ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DE STRIJD IN INDIE HAKEN EN OGEN WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Chinezen worden op Java opgesloten Zullen Amerika en Engeland bemiddelen f WOENSDAG 30 JULI 1947 N|Oi. 15053 101e Jaargapjg ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f2.75, daar buiten f3,—. Losse nummers 10 et. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 1S7677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suceesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. van het Marshall-plan Waar het er binnen ihiet kader van het plain-Marshall, besproken op de Parijse conferentie, om ging, te zoeken naar een methodie, door toepassing waarvan het Europese productievermogen zp hoog moge lijk zal kunnen worden opgevoerd, daar moest noodgedwloingan het vraagstuk der Duitse, indiuistriie ter sprake komien. Het Marshall-plan is gebaseerd op de gedachte, dat eerst dan Amerikaanse (aanvullen de) hulp zal 'worden geboden, wan neer Europa zelf economisch orde lop zakein heeft gesteld en volgens 'een goed functiionnerendi systeem doende is alle hulpbronnen inten sief aan te b;oren. Olm -dit doel te verwezenlijken za.l Duitsland niet buiten het produdtile- p'ro'oes kunnen 'wlorden gehouden en hiermede komt tegelijk de politiek Om de hoek kijken, die de zaa(k ingewikkeld maakt. In het bijzon der zal 'de steenkool- pn «taalpro ductie van het Roer gebied! moeten Opgevoerd en, (bat verleden' is 'hier leermeester), neemt het gevaar 'weer t,oe, dat Duitsland, onder aanvoering van Hitiers leerlingen, andermaal militaire aspiraties gaat koester en. Speciaal van Franse zijde :is men yoor deze gevaren 'beducht. Frank rijk grijpt terug naar de politiek van Briand e;n Ppiïmcaré en stelt boven alles de nationale veiligheid. Wanneer die geduchte Duitse staal industrie met de Kruippfabriaken te Essen als middelpunt, Wiesr een rol gaat spelen, dan begint Frankrijk zich al dadelijk onbehagelijk te ge voelen. Feitelijk is er dan voor geheel West-Euroipa reden tot on gerustheid. Tntussen is het verlies van de pro- ductie :in het Roergebied voor Europa zo ernstig, dat Amerika 'er foe neigt mogelijke gevaren op de knop toe te nemen, terwijl Enge land er eveneens leiejn voorstander Van is de Roerproductiie niet buiten het economisch proces te houden. Uiteraard is Rusland een felle te genstander hiervan, .omdat net vreest 'dat de zware industrie i!n het Westen gemakkelijk tioit Wapen arsenaal zal 'worden, van allen, die passen in het Westerse blok, 'dat als politieke 'en economische machts concentratie tegen het Oosten {whrdjt geformeerd. We hébben dus hier wieer een van de typische puntjes, wlauraan de .inderdaad inliet geringe tegen stelling tussen OiOist en West 'zich laaf demonstreren. Intussen hébben de Amerikanen de moed nog niet helemaal opgegeven om met Rus land tot een vergelijk te komen en daarom voelt Washington veel voor een Viermoigendihedenvierboinid, Waar- in een bindende clausule jovér de Duitse industrie zou kunnen dienen om de gerezen moeilijkheden op te ruimen, daarbij teruggrijpend! op de voor de tijd van ivieertig jaar af gesloten overeenkomst tot dcmili- tarisatie van Duitsland, een overeen''' komst die door Marshall noig steeds van kracht wordt .geacht. Frankrijk gevoelt meer voor een Driemioigendhedenverband, omdat het daarin een grotere marge ziet voor eigen nationale veiligheid. Een ge dachte, wellicht ingegeven door een wat te groot pessimisme, hetgeen overigens het kenmerk is van de Franse politiek. Frankrijk vormt zich diahit bij' huis een oordeel over de toestand in de wéraïd. Waar het juist Frankrijk is, dat door een reeks van crises wordt getroffen, daar is bat begrijpelijk dat Ihet op timisme ilni Franse politieke kringen verre te zoeken is. In dit verband zijn de woorden van Paul Reynaud kenmerkend voor de heersende men taliteit. „Betracht spoed .in de ver zoening tussen Oost en W:esit ,of er dreigt oorlog"- De woorden zijn voor Franse rekening, maar spoed is vereist, al was het alleen maair om te voorkomen dat Duitslandeem „pion wordt in het politieke spel", met al de kw'aide gevolgen van dién. Russische propaganda tegen Zweden De Soiwjietrageriug is een propa- ganda-offensief tegen Zweden be gonnen, dat bijna op een zienuw'- oiorlog gelijkt, sinds Zweden de uit nodiging van de Parijse conferentie over het aanbod van Marshall aan genomen heeft, aldus de diploma tieke correspondent van het Engel se blad „Observer". Het hoofdthema van de uniforme peris- 'en radio-polemieken is, dat Zweden zich onderwerpt aan Ide „Amerikaanse infiltratie-poffitiëk1" en afstand doet van zijn onaifhanke- lijtoheiid. Tass (het Sow jet-Russische persbureau'), meldt uit Stockholm, dat de V.S. de drie Skaindinavisehe landen in een anti-Russische poli tiek en militair blok onder Ame rikaanse leiding dwingen. In een artikel van de „Prawlda" gaat men zelfs zot ver, idat men .in de Zwjaeldsie militaire uitgaven een bedreiging van de Sow jet-Unie ziet, aldus ide correspondent van de „Observer''. Joodse vluchtelingen naar Frankrijk De drie Britse schepen, aanboord waarvan de 4500 opvarenden van de „Exodus 1947", die op illegale wij ze in Palestina hadden willen bin nenkomen, naar Frankrijk terugge bracht worden, kruisten Zondag avond ter hoogte van Port du Boue, vijftig kilometer ten Westen van Marseille, in afwachting van het signaal tot binnenvaren. De havenautoriteiten hébben in der haast kleine 'boten in gereedheid gébracht, om de vluchtelingen, w;an- neer zij aan land zullen willen gaan, snel te. ontschepen. De Britse tor- pedobootjagers, die de schepen piet Joodse vluchtelingen escorteren, zul len buiten de territoriale wateren (een strook van vijf kilometer) blij ven. Ruim driehonderd bedden zijn in het ziekenhuis in gereedheid ge bracht om zieken op te nemen. Een persoon aan boord zou over-' leden zijn. Voorts zouden een hon derd opvarenden ernstig ziek zijn. Plaatselijke en nationale Joodse verenigingen hebben inderhaast plannen gemaakt om de vluchtelin gen te verwelkomen. Franse amb tenaren verklaarden „Wij' zullen de vluchtelingen zeggen, dat Frankrijk ben volledig ide keus zal laten, wij1 zullen hen dit zeer duidelijk zeggen zodat een ieder de situatie zall begrijpen". Vooral de op Java woonachtige Chinezen worden het kind van de rekening bij het gerezen conflict tussen 'Nederland en de Republiek. Het zijn vooral de Chinese bezit tingen, die na plundering worden verwoest. Thans gaat de Republiek over (aan de zonen van het Hemelse Rijk in kampen onder te brengen, om hen zogenaamd te beschermen tegen de .steeds verder oprukken de Nederlanders. Deze methode kent men hier maar al te goed uit de tijd toen Hitler trachtte Europa onder Duitslands hoede te stellen. Onze regering heeft ireeds een millioen gulden beschikbaar gesteld toit le niging vain de eerste nood der slachtoffers van deze Republikein se maatregelen. A merika, en Engeland 'blijken nog steeds de hoop te koesteren, dat zij in het geschil een bemid delende rol zullen kunnen spefien en daarom wordt er achter de diplomatieke .schermen druk ge werkt, om de vertegenwoordigers van die landen, wélke de zaak bij de Veiligheidsraad aanhangig: willen maken, op bet hart te bin den, hun regeringen van die stap terug te honden- Het schijnt trouwens, dat men in de Veiligheidsraad' zelf ook wei nig trek heeft, om dit twist-appeltje te schillen, althans Reuter meldt uit Lake Succes, waar dit hoge college thans bijeen is, dat een voorstel om deze kwestie te be handelen, de organisatie van ide .Verenigde Naties moeilijkheden be rokkent, omdat de agenda toch al zo uitgebreid is en de leden heupen omstreeks: 20 Augustus met vaicantie te kunnen gaan, teneinde op 16 September weer met frisse moed te kunnen beginnen. Voor-Indië heeft het plain geop perd die Indonesische kwestie in Lake Succes aanhangig te maken. In .afwachting daarvan heeft P.andit Néhroe vast aangekondigd, dat Voor-Indië" zo goed als onmiddellijk zijn havens voor Nederlandse sche pen zal sluiten en dat een verbod voor Nederlandse vliegtuigen zal worden afgekondigd om op Voor- Indische vliegvelden te landen. Ook de Australische diplomatieke dienst is druk in de weer, maar men is nog niet zover, dat men! besloten heeft de zaak bij de Vei ligheidsraad1 aanhangig te maken. SPREUK VAN DE DAG Eenzaamheid is (onontbeerlijk voor alle scheppend Wérk. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 30 Juli: Wisselende bewolking met hier en daar enkele verspirieidie on weersbuien, Zjvakkfe tot matige wind uit Westelijke richting, minder 'war me nacht met nevel an mist:vor ming, overdag vrij! 'wiarm. 30. Zon op 4.57, onder 20.3.5. Maan iO.pi 19.40', onder 1.50. Volle maan 2 Augustus 2.50. Hoogwater te Zierikzee lover de maand Juli 30. 1.20 v.m. 1354 m.m Hoo'gwa.ter te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laag water te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater Trage berichtgeving uit Ned. Indië De Directies van A.N.P. en Anet.a delen het volgende mede: Het Nederlandse persbureau ANP. en het Nederlands-Indische persbu reau Aneta kunnen op het ogenblik de berichtgeving uit Ned. Indië niet op behoorlijke wijze verzorgen, noch met 'buitenlandse agentschap pen concurreren, tengevolge van de grote vertraging, welke de tele grammen uit Indië naar Nederland ondervinden. Deze vertraging be draagt per telegram steeds tussen zeven en negen uur, terwijl ver zending uit Batavia naar Londen' •enl'New York slechts zeer korte tijd Ineemt. Bij verzending via Londen ont staat een vertraging tussen Enge land en Nederland van ongeveer drie uur, waarvan de buitenlandse agentschappen geen last ondervin den, daar zij eigen verbindingen tussen Engeland en Nederland heb ben. De bovengenoemde vertraging! ontstaat door zeer langzame afle vering van telegrammen op het rijtestel egr a a f k a n to or te Amsterdam. De directies van bovengenoemde .agentschappen kannen derhalve de verantwoordelijkheid1 voor een snel le nieuwsberichtgeving uit Indië niet dragen. Geboorte in de trein In een trein', die Zaterdagmor gen uit Utrecht naar Den Haag vertrok, werd dringend medische hulp ingeroepen voor een dam© Er bevond zich gelukkig een arts onder de reizigers, die de coupé- genoten van de patiënte haastig deed verhuizen1 en ide raampjes afschermde. Kort voor Gouda kon hij mededelen, da.t het aantal reizi gers met één was vermeerderd Moeder en. kind maken het goed! Bij 't baden verdronken Ter hoogte van Kijkduin (Z.H.) is de 21-jarige C. die Kok uit Den Hang bij het baden ;in zee ver-, drenken. Te ZaJtbommjel ver dronk de ll-jar,iige P. .Dekkers. In het Bakseveen bij' Tilburg is da 56'-jarige 'winkelier H. M. verdron ken ien in de Zijlwete'ring bij Was senaar verdfonk de 7-jariige J. B.re- derode uit Djen Haag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1