ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DE STRIJD IN INDIË WEST- EN OOST-JAVA VAN MIDDEN-JAVA GESCHEIDEN WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De Amerikanen willen bemiddelend optreden Het eerste stadium der militaire operaties tea einde Het dagelijks leven in de bezette gebieden herstelt zich MAANDAG 28 JULI 1947 No. 15051 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f2.75, daar buiten f3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Sehuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Sueeesjes maximum 15 m.m, (4 regels) f 1,— per stuk. Uit bevoegde Amerikaanse bron in Den Haag vernam Aneta, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de Ver. Staten hun goede dien sten aan Nederland zullen aanbie den om1 een oplossing te helpen vinden voor de moeilijkheden in Indonesië. Men zou in Amerikaanse kringen met het oog op de inter nationale politiek graag het vraag stuk spoedig opgelost willen zien. Ons land verklaarde zich tot nu toe tegen arbitrage door een derde partij, vo;or zover deze inmenging in interne Nederlandse aangelegen heden; zou betekenen. In Amerikaan se, kringen meent men, dat onze re gering eerder geneigd zou zijn tot het aanvaarden van bemiddeling door de Ver. Staten, dan het tri-' sieó te aanvaarden, dat de kwestie voor de veiligheidsraad zou worden gebracht, Waar het geschil op het veld,van het politieke internationale spel zou komen. Ofschoon de moeilijke omstandig heden de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië hadden ver traagd, was dr. van Mook van mening, dat het nog mogelijk was fna 1' Jan. 1949, de datum waartegen Nederland oorspronkelijk souvenei- niteit heeft beloofd, geen lang uit stel nodig zou zijn, indien stabiele organisaties tot stand gebracht kunnen worden en de hulp van Nederland zonder reserve wordt aanvaard. De huidige militaire operaties be tekenen! geen volksoorlog van Indo nesische zijde. Volgens uit de be vrijde gebieden teruggekeerde Ne derlandse officieren, toonde de be volking bij de komst der Neder landers een grote en spontane ver ademing. Wat de tactiek der ver schroeide aarde betreft, verklaarde dr. van 'Mook, dat het hier slechts individuele acties van roofzucht en vandalisme betrof, hetgeen nog eens te meer de noodzakelijkheid aan toonde van een gemeenschappelijke politie-organisatie ten behoeve van de veiligheid. Dr. Van Mook besloot zijn radio rede met een beroep te doen na mens de Nederlandse regering op al 'degenen, die hun verantwoor delijkheid beseffen en bereid zijn samen te werken, teneinde de vrede rec-'ht en welvaart in Indonesië te herstellen. De zeven staten van Republiek Indonesia Na beëindiging van de Neder landse militaire operaties bestaat de mogelijkheid, dat uit de vroe gere gebieden van de Indonesische republiek zeven afzonderlijke staten ontstaan. Tijdens besprekingen over de kwestie, wat men als de volgende politieke gebeurtenissen in Indone sië zou kunnen verwachten, ver klaarde men van bevoegde Nederl. zijde aan Ass. Press, dat de Neder landers zouden toestaan, dat afzon derlijke idelen van het Republikeinse gebied nieuwe federale partners worden in de Verenigde Staten van Indonesië, indien de bevolking dezer gebieden dit wenst. Een der woordvoerders zei, dat taal- en culturele verschilden tus sen de verschillende volgen vap Java en"' Sumatra de mogelijkheid hiertoe waarschijnlijk maken. Deze staten zouden dan omvatten: West-Java; Midden-Java, waarde Indonesische Republiek mogelijk zou blijven bestaan als een regionale staat, indien de Republikeinse lei ders zouden willen samenwerken; Oost-Java >en Madoera; Atjeh; de Bataklanden en de Noord-Oostkust van Sumatra; de Minangkabau-lain- den, een gebied rond Padang en Fort de Koek, en Zuid-Sumatra, met het gebied van Palembang en de rijke olievelden van de Shell, de Standard en de Vacuum op Zuide lijk Midden-Sumatra. Indien de bevolking van deze ge bieden dit wenst, bestaat de moge lijkheid, dat men haar verzoek ver tegenwoordigers te kiezen, die een conferentie zouden bijwonen, waar plannen voor iedere nieuwe staat gevormd zou kunnen worden, zoals in December in Den Pasar voor Oost-Indonesië werd gedaan ver klaarde men. Republikeinse berichten over de actie op Java en Sumatra Aintara [deelt mede, dat Atjebse strijdkrachten een aanval gedaan pp Mie dan, waarbij een deel van de stad op de Nederlanders ver overd 'werd. Volgens dezelfde 'bron hebben de Nederlanders Piematang- Siantar, ongeveer 60 km ten Z,0. van Medan, gebombardeerd. Vol gens een republikeins communiqué hebben republikeinse troepen de „viersehroeide-aarde-tactiek" toege past na de [Ontruiming van LaWang, 18 km ten Noorden van Malang. Vele burgers, ppder Wis enige Chinezen, zouden gedood izijn toen Nederlandse vliegtuigen de stad Ga- roet bombardeerden. Gebouwlen in de stad Werdén vernield. Tevens werd gemeld1, dat de plaats Soeme- dang, 35 km tan Noord-Oosten van Bandoeng, ia brand1 stond, nadat Nederlandse [eenheden met 50 tanks hier waren gepasseerd, bij het op rukken naar Cheribon. Volgens het republikeinse leger- bericht hebben de Nederlandse troe- pein iin Midden-Java teen punt be reikt nabij Ambarawa, ruiim 30 km ten Zuiden van Semarang. Voorts maakt het melding van krachtige tegenstand van de republikeinse troepen. Magelang is van uit de lucht met mitrailleurs beschoten. De bezetting van Soekaboemi Aneta's speciale correspondent, die uitSoekaboemi terugkeerde, schrijft dat afdelingen Nederlandse troepen Maandag bij het vallen van de duisternis Soekaboemi bereikten. De volgende morgen om 8 uur was de stad in Nederlandse handen. Verscheidene malen wierdi met mi trailleurs tegenstand geboden. TWee- maal Werd daarom aan Nederlandse zijde artillerie in stelling gébracht. Aan Nederlandse zijde Waren geen dp'd'eh te betreuren, 'doch een1 mi litair Werd zwaar en drie üdht ge wond. Aan Indonesische zijde viel een zeer klein aantal sluipschut ters, die uit de bomen op de Ne derlanders schoten. Op1 de hoofdweg tiaar Soekabjoemi werd een groot aantal schoenen 'ge vonden, Welke aan republikeinse soldaten, die vermoedelijk thans in burgerkleren in de kampangs zitten of Wellicht reeds op de sawahs werken, toebehoorden:. De republi keinse legercommandanten hadden reeds de stad verlaten, evenals een aantal burgerlijke autoriteiten. Uiteraard is de voedselvqohzie- ning van Soekaboemi gestagneerd, doch men verwacht 10 ton rijst voor distributie pnder de bevolking. Tussen dé nog smeulende puin hopen in 'de goeddeels vernielde Chinese Wijk', zoeken dé Chinese toko-houders naar hun huisraad1. Zij vertelden laconiek', dat de republi keinse troepen Maandag dyinamiet- patronen in hun huizen gooiden en direct daarna de stad verlieten;. Waarom, wisten wij niet, maar wij vermoeden omdat zij; Wisten dat wij; over grote rubbervaorraden be schikken. SPREUK VAN DE DAG Onder hachelijke omstandigheden is stoutmoedigheid! alles waard. WEERBERICHT Verwachting tot 'de avond van 28 Juli: Vrij heldere nacht met Wei nig Wind, overdag ,over het alge meen zonnig weer met wat grotere kans OP verspreide onweersbuien, temperatuur oplopend tot zeer hoge waarden, zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit Oostelijke richting. ■28. Z:on op: 4.54, ppder 20.38. Maan pp 17.43, onder 0.40. Volle maan 2 Augustus 2.50. Hoogwater te Zierikzee Over de maand Juli 28. 11.53 v-m. n.m. Hoogwater te Biruinlsse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater De Australische Federatie van Havenarbeiders heeft thans een. vol ledige boycot uitgevaardigd, ten .op zichte van' de Nederlandse schiepen iïï 'de Australische Wateren. Het Oostenrijkse blad VolkSsstim- nte (communistisch) heeft een brief, van Stalin aan vier communistische parlementsleden gepubliceerd;, waar in Wordt beloofd dat alle Oosten rijkse krijgsgevangenen, die zich,nog in Rusland bevinden, voor het einde van dit jaar in hun vaderland zul len terugkeren. Het eerste stadium van de militaire operaties in Indonesië iiis thans zo goed als voorbij, verklaarde ieen volkomen bevoegde Nederlandse zegsman. Hij zeide, dat ide taak van de Nederlandse troiepien in dit stadium was, West- en Qost-Java beide centra van rijstcultuur van Midden-Java te scheiden. Dit is reeds bijna bereikt. Te Cheribon waren de republi keinen volkomen verrast door d!e Nederlandse actie van de landzijde. De 'eerste troepen bereikten (in snelle vaart de haven, waar dé republi keinen zich, zonder noemenswaar dige tegenstand;, gewonnen gaven. De bevolking van de stad en om geving Was enthousiast «vte(r de komst van de Nederlanders en zeer behulpzaam. Uit meer delen van Indonesië ko men thans berichten binnen over de houding van de bevolking. Deze blijkt over het gébeel genomen de Nederlanders niet slecht gezind te zijn. Ook op Sumatra is dat Zo. In de [Omgeving van Padang keren de Indonesiërs terug naar hun sawahs en brengen weer groenten >en vruch ten naar de markt. Bij de handel levert het gebruik, van Nederlands geld nog wel eens moeilijkheden op. Te Batavia vertonen de rijst prijzen neiging tot dalen. De groen- teprijzen blijven daarentegen onver anderd. De handel op de geld markt is levendiger dan ooit te voren. Overigens zijn er blijkbaar pok' streken waar de bevolking of een deel ervan minder met de komst van de Nederlanders is ingenomen. Zo heeft Djocjacarta een bericht de Wereld ingezonden, dat hij de in neming van Probolinggo en Loe- madjang alle bewoners aan het ver zet tegen de Nederlandse actie heb ben deelgenomen. Uit dezelfde bron kómt de mededeling, dat republi keinse strijdkrachten, met steun van de plaatselijke bevolking, Sema rang zijn binnengedrongen m dat in verscheidene plaatsen jn West- Java nog verzet wordt geboden. Het is niet mogelijk enig inzicht te krij gen in de omvang van- dit verzet. Het lijkt echter niet onmogelijk dat men hier alleen met plaatselijke 'ondergrondse groepen te maken heeft. Dit is niet verontrustend, want 'de militaire leiding heeft zich reeds lang gerealiseerd, dat na het militaire optreden zuiveringsacties nodig zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1