ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De Regeringsverklaring over Indonesië WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Plattelandszonden en tuchtrechtspraak Een wending ten goede acht de regering mogelijk Onmiddellijke staking der vijandelijkheden blijft eis Europa's economisch herstel aanzienlijk gevorderd Hoogwater te Zierikzee Atoomgeheimen ontvreemd ZATERDAG 12 JULI 1947 NO. 15038 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.7B, daar buiten J 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel, 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suceesjes maximum 15 m.mu (4 regels) f 1,— per stuk. De zitting van de tuchtrechter voor de voedselvoorziening, is wel uiterst Jeerz/aam geweest, wat be treft ide veel voorkomende zonden op het platteland, wat deze nog steeds zo netelige materie betreft. Het frauduleuze varken en de ver strekking van tarwe en gerst door de boeren aan arbeiders en par ticulieren in ruil voor diensten i|n de algemene zin des woords, vor men voor het platteland de zwakke punten, waartegen gemakkelijk ge zondigd wordt. De rechter, ook de tuchtrechter voor de voedselvoor ziening, spreekt recht volgens de letter der wet. Verzachtende om standigheden zijn in sommige ge vallen wel van invloed' op ide straf maat, maar dat doet aan de onver biddelijkheid der wet niets af. Geen wonder dan ook dat flinke straffen werden opgelegd. Het probleem in zijn algemeen heid. gesteld moge eenvouding schij nen, gezien tegen ide achtergro|nd' van het complex van misstanden op het gebied van de voedselvoorzie ning wordt de zaak ingewikkelder Het js duidelijk dat iedere kilo graan kostbaar is. De hoeveelheden die op ohoirbare wijze verdwijnen, hetzij in de magen van kippen, of zwarte zwijntjes, moeten met devieZen in het buitenland Ter ver vanging worden aangekocht. Elke overtreding op dit punt, vormt dus eeni directe zonde tegen ide gemeen schap, die recht heeft op de pror diucten, die de vaderlandse bodem oplevert. Het komt dus aan, op ge meenschapszin. En die ontbreekt,' door duidelijk aanwijsbare oorza ken. De klove tussen stad en plat teland is oi. in de huidige om standigheden Zidh op onoverbrug bare wijze aan het verwijden. De boer toch krijgt van de stede lijke samenleving een steeds per verser beeld voor ogen geschilderd. Hij hoort hoe in alle mogelijke restaurants met de rammelende geldbuidel de 'beste spijzen op tafel getoverd: kunnen worden. Hij weet door officiële ministeriële verklaring 'dat duizenden varkens in de zwarte bandiet verdwijnen. De earbonaden komen alweer in de magen van lieden, wier roestbruine of zee groene „dienstauto's" voor de hotels staan te wachten. Hij weet van een levendige bonnenhand el, het wal gelijke middel vain rijken om armen het brood uit de mond te stelen. Allengs neemt hij deze inderdaad verfoeilijke misstanden als norm van het geheel. De boer, de arbei der, of liever het platteland, trekt daaruit zijn canClusie- "Dier is dus kennelijk sprake van een vertrouwenscrisis. De boer verfoeit de zwarte handel, maar afgaande op de in de steden heer sende wantoestanden, door traditie en dorpsusance zich min of meer verplicht gevoelend, vergetend dat tienduizenden huisvrouwen in „Hol land" en in zijn eigen omgeving' moeten ploeteren om met de rant soenen toe te komen, nog immer (en vaak terecht), eigen werk zwaarder achtend dan van anderen in de steden en tenslotte steunend' op de overweging, „dat de dorsende os Donderdagmiddag half vier heeft de minister-president dr. Beel in de Twieede Kamer, de aangeko|n- digde regeringsverklaring omtrent de Indonesische kwestie afgelegd. Hieruit mag geconcludeerd wor den dat ide regering het been stijf hoiudt, ma,ar men weet nog niet Wat er gebeuren gaat. De regering is bereid om in bet resultaat van de jongste gebeur tenissen een wending ten goede te zien. Na een historisch overzicht te heb ben gegeven van de fata en data betrekking hebbend op de gevoerde onderhandelingen, zei d'r. Beel: De Nederlandse regering Zag zich gesteld voor de noodzaak, even tueel de consequenties te trekken uit idie voortdurende onmogelijkheid, langs de weg van onderhandeling! tot een goede uitvoering vain Ling gadjati te geraken. En z'e hield er rekening mee, dat ze gedwongen zou kunlnein Worden, als uiterste maatregel haar militair machtsmid del aan te wenden, zij het zo be perkt mogelijk, Zulks op1 grond van de verantwoordelijkheid welke Zij draagt volgens de grondwet, hand vest der Verenigde Naties en over eenkomst van Linggadjati, niet al leen principieel, maar ook in laat ste instantie in feite. De minister-president stelde vast, da,t de toestand zowel staatkundig als economisch, finainc'ieél en mpne- toir, isociaal en militair onhoudbaar w'as geworden. Een militaire actie van politionele aard; zou het on houdbaar karakter van deZe nodd- niet gemuilband mag Worden", springt hij vaak te vrjij om met zelf geteelde granen. Nog een andere factor is er die in het gesprek over dit probleem niet ongenoemd mag blijven, in.l. het .aangeboren individualisme van de boer, idle door de talloze banden waaraan het boerenbedrijf wordt gelegd, steeds meer wordt bedreigd. De boer wieet zich op vergaande wijze „gemassregelt". Hij moet ein deloos formulieren invullen, schrijf werk verrichten en bureaux afdra ven. Al deze dingen verjagen de Charme van, het boerenbedrijf ien maken ide geesten rijp om maatre gelen door zelfstandig optreden, krachteloos te maken. Moreel niet te aanvaarden, maar psychologisch verklaarbaar, vBesluiten wij deze op merking met vast te stellen dat de individuele boer tegen deze maat regelen niet is opgewassen. Het komt aan op voortdurend contact, met collega's en onderlinge samen werking. Als de kans b.v. niet bestaat dat arbeiders elders wiel of veel meer graan ontvangen bij het dorsen, behoeft de boer niet te vrezen dat het werkvolk hem in de steek zal laten. Daarvoor is toestand moeten opheffen en betere voorwaarden moeten scheppen ter uitvoering van het staatkundig be ginselprogram, dat in Linggadjati ligt besloten, desnoods zonder me dewerking van de wederpartij. De periode tussen 23 en 27 Juni werd aldus besteed om op alle mogelijk heden voorbereid' te zijn. Nog eenmaal, op 29 Juni, richtte Zidh de landvoogd tot de president van de republiek en verzocht hij verduidelijking in het bijzonder ten aanzien van een vijftal hoofdpunten en bovendien ten aanzien van enige feitelijkheden. De vijfde Juli zond ide nieuwe 'minister der republiek een antwoord aan de Ned.-Indisdhe regering, dat even .onbevredigend' was. Maar dank Zij nadere overweging in de boeztem van de republiek en mede dank zij de goede raad', die door de Amerikaanse en Britse consuls-generaal werd gegeven, werd op 8 Juli van de inhoud van het antwoord van. 5 Juli een nadere precisering gegeven, welke wielis- w'aar niet in alle opzichten bevre digend is, maar welke onder zeker voorbehoud tot uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati kan medewerken. Vóór alles eist de Regering on middellijke staking van de vijande lijkheden en staking van alles w'at de andere staten van Indonesië mis kent of aantast. Voorts opheffing van de voedselblokkade, herstel yan verkeer over d'e demarcatielijnen en voldoening ten aanzien van de pun ten, waarop het antwoord vati 8 Juli nog onbevredigend is. evenwel een bindende onderlinge afspraak nodig en zelfs een middel oim overtreders op een af andere Wijze te boycotten. Het alternatief dat steeds voorop moet staan, hlijve echter, ide Wet idie gehoorzaamd dient te Worden. Ook op dit punt is ide bezettingstijd historie. Uit het laatste nummer van hat) statistisch bulletin der Verenigde Naties, dat maandelijks verschijnt, blijkt, dat het economisch herstel) van Europa iin aanzienlijke mate iis gevorderd, behalve op het ge bied van brandstoffen en de katoen- industrie. De ij'zer- en staaiprodiuctis is belangrijk vooruitgegaan, behalve in Duitsland. In Frankrijk'en België is de productie van /wfolen garens aanzienlijk groter dan voor de opir- log. ■Het bulletin vestigt er de aan dacht top, dat ide export van ,diei meeste Europese landen, (wiat de (waarde betreft, aanzienlijk is ge stegen. j Deze vooruitgang is evenWel slechts schijn, daar hij in Jw'erk'e- NEEM EN LEES 1 Bijbelgedeelten voor eiken dag. 13-19 Juli Zondag 1 Thess. 4, vs. 13 18 Maandag 5. vs. 1 11 Dinsdag 5, vs. 12—28 Woensdag 1 Thimoth. 1, vs. 1 11 Donderdag 1, vs. 1220 Vrijdag 2, vs. 1 8 Zaterdag 2, vs. 9—15 SPREUK VAN DEN DAG Minderwaardigheidsgevoel voert licht tot kleinering van .anderen, al steeg niemand daardoor zelf in Waarde. WEERBERICHT Verwachting tot de avond vanl 12 Juli: Zwaar bewolkt met flinke op klaringen! met nu en dan nog enkele regenbuien, matige, nu en dan krachtige wind uit Westelijke rich tingen, weinig verandering van tem peratuur. 12. Zon op 4.33; Onder 20.57 Maain op 0.27; onder 14.21 13. Zon op 4 34; onder 20.56' Maan op 0.43; onder 15.43 Nieuwe Maan 18 Juli 5.15 over de maand' Juli 12. 9.13 v.Tn. 21.50 nan 13. 10-12 van. 22,32 nan- Hoogwater te Bruinisse 15 min, later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. lijkheid het resultaat is van de geweldige stijging der prij'zen ten (opzichte van voor de oorlog. Engeland en Zwitserland zijln de enige Europese landen, (wlier export to omvang het vooroorlogse niveau evenaart. Uit Amerika jwlordt gemeld, dat belangrijke geheimen' betreffende de atoomenergie zijn gestolen- Met na me de atoomfabrieken in Oak Ridge,. Tennessee, zouden bij; deze diefstal len betrokken zijn. De republikeinse senator Bourke Hickenleeper, voorzitter van de com missie vpor de atoom-energie, heeft echter voor de Senaat verklaard, dat zijln commissie nog nooit iets vernomen heeft van de'diefstal van belangrijke documenten. Het Amerikaanse ministerie van Justitie, op zijn beurt, heeft bekend gemaakt, dat er een vervolging zal Worden ingesteld tegen twee ser_ geants, die in Maart 1946 uit 'die) ^laboratoria van Los Alamos gehei me documenten zouden hebben 'ge stolen, d;ie betrekking hadden op de vervaardiging (van atoombommen, Een gevangenisstraf van vijf ja ren is door het bij'z. gerechtshof te Amsterdam geëiist tegen' die marine officier J- D(. Vader, die in $940 en '41 als tolk 'en adviseur vain( de HafenüberWaichungsstelle Am sterdam heeft diiemsit gedaan. Het Canadese limmigraitiebureaiu heeft met het oog op de beschik bare ruimte op de schepen naar Ca nada het aantal immigranten op maximum 5000 bepaald-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1