ADVERTENTIE- 0VERDENKING Amerikanen en Russen trekken troepen terug uit de Duitse bezettingszones De Russen hebben in het afge lopen jaar, ondainiks de Woelige in ternationale situatie, geregeld troe pten uit Duitsland teruggetrokken. Er bevinden zich nu nog 300.000 a 850,000 Russen in Duitsland, terwijl dit aantal teen jaar geleden onge veer een half millioien was. Hoewel het aantal Russische troe pen steeds daalt, blijft de organi satie vad' de overblijvende strijd macht erop gericht, in de kortst mogelijke tijd een strijdvaardig le ger op te kunnen bouwen. De Russen hebben veel gewone soldaten teruggeroepen, waardoor sommige divisies .nog slechts ge raamten zijn, maar zij hebben het aantal officieren intact gehouden. Bij een crisis zou het dus alleen podig zijn soldaten aan te voeren pm gevechtseenheden gereed te heb ben. Ook is een groot aantal offi cieren gedemobiliseerd in Duitsland, waar zij burgerbetrekkingen heb ben aanvaard en waar zij1 zo nodig onmiddellijk kunnen worden opge roepen. De Amerikanen daarentegen heb ben gehele eenheden teruggeroepen. De 'enige volledig uitgeruste divisie, waarover de Amerikanen nog kun nen beschikken, is de roemruchte Eerste. Het totale aantal Ameri kaanse militairen in Duitsland be draagt ongeveer 130.000 man. De Engelsen beschikken over 200.000 man en de Fransen over minder dan 100.000 man. Atoomenergie voor vredesdoeleinden Slechts weinig mensen, met uit zondering van degenen die werk zaam zijn in gespecialiseerde labo ratoria beseffen dat atoomenergie niet alleen als een vernietigende kracht dienstbaar kan worden ge maakt, doch ook als een kradht voor een ongekende vooruitgang in het welzijn der wereld. De uitein delijke resultaten zijn onbereken baar en bijgevolg niet te voorspel len, doch zekere algemene moge lijkheden mogen worden opgesomd zonder de grenzen van de weten schappelijke'voorzichtigheid1 te over schrijden. Onbeperkte kracht, zo goedkoop, dat deze practisch gratis is, zal in elk gedeelte van de wereld be schikbaar zijn, onafhankelijk van na tuurlijke hulpbronnen of klimaat. Onbeperkte hoeveelheden van alle soorten goederen, met inbegrip van die welke uit duizenden nieuwe materiaalsoorten vervaardigd wor den, zullen eveneens beschikbaar komen tegen prijzen welke onge looflijk laag zfjtn in vergelijking met de thans geldende maatstaven1. Menselijke arbeid zal zo sterk verminderd worden dat een vad de voornaamste problemen van Ide wereld waarschijnlijk zal worden de psychologische aanpassing aan de nieuwe eeuw van vrije tijd. Verbazingwekkende vorderingen zullen worden gemaakt en zijn inderdaad reeds gemaakt bij zui ver wetenschappelijke onderzoekin gen op velerlei gebied, in de medi cijnen, landbouw en industrie. Moderne gehoortoestellen De moderne techniek 'heeft voor slechthorenden tot dusver ongeken de mogelijkheden geopend. Hierover schrijft dr. W. J. Pothoven in het Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde onder meer het volgende: Onder moderne gehoorapparaten verstaan wij' kleine draagbare toe stellen, Welke bestaan uit een ra diolamp-versterker met microfoon twee droge batterijen en een klein oortelefoontje. Deze toestellen be tekenen een zeer grote vooruitgang .en zelfs van dlie aard, dat wij alle toestellen, die Wij voor de bevrij ding kenden, als volkomen ver ouderd moeten beschouwen. Ook kunnen deze apparaten wor den aangemeten; door de lamp ver sterking weten wij precies, welke gebieden uit het hoarveld worden versterkt "en welke niet. Hebberi vrij nu bij een patiënt het gehoordefect bepaald en opgemeten, dan kunnen Wij hem een gedetailleerd recept voor een gehoortoestel meegeven. Deze gang van zaken verschilt principieel' vain de vroeger gevolgde werkwijze, waarbij de patiënt zelf een toestel probeerde en dan be hield, wat hem 'het beste beviel. In vele gevallen kreeg hij dan niet wat hij nodig had. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE. Drie employe's van Grossierderij Firma J. Van der Valk alhier, t.W. ide magazijnchef D:. C- Qulst, de Chauffeur L. den Boer eh de reiziger M. FlikWiaert, be haalden dezer dagen, na te Bergen pp Zoom afgelegd examen, het Mid denstandsdiploma. Zij genoten hun opleiding van mej. Fermjin, lerares alhier. Geslaagd1 voor het Midden standsdiploma Algemene (handels kennis de heren J. Bartelse, Fr. Brandenburg, P. van Geesbergen, C. Viergever iep D. C. Viergever te ZierikzeeH. C. Gi-lijamsie iep, A- M. van der Maas te Ranesse en W. Lemson te Kerkwerve, allen op geleid door mej. M. J, A. Ferminj. 'De heer P. Kuiper, onderWijzer aan de 'Chr. U.L.O.-sehool alhier, slaagde voor het examen fled. Taal ien Letterkunde. KERKWERVE. De commissie tot Uitvoering van de Noodwet OUder- domsvoorziicning is voor deze ge meente als volgt samengesteld burgemeester W. Baas, voorzitter; leden: D. v. ld. Wekken, Pi. da Jonge, M. M. Hanse, L. !H. van Dijk; secretaris: C. M. A. ide Vries, ambtenaar ter secretarie. NIEOWERKERK. Bij' het te Mid delburg gehouden examen van tdie „Vereniging voor Handelsexamens op Practische Grondslag" slaagden voor het diploma LandboUwfboek- Wijsheid is beter dan kracht Pred. 9 16 Wijsheid is beter dan kracht dat is weer zo'n woord uit ide Bij bel, twaar we het eigenlijk wel over eens zijn, maar waar we niets mee weten aan te vangen.- Want Wie geven het Wel toe: de wijsheid, het verstand, is toch beter dan Ide dom me, brute kracht, Maar: ide kracht is toch maar sterker em als jageen argumenten meer hebt, dan iover- wint de toeslaande vuist. En, kun nen we wel anders We hebben het gezien in het Indonesisch con flict: als de wijsheid' van ide saman- spreking door onmacht' of onwil ophoudt, dan blijft als laatste toe vlucht over 'de kracht, het geweld. Zo gaat het in deze wereld en zelfs de man die het hardnekki-gst zich aan de wijsheid wil vasthou den, schijnt er bedrogen mee uit te komen. (Maar de Bijbel blijft aan de Wijd heid vasthouden boven de kracht. En wij moesten het ook wel beter weten: dat kracht en geweld ten slotte geen uitkomst brengen, We hebben er ervaring genoeg van op- gedaan. De aanbidding van het ge weld is regelrecht afgoderijl. En daarom zullen, we toch weer moeten gaan erkennen: dat wijheid beter is dan kracht. Ja, daartoe roept ide Bijbel ons op. En met Wijsheid wordt dan niet maar list of koel berekend houden de heren P.. van Klinken ien C. P. Verwijs. BRUINISSE- Bij het te Biergen op Zoom gehouden examen vopr het Middenstandsdiploma slaagden o.m. heren D. van den Berg, C. Do- lijn en M. Capelle Sz. De dragline, die bezig is ide spuiboezem De Kraag dieper tema ken, brengt in de opgegraven mod der ook veel paling mee naar bo ven. Het is echter een kunst apart de op de wal geworpen vis uit de glibberige mpdder-substantie te halen. De mosselinleggerijien, die mede profiteren van de vroege openstel ling van de mosselhandel', werken op volle kracht. Dagelijks vertrekt een auto met Werkvolk van hier naar Yerseke. Vooral uit het buiten land, Waaronder ook Engeland, be staat vraag naar geconserveerde mosselen. SCHERPENISSE. Bij' bet gehouden toelatingsexamen vopr Uloi slaagden E. Boller, L. Anemaet en J. Keur Hzm. De collecte gehouden ,in ide Ned. Herv. kerk voor het restaura tiefonds heeft f 187 opgebracht. Te Bergen lap Zoom slaagden voor het M iddens t andsdip lom a C. Slager-van As, Di. Geuze en J. Klieppe alhier. Tot secretaris van de veiLings- vereniging „Scherpenisse" is be noemd dhr. A. Hage. SPORT KORFBAL S.D.K.B. Ie klasse. Vclocitas I—O.W.K. I 2-3 D.S.S. IZwaluwen I 2—0 2ie klasse B. Vitesse II—S.S.S. I 1—9 P.V. „De Reisduif" Noordgouwe en Omstreken Uitslag wedvlucht Chateauroux 18 Juli. 1. J. J. v. Almenkerk. 2, 3, P. Stoel. 4, C. C. v. Putten te Noord- gouwe. Wedvlucht Roosendaal 19 Juli. 1, verstand bedoeld, maar volgens het Bijbels spraakgebruik is het de ken nis van God de Heer. Wie God kent, is een Wijze. W|ie God kent, weet wat (hoe weiniig) hij zelf waard is; de ware wijsheid is, zich dagelijks ootmoedig te bui gen voor God en te leven uit Zijh hand. Inderdaad, schijnbaar kuin je daarmee im de wereld weinig doen ien Wie staan er veiliger mee in de hier boven geno'emde kwestie, die thans aller harten beroert en be nauwt. Maar toch: we zullen uit eindelijk Weer t.ot die Bijbelse waar heid hebben terug te keren. Dan wordt de kracht wie-er tot normale proporties1 teruggebracht; dan we ten- We dat niet de geest van het geweld orde schept, maar Ide Geest des Heren. Dan verwachten wie het toch Wber van de Wijsheid^ (die van boven is, En zo staat het ook met pms persoonlijk leven. We zijn ook daar al te zeer geneigd de kracht boven de Wijsheid te stellen, maar we komen er telkens bedrogen mee uit. We word-em inderdaad alleen met schade en- schande „wijs". Is het niet een onmogelijk iets, dat pns leven zo tweeslachtig is, dat wijsheid en kracht zo aan 't stui vertje Wisselen zijn? Het mag ons een troost zijn, te weten dat God door Zijn Woord niet ophoudt ons tot de orde te roepien, dat Hij Zijn Wijsheid altijd weer stelt tegen over onze kracht, opdat Zijn Kracht in lonze zwakheid zal worden vol bracht. Oosterlamid. V. cl. BROECK. 18. A. O verweel, Dreischor. 2, 23, C. Bal, S'irjansland. 3. 4. 5. 7. 19. T. M. Dalebout, Nieuwerkerk. 6, 8, 11, 17. Gebr. Slager, Brouwershaven 9, P. Stoel, Noordgouwe, 10, C. P. Stoel, 12, 13^ J. M. Kloet, Brouwers haven. 14, 15 M. J. Kloet. 16. 22 J. Verwijs, Zierikzee. 20. 21, 24, W, J. Radewalt. Nieuwerkerk. optimisme Als alle pagina's van de krant zijn volgepropt met het trieste nieuws van 's Werelds loop; open baren ide advertentiekolommen het onverwoestbaar optimisme van men sen die willen leven en laten leven. Het nieuws kan verhalen van men sen, die in idjankere machten, langs geheime bospaadjes het gewald in een streek ontvluchten en elders een goed heenkomen' zoeken, van moord, terreur iem brand, van sche pen idie door het geweld van stor men -en afgedreven mijinen worden verpletterd, van honger, diie mensen ten grave sleept -en ziekten, die lichamen slopen, van overvallen op dorpen en kidnapping van de een door ide ander, van slagregens', Idle oogsten bederven, tornado's, die huizen wegvegen en overstromingen die landschappen -wegspoelen, van vliegrampen en ongelukken, van adembenemende avonturen, van ato maire wapens en dreigende onhei len, de advertenties leren-, hoe mijn heer X. nog -een wandelwagentje op kogellagers te koop heeft leffl juffrouw1 J. ©em georgette j appn, twee blousjes en een zomerjasje. Een plaatje laat zien hoe twee frisse jonge trekkers even pauzeren om een flesje Hero Perl (lievelings drank van een volk) te drinken en een flesje Berken-haarwater van Dir. Dralle bevat vloeibaar goud. De nieuwe Skoda is behalve solide, ook ©en zeer snelle wagen en de firma V. levert pnverslijtbare Nylon kunst gebitten, na-dat de rudimenten van wat eens de glorie van1 uwl mondl vormde, pijnloos zijn gelikwidieer-d. Alle zak-enmisèr-e is >ean bange, maar Voorbije droom geworden, alis u het accountantskantoor S. in de arm neemt, dat a-lias doen- Wil', W!at u onaangenaam vindt. Bij' drogisten is een ideaal laxeermiddel' met choco la desmaak te koop, dat alle desbe treffende kwiesties snel en smake lijk oplost. Een brief ouder no1. 37 Waarborgt u ©en week zeilgenot, Zonder „weer-risico's", terwijl doof heid een kwaal uit het verleden Wordt, als u de acoustiscbe advie zen van het davanimstituut P. op volgt. In Wassenaar is zowaar nog een prachtige villa te koop, mot een tuin als behorend bij een Frans kasteel en zeer groot, mooi en en droog pakhuis in het centrum van Amsterdam. Reisbureau C. or ganiseert „ideale" uitstapjiesi, zee tochtjes ien rondvaarten, voor Web nig geld en het huwelijksbureau M-, met vele relaties in beschaafde krin gen, Waarborgt ©en gelukkige echt. Kosteloze inlichtingen, zijn pp- ver zoek te verkrijgen, onder strikte geheimhouding. Wat doet dit adv-ertentie-opti- misme Weldadig aan in een zo don kere Wereld. Is dit optimisme niet een beslist noodzakelijke tegenhan ger van al te grote gevaren, span ningen, oordelen, ramp-en, crises ea onheilen? En is dit -optimisme, deza levensdurf, deze moed, ondanks "de misère, wel. beperkt tot de zwart- gerande kolommen in ide krant? Klinkt het pok niet door in een groet des avonds, in een dartel fluitliedj-e dat door de straten hup pelt, in ©en stevige handdruk en in duizenden andere kleinigheden in de natuur era de menselijke sa menleving? Altijd is er levensmoed,; durf, opgewektheid, geloof en op timisme, dat is het wonder van bet LEVEN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 5