TABAK NIET VAN DE BON Regering spreekt geruchten tegen In een onderhoud, dat een redac teur van het A.N.P. had met de heer J. Jansen, voorzitter van de R. K. sigarenwinkeliers te Eindhoven, gaf laatstgenoemde als zijn mening te kennen, dat in Augustus of Sep tember de sigaretten zonder bon zouden kunnen worden verkocht. Ongetwijfeld, aldus betoogde deze zegsman, is het bonvrij geven der sigaren te zien als een inleidende phase voor het bonvrij geven der sigaretten. Thans bestaat er n.l. een soort oneerlijke concurrentie tussen de sigarenfabrikanten, die hun pro ducten wel, en de sigarettenfabri- kanten, die hun producten niet bonvrij kunnen verkopen. De strijd tussen deze fabrikanten wordt echter uit gevochten op de rug van de winke liers, die thans voor een groot gedeelte zelf distributie-ambtenaar spelen, aldus spreker. De kerfindustrie beschikt momen teel over grote voorraden tabak en het is zeker, aldus de heer Jansen, dat deze fabrikanten hun invloed zullen aanwenden om deze voorra den te verkopen. Hierbij zullen zij zich het voorbeeld der sigarenfabri kanten voor ogen stellen, die thans volkomen vrijheid van handelen heb ben. Wanneer deze actie der kerf industrie tot het beoogde doel zou leiden, zouden het wederom de winkeliers zijn, die hiervan de dupe zijn. Bereids hebben dan ook enige winkeliers individueel hun maatre gelen genomen en klantenkaarten laten drukken, opdat, wanneer de sigaret bonvrij zou komen, iedere klant regelmatig zijn rokertje bij zijn winkelier zal kunnen betrekken. Van de zijde van het departement werden deze geruchten echter met de meeste stelligheid tegengesproken. Piannen om de sigaret bonvrij te geven, zijn, aldus het ministerie van economische zaken,, in het geheel niet in overweging. Prijsverhoging levens middelen Door wijziging van de omzet belasting per 1 Juli j.l. is voor sommige levensmiddelen een prijs verhoging ingevoerd, welke o. a. betrekking heeft op de volgende producten Koffiestroop (2 ct. per 125 gr.), maïzena (1 ct. per 200 gr.), zelf rijzend bakmeel (1 ct. per pak, be halve in 200 grams verpakking, waarvoor de prijs ongewijzigd blijft), havermout (1 ct. per 500 gr.), ver micelli en macaroni (voor het uit gewogen artikel 1 ct. per 200 gram voor het verpakte artikel blijft de prijs onveranderd), cacaopoeder (1 ct. per 100 gr.), bonbons (z.g. ge vuld goed) 1 ct. per 100 gr., koffie (8 ct. per kg. voor de duurste, 4 ct. voor de goedkoopste kwaliteit), thee (10 ct. per 500 gram voor de beste kwaliteit, voor de andere kwaliteiten naar verhouding met dien verstande, dat de prijs van de goedkoopste kwaliteit ongewijzigd blijft). W- H Vliegen begraven Woensdagmiddag is W. H. Vlie gen op Wester veld begraven. Vele honderden volgden de baar naar de overvolle aula. Een grote me nigte duisterde buiten naar de plech tigheid door middel van luidspre kers. Om half vier werd de kist, gedekt door de oude partijvlag, de aula binnengedragen .onder de tonen van „Eens komt de klare, schone dag". Alle aanwezigen ver heffen zich van hun zetels als de familie zich naar haar plaatsen be geeft. 1 De oudste zoon herdacht Idfe hartelijke en trouwe vader; Koos Vorrink schetste Vliegen als de man idie op beslissende momenten rich ting gaf aan de Nederlandse arbei dersbeweging. Daarna spraken ver tegenwoordigers van het Instituut voor Arb. Ontw. en van de Raad van Toezicht op de Rijksverzeke ringsbank. Dan klinkt het „Morgen rood". Vliegen's jongste zoon dankte de partij voor deze uitvaart en alle vrienden voor hun belangstelling. Minder drank in het leger Met ingang vami'l Juli, in afwach ting van een iriadére regeling, zal de vers trekking vain gedistilleerd s!edits geschieden aan officieren en onderofficieren van 25 jaar en ouder aldus heeft minister Fliévez bepaald. Het ligt voorts in het voornemen te komen tot een algehele afschaffing van de dranlkverstrekkinig door de Cadi. De drank, die de officieren en Idnideroffiiiienen van de Cadi betrok ken, twterd steedis geheel door hen betaald, met nog een kleine toeslag. Vele officieren, Wier standplaats niet tevens de plaatsi van hun in- fwtomiing was, zijln niet in staat hun gedistilleerd vah hun eigen leva-, rancier te betrakken en waren zo doende op de cantiiueHdienst aan- gejwezeb. Dank van de gevangenen Het Comité ex-politieke gevange nen van Vught heeft te Utrecht een zieer druk bezochte bijeenkomst be legd ter huldiging van hen, die in de bezettingstijd aan de gevangenen Uidaar grote hulp. hebben verleend. In hoofdzaak kwam deze huldiging heer pp het brengen van grote dank aan de directie der Ni.V. Philips te Eindhoven. Op 13 Januari 1943 Werd bet kamp door de Duitsers opengesteld en. in één maand tijds kwam 15 procent van de geïnterneerden door hon ger en ellende om. Eind 1943 ;is de toestand ;iln het kamp echter in grijpend veranderd door toedoen van de heren der Philips fabrieken. Men kreeg meer eten, behoefde min der hard te werken. Philips richtte een polikliniek in en zorgde voor medicamenten, er faw.nm. een cantine in het kamp en een bibliotheek, en honderden bijbels en Nieuwe Tes tamenten werden uitgereikt. Die heer H. L, Heykoop offreerde de directie van Philips een fraai hrahdgesdhiMerd raam, uitgevoerd naar een ontwierp van J. Th. Giesen, ter plaatsing in het hoofdadmi. ïis- tiratiegeboiulw te Eindhoven. Verder Werd aan enige tientallen dames en heren een oorkonde aangeboden naar ieen ontwierp van de Rotter damse kunstenaar Wim Zwiiers. Advocaat voor hef gerechtshof Het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht heeft de zaak behandell tegen. rnr,. P, J. Sieburg, advocaat en procureur aldaar, die o.a. terecht stond, omdat hij als liquidateur van bet vermogen dér vrijmetselaarsloge In de provincie Utrecht met de Duitsers had medegewerkt. Verder IWas hem ten. laste gelegd inlichtin gen te hebben verstrekt aan de S.D. te Utrecht en in Den Haag over de politieke constellatie van ions land en de houding van het Nederlandse volk. Door aan de Sipo mede te delen dat de heren J. W. de Marees van Swinderen en jhr. trotl. J. E. W. Twiiss Quarks van Uf~ ford deelnamen aan het verzet, heeft hij beiden aan vervolging blootge steld, hetgeen de heer de Marees bet leven kostte. De procureur-fis caal eiste een gevangenisstraf van 12 jaar. Uitspraak over 14 dagen. Projectielen-gevaar In i samenwerking met de verschil lende "gemeentebesturen zal de hulp verleningsdienst van het ministerie van Binnenlandse Zaken in de pro vincie Zeeland een grootscheepse actie tegen het projectielengevaar beginnen. De burgerij wordt opgedragen bin nen te voren aangekondigde termij- nën het ieventueel bezit van projec tielen, ontplofbare stoffen en vuur wapenen aan te geven, opdat des kundigen toit ruiming kun-npn over gaan. Tevens. Wordt men aangeraden om de kleine oorlogssouvenirs, zoails granaatbulzen, e.d. te laten onder zoeken, daar bij demontering hier van dikwijls de .ontsteking is ver geten. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE. In de zaal van de heer P. D'. Verstrate Werd Donder dagavond ieen openbare vergadering gehouden, uitgaande van de Fede ratie SchouwenDuiveland van de Democratisch Socialistische Joinge- .riein Vereniging „NieulWe Koers". Het Woord werd gevoerd doioir Eibert Meester, lid van het Hoofdbestuur. In een boeiende rede schetste spr. de chaotische toestanden in de na oorlogse iwtereld en 'de taalk van de jeugd, hierin verbetering te brengen. Nadat door de spreker nog ver schillende vragen wiaran beantwoord iwte'rd overgegaan tot oprichting van de afdeling Zierikzee, met aanvan kelijk 24 leden. Als bestuur Wlerden gekozen: C. Hoek, voorz., R. Wies tra, secr., Mej. A. vi. d. Gaastj, jpieininingm,., p. M. van Geasbergan en Mej. P. Hogerbeijde. Hedenavond kwiart over acht geeft „Kunst 'en Eer" een concert op de tent in bet Havanparik, Waar bij onderstaand programma zal wor den uitgevoerd] 1. Marsch, lm Zigeiunerlager, M. OsCbeit; 2. Sur un Marché persan, A- W. Ketelley; 3. Parade in 't Sprookjeswioud, P. A. NoaCk; 4. Fifi, Polka, F. Renard; 5. La Cata- lane (ouverture), C. Petit; 6. Kaiser Friiedrich Marsch, C. Friedemano; Pauze; 7. Feastmarsch, v. d. Glas; 8. Riosetta, Was, P. B. Biiselimik; 9» Odalisque (ouverture), Goal. Mol; 10. Wiener Praterieben (Wals), S. Translateur; 11. Astarte (ouverture) M. J. Oerfontaine; 12. Mondnacht )auf der Alster, O. Fètrasi; 13. De Voigelkoopman, C. Zeiler; 14. Flo- rentiner Marsch, J. Fugik. De firma E. Saman en Zonen scheepsisroediem alhier, hebben een ijzeren, motorsloep vervaardigd, Waarmee dezer dagen zal worden proef gevaren. Het is een mooi stukje werk van Zierïkzeasie indus trie. Laten we hopen dat de proef vaart slaagt. Vrijdagmorgen plm. kWIart over 8 had ih de Nobelpoort een aanrijL 'ditag plaats tussen ieen uiit de Korte Nbbelstraat komende autpbus van- de R.T.M. en een van de Graehtweg komende Wielrijder, de lö-jarige U.L.O.-schioolleerling H. B. uit Mo- riaanshoofd (Kerkwerve), doordat de jongen tegen de muur reed en tegen de achterkant van de bus kwam te vallen. Hij werd gewond' opgenomen en naar de woning van de Wed. F. vervoerd, 'Waar Dir. van Hoorn de eerste geneeskundige hulp verleende. Deze achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk, Waarna de jongen naar Noordgouwe werd vervoerd. Zijn toestand its vrij ernstig. Omtrent de schuldvraag Wordt een onderzoek ingesteld. BROUWERSHAVEN. In de haven ligt een jacht, waarvan de opvaren den, in samenwerking met de Gabr. v. d. Klooster te Burghsiluis, zich bezig houden met de vangst van zeehonden. Reeds heeft men zes flinke visdievan gevangen-. Zij zul len naar „Artiis" in Amsterdam wor den opgezonden.. STAVENISSE. Burg. stand over Juni. Geboren: 10. Pieter, z. van G. Wielaard en E. H. van Beveren; 11. Adriënne L., d. van Dl Dane en M. van Ouwerkerk; 23. Adriaan P., z. van A. v. d. Reest en M. J. Bo ller; 23. Pieter J., z. van CL L,. Quist -en P. Hage; Levenloos aan gegeven dochter van D. P. Moer land en P. van Beveren. Huwelijken: '5. Zoh op 4.26, onider 21.02. Maan op 22.51, onder 5.50. 6. Z:on op 4.27, onder 21.0'i. Maan op 23,14, onder 6.59. Laatste kWartier 11 Juli 11.54. 5, P. D. Moerland, 25 jj. iep, H. W, Weisdorp, 25 j,.7. IngekomenA. L. Dane en gezin uit C.B.R.Jan van Iwlaanden uit Anna-PauloWha. Vertrokken: A. CL van Giinkel—Hendrikse naar Barne- veld; T, v. dl. B-erg<vj. Driel naar Rotterdam. Zeeuwse polder- en waterschapsbond De Zeeuwse polder- en waterschaps bond houdt Zaterdag 19 Juli a.s een algemene vergadering te Kort- gene. Aan deze vergadering zijn een lunch en een rijtoer verbonden. PREDIKBEURTEN Zondag 5 Juli Ned. Herv. Kerk. ZIERIKZEE: Grote Kerk: 9 uur Ds. Westerhof uit Nieuwerkerk. Kleine Kerk: 10 uur Ds Pijnaeker (Doop). KERK WERVE.: 2.30 uur Ds. v. d. Grift. SEROQSKERKE: 10 uur Ds. v. d. Grift.. BURGH: 10,30 uur Ds. Enklaar voorber.H.A.7 uur Ds. Enklaarj H. Avondmaal. HAAMSTEDE: 9-30 uur Dhr. Bo'lijn. RENESSE: 10 uur Ds. Biodelopon. Evangelisaties 2,30 uur Dhr. Biolijn. NOORDWELLE 9 uur Ds. Bnklaar van Burgh- ELKERZEE10 uur Ds. ten Cate. 7 uur Dhr. Bolijln, BROUWERS HAVEN 10 uur Ds. v. d. Poefa ZONNEMAIRE: 10 uur Ds. Tonsbeek (bed H. Doop). NOORDGOUWE: 7 uur Ds. tan Gate. DRE1SCHOR: 10 uur Dis. Kalmijn, bed. H. Do-op. OUWERKERK: 10 uur Ds. Brijker. NIEUWERKERK: 10.30 uur Ds. Weg- terhof. OOSTERLAND'9.30 en 6 uur Ds. v. d. Br-oeck. SIRJANSLAND 10 uur Dr. Jacobs, bed. H. Doop. 11 uur Ds. v. d. Broeck van Ooster- land5 uur Ds. Kalmijn van Drei- schor. ST-PHILIPSLANDDs. Holst Geref. Kerk. ZIERIKZEE: 10 en 4.30 uur Ds. Greving. SCHAREN- DIJKE: 10 en 2.30 uur Ds. Visser van Wisisekerke. BROUWERSHA VEN: 11 uur in de kerk en 3 uur in lokaal achter de kerk Ds. Hagen beek, cm. pred. van Vlaardimgejn. ZONNEMAIRE: 10 en 2.30 uur Ds. H. L. v. Aller van Geersdijlc, bodj- H.A. en dankzegging. NIEUWER KERK: 10 uur feestdienst, 6 uur Ds. Greving van Zierikzee. OOS TERLAND: 10 an 2.30 uur lees- kerk. BRUINISSE: 1.30 uur Ds. Gre ving van Zierikzee; 6.30 uur Ds. Spoelstra van A.J.-Polder. Chr. Geref. Gem. ZIERIKZEE: 10 en 6 uur Ds. Hoogendoorn. Geref. Gem. ZIERIKZEE (St- Domusstraat)10, 2 en 6 uur lees dienst. OOSTERLAND: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. BRUINISSE: 9.30 en 3.30 uur leesdienst. ST.-PHILIRSr LAND: 9.30, 2 30 en 6 uur leesdienst NIEUWERKERK: 10, 2.30 en 6 uur: Ds. Dorrasteijn van Opheusdën. Oud-Geref. Kerk. ZIERIKZEE: (L. Nobelstr.): 10, 2 en1 6 uur leesd. OOSTERLAND: 9.30, 2 en 5.30 uur dienst. BRUINISSE: 11 en 5 uur leesdienst. ST. PHILIPSLAND: 9.30 2.30 en. 6 uur Ds. van de Gruiter. Leger des Hails, Poststraat 91, ZIERIKZEE: Zondagmorgen 10 uur en half acht 's avonds, Adjudant© Veenanda-al van den Haag. Half 4 n.m. Openludhtsamenkornst biji de Nobelpoort. rVijf uur n.m. bijzonder© samenkomst voor kinderen. De handelsooimmissie voor Japan, die bestaat uit vertegenwoordigers van de -elf geallieerden in het Verre Oosten, heeft bet aantal zakenlieden bek-end gemaakt, dat na- 15 Augus tus Japan mag bezoeken. Nederland mag 27 man sturen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 8