ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DE STRIJD IN INDIË WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REËL SUCCES Snelle opmars op Java ZATERDAG 26 JULI 1947 No. 15050 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f2.75, daar buiten f3,Losse nummers 10 ct. Versöbijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suceesjes maximum 15 m.m, (4 regels) f 1,— per stuk. Ook na een week, waarin het ex- peditieleger iop Java een dier on geloofwaardigste prestaties uit on ze krijgsgeschiedenis heeft geleverd, zijn er velen die twijfelen aan idlej behaalde successen, In dier voege dat zij een krijgslist vermoeden van republikeinse zijde. Kan het niet mogelijk zijin, dat de T.R.I. troepen zo veel mogelijk hun krachten en materiaal sparen, om straks in het gepacificeerde gebied hun versprei de acties voort te zetten? Reeds in het begin van deze week schreven wij dat het waarschijnlijk moet worden geacht, dat iin de ko mende maanden ©en toieneime(ulde gu erilla valt te verwachten. 'Hierin ligt levenwtel geen enkele aanlei ding te veronderstellen, dat tijdens actie van de E-M. de republikeinse hoofdmacht niet definitief zal wor den gebroken. Met betrekking tot de komende guerilla zijn er enkele hoopgevende lichtpunten. Alleen al uit het feit, dat een enkele pamflettehactiie in staat is de Javaanse bevolking ge rust te stellen en te overtuigen' van die vriendschappelijke bedoelin gen aan Nederlandse zijde, blijkt zonneklaar dat guerillabanden en snipergespuis in de door Nederland bezette gebieden, de bevolking nog steeds vierkant tegen zich krijgen. In de pietdode voordat de actie be gon, ivas dit eveneens het geval. Toen evenwel kon door terreur „sympathiën" worden afgedwongen, daar er toch ©en onverbiddelijke demarcatielijn was, die Nederlandse soldaten niet mochten overschrijden. Dat zal straks anders zijtn, als niemand eigen troepen de toegang tot lenig gebied meer kan versper ren. Goineluderande, moet het 'Uit gesloten worden geacht, dat, gezien deze omstandigheden, de bezettings troepen er niet in zullen slagen! de guerillabenden stelselmatig op te rollen. i i i i j at er onder ld© druk van deze voor de Republiek toch Wel zeer ernstige situatie nog geien spoor van berouw is over eigen houé'mg. die. deze op, zichzelf be treurenswaardige wap'enaictie nood zakelijk maakte, blijkt wel zeer dui delijk uit de jongste rede van pre sident Sjarifoeddiin, die o. m. op merkte dat de tactiek van de „ver schroeide aarde", in het gebied van Malang, goede voortgang heeft. Ge durende ide maanden van overleg werd reeds met dit vriendelijk ge baar gedreigd! >en inu heeft men, al thans 'enigermate, de gelegenheid hiermede de kortstondige tijd, die nog rest, bezig te zijn. De gedachte aan deze misdadige taktiek stamt uit de verdachte keu ken van een Propagandaministerium dat eveneens op volle toeren werkte toen de roffels der rechtvaardig heid beangstigend dicht in de nabij heid te horen waren. Hoe deze bar barij te rijmen met de nog .immer aanwezige bereidheid tot praten t-m de smart over het nutteloos bloed vergieten? Allem al door bet toe passen van deze methode is het karakteristiek van de Republiek voor het nageslacht getekend. De jongste krijgsgeschiedenis heeft aangetoond, dat het moreel effect De Republikeinen stellen alfl'es in het werk teneinde een verovering van Djokjakarta te voorkomen, maar het schijnt niet de bedoeling der onzen te zijn ook dit deel van Java te bezetten. Wanneer dit laat ste juist is, dan is. er een kans idat het niet tot grote botsingen tussen de beide strijdmachten zal komen, omdat de Indonesiërs zich zouden terugtrekken naar gebieden welke de Nederlanders niet zullen wiljien betreden. Via de radio heeft Soekarno een beroep gedaan op president Truman en het Amerikaanse volk, alles te doen om de strijd in Indonesië te doen eindigen. TToeWel Engeland zijn bemiddeling in het Indonesische conflict heeft aangeboden, acht Soekarno het gewenst andere grote mogend heden om bijstand' te vragen, zoals Amerika om het Britse aanbod door de Nederlanders te doen aannemen. In een andere radiorede spoorde hij, volgens Antara, het Indonesische volk aan 'de Nederlanders tegen stand te bieden, totdat de gehele natie haar vrijheid krijgt. Sjahrir heeft te Calcutta ver klaard, dat indien Engeland in het Nederlands-Indonesischeconflict be middelend wil optreden, het dat thans moet doen. Ondergronds verzet in Indonesië Hoewel er te Batavia scherp Wordt gesurveilleerd, worden er toch samenkomsten van republikei nen gehouden, waarin een guerilla wordt voorbereid, zo meldt Ass. Press. Een correspondent van dit persbureau meldt drie van derge lijke (vergaderingen te hebben bij'ge" Woond. Generaal Spoor zeide geen tekenen te hebben gevonden vain een wijdverspreide verzetsbewe ging. Ass. Press meldt ook, dat Indo nesische strijders Woensdag te op de tegenpartij, door deze han delwijze, geheel andersoortig is dan wend bedoeld,. Dit 'gevoegd bij het bliksemsnel optreden der E.M. en de moed van 'duizenden .xijksige- trouwe Javanen, die het trotyl van onder de krachtstations en elee- trisehe centrales peuteren, zal het reël succes van het Nederlandse op treden, in de zeer nabije toekomst, overtuigend voor de wereld beves tigen. Ondanks de riskante tocht over de helling van de berg der slechte voorspellingen, Wordt nu in het Rijk overzee de poort opengebrokannaar de nieuwe toekomst,die, met voor opstelling van de wijziging in de verhouding, die 'de tijd vordert, ©en sameooptrekken van Oost en West zal te zien geven, zoals het ver leden niet kende. Hij,'zei verder, dat, indien de Vei ligheidsraad der V.N. snel zou in tervenieren, de oplossing van het probleem „niet zo moeilijk" zou {zijn. Voorts verzocht hij' de hulp van een internationale brigade, maair het frioüel van die, welke in 1934 Spanje heeft geholpen. fj* ussen de gegevens, welke de Nederlandse legerleiding ver strekt en de berichten, welke het Indonesisch persbureau Antara de wereld inzendt, blijkt wel enige tegenspraak. Zo gaven bijvoorbeeld de repu blikeinen het verlies van Cheribon niet toe. Zij verklaarden, dat er nog steeds in de straten gevochten werd. Over deze gevechten zijn uit Ba tavia ook berichten binnengekomen maar die berichten voegden er aan toe, dat de stad thans in Neder-1 landse handen was. Klaarblijkelijk is men in Djocja dus achter met het doorgeven van het nieuws. Dit is overigens niet a,l te ver wonderlijk, omdat een in aftocht zijnde strijdmacht vrijwel steeds nog posities vermeldt, welke al 'sinds enige tijd zijn opgegeven. Een soortgelijk geval doet zich vermoe delijk voor bij Salatiga. In een re publikeinse mededeling wordt ge zegd, dat Indonesische troepen de stad hebben heroverd, hetgeen ge neraal Spoor categorisch heeft ont kend. middernacht te Modjokerto een ac tie begonnen. Het vuren duurde tot Donderdagmiddag voort. De repu blikeinen verwachten, dat er meer van dergelijke acties zich zullen voordoen en dat dé strijd zal blij ven voortduren, vooral op Sumatra. In Nederlandse kringen is men daar van niet overtuigd. Men meent, dat de snelle opmars bewijst, dat slechts een minderheid d© republiek steun de. Bij de opmars hebben de Ne derlandse troepen volgens betrouw bare woordvoerders, die uit de frontgebieden terugkomen, slechts 'zelden "contact gehad met het repu blikeinse leger. Zij noemden de felle botsingen, waarvan berichten uit Djocjacarta melding maakte, groot spraak. Sjarifoeddin heeft zich Donder dagavond! door middel van de radio tot de Australische consul-generaal te Batavia gewend met het officiële verzoek de vertegenwoordiging ,van de Republiek op zich te nemen te Batavia, teneinde het 'diplomatieke contact met neutrale naties te ver gemakkelijken, nu tengevolge van de militaire operaties het .contact met Batavia en de buitenwereld onmogelijk is geworden. Indonesische producten komen op de markt Producten, die reeds twee jaar lang in de Republiek opgeslagen liggen, zullen in de na.aste toekomst op de wereldmarkten gebracht wor- Iden, heeft dr. J. E. van Hoogstraten NEEM EN LEES I Bijbelgedeelten voor eiken dag. 27 Juli—2 Augustus Zondag HaDdel. 17, vs. 1534 Maandag 18, vs. 1—17 Dinsdag 2 Korinth. 1, vs. 1 11 Woensdag 1, vs. 12—24 Donderdag 2, vs. 111 Vrijdag 2, vs. 12—17 Zaterdag 3, vs. 1 18 SPREUK VAN DE DAG Het is billijk, 'dat hij, idiie ver giffenis voor zijn tekortkomingen vraagt, deze jop zijn beurt :ook aan anderen schenkt. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 26 Juli: Windstille nacht met plaatselijk nevel af mist, over het algemeen zonnig Warm weer met geleidelijk toenemende onweersactiviteit, wei nig wind, aan de kust zeewind. 2j6. Zon op 4.51, onder 20.41. Maan op 15.21, onder 27. Zon op 4.52, onder 20.40. Maan pp 16.34, onder 0.16. Volle maan 2 Augustus 2.50. Hoogwater te Zierikzee (Over de maand Juli 26, 9.36 v.m 21.51 n.m, 27. 10.43 v.ml 23.01 nm. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwateir te Zierikzee 5.50 uur na hooigwater VECHTPARTIJ IN EEN VLIEGTUIG Kort nadat de Constellation clipper „Mayflower" Calcutta had verlaten, brak aan boord een gevecht los. Het vliegtuig had de bemanning aan boord van een schip dat overgedra gen was aan een Australische maatschappij' en de oorspron kelijke Amerikaanse beman ning reisde terug naar de V.S. Helemaal eens waren de he ren het blijkbaar niet en nau welijks had de „Mayflower1' zijn wielen gelicht, of ze gin gen elkaar te lijf. De beman ning van het vliegtuig besloot in te grijpen en overmees terde de voornaamste onrust stoker, een Canadese zeeman. Onder hevige tegenspartelin- gen werd hij tenslotte gekne veld en stevig aan zijn zetel vastgebonden. directeur voor economische zaken, in een interview gezegd, zo meldt Associated Press uit Batavia. Hij zei, dat men er waarschijn lijk binnen een maand mee zou beginnen. Onbekende hoeveelheden rubber, Suiker, kinine en andere producten zijn tijdens het oprukken van de Nederlanders buit gemaakt. Een grote hoeveelheid sCheepa- ruimte staat ter beschikking om de goederen snel naar het buitenland te vervoeren, zei dr. Van Hoogstra ten. Overal staan zo nodig lichters ter beschikking.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1