.'er, die geruim-en tijd) geladen voorwaardelijk in vrijheid' was ge steld, beeft zich schuldig gemaakt aan bet verwijderen van bloed- groeptekens bij oud-S.S.'ers1. Men acht bet niet uitgesloten -da|t men hier te maken beeft met een com plot dat gevluchte S.S.'ers op deze wijze aan opsporing tracht te ont trekken. Hef achtste leerjaar Minister Gielen geeft, in antw'o-ord op het schriftelijk Verslag van de Eierste Kamer over de opschorting van bet achtste leerjaar, te kennen, dat hij de vrees van de leden-, die duchtten dat aanvaarding van bet -ontwerp tot herhaling van opschor ting zou leiden, niet deelt. Hij „ver wacht" dit niet. De minister is gaarne bereid met zijn ambtgenoot van Justitie te overwegen een brief aan de ambte naren van het O.M. te zenden over de verhoging van die strafmaat in gevallen va.n ongeoorloofd school verzuim, terwijl hij met zijn ambt genoot van Binnenlandse Zaken reeds overleg pleegt over de mo gelijkheid tot uitbreiding van de bevoegdheid van politie-aoibtenaren in -deze. Hooioogst verbrand Tijdens een hevige onweersbui is de bliksem ingeslagen in de boer derij van landbouwer Boon te Jisp (N.H.). Met de gehele hooioogst brandden de stallen af. Ook bet -dak van bet woonhuis Werd ean prooi der vlammen. Het bedrijf was slechts laag tegen brandschade ver zekerd. i j Gevangenen ontsnapten omdat bewakers staakten De ontevredenheid, 'die sedert eni ge tij-d 'bestaat onder de buitenbe wakers:'van het interneringskamp in Vught, -over de indeling van de wacht, beeft Vrijdagavond tot moei lijkheden geleid. De wacht, di-e om vijf uur mo-est opkomen, weigerde d-e^posten te 'betrekken, als de oude regeling van de diensttijden niet werd hersteld. De beunklngscom- mandant stelde 'de bewakers toen -oneervol -ontslagen te worden. Vrij- v-oor de keus op het appèl te verschijnen o-f op staande voet wel de gehele gro-ep van 45 man heeft daaro-p het terrein verlaten. De bewaking „aan de draad',' werd daarop overgenomen door wacht- en afdelingscommandanten RADIO-PROGRAMMA Donderdag 31 Juli. HILVERSUM I (301 m.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 morgen gebed; 7.45 Mozart-programma; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9 Mendelssohn programma; 10 gram.; 10.15 mor gendienst; 10.45 gram.; 11 de Zon nebloem; 11.45 gram.; 12.03 Ameri- "kaansie zangsterren; 12.30 daosoirkest 12.55 Zonnewijzer; 1 nieuws; 1.15 Ka-th. nieuws; 1.20 welk boek? 1.25 vervolg 12.30 1.45 vrouwen varia2 Celeste-ensemble; 2.40 voor de vro-uW; 3 kameroirke-st; 4 bijbelle zing; 4.45 gram.; 5.30 pianorecital; 6 msndolinata; 6.30 Ne-d. strijd krachten; 7 nieuwsberichten; 7.15 ho-e staat het in Indië; 7.30 actueel geluid; 7.45 R.V.D.; 8 nieuws; 8 05 programma-proloog; 8.15 de mari niers; 9 orgel; 9.30 de va-art der volken; 9.50 met 'band -en plaat; 10.30 nieuws; 10.45 avondoverden- king; 11 kwintet; 11.3012 gram. HILVERSUM II (415 m.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.45 morgen- concert; 9.15 morgenwijding; 9.30 Waterstanden; 9.35. arbeidsvitaminen 10.30 voor de vrouw; 10.35 gram.; 10.50 kleutertje luister; 11 gram.; 11.30 fluit en piano; 12 The Roman cers; 12.35 gram1.; 1.15 ensemble Jetty Cantor; 2 piano-; 3 voor zie ken -en'gezonden; 4 u kunt het ge loven lof niet; 5.50 voor de jeugd; 6 nieuws; 6.15 spo-rtpraatje; 6.30 gr.; 7 New1 Yorkse correspondent7.10 zomer-Cohf-etti8.00 nieuws; 8.05 vraaggesprek; 8.15 Concertg«>ouw- o-rkest; 10 in de schijnwerper10.30 o-rgel; 11 nieuw's; 11.15 zöneschaak- t-oiumooi; 11.25 dansmuziek; 11.45 12 Fantasioi-trio. en versterkt met enkele, bewakers eerste klas van de 'binnenbewaking. Het gevolg van deze te zwakke be waking is geweest, dat in -de nacht van Vrijdag oip Zaterdag elf delin quenten zijn ontvlucht. Het Hongaarse parlement is door de president der républiek Officieel ontbonden. Die nieuwe verkiezingen zullen jop 31 Augustus: plaats heb ben. Die Amerikaanse depa-rtementen van Oorlog en Marine hebben be kend gemaakt, dat een bijzondere afdeling der Amerikaanse strijd krachten zal worden opgericht, Welke zal worden belast met het bestuderen van het gebruik' van allé typieri atoomwapens ®n bet oplei den van gespecialiseerd! personeel. - - ||g| VAN HET STRIJDTONEEL OP JAVA. Zware branden woedden in de haven van Probolinggo, de Republikeinse haven aan de Noordkust van Java, na luchtaanvallen der Nederlandse strijdkrachten en „verschroeide aarde" pogingen der Repijblikeinen. Een Nederlandse marinecommandant, die een kaart in de hand houdt, leidt de Nederlandse opmars. (Per radio overgebrachte foto) A.P.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2