ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DE SjTRIJD IN INDIÈ Linggadjati blijft richtsnoer Indisch Legerhericht WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Tegal, in Noord~Java, werd bezet Chinezenwijk in Medan verwoest Soendanezen in federatief staatsverband DINSDAG 29 JULI 1947 No. 150-52 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f2.75, daar buiten f3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Sc'huithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.mi> (4 regels) f 1,— per stuk. Van biet Nederlandse legerbe,richt van Zondag is wiel 'het belangrijk ste dat Tegal aan Java's Noordkust is bezet. Het republikeins lege rec ti ent erkent de val van die stad, maar voegt er aan toe-, dat men ha,ar tevoren in brand "had gestoken.. Volgens dit communiqué wordt er gevochten tussen Tegal en Che- iribon, ter hoogte van Birebes. Voorts maakt het melding van 'de verschij ning van vlooteenhed-en voor Rem bang, halverwege Semarang-Soera- baja, hetgeen zou wijzen op de mogelijkheid van een nieuwe lan ding van Nederlandse troepen in dit gebied. Weinig tegenstand bij Palembang Van Sumatra meldt A.P., -dat de olievelden van Zuid-Sumatra in Ne derlandse handen zijn. In de streek bij Palembang geschiedde de op mars van de Nederlanders zo snel, dat zij de Republikeinse soldaten aantrof, terwijl zij aan het zonne baden waren. De tegenstand was dan ook heel gering. Op het Re publikeinse hoofdkwartier werden allerlei bescheiden aangetroffen, welke in beslag zijn genomen. De Chinese wijk bij Medanis grotendeels in de as gelegd. De situatie op West-Java De correspondent van Aneta te Bandoeng meldt, dat hij op de weg van Bandoeng naar Cheribob in de gelegenheid is geweest op te merken, dat nergens enige tegen stand werd geboden en dat zelfs telrijke landmijnen niet waren inge graven. De steile bergpas bij Tja- daspangeran w'a-s slechts o,p- een half dozijn plaatsen gedeeltelijk op geblazen en was na enkele uren hersteld. Soemedang was niet ver nield. De belangrijke brug over de Tjimanoek was intact, evenals de suikerfabriek bij Kadipaten, waar honderden tonnen suiker werden aangetroffen. Uit de verte gezien leken de suikerfabrieken bij Djati Wangi en Paroendjaja onbeschadigd De vlakte van Cheribon is sterk oint- bo-st. Dat de Indonesische bevolking in de Soendalanden gunstig zou rea geren, was te verwachten, 'doch het is verheugend en opvallend, dat eenzelfde toestand in het Cheribon- se heerste, waar de bevolking een sterke Javaanse inslag heeft. De correspondent van Aneta vermoedt, dat de T.R.I. zich in de bergen schuil houdt. In het Bandoengse wist een Ne derlands onderdeel een belangrijke plaats te bezetten, De T.R.I. werd daar volkomen verrast en verzette zich niet, doch Zocht een goed' heenkomen. De republikeinse amb tenaren werken thans samen met de Nederlandse troepen. Zelfmoord-corpsen gevormd Volgens een bericht van Radio- Batavia hebben de Indonesiërs de formatie van „zelfmoord-eoirpsen'"' aangekondigd. Als eerste voorwaar de vo.or het toetreden tot deze for maties wordt gesteld, dat men in staat moet zijn om tenminste tien Ned. soldaten te- doden. De corp sen staan onder opperbevel van „in bekend republikeins militaire leider die de rang van genera al-ma joon i-n-, het republikeinse leger bekleedt". De Gaulle waarschuwt Frankrijk voor dictatuur Na een driedaagse tocht door Bretagne, een ware kruistocht tegen het communisme, heeft generaal de Gaulle te Rennes verklaard: ,,De eenheid van Frankrijk wondt bedreigd door personen, wier lei ders zich stellen in dienst van een vreemde mogendheid. Hun doel is, Frankrijk onder het juk van een dictatuur te brengen, zoals hun geestverwanten elders dat hebben gedaan 'met hun land, gesteund door diezelfde vreemde mogendheid". „Om dit doel t-e bereiken", zo ging de generaal voort, „gebruiken deze personen elk middel, dat hun voor handen komt. In 'toenemende mate verergeren zij de vele moei lijkheden, waarmee ons land te kampen heeft. Zij steunen uitslui tend de bedoelingen en de belangen van Sow jet-Rusland. Hij beschuldigde Rusland ervan, door militaire en economische druk en met steun van een toegewijde „vijfde colonne" bijna 400 millioen Europeanen aan zich onderworpen te hebben. „Dezei toestand zal een bedreiging gaan vormen voor onze eigen vrij heid. De situatie, waarin Wij' ons thans bevinden, is onaanvaardbaar! voor -onszelf en verontrustend voor ■het buitenland. Maar wij kunnen zelf hieraan een eind maken door ons boven de partijen te verenigen om de eenheid van Frankrijk do-oir idle andere belangen -dienen dan -de Franse, te verzekeren". Waarom Sjahrir faalde „De geduldige pogingen van Sjah rir om voor zijn land de weg te banen van kolonie niaar -dominioin- status zijn verijdeld door de anti- Nederlandse- extremisten binhen Zijn -eigen regering, schrijft -de „Chris tian Science Monitor". De lankmoe dige en verziende Nederlandse be windsman idr. van Mook werd ten slotte gedwongen in een wanhopige en twijfelachtige poging om -de -orde te herstellen, zijn toevlucht te ne men tot hernieuwde militaire ac ties tegen de Indonesiërs. Zowel in Birma als in Indonesië is duide lijk gebleken, dat overeenkomsten, gesloten met gematigde- nationa listische leiders, geen garanties in zich dragen, -dat zij ook -door de extreme elementen onder hen wor den aanvaard. Het uiteindelijke stre ven van -de koloniale mogendheden meet erop gericht zijn juist de ge matigde nationalisten te steunen en te versterken. Indien dit wordt ver zuimd, zou het gevolg kunnen zijn. dat 'de nationalistische bewegingen gaan uitzien naar Rusland, zoals zij voorheen uizagen naar Japan". I'U'het communiqué van 'het leger- commandoi,wórdt o,m. medegedeeld, dat bij Tegal op de Noordkust en Java, slechts zwakke tegenstand on dervonden werd. Bij' de nadering van onze troepen wierp de T.R.L wapens en Uniformen weg en juich ten de Ned. troepen toe. In Zuid-Oost Sumatra rukten olni- ze troep-en 156 km. ten Zuid-Westen van Medan op, gesteund door de verkenningsaieties van onze .lucht macht. Teneinde de scheepvaart te be veiligen tegen beschieting van de kust af, werd de Moessoengbaai bezet, waarop de T.R.I. overhaast de vlucht nam1. Bij. Padaing was enige actie- van sluipschutters. Aan Sumatra's Oostkust werden ver scheidene dorpen verwoest en de bevolking door de T.R.I. het bin nenland ingejaagd, vanwaar ze thans terugkeren. De zuivering van hét gebied rond Medan wordt voort gezet. Meer textiel in 1948 De regering overweegt voor het jaar 1948 40 textielpunten méér te:r beschikking te stellen dan het- tot nu toe bepaalde aantal van 80 per jaar, indien althans het plan-Mars hall spoedig i-n 'hoofdzaken verwe zenlijkt kan worden. WEERBERICHT Verwachting tot de avond) van 29 JuliHeldere nacht, 'overdag over het algemeen zonnig Weer met toe nemende onwieersaetiviteit, tempera tuur oplopend tot hoge 'waarden, matige -wind tussen- Oost en Zuid!. 29;. Zon op 4.55, oinder 20).3l6;. Maan op 18.47, onder 1.10. Vollie maan 2 Augustus 2,50. Hoogwater te Zierikzee qv-er de maand Juli 29. 0.17 v.m. 12 59 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na, hoogwater Bij een 22-jarige student ta Salz burg, ide aanvoerder van ©en 17 ma -sterke misdadigerisbemde, vond man sterke misdadiger,sbende, vond ven van Goethe, Charlotte von Schiller en Wilhelm 'Humboldt. Marshall, de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, heeft vppr zijn 'plan tpt het economisch herstel van Euro-pa, de Amerikaans© vrijheidsprijs voor 1947 gewldninan. Bij een referendum 'over het al O'f niet hervatten van het Werk in de Antwerpse haven, hseft een grote meerderheid van ide haven arbeiders zich uitgesproken voor onmiddellijke hervatting van- de ar beid. Charles Chaplin's film De Dicta tor, zal van 1 Augustus af in niet minder dan 25 theaters tegelijk in pins land worden uitgebracht,. Te Amsterdam vindt Ide Nederlandse premiere plaats in het Tuschinskyi theater, -te Rotterdam ;iiri Arena en Colosseum elni in Den Haag in het Passage theater. In -een onderhoud met A.F.P., het Franse persbureau, heeft dr. v. Mook npg eens uitdruklkelij|k vastgesteld, dat ohder alle omstandig heden het aecoord van Linggadjati de grondslag blijft voor de Indo nesische politiek, maar Nederland zal niet nalaten rekening te houden met de 'wensen van bepaalde,- bevolkingsgroepen op Java en Sumatra. Dr. van Mook noemde in dit ver band in het bijzonder de Soenda nezen, wier actie, pui lós, van de Republiek te komen, 'enige tijd ge leden nogal opschudding heeft ge- Wekt. De Nederlanders wierden toen in een lastig parket geplaatst, maar. nu zij :in bepaalde gebieden zielf Weer het gezag i|h handen hebben genomen, kunnen zij, naar uit de Woorden van dr. van Mppk blijkt, de bevolking de gelegenheid geven zich binnen het federatief staats verband de regeringsvorm te kie zen Welke zij het liefst hebben,] zonder dat nu nog nodig is verder rekening met de aspiraties van de Republiek te houden. Over de onmiddellijke doel stellingen van de Nederlandse 'regering zei dr. van- Mp,ok 'zich op dit moment niet te kunnen uitlaten. Zodra de politiële actie zal zijn. geëindigd, zullen 'wij ons echter teem scherp beeld Min nen vormen van de 'wensen 'der bevolkingsgroepen1. Dir. v. Mppk sprak er voorts zijn verwondering over uit, dat de te genstand van die Republikeinen zo gering is en dat zij' 'zich voorna melijk bepalen tot vernielingen en plunderingen, 'waarvan vooral de Chinezen het slachtoffer worden. O'ok een tweede Nederlandse auto riteit te Batavia heeft een verkla ring afgelegd en wel prof. Seher- merhorn, de voorzitter van ide Com missie-Generaal, die jop, zijin beurt de verklaringen van het Tweede Kamerlid Frans Goedhart, als zou hij' zich tegen, de militaire ac-tile heb ben -gekant, uitdrukkelijk heeft ont kend. De Nederlandse regering beeft er in toegestemd, aldhs wordt uit Sin gapore bericht, dat medicamenten vppr de Republiek 'door de lucht van Singapore uit naar de Repu bliek wc-rde-n vervoerd'.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1