Wie wind zaait, zal storm oogsten HET AMERIKAANS STEUNPROGRAMMA Oost-Indonesië loyaal Sluikzender stichtte verwarring MUZIEK OP PLATEN Varkensstapel vertoont teruggang Pseudo-dokter krijgt vijf maanden De vlucht uit de Sovjet-zone De ongeëvenaarde toename i|n de uitvoer en het feit dat id:eze de invoer overtreft in nog sterkere ma te daln .aan het eind van vorig jaar, is van buitengewoon belang geweest voor de Amerikaans© eco nomie gedurende het eerste half jaar van 1947. üe geleverde igoede- iren en bewezen diensten aan andere 'landen bereikten gedurende de eer ste helft van het lopende jaar ©en jaarpeil van 20.700 mill, dnljliar, een bedrag diat 12.700 m'illi dollar hoger ligt dan het jaarpeil van goederen etn diensten welke andere landen iadin de Verenigde Staten leverden: Ongeveer de helft van het verschil Werd gefinancierd door middel van leningen en door andere vormen van steun door Amerika. Alle werelddelen en de meeste landen hadden een aandeel in de toename van de Amerikaanse export Leveringen naar Europa vertooh- de|n de grootste toename. Ameri kaanse producten verschaften drin gend inodige steun bij' de 'bestrijding van honger em ontbering in vel© landen en vergemakkelijkten tot op zekere hoogte ihet 'herstel van door de oorlog geteisterde ecpnomiën. De vooruitgang van Europa's herstel heeft evenwel diepe teleurstelling gebracht. Het langzame tempo van het her stel is een bedreiging geworden niet alleen voor de economische stabiliteit doch ook vo.or de maat schappelijke orde en de internatio nale vrede. Met het oog op deze toestand',1 aldus president Truman in het Am. Congres uitgebracht rapport, heb ben de Ver. Staten zich bereid verklaard om verdere steun in pver- weging te nemen voor de bevorde ring van Europa's herstel ilnldiem de betrokken landen zelf met een plan voor die dag komen, waardoor een zodanige steun daadwlerkelijlk kan bijdragen om Europa er weer 00^- Zenpop te helpen. De tijd is nu aan gebroken om meer speciaal aan dacht te geven aan programma's! welke erop zijin gericht de wereld economie te herstellen. Dooir het proces van herstel in Ihet buiten land te bespoedigen zullen wij spoediger bet punt bereiken waarop vreemde landen in staat zullen zijlra Idoor levering van de door ons be nodigde importgoederen te betalen vooride goederen welke zij' van ons nodig hebben. Het herstel van Europa kan tóet bereikt worden alleen door Ameri kaanse steun, doch het moet ver kregen 'worden door de gezamen lijke inspanning van de betrokken landen. Deze gemeenschappelijke in spanning zal onzien steun behoeven om deze te doen slagen. De minister-president van Oost- Imdonesië, Nadjamoeddin, heeft voor radio-B atavia een redevoering ge houden tot de bevolking van Oost- Imdomesië, waarin hij zei, te hopen, dat het Indonesische volk in het bijzonder bet Oost-Indonesische Linggadjati als basis van zijn on afhankelijkheid erkennend1, de situ atie van thans met een koel hoofd tegemoet zal treden. Nadjamoeddin bracht, met citaten uit de dagorder van generaal Spoor m uit de rede van dr. Beel, met nadruk naar voren, dat er geen sprake is van oorlog tegen het In donesische volk en dat de Neder landse regering vasthoudt aan de Overeenkomst van Linggadjati. Nadjamoeddin verklaarde verder nadrukkelijk, dat pofk tegen die le- tdieki van de Oost-Indonesische ■be volking, die zich scharen aühter de leerstellingen van bepaalde groepe ringen in de Republiek, niets zal iwurdemi ondernomen, mits ziji de rust en ide orde niet Verstoren. Uit met vertraging uit Z.-Borneo Ontvangen berichten blijkt, dat twiaa politieke verenigingen, de S.K.I. (Sa rikat Kera'jatan Indonesia) en Ser- mi (Serikat Moslimin Indonesia), die tot nu toe op nion-cjoöperatief standpunt stonden, bereid zijn tot samenwerking. In Makassar is Dinsdag gpoite ver warring gesticht door een onbe kende stem van de rad,ip, die mede deelde, dat door interventie van Amerika een order was uitgegeven, dat de vijandelijkheden moesten Worden gestaakt en alle jgevangenl^ni Vrijgelaten. Officiële organen konden van deze |Oip; 'ci'rca 32 mie ter golflengte ge geven mededeling, geen verklaring geven. De mededeling Werd in de loop van de dag herhaald en het misleidend karakter werd niet door alle luisteraars iommididiellijk door zien, zodat onzekerheid ontstond. De mededeling luidde„Attentie, attentie, attentie! Alle officieren en Onderofficieren, staakt het vuren'." Daarna volgde de mededeling van de Amerikaanse interventie. Die me dedeling Werd gadaain ,,'oip last van dr. van Mook en de eerst aain'wie- zende officier Dürst Britt", Uit fabrieken verspreid over de Verenigde Staten komt een onaf gebroken stroom van de zwarte glimmende platen, welke opera's, isymphoiniën, hot jazz, ouide walsen en volksliederen in de familiekring brengen. De jaarlijkse productie be draagt thans ruim 165.000.000 platen.' Niettegenstaande deze grote pro ductie moet er nog een enorm© ach terstand ingehaald1 worden, naar mate een steeds groter aantal gra- mopboions!>vo]Or het publiek beschik baar'komt, en aangezien de belang stelling voor muziek welke in de vooroorlogse jaren een sterke toe name vertoonde, nog steeds groeit. Aangespoord; door de grote vraag van het publiek, hebben gedurende den laatsten tijd 200 nieuwe fabrie ken v,an gramofoionplaten zich ge vestigd. De bestaande fabrieken le veren evenwel nog steeds het leeuwenaandeel van de platen. Massaproductie en verspreiding op grote schaal hebben de prijzen van hun hoogste punt zover doen dalen dat de meeste mensen zich de weelde kunnen veroorloven vaneen eigen bibliotheek van muziek op platen gespeeld door hun TieveliingS— artisten. Als een industrie bestaat de fa bricage v»n gramofoonplaten reeds ongeveer 70 jaren. In 1877 legde Thomas A. Edison zich -op 'het ■denkbeeld toeen gaf hieraan zijn eerste practische vorm. Voor de eerste phonograaf werd een cylin der gebruikt. Dit apparaat bracht slechts gebrekkige geluiden voort en de rollen konden slechts een keer worden afgedraaid1. Later ont dekte Edison een meer blijvende „was''-formule. Tevens maakte hij' de gramofoon zelf minder inge wikkeld. In 1888 maakte een immi grant, genaamd Emile Berliner, een platte schijf met groeven, welke de voorloper werd van de moderne gramofoonplaat. De grote gebeurtenis waardoor gramofoonplaten meer dan een nieuwtje werden, vond plaats op 1 Februari 1904,,toen Enrico Caruso, een van de grootste tenoren uit de geschiedenis voor het eerst zijn stem op een plaat liet vastleggen. Andere opera- en concert-sterren volgden het voorbeeld van Caruso. De'"vraag nam geregeld toe en toen kwam in de twintiger jaren Radio. Het leek aanvankelijk dat de gramofoonplaten-industrie tot on dergang w;as gedoemd, doch het bleek dat radio bij een enorm groot nieuw soort publiek belang stelling voor muziek had doen ont staan. Er werd -een gramofoon ver vaardigd met een meer natuurge trouwe weergave en betere metho den wierden toegepast bij' de ver vaardiging van platen. In de vol gende twintig jaar werden verdere vorderingen gemaakt op het ge bied' van platen en gramofoons, ge paard aan een sterke prijsverlaging van de platen. Biij1 de in Mei gehouden voorjaars telling .van de varkensstapel is deze in verhouding tot Mei 1946 met rond 200.000 dieren teruggelopenl en bedroeg ruim 50 pet. in verge lijking met Mei 1939. Bijna, over de gehele linie is een teruggang te bemerken. Deze komt het sterkst tot uitdrukking bij' het aantal biggen beneden zes weken, dat iin Mei 1946 nog 371.741 stuks bedroeg, tegen slechts 260.763 in de overeenkomende maand van 1947. Aanzienlijk ook is de achteruitgang in het aantal fokzeugen, 'dat nog nooit 'gebigd heeft, met in 1946 nog 71.979, tegen slechts 33 384 in Mei 1947. Een vermeerdering kan men con stateren v.an het aantal varkens' van 60—150 kg., alsmede van het Het is nog maar enkele jaren geleden, dat de jeugd van Neder land wegschool in kelders, in holen, onder vloeren en in ge heime schuilplaatsen, om te ont komen aan de schrik van de Duitse vogelvanger. In de Sovjet zóne van Duitsland herhaalt zich deze tragedie, maar nu zijn de rollen omgekeerd. De stroom van hongerige man nen, di,e de Sovjet-zone langs „zwarte wegen" verla ten, wordt nog steeds sterker. Uit Beieren w'erd bericht, dat daar reeds vijftigdui zend vluchtelingen zouden zijd aan gekomen. Het aantal berichten, dat uit de zone naar Berlijn vloeit en spreekt over een onrustige stem- ming onder de bevolking, wordt eveneens in de laatste weken veel hoger. Deze onrustige stemming, zo werd ons medegedeeld, door zo juist "uit d© Sovjetzöne teruggekeer de waarnemers, wordt in hoofd zaak veroorzaakt door het feit, dat het voor geheel Duitsland gelidenide besluit van de controle-raad tot verplichte nieuwe registrering van arbeidskrachten in 'de Oostelijke zóne en wel op een1 zeer dras-, tische wijze wordt doorgevoerd. Wat voornamelijk aanleiding geeft tot de angstpsychose, welke door deze registrering is verwekt, is de omstandigheid, dat bij' de aanmel ding nauwkeurige bijzondierheden over het werk der betrokkenen in de voormalige Duitse Weermacht worden geëist. Daarbij, zo zeggen deze waarnemers, wordt de indruk gewekt, alsof bijzondere prijs wordt gesteld op arbeidskrachten, die vroeger hebben gediend bij' het luchtwapen, pantsertroepen of val schermtroepen. Bij' de aanmelding zouden de betreffenden worden aangeraden zich vrijwillig in dienst van de bezettingsmacht te stellen. Zij die dit niet doen vrezen tot deze diensten te zullen worden ge dwongen en nemen daarom vaak het besluit de weg over de „groene grens" te gaan. In dit verband heeft het Ameri kaanse blad „Neue Zeitung" deze week gemeld, dat in de Kreis An- aantal mestzengen. De varkens stapel nadert thans weer de grootte, die zij had ten tijde van de be vrijding in 1945. De slechte veevoe derpositie is uiteraard de voor naamste oorzaak van de teruggang. De 32-jarige J. S., die zich dit jaar schuldig maakte aan het onbe voegd uitoefenen van de geneeskun de, is Donderdagmorgen door de R'damse rechtbank veroordeeld' tot vijf .maanden gevangenisstraf met aftrek en ter. beschikkingstelling van de regering. S. had zic'h uitgegeven voor dok ter, zodat het hem gelukte in 'het begin van dit jaar de praktijk van een arts te Schoonhoven waar te nemen. Bovendien verduisterde hij' morphine-ampullen uit de dokters apotheek en verschafte hij zich morphine op vervalste recepten,. Die 'derde jaarlijkse internationale pon ventte van de Youth for Christ, heeft eenstemmig besloten van 18 Augustus 1948 te Amsterdam een conferentie te houden, waaraan 750 afgevaardigden zullen deelnemen; 250 uit de V.S., 250 uit geheel Europa eh 250 uit overige delen der wereld). Naar het Franse persbureau AFR meldt, heeft de bevestiging van het bericht, dat de illegale Joodse im migranten van de „Exodus 1947" naar Frankrijk zijn teruggezonden,: in Palestina een zeer ernstige toe stand geschapen. nab erg in het Erzgëbergte onlangs alle vroegere officieren geregi streerd werden. In de Kreis Grim- ma in Saksen moesten zich volgens dezelfde bron aille personen, idie vroeger in Rusland) of de Baltische staten geleefd hebben, melden. Ira Haile 'zijin, ziq meldt het Amerikaan se blad voorts, reeds voormalige officieren door de bezetting opge roepen. Veel onrust wordt onder de be volking gewekt idoor 'de versterkte „Arbeitseinisatz" iin ide uranium- vindplaatsen biji Qbersdhlema in Thuringen. Maandelijks worden vol gens "v.ain betrouwbare zijde ontvan gen berichten tweeduizend nieuwe arbeiders .tot werk gedwongen. Ver der wordt uit dezelfde bron mede gedeeld, dat ondanks anjers lui dende persberichten het ontmante- lingswerk in de zóne voortgang zou vinden. In de provincie Saksen-An- halt zouden hierbij' zestigduizend Duitse arbeiders aan het werk zijn. De angstpsychose is vooral sterk ondier'de jongere arbeiders. Zij ont vangen vaak onduidelijk gestelde bevelen tot dienstverplichting vajn de Duitse arbeidsbureaux. De dienst verplichting is overigens geen nieuw verschijnsel, zij bestaat in de Sov jetzón e sedert de eerste weken der bezetting. De mannen worden door de arbeidsbureaux naar een verza melplaats opgeroepen, en worden van daaruit vaak voor bepaalde werkzaamheden'naar Stettin of Op- persilezië gezonden. Jonge mannen vain 18 tot 20 jaren durvenvaak! ■niet thuis te slapen daar .geruch ten óver massale oproepingen voor verplichte arbeid en over transpor ten naar de Sowjet-Unie aan de orde van de dag Zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2